Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 6 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 6 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Alijaa

avatar
Брат
Брат
[You must be registered and logged in to see this link.][You must be registered and logged in to see this link.]
[You must be registered and logged in to see this link.][You must be registered and logged in to see this link.]
[You must be registered and logged in to see this link.][You must be registered and logged in to see this link.]Последната промена е направена од Haqq на Вто 21 Сеп 2010, 10:39 pm. Мислењето е променето 1 пати (Reason for editing : Linkovite se Koregiraa i se formatiraa direktno vo Videa)

alida

avatar
Сестра
Сестра
Селам у алејкум,сакам да прашам нешто не ми е јасно. Дали кога ке преселиме на ахирет ,идет душата
од
рахметлијата дома во истата кујќа кеде што е умрен .6ст , недели, ве молам малку за ова тема појасно СЕЛАМ .


______________________________________________

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
alida напиша:Селам у алејкум,сакам да прашам нешто не ми е јасно. Дали кога ке преселиме на ахирет ,идет душата
од
рахметлијата дома во истата кујќа кеде што е умрен .6ст , недели, ве молам малку за ова тема појасно СЕЛАМ .

Еселаму алејкум ве рахметулахии ве берикетхуу .

Човекот кога че умре, душата од мртвиот живее а додека телото се распѓа, таа во тој период живее задгробен живот, сите мртви живеаат задгробен живот, и го очекуваат пропаста на Светот за на крај Сите нас да не збери Возвишениот Аллах џ.ш на Судниот ден и да ни суди за нашите дела, исто така мртвите луѓе не слушаат и не го чуствуваат нашето присуство да не се повторуваме погледни тука:

[You must be registered and logged in to see this link.]

[You must be registered and logged in to see this link.]

А тоа што некои ситуации се случува да во некој куќа има некакви несакани случки, како лупање, сенки, движења и ткн тоа се џинови.Во едно предание Мухаммед саллаллаху алјхи ве селлем рекол: “Во суре Ел-Бекара постои еден највозвишен ајет, ако се проучи во една куќа а во таа куќа е присутен шејтанот, веднаш че излезе од таа куќа. А тоа е ајетул-курсијја. (Хаким и Ел-Бејхеки од Ебу Хурејре р.а)

А Аллах најдобро знае!


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот