Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 4 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 4 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Помош од мртви on Пон 15 Aвг 2011, 8:18 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор

Во Името На Аллах џ.ш Милостивиот,Самилосен!Ни во кој случај не треба да се клањја или чини сеџде свртен кон гробот на Пратеникот Мухаммед с.а.в.с.., барајќи помош од него,или над гробот од Ебу Бекр или од Омер Бин Ел-Кхатаб р.а.Кој ќе го стори тоа нешто,направил ШИРК,(партнер-здруженик на Аллах с.в.т.).

Аргумент:Се пренесува од Ебу Хурејре р.а.,дека рекол:“Пратеникот с.а.в.с.,рекол:“Не правете го мојот гроб светковина,донесувајте за мене салават зашто вашиот салават стигнува до мене каде било да се наогјате”.
(Избор на хадиси Ријадус–Салихин Хадис бр.1401)

Аргумент: Се пренесува од Омер р.а.,дека рекол: Пратеникот с.а.в.с., рекол:“Не увеличувајте ме како што го претераја со Иса синот на Мерјем” (Сахих Букхари Волуме 4 Хадис бр.654)

Аргумент:“....,И не молете никого освен Аллах” (Сура Ел-Джин 72:18)

Аргумент:Аллах с.в.т.вели: إ

Иј-јаке на’буду ве иј-јаке нестеин (“Ние само Тебе те обожаваме и ние само од Тебе помош бараме”) (Кур’ан Сура-Ел-Фатиха 1: 5)

Аргумент Аллах с.в.т.вели:

Он нема Свој здруженик!Тоа ми е,ете,наредено и јас сум прв Послушен!”
(Сура Ел-Ен’ам 6:163)

Аргумент: Оние кои своето веруванје не го измешале со многубозштво,тие се безбедни и на правиот пат.” (Сура Ел-Ен’ам 6:82)

Аргумент Аллах с.в.т.вели: ”Па, кажувај го јасно она што ти се наредува и избегнувај ги многубошците!
(Сура Ел-Хидзр 15: 94)

Аргумент Аллах с.в.т.вели: “Кажи: И намазот мој,и обредите мои, и животот мој,и смртта моја се-Аллахови,навистина,од Господарот на световите!” (Сура Ел-Ен’ам 6:162)

Затоа драги браќа и сестри не бидите од мнозинството од овој уммет кои лесно паднале во чиста заблуда и влегле во СХИРК,посетувајќи и барајќи помош од мртвите дервиши,светци,евлии,гробови,турбинја и што друго не.

Возвишениот с.в.т.,во Кур’анот вели:

И Пратеникот и верниците немаат да бараат прошка за многубошците,па било да се работи и за роднини блиски,од кога им беше објасането дека оние,навистина,се жители Џехеннемски”. (Сура ет-Тевбе 9:113)

Затоа и Иблисот ( шејтанот) се колни со зборовите:” “Се колнам во достојанството Твое, сигурно дека сите во заблуда ќе ги заведам”
(Сура Сад 38:82)

Време е сакани браќа и сестри,конечно да се опредилиме: на страната на Благородниот Рахман или на страната на проклетиот Шејтан. Трет избор нема!

Возвишениот Аллах џ.ш.,во Кур’анот вели:

“Во верата нема присилба.Правата вистина јасно се разликува од заблудата” (Сура Ел-Бекаре 2:256)


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

2 Re: Помош од мртви on Вто 16 Aвг 2011, 1:03 am

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
БаракАллах феек ја Ахи!

МашАллах Аллах да те награди со Џеннет иншАлалх за твојот труд вАллахи ова е доволно на Суфиската Заблуда.

Нас ни е доволен Аллах како заштитник.Еселамун Алејкум ве РахметуАллах ве БерекАтуху


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот