Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
АДАБИ НА ОДНЕСУВАЊЕ КОН АЛЛАХОВИОТ ПЕЈГАМБЕР С.А.В.С.
(آداب مع رسول الله صلى الله عليه وسلم)
За начинот и учтивоста кон Аллаховиот Пејгамбер с.а.в.с. Кур’анот е преполнет со такви искази. Еве неколку од нив:


1.Целосна предаденост и потчинетост на неговите наредби, примање на неговите изреки со искреност без двоумење и сомневање. Бидејќи, Возвишениот Аллах џ.ш. јасно и недвосмислено му наредил на секој верник учтиво и воспитно да се однесува кон Пејгамберот с.а.в.с. Па така Аллах аззе ве џелле за бедуините кои го повикувале Пејгамберот а.с. со висок глас а тој бил внатре во својата куќа ги нарекол дека не се доволно паметни: 'Мнозина од оние кои те повикуваат зад собата не се доволно паметни.” (Ел-Хуџурат, 3) Истовремено Аллах џ.ш. им наредил на верниците да го сакаат и да му се покоруваат на Пејгамберот а.с., на неговите одлуки и пресуди, и за водач во нивните спорови да го земаат него. Севишниот Аллах вели: 'О верници, бидете послушни на Аллах и Неговиот пејгамбер..” (Мухаммед, 33)

2.Да не се излегува пред него со наредба, забрана или одобрение, бидејќи Семоќниот Аллах вели: 'О верници, не излегувајте пред Аллах и Неговиот пејгамбер (со наредба или забрана или однесување).” (Ел-Хуџурат, 1) Овој пропис е константен и полноважен до Судниот ден и тоа излегување пред него се однесува и за време на неговиот живот и за време по неговата смрт.


Ебу Убејде вели: 'Арапите кога велат: „не излегувај пред водач и пред татко“ тоа значи не брзај со наредба или забрана пред него.” Друг вели: 'Немој да наредуваш пред тие да наредат или да забраниш пред тие да забранат.”


3.Да не се подига гласот над неговиот глас. Бидејќи таквата постапка е причина за отпаѓање на делата, тогаш што мислиш за подигање на своите мисли врз мислите или суннетот на Пејгамберот а.с. Семоќниот Аллах вели: [b]'О верници, не подигајте ги вашите гласови над гласот на Пејгамберот... за да не ви пропаднат вашите дела без да почувствувате.”
(Ел-Хуџурат, 2)

4.Да не биде повикот кон Пејгамберот а.с. ист како повикот кон другите луѓе. Возвишениот Аллах вели: 'Повикот на пејгамберот меѓу вас не сметајте го како повикот кон едни на други.” (Ен-Нур, 63) Толкувачите на Кур‰анот за овој ајет имаат две мислења:


Прво мислење: Не повикувајте го по личното име како што се повикувате меѓусебе едни на други (О Мухаммед, ) туку повикувајте го со називот: О Ресулуллах, О Аллахов пејгамбере, О пратениче.

Второ мислење: Неговиот повик до вас не сметајте го на ист степен како повикот на другите кон вас. Ако сакате ќе се одѕвиете, ако сакате ќе одбиете, туку кога ќе ве повика Пејгамберот а.с. бездруго и безрезервно одзвијте се и послушајте го.

5.Од учтивоста кон Пејгамберот с.а.в.с. спаѓа и тоа што верниците кога тој ќе одлучи за џихад, садака, помагање - не заземаат свој став без негова дозвола. Аллах џ.ш. вели: 'Навистина, верници се оние кои веруваат во Аллах и во пејгамберот Негов. А кога се заедно со пејгамберот при некоја работа заедничка, не одат се додека не побараат дозвола од него.” (Ен-Нур, 62)


6.Да не ги отфрла зборовите на Пејгамберот а.с. заради нечие мислење кое е спротивно на неговото или да и дава предност на некоја аналогија врз веродостоен и општоприфатен хадис.

7.Кога ќе се спомене неговото име да се донесе салават за него со зборовите: Саллаллаху алејхи ве селлем или алејхис-салату вес-селам или Аллахимме салли ала Мухаммед кема саллејте ала ибрахиме... Бидејќи Пејгамберот а.с. рекол: 'Најголем скржавец е оној кој кога ќе се спомене моето име, не ми донесе салават.” Исто така рекол: 'Кој ќе донесе салават еднаш на мене, Аллах ќе донесе десет пати салават за него.”


Вертуална медреса


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот