Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 10 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 10 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 4 of 7]

76 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Вто 06 Сеп 2011, 6:21 pm

Muwehhid


Модератор
Модератор
„ Кој го изгаси својот гнев – а бил во состојба над друг да го искали и спроведе, Аллах,џ.ш., на Судниот ден, пред сиот свет, ќе го повика и ќе му даде да избере хурија која ќе посака!“ (Сунен ибн Маџе, бр. 3375)

77 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Вто 06 Сеп 2011, 6:22 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Кај Пратеникот,с.а.в.с., дошол некој човек и му се пожалил на својот слуга, и му вели: „ Имам еден слуга, лош е и лен – треба ли да го удирам?“ Пратеникот, с.а.в.с., му рече: „Седумдесет пати дневно простувај му!“ (Хадисот е сахих, а го бележи Ебу Давуд, бр. 5164, Тирмизи, бр. 1949, Ахмед, бр. 5635)


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

78 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Пон 26 Сеп 2011, 12:16 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Кај кого се најдат три работи, ќе ја почуствува вистинската сласт на иманот:


-Аллах и Неговиот Пратеник да му бидат помили од се останато,

- да сака некоја личност исклучиво поради Аллах и

- да го мрази враќањето во куфрот, откако Аллах од него го извел, како што мрази да биде фрлен во огнот.(Бухари и Муслим)


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

79 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Вто 11 Окт 2011, 1:22 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Аллаховиот Пратеник рекол: "Нема да влезете во Џеннет се додека не поверувате, а нема да верувате додека не почнете да се сакате. Сакате ли да ве упатам на нешто што ако го правите ќе се сакате и почитувате? Ширете го меѓу вас селамот." (Муслим, бр.54)


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

80 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Вто 11 Окт 2011, 1:24 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Аллаховиот Пратеник с.а.в.с. рекол: "Кој земе абдест и тоа го направи на најдобар можен начин, ќе спаднат гревовите од неговото тело, така да, ќе испаѓаат низ неговите нокти." (Муслим, бр. 245)


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

81 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Вто 18 Окт 2011, 11:12 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Ајша, р.а., кажува: „Аллаховиот Пратеник, с.а.в.с., не говореше брзо како што вие говорете, туку говорот му беше јасен и разбирлив, би го запамтил секој кој ќе седи со него.“


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

82 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Вто 18 Окт 2011, 11:16 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Кога Mуаз, р.а., побарал совет од Пратеникот, с.а.в.с., тој му го препорачал молчењето, освен добро зборување, Mуаз, р.а., го прашал: „Дали ќе бидеме казнети и за она што ќе го зборуваат нашите јазици?" Пратеникот , с.а.в.с., го удри по рамено, велејќи: "Тешко тебе Mуазе, зарем луѓето ќе бидат фрлани во Џехеннемот, освен за она што нивните јазици го изговарале? Кој верува во Аллах и во Судниот Ден, нека зборува добро или нека молчи од злото. Говорете добро ќе бидете наградени, и молчете од лошо ќе бидете спасени. " (Хаким и други)


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

83 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Чет 10 Ное 2011, 12:35 am

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
[You must be registered and logged in to see this link.]


Се пренесува од Ебу Хурејре, р.а., дека Аллаховиот Пратеник, с.а.в.с., рекол: „Секој понеделник и четврток се отвараат вратите на Џеннетот. Се простува на секој Аллахов роб кој не прави ширк, освен на оној кој е во кавга со братот муслиман. Ќе се рече: ’Одложете им на овие двајца, додека не се помират, одложете им на овие двајца, додека не се помират, одложете им на овие двајца додека не се помират.“

Во друго предание стои:
„Делата се изложуваат секој четврток и понеделник, па бидуваат простувани.“ (Бухарија, Муслим)


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

84 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Сре 14 Дек 2011, 4:02 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Пратеникот, с.а.в.с., рекол: „Седумина ќе бидат во Аллаховата ладовина на денот кога ќе нема друга ладовина - освен Неговата: праведниот имам (владетел), млад човек кој пораснал во покорност на Аллах, човекот чие срце секогаш било врзано за џамијата, двајца кои се засакале во името на Аллах, на таа љубов се сретнале и на неа се разделиле, човекот кого убава и угледна жена го повикала на блуд, а тој одговорил дека се плаши од Аллах, човекот кој делел тајна садака (милостина) така што неговата десна рака не знаела што поделила левата и човекот кој искрено се сеќавал на Аллах во осаменост, а окото му се насолзувало!(Бухари)


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

85 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Сре 14 Дек 2011, 4:03 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Кажува Аллаховиоt Пратеник саллалаху алејхи ве селлем: “На Судниот ден ќе биде донесен човек и фрлен во огнот, цревата од стомакот ќе му иструрат, па тој околу нив ќе кружи, како што магарето се врти во минско поле. Жителите на Џеннемот ќе се соберат околу него и ќе му речат: Што е со тебе човеку? Тој тогаш ќе рече :’ Јас наредував сам на добро, а не го правев тоа, ги одвраќав луѓето од зло, а сам правев зло“(Бухари Муслим).


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

86 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Саб 17 Дек 2011, 1:01 am

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор


عن عبدالله بن عمر عن النبي صلى الله عليه وسلم قال أربع من كن فيه كان منافقا ومن
كانت فيه خصلة منهن كانت فيه خصلة من النفاق حتى يدعها إذا حدث كذب وإذا وعد أخلف وإذا خاصم فجر وإذا عاهد غدر خرجه البخاري ومسلمАбдуллах ибн Амр ел-Ас, радијаллахѕ анху, пренесува дека Мухаммед, с.а.в.с. рекол: „Кој кај себе ке има четири (својства) ин е прав мунафик, а кој кај себе ке има едно од нив тој има едно (својство) лицемерство све додека не ке се ослободи. Тие својства се: кога зборува; лаже, кога обеќава; изневерува, кога разговара; дрско и бестрамно говори, и кога нешто ке му се довери, проневерува.“ (Бухари,1/89; Муслим,58)


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

87 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Нед 18 Дек 2011, 8:52 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Пејгамберот салаллаху алејхи ве селем, рекол: „На Аллах тебареке ве те’ала , најубави Му се четири зборови: СубханАллах, ел-хамдулиллах, ла илахе иллАллах и Аллах Екбер. “ (Сахих Муслим, бр. 2137; Муснед, бр. 20119).


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

88 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Сре 28 Дек 2011, 1:11 am

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Суфијан б. Абдуллах р.а. го запрашал Пратеникот с.а.в.с. : „ О Аллахов пратенику, кажи ми нешто за исламот што нема да чујам од друг.“ Пратеникот му одговори: „Речи- верувам во Аллах и потоа истрај во тоа. “ (Муслим)


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

89 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Сре 04 Јан 2012, 7:14 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор


Се пренесува од Ебу Хурејре (р.а.) дека Пејгамберот (с.а.в.с.) рекол:

“Возвишениот Аллах е љубоморен. Љубомората на Аллах доаѓа до израз тогаш кога човекот го работи она што му го забранил Аллах.”(Ријадус _с_Салихин)


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

90 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Сре 04 Јан 2012, 7:16 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор


Се пренесува од Ајша (р.а.) како еден човек му рекол на Пејгамберот (с.а.в.с.): “Мајка ми умре ненадејно. Барем нешто да прозбореше ќе беше садака. Па, ќе има ли за неа награда ако дадам садака за неа? Одговорил:

“Да.”(Ријадус _с_Салихин)


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

91 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Сре 04 Јан 2012, 7:17 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор


Се пренесува од Ебу Хурејре (р.а.) дека Пејгамберот (с.а.в.с.) рекол:

“Кога човекот ќе умре, престануваат неговите дела, освен три: трајна садака, знаење кое ќе се користи и добро дете кое ќе се моли за него.”(Ријадус _с_Салихин)


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

92 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Сре 11 Јан 2012, 4:00 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Се пренесува дека Пратеникот, с.а.в.с., рекол: “Кога благоста ќе се најде во некоја работа, ја украсува, кога ќе се отстрани од некоја работа, ја унаказува.“(Муслим)


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

93 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Сре 11 Јан 2012, 4:02 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
”Кај кого ќе се најдат овие три особини, ќе ја почувствува сласта на иманот: Да Аллах и Неговиот Пратеник му бидат подраги од се друго, да го сака некој човек само во име на Аллах, и да мрзи да се врати во неверство како што мрзи да биде фрлен во огнот.” (Бухари и Муслим)


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

94 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Сре 11 Јан 2012, 4:03 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
“Нема да влезете во Џеннет се додека не верувате, а нема да верувате се додека меѓусебно не се сакате.”(Муслим)


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

95 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Сре 11 Јан 2012, 4:04 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
“Аллаху мој подари ми го дарот на љубовта спрема Тебе, љубов спрема оние кои Те сакаат и љубов спрема делата кои ќе ме приближат до Твојата љубов.”(Бухари)


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

96 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Сре 11 Јан 2012, 4:07 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Ебу Хурејхе, радијаллаху анху, пренесува хадис во кој Аллаховиот пратеник, саллаллаху алејхи ве селлем, вели: „Кој ќе ја отстрани на муминот (верникот) тешкотијата од озоземските маки, Аллах нему ќе му ги отстрани тешкотиите од маките на Судниот ден. А кој му олесни на оној кој е во неволја, Аллах нему ќе му олесни и на овој и на идниот свет ахирет. А кој го сокрие (срамот) на муслиманот, Аллах ќе го сокрие (неговиот срам) и на овој и на идниот свет (Ахирет). Аллах помага на Својот роб онолку колку што тој помага на својот брат“. (Муслим


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

97 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Вто 17 Јан 2012, 3:33 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Се пренесува од Осман ибн Афан дека Мухаммед салаллаху алејхи ве селлем рекол:

„Најубав од вас е оној кој ќе го научи Куранот и подичува“ (Бухари и Муслим)


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

98 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Вто 17 Јан 2012, 3:35 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Од Абдуллах, р.А се пренесува дека рекол:

„Учете го во вашите куќи суре Ел-Бекаре, зашто шејтан не влегува во куќа каде што се учи оваа сура“ (Ел-Хаким)


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

99 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Вто 17 Јан 2012, 3:39 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Од Ебу Дерда р.А се прнесува дека Аллаховиот Пејгамбер Мухаммед салаллаху алејхи ве селлем рекол:

„Кој ке ги научи десете ајети од суре Ел-Кехф, ке биде спасен од Деџџал“ (Муслим)


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

100 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Вто 07 Фед 2012, 8:22 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Ебу Зерр радијаллаху анху го прашал Мухаммед саллАллаху алејхи ве селлем:

Аллахов Пејгамбере која е прва џамија изградена на Земјата? Одговорил: „Месџиду-л-Харам“-(Каба). А која потоа? „Кудус“-(Месџиду-л-Акса), му одговорил. Колкава е временската разлика измеѓу нивните години? Четириесет години. Целата Земја е месџид! Каде и да те затекне намаз, таму обавиго (клајнајго), му рекол Пејгамберот?

(Муттефекун алејх)1.

1.Бухари, 6/290, 291, Mуслим, бр: 520, Насаи, 2/32.


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

101 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Вто 07 Фед 2012, 10:27 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Аллах им вели (намелеките): Кога Мојот роб ке посака да направи лошо дело немој те да му го запишете додека не го направи. Ако го направи, запишете му го како едно, а ако го остави заради Мене, запишете му го како добро дело. А кога Мојот роб посака да направи добро дело, но не го направи, запишете му го како едно добро дело, а ако го направи запишете му десетструко, до седумдесетструко зголемено.

Хадисот го пренесува Ебу Хурејре радијаллаху анху, а забележано е во Бухари.


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 4 of 7]

Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот