Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 9 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 9 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Рамазански пост... on Пон 01 Aвг 2011, 5:20 pm

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Шеријатскиот став во поглед на постот.
Постот во рамазан е задолжителен, а тоа е потврдено со Кур’ан, суннет и концензус.

Кур’ан:

Аллах Возвишениот кажува:
“О верници, пропишан ви е постот како што им беше пропишан и на оние пред вас за да бидете богобојазливи.“ (Ел Бекаре 183)
“Месецот Рамазан е месец во кој е објавен Кур’анот како Патоказ за луѓето, и јасен доказ за правиот пат и Одделувач на вистината од невистината. Па, кој од вас ќе се најде во тој месец нека пости.“ (Ел Бекаре 185)

Суннет:
Аллаховиот Посланик саллаллаху алејхи ве селлем, рекол: “Исламот е изграден на пет столбови: Сведочење дека нема друг бог освен Аллах и дека Мухаммед е Аллахов Посланик, обавување намаз, давање зекат, пост во рамазан и посетување на Каба (Хаџџ).“

Талха ибн Убејдуллах кажува дека некој човек го прашал на Аллаховиот Посланик саллаллаху алејхи ве селлем: “О Аллахов Посланику, кажи ми што ми наредил Аллах од постот? Постот во месец Рамазан одговорил Мухаммед алејхи селам. Дали има нешто друго освен тоа?, прашал човекот, а Посланикот му одговорил: Не, освен ако сакаш доброволно да постиш.“

Концензус:
Умметот се сложил дека постот во Месецот Рамазан е задолжителен. Тоа е еден од столбовите на Исламот.
Овој столб е општо познат и секој кој ќе го занегира, излегува од оваа совршена вера и постанува кафир.

Администрацијата од [You must be registered and logged in to see this link.]
Ве известува дека утре 2 Август, е 1 ден од Рамазан иншАллах.

Откако во координација со нашите браќа од Саудија, Словенија, Црна Гора и Македонија и целокупните информации дека не е видена млада месечина.

[You must be registered and logged in to see this link.]

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот