Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 10 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 10 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 5 of 7]

101 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Вто 07 Фед 2012, 10:27 pm

Muaz al Islam


Модератор
Модератор
Аллах им вели (намелеките): Кога Мојот роб ке посака да направи лошо дело немој те да му го запишете додека не го направи. Ако го направи, запишете му го како едно, а ако го остави заради Мене, запишете му го како добро дело. А кога Мојот роб посака да направи добро дело, но не го направи, запишете му го како едно добро дело, а ако го направи запишете му десетструко, до седумдесетструко зголемено.

Хадисот го пренесува Ебу Хурејре радијаллаху анху, а забележано е во Бухари.

http://www.ahlu-sunnah.org

102 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Сре 08 Фед 2012, 1:51 pm

Islam Only Way

avatar
Сестра
Сестра
Се пренесува од Urwah дека Аијша си рекла:
“Видов дека Пророкот беше во добар хумор и јас и реков: О Пратенику на Аллах молете му се на Аллах за мене“

Тој рече: “Ја Аллах!Прости му ги на Аише гревовоте од минатото и идните гревови, тие што ги има чувано скришно и тие што ги има направено јавно“

Аиша се насмеа толку многу што главата му падна во скутот на Пророкот Мухамед саллАллаху алејхи ве селлем.

Затоа Он рече: “ А не те задоволи мојата молитва?“

Аиша му одговори:“ А зошто да не ме задоволи?“

Пророкот Мухаммед салаллаху алејхи ве селлем рече: “ Се колнам во Аллах ова е молитвата (што ја правам)за мојот уммет во секој Намаз“Silsilah | 2254 | Хасан

Извор: imamalbani______________________________________________
[You must be registered and logged in to see this link.]

"Нека биде меѓу вас една група коe повикува на oнa што е корисно,наредува добрo и забранува зло" (Али Имран - 104)

103 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Сре 08 Фед 2012, 3:00 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор


О робе мој, Јас Себеси насилство си го забранив, а го забранив и меќу вас, па немојте едни на други насилство да правите. О робови мои, Сите вие сте залутани освен оној кого Јас че го упатам, па барајте од Мене, Јас ќе ве упатам.

О робови мои, сите сте вие гладни освен оној кого Јас ќе го нахранам. О робови мои ,сите вие сте голи и необлечени освен оној кој Јас ќе го облечам па од мене барајте да ве облечем. Јас че ве облечам. О робови мои, вие дење и ноќе грешите, а јас сум оној кој сите гревови ги простува, па од мене барајте да ви простам.

Јас ќе ви простам. О робови мои, вие никогаш не можете да дојдете до она со што Мене штета би ми нанеле па да Ми ја нанесовте, и никогаш не можете да дојдете до она што Мене корист ќе ми донесе, па да Ми ја донесете. О робови мои, кога вие сите, од прв до последен, и џиновите и лоѓето, би застанале на едно место па мене своите желби би Ми упатиле,

та Јас да ви задоволам сечиите молби и желби, тоа не би го намалило она што јас го имам ни онолку колку ќе одземе од морето иглата кога во него че се фрли . О робови мои, се зависи од вашите работи , кои кај мене се сочувани и преброени , а за кои јас че ви дадам заслуга Кој ќе најде награда и добро, на Аллах нека му се заблагодари, а кој ќе најде пак казна или зло, нека не обвинува никого освен себе.

(Муслим)

______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

104 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Вто 14 Фед 2012, 12:14 am

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Во Хадисот од Ибну-Месуда,радијаллаху те,ала анх..

Аллаховиот Пејгамбер саллаллаху алејхи ве селлем.

Рекол,,Седмина че Аллах ставити под својата ладовина на денот ,кога нема да има никаква друга ладовина освен неговата.Потаа спомнал да је еден од ниф и,,Човек кој подели садака во тајнос така што неговата левица нема да знаеш што поделила десницата..

(Бухари,620 и Муслим,1712 ) го молам на Аллах џ.ш да и ние бидеме едни од ниф....


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

105 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Вто 14 Фед 2012, 11:15 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Прашан е Аллаховиот Посланик саллаллаху алејхи ве селлем,прашан је ,,

,,Дали верниците че го видат својот господар на Судниот ден,,Тогаш Пејгамбер саллалаху алејхи ве селлем ги праша,,

Ви смета ли вас нешто да го видите сонцето кога нема облации?
,,НЕ,,Пејгабере одгвориле,,Ви смета ли нешто да ја видите месечината во ночта ведра,,НЕ,

Пејгамбере рекле Асхабите,,Е така че го видите Аллаха на судниот ден (Бележано од Бухари и Муслим)


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

106 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Чет 16 Фед 2012, 10:34 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор

Се пренесува да је Пејгамбер саллаллаху алејхи ве селлем,рекол,,

Јас гарантирам куќа во краевите на џенетот за оној кој ја остави расправата па макар бил и во правоо,

куќа во средините на џенетот,кој го остави лажењето па макар и на шега(шала)..

и куќа на највисокиот дел во џеннетот,на окој кој го разубавил својот ахлах..

(Хасен,Ебу Давуд,Тирмизи и Ибн Маџе)


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

107 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Нед 19 Фед 2012, 1:46 am

LAUTKA

avatar
Модератор
МодераторОд Ебу Хурејре р.а се пренесуваа да је ,,

Пејгамбер с.а.в.с рекол,,

Ја сам првиот кому че се отвори џенетската вратаа,со исклучок што че дојде една жена што че ме претекне(престигне,претечи)која што че рече,,Што ти је?

Кој ја си ти ?на што че ми таја одговории,,Ја сам Вдовица која се никога повече не омажила због своите сироти (сиромашни)децаа!!

(Ебу ја,ала)


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

108 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Вто 21 Фед 2012, 3:51 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор


Се пренесува од Ебу Хурејре (р.а.) дека го слушнал пејгамберот (с.а.в.с.) :

“Тројца од Синовите Исраилови (едниот лепрозен, вториот ќелав а третиот слеп) Аллах посака, да ги стави во искушение и им испрати еден мелек. Мелекот го праша лепрозниот: “Што сакаш најмногу?” - Тој му одговори: “Убава боја на кожава и да го снема од мене она од што се згадуваат луѓето.” Го допре со раката, го снема од него она од што се згадуваа луѓето и му даде убава боја на кожата. Потоа го праша: “Кое богатство најмногу го сакаш?” - Одговори:”Камилата” - или рекол кравата (се сомнева пренесувачот). И мелекот му даде камила која во себе носеше камилче и му рече: “Аллах нека те благослови со она што е во неа.”

Мелекот дојде кај ќелавиот и го праша: “Кое богатство најмногу го сакаш?” - Му одговори: “Крава.” И му даде стелна крава и му рече: “Аллах нека те благослови со она што е во неа.” Мелекот дојде кај слепиот и го праша: “Кое богатство најмногу го сакаш?” Тој му одговори: “Аллах да ми го врати видот за да ги гледам луѓето.” Мелекот го допре со раката и Аллах му го врати видот. Го праша: “Кое богатство најмногу го сакаш?” Му одговори: “Овци.” И му даде овци.

Добитокот почна да се множи и така едниот имаше полна долина камили, вториот полна долина крави а третиот полна долина овци.

По извесно време дојде мелекот кај лепрозниот во својот поранешен изглед и му рече: “Сиромашен човек сум, патник, на пат останав без излез. Само Аллах и ти можете да ми помогнете. Те молам, колнејќи те во Оној кој ти даде убава боја на кожата и имот, да ми дадеш камила за да го продолжам патот.” Тој му одговори: “Имам многу обврски.” Мелекот му рече: “Како да те познавам од некаде. Нели беше лепрозен па на луѓето им се гадеше од тебе? Беше сиромав па Аллах ти даде богатство.” Му одговори: “Богатството го наследив од моите предци.” Мелекот рече: “Ако излажа па, Аллах нека те врати во онаа состојба во која беше!” Му дојде на ќелавиот во својот поранешен изглед и му го кажа истото како и на првиот. И тој му одговори како што му одговори и првиот. Му рече: “Ако излажа па, Аллах нека те врати во онаа состојба во која беше.” Му дојде на следниот во својот поранешен изглед и му рече: “Сиромашен човек сум, патник. На пат останав без излез. Само Аллах и ти можете да ми помогнете. Те молам, колнејќи те во Оној кој ти го врати видот и кој ти даде имот да ми дадеш овца за да можам да си го продолжам патот.” Му одговори: “Бев слеп па, Аллах ми го врати видот. Земи што сакаш, а што не сакаш, остави. Се колнам во Аллах, Возвишен и Голем, денес ништо нема да ти забранам да земеш.” Мелекот рече: “Задржи си го она што си го имаш. Тројцата бевте ставени во искушение. Аллах е задоволен од тебе, а лут е на другите.”

(Ријадус _с_Салихин)


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

109 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Вто 21 Фед 2012, 3:54 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Се пренесува од Ебу Хурејре (р.а.) дека Аллаховиот пејгамбер (с.а.в.с.) рекол:

“Кој ќе повика кон патоказ - ќе има награда која ќе биде слична на наградата на оној кој го следи. Ништо не ќе им биде скратено од нивната награда. Оној кој повикува во беспаќе - ќе има грев сличен на гревот на оној кој го следи. Ништо не ќе им биде скратено од гревот нивни.”

(Ријадус _с_Салихин)


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

110 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Вто 21 Фед 2012, 3:57 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор


Се пренесува од Амр б. Ел-Ахвес Ел-Џушени (р.а.) дека го слушнал Пејгамберот (с.а.в.с.) на Хаџџетул Веда, по зафалувањето на Аллах, правењето тесбих и споменувањето на Аллах, како рекол:

“Однесувајте се убаво кон жените. Тие се ваши заточеници. Вие ништо друго не поседуваат од нив, освен ако не направат отворено срамно дело. Ако направат такво дело, тогаш оддалечете се од нив во постела и удрете ги, но така што нема да ги повредите. А ако ви се послушни, не измислувајте работи за кои ќе ги карате. Вие немате право кај жените ваши, а и жените ваши немаат право кај вас. Ваше право е да им забраните да доаѓаат во вашата куќа на оние кои вие не сакате да ви доаѓаат. А нивно право е пристојно да ги облекувате и да ги храните.”

(Ријадус _с_Салихин)


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

111 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Вто 21 Фед 2012, 4:01 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Се пренесува од Ебу Хурејре (р.а.) дека Пејгамберот (с.а.в.с.) рекол:

“Еден човек замина да го посети својот брат во друго село. И Аллах му нареди на еден мелек да го сретне на пат. Кога дојде кај него, рече: “Каде одиш?” - Одговори: “Сакам да го најдам брат ми во ова село.” - Праша:”Да не одиш кај него заради неговото добротворство кон тебе?” - Одговори: “Не, бидејќи го сакам заради Аллах, одам да го посетам.” - Рече: “Јас сум Аллахов пратеник до тебе да те известам дека Аллах те засака онака како што ти го засака него заради Аллах.”

(Ријадус _с_Салихин)


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

112 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Пон 27 Фед 2012, 10:45 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Ебу Хурејре, радијаллаху анху, пренесува дека Аллаховиот Пратеник, салаллаху алејхи ве селлем, во една прилика ги прашал своите асхаби: “ Како ќе се однесувате кога жените ќе ви се одадат на блудот,а младите ќе ви западнат во фиск-гревот,псовки и коцка!?“ Зарем може да дојде такво време, о Аллахов Пртаенику?“ Прашаа тие. Пратеникот, салаллаху алејхи ве селлем.,рече: “ Може и полошо од тоа.“ „ Па зарем може да биде и полошо од тоа?“-запрашаа повторно.“ Може. Тогаш кога нама да наредувате добро, и нема да забранувате зло“ Рече Аллаховиот Пратеник,салаллаху алејхи ве селлем..“ А зарем може да дојде такво време?“- повторно прашаа асхабите. “Може и од тоа полошо. Тогаш кога доброто ќе го сметате за зло, а злото за добро.“ „А зарем може да дојде такво време, о Аллахов Пратенику?“-по трет пат прашаа асхабите.“Може и полошо“-одговори Пратеникот, салаллаху алејхи ве селлем, “ А зарем може да биде полошо,о Аллахов Пртенику?“- со чудење прашале асхабите. “ Може. Кога ќе наредувате зло, а ќе го забранувате доброто“-одговори Пратеникот, салаллаху алејхи ве селлем..'' ( Муснед, Ебу Ја'ала, 11/343., бр.5204.; Меџме'ул-Зева'ид, Хејсеми,бр.122110.)


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

113 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Пон 27 Фед 2012, 11:07 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор,,Кој че појде на хаџ,а небил непристоен и не зборувал погрдни зборови,и не ги Кршел Аллаховите Прописи, че се врати (бес гревови) како на денот кога го мајка родила.

(Бухари и Муслим)..


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

114 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Сре 29 Фед 2012, 12:55 am

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор


Се Пренесува да је Ебу Зумелј го прашал на Ибн Аббаз, радијаллаху анху..

Што е тоа што го чуствувам во градиве ?

,,А што чуствуваш го прашал Ибн Аббас радијаллаху анху ?,,Дали је тоа некој сомнеш(шубе)..

,,Да одговрил тој,,

,,Никој од тоа не се спасил затоа и Аллах џ.ш објавил..

,,Ако се сомневаш во она што ти објавуваме,тогаш прашајги оние кои читаат Книга,пред тебе што им се објавилоо.Тебе вистината од Господарот твој доаѓа и никако не биди од оние кои се сомневаат. (Јонус 94)

[You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

115 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Сре 07 Мар 2012, 1:29 am

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Од Ебу Хурејре р.а.,се пренесува дека дошол еден човек кај Пратеникот с.а.в.с.,и праша:

“О Аллахов Пејгамбере,за која садака човекот има најголема награда?”

Пратеникот с.а.в.с.,му одговори:

“Да поделиш садака кога си здрав и скржав, плашејќи се од сиромаштијата, а надевајќи се на богатство. И не одолговлекувај со садака дури да ти дојде душата во грлото,па тогаш да викаш:”Подавајте му на оној толку,а на оној толку,кога тоа веќе постана нивното.”

(Муслим)


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

116 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Сре 07 Мар 2012, 3:54 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Се пренесува од Ебу Бекир Нуфи ибн Ел-Харис радијАллаху анху дека рекол:

Аллаховиот Пејгамбер саллАллаху алејхи ве селлем, рече:

Сакате ли да ве известам за најголемите гревови? Ова го рече три пати.

Секако, Аллахов Пејгамбере!

Тогаш рече: „Да му препишуваш здруженик на Аллах и да се биде непослушен кон родителите.“

Беше потпрен , стана, седна и рече:

„И лажливиот говор и лажливото сведочење.“

Ова толку го повторуваше само што не му рековме да молчи.

(Сахих-Бухари)


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

117 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Сре 07 Мар 2012, 4:08 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Се пренесува од Ебу Месуд Укбе ибн Амир Ел-бадри Ел-Енсари радијАллаху анху, како рекол:

„Аллаховиот Пејгамбер саллАллаху алејхи ве селлем, рече:

- Имам на џематлиите нека им биде иној што знае најмногу од Аллаховата книга напамет, а ако во читањето на Кур’анот се еднакви, тогаш нека биде оној кој најдобро го познава суннетот, а ако, пак, во познавањето на суннетот се еднакви, тогаш нека биде оној кој најпрвин направил хиџра, а ако се и во тоа еднакви, тогаш нека биде оној кој е најстар. Нека не им биде имам на луѓето оној човек кој ќе седне на некое почесно место во куќа без дозвола на домаќинот.“


(Муслим)


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

118 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Чет 08 Мар 2012, 7:06 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор


Кој спроти петок ќе го прочита поглавјето Ед-Духан ќе му бидат опростени гревовите. (Муслим)


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

119 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Чет 08 Мар 2012, 7:10 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
На оној што ќе научи некого еден Курански ајет , или че го научи со некое важно прашање ќе му тече награда до Суден ден. (Ибн Асакир)


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

120 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Чет 08 Мар 2012, 7:13 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Кога че одиш на ноќен одмор прочитај: "Кул ја ејјухел-кафирун" , тоа е (начин) за чистење од ширк. (Ахмед, Ебу давуд, Тирмизи, Хаким, Бејхеки)


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

121 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Вто 13 Мар 2012, 2:59 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Аллаховиот Пејгамбер рекол: „Она што јас ви го наредив, направете го оф тоа колку што можете, а она што јас во го забранив, остави те го за секогаш.“ [Бухари, 7288; Муслим, 3321.]


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

122 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Пет 16 Мар 2012, 5:07 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Се пренесува од Џабир р.а дека рекол: „Дојде еден бедуин кај Пејгамберот саллАллаху алејхи ве селлем и рече: - Ја Ресулуллах, кои се тие две работи за кои се заслужува казна или награда?“ Пејгамберот саллАллаху алејхи ве селлем му одговорил:

- Кој ќе умре не припишувајќи Му на Аллах здруженик – ќе влезе во Џеннет, а кој ќе умре припишувајќи Му на Аллах здруженик – ќе влезе во Џехеннемот.


(Муслим)


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

123 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Нед 25 Мар 2012, 10:11 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор


Аллаховиот Посланик с.а.в.с рекол..

,,Наредено ми је да се борам протиф луѓе,се додека не посведочат дека нема друг бог освен Аллах и да је Мухамед Негоф Пророк(пејгамбер) ,да обавуват Намас и зекат даваат.Кога тоа че го направат ја сочувале својата крф и своите имоти,освен ако правото на исламот тоа него налага,а нивното полагање на смтките је кај Аллах.

(Бухари и Муслим)


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

124 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Вто 27 Мар 2012, 1:51 am

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Ебу Хурејре, радијАллаху анху, пренесува дека Аллаховиот Пејгамбер, саллАллаху алејхи ве селлем, рекол:

  • Кој верува во Аллах и во Судниот ден, нека го нагости (почести) својот гостин.


  • Кој верува во Аллах и во Судниот ден, нека прави добро на соседите.


  • Кој верува во Аллах и во Судниот ден, нека зборува она што е добро, или нека молчи.

(Бухари, Муслим и Ибн Маџе)


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

125 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Вто 27 Мар 2012, 2:19 am

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Аллаховиот Пејгамбер, СаллАллаху алејхи ве селлем рекол:

„Никој од вас нека не бара смрт, ако бил доброчинител, можеби уште добро ќе направи, а ако бил грешник, можеби ќе се покаје, па побарајте Аллахово задоволство“

(Муттефекун Алејх)


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

126 Re: Хадиси на Мухаммед а.с on Вто 27 Мар 2012, 2:27 am

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, рекол:

„Три дена постење во секој месец е како пост за цела година“

(Муслим)


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 5 of 7]

Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот