Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 10 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 10 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Sure te shkurta on Сре 17 Aвг 2011, 10:36 am

muharem fazli


Талиб
Талиб

Sura te shkurta per fillimtaret

Redijtu bil-lahi Rabben ve bil-Islami dinen,ve bi Muhammedin Sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem nebijjen.(Jam i Kenaqur qe Zoti im eshte All-llahu,Feja ime eshte Islami,dhe Pejgamberi im Muhammedi Sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem).

Sure Fatiha
بسم الله الرحمن الرحيم
Bismil-lahir-Rahmanir-Rahim
Elhamdu lil-lahi Rabbil alemin.Err-rrahmanirr-rrahim.
Maliki jevmiddin.Ijjake na'budu ve ijjake nestein.
Ihdinas-siratal mustekim.Siratal-ledhine en'amte alejhim
Gajril magdubi alejhim ve led-dalin.''AMIN

PËRKTHIMI I SURE EL-FATIHA
بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ
1 . Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!
الْحَمْدُ للّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ
2 . Falënderimi i takon vetëm All-llahut,Zotit të botërave!
الرَّحْمـنِ الرَّحِيمِ
3 . Mëshiruesit,Mëshirëbërësit!
مَالِكِ يَوْمِ الدِّينِ
4 . Sunduesit të ditës së Gjykimit!
إِيَّاكَ نَعْبُدُ وإِيَّاكَ نَسْتَعِينُ
5 . Vetëm Ty të adhurojmë dhe vetëm prej Teje ndihmë kërkojmë!
اهدِنَــــا الصِّرَاطَ المُستَقِيمَ
6 . Udhëzona në rrugën e drejtë!
صِرَاطَ الَّذِينَ أَنعَمتَ عَلَيهِمْ غَيرِ المَغضُوبِ عَلَيهِمْ وَلاَ الضَّالِّينَ
7 .Në rrugën e atyre ndaj të cilëve ke bekimin,e jo në të atyre që je i hidhëruar,dhe që kanë humbur !


SURE EDH-DUHA
بسم الله الرحمن الرحيم
Bismil-lahir-Rahmanir-Rahim
''Ved-duha.Vel-lejli idha sexha.Ma vedde'ake rabbuke ve ma kala.
Velel-ahiretu hajrun leke minel ula.Ve le seufe ju'tike rabbuke fe
terda. Elem jexhid ke jetimen fe ava.Ve vexhedeke dal-len fe heda.
Ve vexhedeke ailen fe agna.Fe emmel jetime fe la tekhar.
Ve emmessa'ile fe la tenhar.Ve emma bi ni'meti rabbike fe hadith.''

PËRKTHIMI I SURES EDH-DUHA
وَالضُّحَى
1 . Pasha paraditën!
وَاللَّيْلِ إِذَا سَجَى
2 . Pasha natën kur shtrinë errësirën!
مَا وَدَّعَكَ رَبُّكَ وَمَا قَلَى
3 . Zoti yt nuk të ka lënë, as nuk të ka përbuzur.
وَلَلْآخِرَةُ خَيْرٌ لَّكَ مِنَ الْأُولَى
4 . Dhe se bota e ardhshme është shumë më e mirë për ty se e para.
وَلَسَوْفَ يُعْطِيكَ رَبُّكَ فَتَرْضَى
5 . E Zoti yt do të jepë ty,e ti do të kënaqesh.
أَلَمْ يَجِدْكَ يَتِيماً فَآوَى
6 . A nuk të gjeti ty jetim, e Ai të bëri vend (të dha përkrahje).
وَوَجَدَكَ ضَالّاً فَهَدَى
7 . Dhe të gjeti të paudhëzuar e Ai të udhëzojë.
وَوَجَدَكَ عَائِلاً فَأَغْنَى
8 . Dhe të gjeti të varfër,e Ai të begatoi.
فَأَمَّا الْيَتِيمَ فَلَا تَقْهَرْ
9 . Pra, mos e përul jetimin!
وَأَمَّا السَّائِلَ فَلَا تَنْهَرْ
10 . As lypësin mos e përzë!
وَأَمَّا بِنِعْمَةِ رَبِّكَ فَحَدِّثْ
11 . E me të mirat që të dha Zoti yt, trego (udhëzo njerëz)!

SURE EL-INSHIRAH
بسم الله الرحمن الرحيم
Bismil-lahir-Rahmanir-Rahim
''Elem neshrah leke sadrek.Ve vada'na anke vizrek.
El-ledhi enkada dhahrek.Ve refa'na leke dhikrek.
Fe inne me'al usri justra.Inne me'al usri jusra.
Fe idha feragte fensab.Ve ila rabbike fergab.''

PËRKTHIMI I SURES EL-INSHIRAH
أَلَمْ نَشْرَحْ لَكَ صَدْرَكَ
1 . A nuk ta hapëm Ne gjoksin tënd?
وَوَضَعْنَا عَنكَ وِزْرَكَ
2 . Dhe Ne hoqëm prej teje barrën tënde
الَّذِي أَنقَضَ ظَهْرَكَ
3 . E cila shtypte shpinën tënde.
وَرَفَعْنَا لَكَ ذِكْرَكَ
4 . Dhe Ne, ta ngritëm lart famën tënde?
فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْراً
5 . E, pa dyshim se pas vështirësisë është lehtësimi.
إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْراً
6 . Vërtet, pas vështirësisë vjen lehtësimi.
فَإِذَا فَرَغْتَ فَانصَبْ
7 . E kur ta kryejsh (obligimin), atëbotë mundohu me adhurim (All-llahut).
وَإِلَى رَبِّكَ فَارْغَبْ
8.Dhe,vetëm te Zoti yt përqëndro synimin!


SURE ET-TIN
بسم الله الرحمن الرحيم
Bismil-lahir-Rahmanir-Rahim
''Vet-tini vez-zejtun.Ve turi sinin.Ve hadhel beledil emin.
Lekad haleknel-insane fi ahseni takvim.Thumme redednahu
esfele safilin.Il-lel-ledhine amenu ve'amilus-salihati fe lehun
exhrun gajrun memnun.Fe ma jukedh-dhibuke ba'du bid-din
elejsall-llahu bi ahkemil-hakimin.''

PËRKTHIMI I SURES ET-TIN
وَالتِّينِ وَالزَّيْتُونِ
1 . Pasha fikun dhe ullirin!
وَطُورِ سِينِينَ
2 . Dhe (kodrën) Turi Sina-en!
وَهَذَا الْبَلَدِ الْأَمِينِ
3 . Dhe këtë qytet të sigurisë!
لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنسَانَ فِي أَحْسَنِ تَقْوِيمٍ
4 . Vërtet, Ne e krijuam njerin në formën më të bukur.
ثُمَّ رَدَدْنَاهُ أَسْفَلَ سَافِلِينَ
5 . Pastaj e zbritëm atë në më të ultin e të ultëve.
إِلَّا الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ فَلَهُمْ أَجْرٌ غَيْرُ مَمْنُونٍ
6 . Përveç atyre që besuan dhe bënë vepra të mira; ata kanë shpërblim të pandërprerë.
فَمَا يُكَذِّبُكَ بَعْدُ بِالدِّينِ
7 . E pas gjithë kësaj, ç'të shtyri të përgënjeshtrosh ditën e shpërblimit (përgjegjësisë)?
أَلَيْسَ اللَّهُ بِأَحْكَمِ الْحَاكِمِينَ
8 . A nuk është All-llahu më i urti gjykuesve?


SURE EL-KADR
بسم الله الرحمن الرحيم
Bismil-lahir-Rahmanir-Rahim
''Inna enzelnahu fi lejletil-kadr.Ve ma endrake ma lejletul-kadr
Lejletul-kadri haj-run min elfi shehr.Tenez-zelul-melaiketu
verruhu fiha bi idhni rabbihim min kul-li emr.Selamun hije
hatta matle'il fexhr.''

PËRKTHIMI I SURES EL-KADR
إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فِي لَيْلَةِ الْقَدْرِ
1 . Ne e zbritëm atë (Kur'anin) në natën e Kadrit.
وَمَا أَدْرَاكَ مَا لَيْلَةُ الْقَدْرِ
2 . E ç'të bëri ty të dijsh se ç'është nata e Kadrit?
لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِّنْ أَلْفِ شَهْرٍ
3 . Nata e Kadrit është më e rëndësishme se një mijë muaj!
تَنَزَّلُ الْمَلَائِكَةُ وَالرُّوحُ فِيهَا بِإِذْنِ رَبِّهِم مِّن كُلِّ أَمْرٍ
4 . Me lejen e Zotit të tyre në (atë natë) të zbresin engjëjt dhe shpirti (Xhibrili) për secilën çështje.
سَلَامٌ هِيَ حَتَّى مَطْلَعِ الْفَجْرِ
5 . Ajo (që përcakton Zoti) është paqe deri në agim të mëngjesit.


SURA EL-ZELZELE
بسم الله الرحمن الرحيم
Bismil-lahir-Rahmanir-Rahim
''Idha zulziletil-erdu zilzaleha ve ehrexhetil-erdu ethkaleha.
Ve kalel-insanu ma leha.Jeumeidhin tuhaddithu ahbareha.
Bi enne rabbeke eu haleha.Jeumeidhin jesdurun-nasu eshtaten
lijureu a'malehum.Femen ja'mel mithkale dherretin hajren jereh.
Ve men ja'mel mithkale dherretin sherren jereh.''

PËRKTHIMI I SURES EL-ZELZELE
إِذَا زُلْزِلَتِ الْأَرْضُ زِلْزَالَهَا
1 . Kur të dridhet toka me dridhjen e saj të fuqishme,
وَأَخْرَجَتِ الْأَرْضُ أَثْقَالَهَا
2.Dhe të nxjerrë toka atë që ka në brendinë e saj(barrën nga brenda)
وَقَالَ الْإِنسَانُ مَا لَهَا
3 . Dhe njeriu të thotë: "ا'ka kjo (që bën këtë dridhje)?"
يَوْمَئِذٍ تُحَدِّثُ أَخْبَارَهَا
4 . Atë ditë,ajo i rrëfen tregimet e veta,
بِأَنَّ رَبَّكَ أَوْحَى لَهَا
5 . Ngase Zoti yt e ka urdhëruar atë
يَوْمَئِذٍ يَصْدُرُ النَّاسُ أَشْتَاتاً لِّيُرَوْا أَعْمَالَهُمْ
6 . Atë ditë njerëzit shfaqen të ndarë në grupe që të shpërblehen për veprat e tyre.
فَمَن يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ خَيْراً يَرَهُ
7.E kush punoi ndonjë të mirë,që pëshon sa grimca,atë do ta gjejë.
وَمَن يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ شَرّاً يَرَهُ
8.Dhe kush punoi ndonjë të keqe,që peshon sa grimca,atë do tagjejë.


SURE ET-TEKATHUR
بسم الله الرحمن الرحيم
Bismil-lahir-Rahmanir-Rahim
''El hakumut-tekathur. Hatta zurtumul-mekabir.Ke-la seufe ta'lemun.
Thumme kel-la seufe ta'lemun.Kel-la leu ta'lemune ilmel jekin.
Letereunnel-xhahim.Thumme letereunneha' ajnel jekin.
Thumme le tus'elunne jumeidhin anin-naim.

PËRKTHIMI I SURES ET-TEKATHUR

أَلْهَاكُمُ التَّكَاثُرُ
1 . Juve u preokupoi përpjekja për shumimin (e pasurirë, të fëmijëve, të pozitës)!
حَتَّى زُرْتُمُ الْمَقَابِرَ
2 . Derisa të mos i vizitoni varrezat (të bëheni banues të tyre - të vdisni).
كَلَّا سَوْفَ تَعْلَمُونَ
3 . Jo, nuk është ashtu! Gjithsesi këtë do ta kuptoni më vonë!
ثُمَّ كَلَّا سَوْفَ تَعْلَمُونَ
4 . Përsëri jo, jeni gabim! Më vonë do ta kuptoni!
كَلَّا لَوْ تَعْلَمُونَ عِلْمَ الْيَقِينِ
5.Jo,pse,sikur ta dinit me një dije të sigurt(nuk do të bënit ashtu).
لَتَرَوُنَّ الْجَحِيمَ
6 . Ju pa tjetër do ta shihni Xhehennemin.
ثُمَّ لَتَرَوُنَّهَا عَيْنَ الْيَقِينِ
7 . Madje atë do ta shihni të bindur plotësisht.
ثُمَّ لَتُسْأَلُنَّ يَوْمَئِذٍ عَنِ النَّعِيمِ
8 . Pastaj në atë ditë do të pyeteni për të mirat (e dynjas).

SURE EL-ASR
بسم الله الرحمن الرحيم
Bismil-lahir-Rahmanir-Rahim
''Vel-asr.Innel insane lefi husr.Il-lel-ledhine amenu ve'amilus-salihati ve tevasav bil-hakki ve tevasav bi-sabr.''

PËRKTHIMI I SURES EL-ASR
وَالْعَصْرِ
1 . Pasha kohën!
إِنَّ الْإِنسَانَ لَفِي خُسْرٍ
2 . Nuk ka dyshim se njeriu është në një humbje të sigurt.
إِلَّا الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ
3.Me përjashtim të atyre që besuan,që bënë vepra të mira,që porositën njëri-tjetrin t'i përmbahen të vërtetës dhe që këshilluan njëri-tjetrin të jenë të durueshem.

SURE EL-HUMEZE
بسم الله الرحمن الرحيم
Bismil-lahir-Rahmanir-Rahim
''Vejlun likul-li humezetin lumezeh.El-ledhi xheme'a ma la ve' addedeh.
Jahsebu enne ma leuhu ehledeh.Kel-la lejunbedhenne fil-hutameh.
Ve ma edrake mel-hutameh.
Narull-llahil-mukadeh.El-leti tetali'ualel-ef ideh.Innehaa alejhim mu'sadeh.
Fi amedin mumeddedeh.''

PËRKTHIMI I SURES EL-HUMEZE
وَيْلٌ لِّكُلِّ هُمَزَةٍ لُّمَزَةٍ
1 . Mjerë për secilin që ofendon e përqesh (njerëzit),
الَّذِي جَمَعَ مَالاً وَعَدَّدَهُ
2 . Që ka tubuar pasuri dhe që atë e ruan të mos i pakësohet.
يَحْسَبُ أَنَّ مَالَهُ أَخْلَدَهُ
3 . E mendon se pasuria e tij do ta bëjë të përjetshëm.
كَلَّا لَيُنبَذَنَّ فِي الْحُطَمَةِ
4 .Jo,të mos medojë ashtu! Se ai pa tjetër do të hidhet në Hutame.
وَمَا أَدْرَاكَ مَا الْحُطَمَةُ
5 . E çka din ti se ç'është Hutame?
نَارُ اللَّهِ الْمُوقَدَةُ
6 . ثshtë zjarri i All-llahut i ndezur fort.
الَّتِي تَطَّلِعُ عَلَى الْأَفْئِدَةِ
7 . Që depërton deri në loçkë të zemrës.
إِنَّهَا عَلَيْهِم مُّؤْصَدَةٌ
8 . Ai i mbyll ata,ua zë frymën.
فِي عَمَدٍ مُّمَدَّدَةٍ
9.Ata janë të lidhur në pranga të njëpasnjëshme.

SURE EL-FIL
بسم الله الرحمن الرحيم
Bismil-lahir-Rahmanir-Rahim
''Elem tere kejfe feale Rabbuke bi as'habil fil.elem jexh'al kejdehum fi tadlil.
Ve ersele alejhim tajren eba bil.Termihim bi hixharetin min
sixh-xhilFe xhealehum ke asfin me'kul.''

PËRKTHIMI I SURES EL-FIL
أَلَمْ تَرَ كَيْفَ فَعَلَ رَبُّكَ بِأَصْحَابِ الْفِيلِ
1 . A nuk e ke parë se ç'bëri Zoti yt me poseduesit e elefantit?
أَلَمْ يَجْعَلْ كَيْدَهُمْ فِي تَضْلِيلٍ2.A nuk ua bëri përpjekjen e tyre te dështuar?
وَأَرْسَلَ عَلَيْهِمْ طَيْراً أَبَابِيلَ
3 . Dhe Ai kundër tyre lëshoi shpendë që vinin tufë-tufë!
تَرْمِيهِم بِحِجَارَةٍ مِّن سِجِّيلٍ
4 . Dhe i gjuanin ata me gurë nga balta e gurëzuar!
فَجَعَلَهُمْ كَعَصْفٍ مَّأْكُولٍ
5 . Dhe ata i bëri si gjeth i grimcuar (i përtypur)!

SURE KUREJSH
بسم الله الرحمن الرحيم
Bismil-lahir-Rahmanir-Rahim
''Li ilafi kurejsh.ilafihim rihletesh-shitai vessajf.Fe ja'budu
rab-be hadhel bejt.El-ledhi et-amehum min xhu-in ve amenehum
min hauf.''

PËRKTHIMI I SURES KUREJSH
لِإِيلَافِ قُرَيْشٍ
1 . Për hirë të garantimit që e gëzojnë kurejshitët!
إِيلَافِهِمْ رِحْلَةَ الشِّتَاء وَالصَّيْفِ
2 .Garantimin e udhëtimit të tyre të lirë dimërit dhe verës!
فَلْيَعْبُدُوا رَبَّ هَذَا الْبَيْتِ
3 .Pra,le ta adhurojnë Zotin e kësaj shtëpie,
الَّذِي أَطْعَمَهُم مِّن جُوعٍ وَآمَنَهُم مِّنْ خَوْفٍ
4 . I cili i ushqeu pas urisë dhe i siguroi prej çdo frike!

SURE EL-MAUN
بسم الله الرحمن الرحيم
Bismil-lahir-Rahmanir-Rahim
''Er-ejtel-ledhi jukedh-dhibu bid-din.
Fedhalikel-ledhi jedu-ul jetim.
Ve la jehud-du ala ta-amil-miskin.Fe vejlun-lil-musal-lin.
El-ledhine hum an salatihim sahun.El-ledhine hum juraun.
Ve jemme unel-maun.''

PËRKTHIMI I SURES EL-MAUN
أَرَأَيْتَ الَّذِي يُكَذِّبُ بِالدِّينِ
1.A e ke parë ti (a e sheh) atë,që përgënjeshtron përgjegjësinë dhe llogarinë në botën tjetër?
فَذَلِكَ الَّذِي يَدُعُّ الْيَتِيمَ
2.Po ai është që e përzë në mënyrë të vrazhdë bonjakun.
وَلَا يَحُضُّ عَلَى طَعَامِ الْمِسْكِينِ
3 . Dhe që nuk nxit për të ushqyer të varfërin.
فَوَيْلٌ لِّلْمُصَلِّينَ
4.Pra shkatërrim është për ata që falen,
الَّذِينَ هُمْ عَن صَلَاتِهِمْ سَاهُونَ
5 .të cilët ndaj namazit të tyre janë të pakujdesshëm.
الَّذِينَ هُمْ يُرَاؤُونَ
6 . Ata që vetëm shtiren (sa për sy e faqe).
وَيَمْنَعُونَ الْمَاعُونَ
7 .Dhe nuk japin as sendin më të vogël (as hua).

SURE EL-KEVTHER
بسم الله الرحمن الرحيم
Bismil-lahir-Rahmanir-Rahim
''Inna eatajna kel-keuther.Fe sal-li li rabbike venhar.
Inne shanieke huvel ebter.''

PËRKTHIMI I SURES EL-KEVTHER
إِنَّا أَعْطَيْنَاكَ الْكَوْثَرَ
1.Ne,vërtet,të dhamë ty shumë mira.
فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ
2 .Andaj,ti falu dhe prej kurban për hirë të Zotit tënd!
إِنَّ شَانِئَكَ هُوَ الْأَبْتَرُ
3 .E s'ka dyshim se urrejtësi yt është farësosur.

SURE EL-KAFIRUN
بسم الله الرحمن الرحيم
Bismil-lahir-Rahmanir-Rahim
''Kul ja ejjuhel-kafirun.La eabudu ma teabudun.
Ve la entum abidune ma eabud.Ve la ene abidun ma abedtum.Ve la entum abidune ma eabud.Lekum dinukum ve lije din.''

PËRKTHIMI I SURES EL-KAFIRUN
قُلْ يَا أَيُّهَا الْكَافِرُونَ
1 .Thuaj:"O ju jobesimtarë!
لَا أَعْبُدُ مَا تَعْبُدُونَ
2 .Unë nuk adhuroj atë që ju e adhuroni!
وَلَا أَنتُمْ عَابِدُونَ مَا أَعْبُدُ
3 .As ju nuk jeni adhurues të Atij që unë e adhuroj!
وَلَا أَنَا عَابِدٌ مَّا عَبَدتُّمْ
4 .Dhe unë kurr nuk do të jem adhurues i asaj që ju adhuroni!
وَلَا أَنتُمْ عَابِدُونَ مَا أَعْبُدُ
5 .Por edhe ju nuk do të jeni adhurues të Atij që unë adhuroj!
لَكُمْ دِينُكُمْ وَلِيَ دِينِ
6 . Ju keni fenë tuaj (që i përmbaheni),e unë kam fenë time(që i përmbahem)!

SURE EN-NASR
بسم الله الرحمن الرحيم
Bismil-lahir-Rahmanir-Rahim
''Idha xhae nasrull-llahi vel fet-h.Ve rejeten-nase jed-hulune
fi dinil-lahi efvaxha.Fe sebbih bi hamdi rabbike vestagfirhu,
innehu kane tev-vaba.''

PËRKTHIMI I SURES EN-NASR
إِذَا جَاء نَصْرُ اللَّهِ وَالْفَتْحُ
1 .Kur erdhi ndihma e All-llahut dhe çlirimi (ngadhënjimi),
وَرَأَيْتَ النَّاسَ يَدْخُلُونَ فِي دِينِ اللَّهِ أَفْوَاجاً
2 .Dhe i pe njerëzit që po hyjnë turma-turma në fenë e All-llahut.
فَسَبِّحْ بِحَمْدِ رَبِّكَ وَاسْتَغْفِرْهُ إِنَّهُ كَانَ تَوَّاباً
3 .Ti,pra,lartësoje Zotin tënd duke falënderuar dhe kërko nga Ai falje.Ai vërtet pranon shumë pendimin,është mëshirues i madh.

SURE EL-MESED
بسم الله الرحمن الرحيم
Bismil-lahir-Rahmanir-Rahim
''Tebbet jeda ebi Lehebin ve tebb.Ma agna anhu ma luhu ve ma
keseb.Se jesla naren dhate leheb.Vemre-etuhu ham-maletel.
hatab. Fi xhidiha hablun min mesed.''

PËRKTHIMI I SURES EL-MESED
تَبَّتْ يَدَا أَبِي لَهَبٍ وَتَبَّ
1 . Qoftë i shkatërruar Ebi Lehebi,e ai më është shkatërruar!
مَا أَغْنَى عَنْهُ مَالُهُ وَمَا كَسَبَ
2 .Atij nuk i bëri dobi pasuria e vet, as ajo çka fitoi!
سَيَصْلَى نَاراً ذَاتَ لَهَبٍ
3 . Ai do të hyjë në një zjarr të ndezur flakë.
وَامْرَأَتُهُ حَمَّالَةَ الْحَطَبِ
4 .E edhe gruaja e tij,ajo që barti dru (ferra),
فِي جِيدِهَا حَبْلٌ مِّن مَّسَدٍ
5 .E në qafën e saj ajo ka një litar të përdredhur.

SURE EL-IHLAS
بسم الله الرحمن الرحيم
Bismil-lahir-Rahmanir-Rahim
''Kul huvall-llahu ehad.All-llahus-Samed.Lem jelid ve lem juled.
Ve lem jekun lehu kufuven ehad.''

PËRKTHIMI I SURES EL-IHLAS
قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ
1.Thuaj: Ai,All-llahu është Një!
اللَّهُ الصَّمَدُ
2.All-llahu është Ai që çdo krijesë i drejtohet (i mbështetet) për çdo nevojë.
لَمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْ
3.As s'ka lindur kë,as nuk është i lindur.
وَلَمْ يَكُن لَّهُ كُفُواً أَحَدٌ
4.Dhe Atij askush nuk i është i barabartë.

SURE EL-FELEK
بسم الله الرحمن الرحيم
Bismil-lahir-Rahmanir-Rahim
''Kul eudhu bi rabbil felek.
Min sherri ma halek.Ve min sherri gasikin idha vekab.
Ve min sherrin-nef-fathatin fil ukad.
Ve min sherri hasedin idha hased.''

PËRKTHIMI I SURES EL FELEK
قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ الْفَلَقِ
1 .Thuaj: I mbështetem Zotit të agimit,
مِن شَرِّ مَا خَلَقَ
2 .Prej dëmit të çdo krijese,që Ai e krijoi.
وَمِن شَرِّ غَاسِقٍ إِذَا وَقَبَ
3 .Dhe prej errësirës së natës kur ngryset plotësisht.
وَمِن شَرِّ النَّفَّاثَاتِ فِي الْعُقَدِ
4 .Dhe prej dëmit të atyre që lidhin dhe fryejnë nyja.
وَمِن شَرِّ حَاسِدٍ إِذَا حَسَدَ
5 .Edhe prej dëmit të smirëkeqit kur sipas smirës vepron.

SURE EL-NAS
بسم الله الرحمن الرحيم
Bismil-lahir-Rahmanir-Rahim
''Kul eudhu bi rabbin-nas.Melikin-nas.ilahin-nas.
Min sherril-vesvasil-hanas.
El-ledhi juvesvisu fi sudurin-nas
Minel-xhin-neti ven-nas.''

PËRKTHIMI I SURES EL-NAS
قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ النَّاسِ
1 .Thuaj:"Mbështetem (mbrohem) me Zotin e njerëzve!
مَلِكِ النَّاسِ
2 .Sunduesin e njerëzve,
إِلَهِ النَّاسِ
3 .Të adhuruarin e njerëzve,
مِن شَرِّ الْوَسْوَاسِ الْخَنَّاسِ
4 .Prej të keqes së cytësit që fshihet.
الَّذِي يُوَسْوِسُ فِي صُدُورِ النَّاسِ
5 .I cili bën cytje në zemrat e njerëzve,
مِنَ الْجِنَّةِ وَ النَّاسِ
6 .Qoftë ai (cytësi) nga xhinët ose nga njerëzit".

2 Sura ERR-RRAHMAN on Сре 17 Aвг 2011, 10:48 am

muharem fazli


Талиб
Талиб
Sura ERR-RRAHMAN
بسم الله الرحمن الرحيم
Bismil-lahir-Rahmanir-Rahim

1. E rrahmen
2. Alemel kur`en
3. Halekal insen
4. Aleme hul bejen
5. Esh-shemsu uel kameru bi husben
6. Ue nexhmu ue shexheru jes xhuden
7. Ue seme erafe ehe ua ua daual mizen
8. Ele tekuau fil mizzen
9. Ue akimul uezne bil kisti uele tuhsirul mizen
10. Uel erda ue da-ahe lil enem
11. Fi ha fekihetu ue nehlu dhetul ekmem
12. Uel habudhul asfi ue rejhan
13. Febi ej`aële irrabiku me tu kedhiben
14. Halekal insene min sal sali kel fe harr
15. Ua halekal xhenne mim-merrixhin min nerr
16. Fe bi ej`aële irrabiku me tu kedhiben
17. Rabul meshri kajni ue rabul magribeijn
18. Fe bi ej`aële irrabiku me tu kedhiben
19. Merexhel behrajni jel te kijen
20. Bejne huma berzehun le jebgijen
21. Fe bi ej`aële irrabiku me tu kedhiben
22. Jehruxhu min huma lulu-uuel merxhan
23. Fe bi ej`ele irrabiku me tu kedhiben
24. Uele hul xheuaril-mun she-etu fil bahri kel alem
25. Fe bi ej`aële irrabiku me tu kedhiben

Perkethimi e Sures Err-Rrahman
Me emrin e All-llahut,Mëshiruesit,Mëshirëbërësit!
1. Rrahmani-Mëshiruesi (Zoti ynë),
2. Ai ia mësoi Kur'anin
3. E krijoi njeriun.
4. Ia mësoi atij të folurit (të shprehurit,të shqiptuarit).
5. Dielli dhe hëna udhëtojnë sipas një përcaktimi të saktë.
6. Edhe yjet edhe bimët i bëjnë përulje (dëshirës së Rrahmanit).
7. Ai e ngriti edhe qiellin dhe Ai vuri drejtësinë.
8. Që të mos kaloni kufirin në drejtësi.
9. Edhe ju mbani me drejtësi peshojën,e mos leni mangu në peshojë!
10. Ai edhe tokën e bëri të shtrirë për krijesat.
11. Në të ka pemë të llojllojta,ka edhe hurma me shporta të mbështjella.
12.Edhe drithi me kashtën e tij edhe bimët aromatike(ose ushqyese).
13.E,cilën të mirë të Zotit tuaj po e mohoni (ju o njerëz dhe ju o xhinë)?
14. Ai e krijoi njeriun nga balta e terur si (enë balte) e pjekur.
15. Dhe Ai krijoi xhinët nga flaka (pa tym) e zjarrit.
16. E, cilën begati të Zotit tuaj e mohoni?
17. Zot i dy lindjeve dhe Zot i dy perëndimeve.
18. E,cilën të mirë të Zotit tuaj e mohoni.
19. Ai e lejoi dy detet të puqen ndërmjet vete.
20. Ndërmjet atyre të dyve është një pengues që ata të dy nuk kapërcejnë.
21. E, cilë të mirë të Zotit tuaj po e mohoni?
22. Prej atyre të dyve nxirren margaritarë e diamantë.
23. E,cilën të mirë të Zotit tuaj po e mohoni?
24. Dhe të Atij janë anijet lundruese të ngritura lart si kodra në det.
25. E,cilën të mirë të Zotit tuaj po e mohoni?

3 Sura 87 EL-A`la on Вто 23 Aвг 2011, 5:13 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
Sura 87 EL-A`la

بسم الله الرحمن الرحيم
Bismil-lahir-Rahmanir-Rahim (Vo imeto na Allah,Milostiviot Somilosen!)

087.001 سَبِّحِ اسْمَ رَبِّكَ الأعْلَى
Seb-bihisme rabikkel a’la (Slavi Go, imeto na Gospodarot tvoj, Sevišen!)

087.002 الَّذِي خَلَقَ فَسَوَّى
El-Ledhi Haleka fe seue(Koj sozdade i dobar red postavi,)

087.003 وَالَّذِي قَدَّرَ فَهَدَى
Uel-Ledhi kad-dere fehade (Koj odredi i potoa upati,)

087.004 وَالَّذِي أَخْرَجَ الْمَرْعَى
Uel-Ledhi ahrexhel mer-a(Koj dava da nikne pasište,)

087.005 فَجَعَلَهُ غُثَاءً أَحْوَى
Fexhealehu gutha en ahue(a potoa odreduva da stane suva treva.)

087.006 سَنُقْرِئُكَ فَلا تَنْسَى
Senukriuke fele tense(Nie ќe odredime da čitaš pa ništo nema da zaboraviš)

087.007 إِلا مَا شَاءَ اللَّهُ إِنَّهُ يَعْلَمُ الْجَهْرَ وَمَا يَخْفَى
Il-le maeshe All-llah,in-nehu ja`lemul xhehre ue me jahfe
osven ona što ќe go posaka Allah.Da,On go znae i ona što e javno i ona što e tajno.

087.008 وَنُيَسِّرُكَ لِلْيُسْرَى
Ue nujes-siruke lil-ljusra(I Nie ќe te upatime vo ona što e najlesno.)

087.009 فَذَكِّرْ إِنْ نَفَعَتِ الذِّكْرَى
Fedhekkir in-nefeatidhikra(Pa,opomenuvaj-Opomenata ako koristi,)

087.010 سَيَذَّكَّرُ مَنْ يَخْشَى
Sejedh-dhekeru men jahshe( Ќe se opomene onoj što stravuva,)

087.011 وَيَتَجَنَّبُهَا الأشْقَى
Ue jetexhen-nebu hel eshka (a od nea ќe se oddalečuva najlošiot,)

087.012 الَّذِي يَصْلَى النَّارَ الْكُبْرَى
El-ledhi jeslen-nerel kubra (onoj što ќe bide turnat vo ognot golem,)

087.013 ثُمَّ لا يَمُوتُ فِيهَا وَلا يَحْيَا
Thum-me le`jemu tu fihe ue le jahje
(koj potoa vo nego ne ќe umre i ne ќe živee.

087.014 قَدْ أَفْلَحَ مَنْ تَزَكَّى
Kad eflehe men tezek-ke( Da,spasen e onoj koj ќe se očisti,)

087.015 وَذَكَرَ اسْمَ رَبِّهِ فَصَلَّى
Ue dhekere Esma Rab-bihi fesal-le
(koj go spomenuva imeto na Gospodarot svoj i koj se klanja.)

087.016 بَلْ تُؤْثِرُونَ الْحَيَاةَ الدُّنْيَا
Bel-tu thirunel hajeted-dunje(No vie poveќe go sakate životot na ovoj svet,)

087.017 وَالآخِرَةُ خَيْرٌ وَأَبْقَى
Uel Ehiretu hajrun ue ebka ( a Ahiret e podobar i e večen.)

087.018 إِنَّ هَذَا لَفِي الصُّحُفِ الأولَى
In-ne hedhe lefis-suhufil ule( Da,ova e vneseno vo stranicite odamnešni)

087.019 صُحُفِ إِبْرَاهِيمَ وَمُوسَى
Suhufi Ibrahime ue Musa! ( vo stranicite na Ibrahim i na Musa!)

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот