Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 10 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 10 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 2 of 7]

26 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Нед 27 Мар 2011, 9:46 pm

Muaz al Islam


Модератор
Модератор
Никој од вас нема вистински да верува, се додека не го посакува за својот брат она што го посакува за себеси. ( Бухари, Муслим )

http://www.ahlu-sunnah.org

27 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Саб 02 Апр 2011, 1:45 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Аллах џ.ш ја создал милоста од сто 100 делови.
Тој зачувал деведесет и девет кај Себе, а еден пратил кај Земјата. Поради овој еден дел, сите суштества покажуваат милост еден кон други, дури и кобилата која го крева своето копито да не го нагази своето ждребе.

(Бухари,Тирмизи)


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

28 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Саб 02 Апр 2011, 1:58 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Оној кој верува во Аллах и во Судниот Ден, треба да биде гостољубив кон своите гости. Оној кој верува во Аллах и во Судниот Ден, треба да им чини добро на соседите.
Оној кој верува во Аллах и во Судниот Ден, треба да зборува добро или нека молчи.

(Бухари,Муслим)


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

29 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Нед 03 Апр 2011, 1:37 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Хадис

“Кој го сокрие срамот на својот брат на дуњалукот, Аллах џ.ш. неговиот ќе го сокрие и на дуњалукот и на Ахирет.“ (Бухарија и Муслим)


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

30 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Нед 03 Апр 2011, 1:39 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
“Муслиманот на муслиман е брат: не му нанесува неправда, не му ги ускратува правата и не го понижува. На човекот му е доволно зло и тоа што е понижен од својот брат муслиман.“ (Муслим)


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

31 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Нед 03 Апр 2011, 10:42 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Суфјан ибн Абдуллах вели:
О Алахов Пејгамберу Мухаммед с.а.в.с, научиме нешто за исламот како што само ти можеш.
На тоа Мухаммед с.а.в.с му одговорил:
-Речи, верувам во Аллах, а после на тоа држисе.
(Муслим)


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

32 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Нед 03 Апр 2011, 11:11 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
- Ако двајца муслимани би станеле еден против друг со извадени сабји, двајцата ке бидат фрлени во џехеннем.
- Во ред - рекоа Асхабите- што се однесува на убиецот, но каков греф има убиениот?
Мухаммед с.а.в.с им одговорил:
- И тој сакал да го убие својот другар!


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

33 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Пон 04 Апр 2011, 3:18 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
“Најповеќе луѓе кои ќе влезат во џеннетот ќе бидат оние поради-заради богобојазноста(таквалукот) и убавиот морал.” (Бухарија и др. мухадиси)


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

34 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Пон 04 Апр 2011, 6:44 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Мухаммед с.а.в.с на своите Асхаби Му рекол:
Во големи гревови спаѓаат:
-Негирање на Аллах или верување во многубоштво.
-да убиеш човек.
-свесно или лажно да се заколнеш, со намера некого да излажеш и да му ги скратиш неговите матријални права.
-и да бидеш непослушен спрема родителите.

(Бухари)


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

35 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Пон 04 Апр 2011, 8:03 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Сите оние кои на непоштен и на незаконски начин го печалат имотот и го трупаат капиталот ги чека Џехеннем на Судниот ден. (Бухари)


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

36 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Чет 28 Апр 2011, 1:07 am

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Kажал Ибн Ел-Маџишун,,Го слушнаф имама Малика како вели.
,,КОЈ ВО ВЕРАТА ВОВЕДУВА НОВОТАРИЈА,ЗА КОЈА СМЕТА ДЕКА Е УБАВА(корисна) тој потврдил да је Пејгамбер с.а.в.с изневерио посланство.затоа што Возвишениот Аллах џ.ш вели.

,,Денеска ја потполниф вашата вера ,Оној што тогаш не ја сматрал за вера,ни денеска не не смета за вера.

пренесено од
El-I'tisam do imam Šatibija, 1 tom, str.
33)

преведено -.ahlu-sunnah.org


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

37 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Чет 28 Апр 2011, 1:19 am

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Рекол ,,Ресулелах с.а.в.с,,СЛЕДЕГО МОЈОТ ПАТ И ПАТОТ НА ХАЛИФАТА ПОСЛЕ МЕНЕ,,
Најсигурни пат до Аллаховото задоволство е првите Генерации Умета Мухамеда с.а.в.с


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

38 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Пет 29 Апр 2011, 12:22 am

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Рекол Омер радијалхау анхум.,,
НИ НАРЕДИ НАМ АЛЛАХОВИОТ ПОСЛАНИК саллаллаху алејхи ве селем,,
ДА ГИ КРАТИМЕ БРКОВИТЕ И ДА ГИ

ПУШТАМЕ БРАДИТЕ ДА РАСТАТ
,,

[Hadis bilježi Muslim].преведено ...ahlu-sunnah.org


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

39 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Пон 16 Мај 2011, 7:32 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Се пренесува од Ебу Хурејре, р.а., дека Аллаховиот Пратеник, с.а.в.с., рекол: „Секој понеделник и четврток се отвараат вратите на Џеннетот. Се простува на секој Аллахов роб кој не прави ширк, освен на оној кој е во кавга со братот муслиман. Ќе се рече: ’Одложете им на овие двајца, додека не се помират, одложете им на овие двајца, додека не се помират, одложете им на овие двајца додека не се помират.“

Во друго предание стои:
„Делата се изложуваат секој четврток и понеделник, па бидуваат простувани.“ (Бухарија, Муслим)


Ебу Хурејре, радијаллаху анху, пренесува дека Пратеникот, алејхи селлам, рекол: „Кога синот Адемов проучи ајет со сеџде и направи сеџде, Иблис се издвојува и плачејќи говори: ’Тешко мене, на синот Адемов му беше наредено да направи сеџде, па послуша и го чека Џеннет, а мене ми беше наредено да направам сеџде, па одбив и ме чека Огнот!“
(Муслим, книга Иман, поглавје: Нарекување на неверник оној кој го остави намазот, бр.115)


„Ако не си во состојба да правиш добри дела, тогаш, барем не нанесувај им зло на луѓето, бидејќи и тоа се вбројува во садака со која ќе се искупиш.“ (Муслим)


Енес, радијаллаху анху, пренесува дека Пратеникот, саллаллахуа лејхи ве селлем, рекол: „Нема роб кој се пресели, а кај Аллах има добра, и кој би сакал да се поврати освен шехидот, заради наградата која ќе ја виде. Ќе сака да се врати на дуњалукот и повторно да биде убиен.“
(Хадисот го бележи Бухарија и Муслим)


Последната промена е направена од Muaz ibn Abdurahman на Пон 16 Мај 2011, 7:50 pm. Мислењето е променето 1 пати


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

40 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Пон 16 Мај 2011, 7:49 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
" Во Џеннетот нема да влезе оној кој ги раскинува роднинските врски!" (Бухари,Муслим)


“Не се уходете едни со други, не шпиунирајте,не ги прекинувајте односите и не заведувајте се , него ,Аллахови робови бидете браќа. “ (Бухарија и Муслим)


“На муслиманот не му е дозволено да ги прекине односите со својот брат повеќе од три дена , и кога ќе се сретнат да ги свртуваат лицата еден од друг, а подобар е оној , од нив двајца , кој прв ќе даде селам. “(Бухарија и Муслим)


Мухаммед а.с. рекол: “ Чувајте се од блудот,бидејќи блудот носи четири непријатности:

ја одстранува убавината и светлоста на верата од лицето на престапникот,
ја спречува опскрбата ( нафаката )- (води кон сиромаштија),
ја предизвикува Аллаховата лутина, и:
причина е за вечното измачување во џехеннемскиот огин! “
( Бухари ).


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

41 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Вто 31 Мај 2011, 12:37 am

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
“Муслиманот на муслиман е брат: не му нанесува неправда, не му ги ускратува правата и не го понижува. На човекот му е доволно зло и тоа што е понижен од својот брат муслиман.“ (Муслим)


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

42 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Сре 08 Јун 2011, 12:04 am

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор


,,,,,,,ОВОЈ СВЕТ ЈЕ УЖИВАЊЕ,А НАЈУБАВО ОВОСВЕТСКО УЖИВАЊЕ Е ДОБРА И ЧЕСНА ЖЕНА,,,, (Муслим)


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

43 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Пет 10 Јун 2011, 11:57 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Џабир р.а пренесува дека Аллаховиот Пратеник с.а.в.с. рекол:

"Чувајте се од неправдата, бидејќи неправдата донесува темнина на Судниот ден." (Муслим)______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

44 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Саб 11 Јун 2011, 12:05 am

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
„Кој ќе подели нешто на Аллаховиот пат ќе биде повикан од вратите на Џеннет: О Аллахов робе, ова е најдоброто. Кој ќе биде од клањачите на намаз ќе биде повикан од вратата на намаз; кој ќе биде од оние кои се борат на Аллаховиот пат (Џихад) ќе биде повикан од вратата на Џихад; кој ќе биде од оние кои делеле садака ќе биде повикан од вратата на садака, а кој ќе биде од оние кои постеле ќе биде повикан од вратата Рејјан.” (Бухари, Муслим)


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

45 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Чет 30 Јун 2011, 6:26 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Пренесува Енес, р.а., дека Мухаммед, с.а.в.с., рекол:Кога бев на преминот помеѓу јавето и сонот , ми дојде оној кој што дојде (Џибрил), ми ги отвори градите, го извади срцето, го изми и повторно го врати. Потоа дојде јавачката која беше помала од мазга, а поголема од магаре (Бурак), која беше бела и која ја викаме бурак, па јавнав на неа...”(во друго предание за буракот, рекол: „Кој чекори со брзината на погледот”) ( Бухари).

Пренесува Енес, р.а., дека Мухаммед, с.а.в.с., рекол:„Кога бев воздигнат (на Мираџ ) со Џибрил отидовме до најниското небо, Џибрил му рече на чуварот на небото: 'Отвори !' – а чуварот праша: ' Кој е тоа?' - тој одговори: 'Џибрил.' - чуварот праша: 'Има ли некој со тебе?' -Џибрил одговори: 'Да, со мене е Мухаммед, с.а.в.с.!' -чуварот праша: 'Зарем е повикан?' – Џибрил, одговори: 'Да!' - Се отвори небото и видов човек што седеше, а од неговата десна и лева страна имаше по една група луѓе. Кога ќе погледнеше на десната страна, ќе се насмееше, а кога ќе погледнеше на левата, заплакуваше. Тој човек ми рече: „Добре дојде, добар пејгамбере и сине на добриот човек!” - го прашав Џибрил: „Кој е овој? “ – тој ми одговори: 'Овој е Адем, а групите од неговата десна и лева страна се неговите потомци; на десната страна се џеннетлиите, а на левата џехеннемлиите, па кога ќе погледне на десната страна се насмевнува, а кога погледне на левата заплакува!” - Потоа дојдовме до второто небо, па на чуварот му е речено истото што му беше речено на чуварот од првото небо, па отвори. На него го сретнав Јахја, синот на Зекерија и Иса синот Мерјем, на третото небо го сретнав Јусуф, на четвртото Идрис, на петтото Харун синот на Имран, на шесттото Муса синот Имранов и на седмото небо Ибрахим а.с. , кој што беше потпрен на Бејтул Ма’мур (небеската каба, дословно: Изградена куќа), во која секој ден влегуваа 70 000 мелеки и повторно не се враќаа. Сите тие (пејгамбери) ме поздравија со селам и изразија добродојде.” (Бухари).


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

46 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Саб 16 Jул 2011, 2:46 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Мухаммед
а.с. рекол:
“ Чувајте
се од блудот,бидејќи блудот носи
четири непријатности:

ја
одстранува убавината и светлоста на верата од лицето на престапникот,
ја
спречува опскрбата ( нафаката )- (води кон сиромаштија),
ја предизвикува
Аллаховата лутина, и:
причина е за вечното измачување во џехеннемскиот
огин! “
( Бухари ).


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

47 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Саб 16 Jул 2011, 2:48 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
С’ад б Убејде рекол :“
Кога би видел некој со мојата сопруга ќе го прободам со сабја.тие
зборови допреа до ушите на Пејгамберот с.а.в.с па рекол ’’ Зарем се чудите
на неговата љубомора? Во името на Аллах јас сум пољубоморен од него,а Аллах
...е пољубоморен од мене. Од љубомора Аллах ги забранел
лошите дела ’’

Кога жената ќе направи блуд и забремени,а потоа го убие
своето дете кое така го зачнала,направила два злочина-направила грев со блуд и
убиство .

Ако пак тоа дете го однесе кај својот сопруг во своето и
неговото
семејство исто како да им донесла странец кој не им припаѓа, тој ќе ги
наследи уживајќи ја нивната внимателност кој не би ја добил ако ја знаат
вистината.

Блудот е злочин спрема детето. Блудникот со своето
дело зачнува плод кој нема да има претстава кој му е татко.

Битно е
да се
напомени следното: А тоа е дека порокот БЛУД не е секогаш со
иста мерка, со оглед на околностите кои го опркружуваат.

-Оној
кој прави блуд со повеќе личности е поголем од оној кој прави блуд со една
личност.

-Оној кој тоа го прави јавно е поголем грешник од оној кој тоа
тајно го направил.

-Блудот со сопругата на својот комшија е многу поголем
од блудот со некоја друга жена.

-Блудот со жена на оној маж
кој се
бори на Аллаховиот пат е уште потежок.

-Блудот со роднина е
поголем отколку со друга жена.
-Исто така блудот кој е направен во рамазан
или на некое свето место е многу потежок од оној во друго време и друго
место.

-Блудот кој го прави постар е потежок од оној кој го прави некој
младич.

и др..


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

48 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Саб 16 Jул 2011, 2:51 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Šeddad ibn Evs, r.a., prenosi
da je Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve selleme, rekao: “Pametan je onaj
koji strogo vodi računa o svojim postupcima, i radi za život poslije smrti, a
slabić je onaj koji slijedi svoje strasti i bezrazložno se nada i pouzdava u
Allaha.” (Tirmizi)


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

49 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Пон 18 Jул 2011, 12:39 am

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Строго чувајтесе од Сомневање,зошто сомневањето е нај лажен Говор!!(Муслим)...


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

50 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Пон 18 Jул 2011, 12:49 am

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
На Муслиманот не му е дозволено да заплашува друг Муслиман( Ахмед)


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

51 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Пон 18 Jул 2011, 12:54 am

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Тешко на окој кој зборува зборови и Лаги да би се народ подсмевал(засмејувал) тешко нему и тешко на таквиот.( Тирмизи)


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 2 of 7]

Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот