Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Добри дела on Саб 13 Aвг 2011, 8:32 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Во Името На Аллах Милостивиот, самилосен!Во Аллаховата наука постои важна Вистина:,, А Аллах сигурно ќе ги помогне оние Што верата Негова ја помагаат-а Аллах е навистина МоЌен и Силен. ,,(Кур,ан 22-40)

Можеби некој Ќе се запраша: Па како може човекот да му помогне на Аллах? Еве како: Со својот живот на Аллаховиот пат, на патот на доброто.

,, На оној Што Ќе му се покорува на Аллах, а покрај тоа и добри дела да прави, него го чека награда кај Господарот негов, таквите од ништо нема да се плашат и за ништо нема да тагуваат. ,,

( Кур,ан 2:112 )

Аллах џ.ш. бара од му,минот да ја покаже својата вера со добри дела. Вера, вистинска вера, без тоа нема!

Аллах џ.ш. се радува кога ќе го види верникот кој ќе му приоѓа на својот брат и му вели:,, Кажи ми како да ти помогнам. што можам брате, за тебе да направам?,, Верниокот е должен на секој добар човек да му ја подаде раката да му помогне. Помагањето, па и она најмалото израз е на хуманост.

Да се нуди помош, да се помага, упорно да се помага-тоа е вистинска вера.

Ако му,минот или му,минката види слаб ученик, а го разбира предметот по кој Што ученикот има слаба оценка-нека му помогне! Ако виде слеп човек да поминува сам преку улица-нека му ја понуди својата рака да му помогне!

Ако види сиромав на улица-нека му подаде парче леб па и ручегот нека го подели со него!

Ако види повредена птица-нека и помогне!

Ако види фрлена хартија на улица-нека ја подигне!

Ако, ако...безброј ако се нижат низ човечкиот живот Што му прави добро на се Што создал Аллах џ.ш. Да се прават добри дела, постојано да се прават, сето тоа е доказ на верата, сето тоа е доказ на љубовта кон Аллах џ.ш. доказ за безмерна човечка предаденост.

Мухаммед а.с. им говорел на асхабите:,, Работите на овој свет онолку колку Што Ќе живеете на него, работете за оној свет онолку колку Што Ќе останете таму, а за Аллах џ.ш. колку Што вие потребен и за огнот колку Што можете да издржите. ,,

Се зборува дека Хатку-л-Есам со Белхија се дружел околу триесет години. Кога Белхија го праШал Што научил за

тоа време, му одговорил дека дознал осум користи од стекнатото знаење.

Првата е:,, Видов дека во животот секој има другар, пријател или миленик. Некои од нив со човекот се дружи додека не се разболи, некои го следат до гроб, но ниту еден не оди со него во гроб. РазмислувајЌи за тоа, дојдов до заклучок дека на човекот најдобар другар му е онај кој оди со него во гроб останувајЌи му и таму пријател. Таков другар се единствено добрите дела. Затоа ги избрав за свој миленик, бидејЌи тие Ќе ми бидат светло во мрачниот гроб. ,,

Газали пишувал:

_ ,, Ја видов во една стара книга оваа изрека на Иса а.с.:,,Од моментот кога умрениот Ќе се стави на табут, па додека не се донесе до гробот, Ќе мора да одговори на четириесет праШања. Како прво Аллах Ќе му го постави ова:-Робе, со години настојуваШе да го разубавиШ својот надвореШен изглед кон луЃето, а на својот изглед кон Мене не си му посветил ни малку внимание. Јас секој ден го гледав твоето срце и ти велев:- СтоиШ опкружен со сите можни Мои добра, а работиШ за друг. Глув ли си, Што не слуШаШ?,,

Прочитај Што рекол Мухаммед а.с.:,, Доброчинителите на овој свет Ќе бидат доброчинители и на оној. Нив Аллах џ.ш. Ќе им ги опрости нивните гревови поради доброто Што го правеле на Неговите створења. На судниот ден Ќе им се рече:,, Своите добри дела вие поколнетеим ги кому сакате, бидејЌи ви се опростени вашите лоши дела... И тие Ќе ги поклонат своите доббри дела и така повторно Ќе станат доброчинители. ,,

И уште рекол:,, Кога човекот Ќе престане да прави добри дела, Аллах џ.ш. Ќе го облее со грижи. ,,

Хасан од Бастра бил многу побожен и мудар човек. Еве неколку негови мисли кои тој им ги пренесувал на верниците, а кои останале запишани:,, Човеку, не се состои верувањето во тоа на светот да му се покажува верник, а да завршиш со пусти желби. Само она верување е вистинско, Што ср врежило длабоко во срцето и кое ги потврдува човековите добри дела.,,

Земете поука од човечките добри дела, а не од зборовите,

бидејЌи Аллах џ.ш. не дал ни еден збор, а како потврда да не и одредил дело. Самото дело го потврдува или ја негира вистината на нечии зборови. Кога Ќе слушнеш убав говор, полрка со оној Што зборува, бидејќи ако своите зборови ги потврди со дело-прекрасен е тој човек! А ако делото се разликува од неговите зборови, чувај се да не му бидеШ во ништо сличен, бидејќи така се залажуваат несреќниците.

О луѓе работете и подготвувајтесе за денот на смртта. Аллах и Ресулуллах Ќе ги видат вашите дела. Сите на Аллах Ќе му бидете повторно вратени. Тој на кому му е познат видливиот и невидливиот свет, Ќе ве извести за она Што сте го правеле.

Човеку никогаш не омаловажувај ништо од покорноста кон Аллах џ.ш. макар тоа во твоите очИ да биде малку и безначајно, бидејќи Аллах џ.ш. прима и добрина колку една троШка, и наградува за еден момент покорност. Кога ти би можел да ја знаеш вредноста за тоа кај Створителот и Господарот твој, вистински би се радувал! А повторно, никогаш немој да омаловажуваш ни Што од грев, макар тоа во твоите очи да биде малку и безнчајно, бидејши Аллах џ.ш. жестоко казнува.

О луЃе, искористете го здравјето и своето веме за правење добрина, пред Денот кога очите Ќе останат отворени и кога луѓето брзајЌи со подигнати глави втренчено Ќе гледаат, а срцата Ќе им бидат празни.

Човеку, човеку! Внимавај на своите постапки! Гледај во каква ситуација Ќе го сретнеш својот Створител и Господар.

Омер ибн ел-Хатаб р.а. еднаш запрашал:,, Сакате ли да ви кажам кои се најдобри ,а кои најлоШи луЃе?,, И кога другарите му рекле дека сакаат да го слушнат тоа, тој рекол:,, Најдобри се оние луЃе чиј живот е долг, а делото добро и од кои човекот секогаш се надева на добро, а сигурен е од нивното лошо. Најлоши се оние чии живот е долг, а делото е лошо и од кои не се очекува никакво добро, нити се сигурни од нивното лошо.

Момче племенито, девојко честита! Во добро дела спаЃа и повик на Аллаховиот пат. Тоа еповик и упатство за племенитост, човекољубие, чесност, вистина, морал, љубов, социјална свест, зближување меЃу луЃето, на мир,... Овој повик треба да биде благ, љубезен, културен, хуман дијалог, преполн за разбирање за различноста во светот во кој Што живееме. Ако човекот повикува на добро, тој со тоа добро му прави на својот брат-човек. Аллах џ.ш. рекол:

Повикувај кон твојот Господар ( луѓе ) со мудри, вистински и убави зборови и убава поука. Расправај со нив на најубав начин. Навистина, Господарот твој најдобро знае кој се оддалечил ( оттргнал ) од Неговиот пат. Тој најдобро ги знае оние кои Што одат по правиот пат. ,, ( Кур,ан 16:125 )

Мудриот Лукман го советува својот син:

_,, О синко мој, извршувај намаз и барај да се прват добри дела, а одвраќај од лошоите и стрпливо поднесувај го тоа Што Ќе те снајде-должност ни е така да постапуваме. ,, ( Кур,ан 31:17 )

Мухаммед ресулуллах а.с. рекол:,, Секој од вас е должен лошото да го спрече со раце-со сила, ако не може така, тогаШ со јазик-со совет, а ако не може ни тоа, тогаШ со срце-со презир и со мрзење на лоШото. Но ова последното е најслаб иман. ,,

И уште рекол:,, Жими Оној во чии раце е мојата душа или Ќе го наредувате она Што е добро, а Ќе одвраЌате од лоШото или набрзо Аллах Ќе ја испрати Својата казна, па вие Ќе го повикувате , а Тој нема да ви се одзвие. ,,

Несебично да се повикува на патот на доброто, за добри дела и тоа со чисто срце, исполнето со љубов кон Аллах џ.ш. не барајќи други награди освен Неговата Милост, е дело Што свети со ненадминат сјај. Познато е дека Мухаммед а.с. за вредностите на упатувањето го рекол следното:,, Кој на некој човек Ќе го упати на правиот пат, како да го добил целиот свет. ,,

Асхабот Мус,аб ибни Умеј го напуштил родителското богатсво и родителскиот дом, за да се одзвие на повикот на Аллаховиот Пратеник а.с. Него Ресулуллах а.с. го одредил да биде прв повикувач на Ислам во Медина. На неговиот повик многу Мединлии се одзвиле и примиле Ислам. Тој станал чесен пример за генерациите Што доаѓале.

Паднал на Ухуд со јуначка смрт. Бил толку сиромашен Што кога загинал немал доволно облека на себе. Ако го покриеле преку глава, му биле откриени нозете, ако го покриеле преку нозе Ќе останела главата откриена. Мухаммед а.с. наредил преостанатиот дел од телото да му се покрие со трева. Тој дал се Што имал, па и својот живот. Живеел само за љубов кон Аллах џ.Ш.

Во стара Грција мудриот Сократ му го препречил патот со стап на едно момче и го праШал каде се продава разновидна роба. Момчето веднаШ одговорило, но кога Сократ го праШал каде луЃето стануваат добри и марливи, тоа тој не знаел да го каже. ТогаШ Сократ му рекол да појде со него и да го научи. И момчето тргнало по него. Тоа било Ксенофан, подоцна многу познат композитор на мудроста и веШтините.

Кога само луЃето би можеле да сватат колу значи добро дело и како тоа е примено кај Аллах џ.ш.! Без добро дело нема вера. Човекот би требало да свати, чинејЌи добро на друг, си прави добро и за себе, бидејќи Аллах џ.ш. наградува и за најмало добро. Извршувајќи добри дела, како еден од најважните докази на верата, луЃето би го отстраниле мрзењето, зависта, злобата и пакоста помеЃу себе. Би исчезнувале сите пороци, а нив би ги заменувале веШтини.

Насмевки на мелеките го пратат секој добар гест. Мелеките се радуваат на среЌата на човекот на кому му се прави добро, и на среЌата на оној Што право добро. Му,минот никогаш не смее да заборави дека е должност да се прави добро. Секој дем, секој час, без прекин.


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот