Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 9 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 9 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Пратеникот, а.с., за Рамазанот on Вто 02 Aвг 2011, 12:45 am

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Селман Фарисија пренесува дека Аллаховиот Пратеник, Мухаммед алејхиселам последниот ден од мубарек месецот шабан одржал худба и во таа прилика рекол: „О луѓе! Ви стигна големиот благословен месец во кој се наоѓа ноќта Лејлетул – Кадр, ноќ која е подобра од илјада месеци – во кои ја нема оваа ноќ. Да се пости овој месец е должност (фарз), а да се клања покрај задолжителните намази (теваија намаз и друг нафиле) во текот на неговите ноќи е доброволен ибадет. Оној кој на Аллах ќе му се приближи со добри дела во текот на овој месец, исто како да извршил фарз надвор од рамазанот, а оној кој ќе изврши фарз во рамазанот исто е како да направил седумдесет фарзови во друг месец. Рамазан е месец на трпение, а наградата за трпение е Џеннет.
Ова е месец кога се посетуваат и помагаат сиромашните, болните и потребните со цел да со нив се подели нивната неволја. Ова е месец во кој снабденоста, храната и заработувачката се зголемуваат на искрениот муслиман. Муслиманот во него го следи поголем благослов. Оној кој ќе повика други кај себе на ифтар ќе му бидат простени гревовите и ќе се спаси од џехеннемот. Неговата награда е еднаква со наградата на човекот кој постел без никакво намалување на нејзината награда.“
Некои асхаби на Пратеникот, а.с., го забележиле тоа и рекле: „Не може секој од нас да обезбеди храна која ќе ја подели со оној што би го повикал на ифтар.“ Ресулуллах, а.с., рекол: „Аллах ќе ве награди и ако на муслиманот кој пости му понудите да ифтари со урма, вода или млеко... Рамазанот е месец чиј почеток е МИЛОСТ, чија средина е ПРОСТУВАЊЕ, и чиј крај е спас од ЏЕХЕННЕМСКИОТ ОГАН. Оној кој му помогне на робот да се ослободи, Аллах ќе му прости и ќе го спаси од џехеннемот.“
„Нека четири од вашите карактеристики за време на Рамазан бидат поизразени: две, со кои ќе го задоволите Аллах и други две, без кои не можете да живеете. Двете нешта кои го задоволуваат Аллах, џ.ш., се: првото – ШЕХАДЕТОТ – постојано да го изјавувате Келимеи шехадет, и да потврдувате дека никој освен Аллах не заслужува да биде обожуван; второто, да молите ИСТИГФАР кај Аллах да ви прости. Другите две нешта без кои не можете да живеете, се: да го молите Аллах за ЏЕННЕТ и да барате спас од ЏЕХЕННЕМОТ.
Секој оној кој ќе му понуди вода на муслиманот за ИФТАР, Аллах на Судниот ден ќе го напои со водата од изворот на Пратеникот, а.с., која не ќе му даде да се чувствува жеден, додека не влезе во Џеннет.“ (Вистината ја рекол Мухаммед, саллаллаху алејхи ве селлем)

www,islamski-centar,org


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот