Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 10 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 10 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Рамадан Мубарак - 1432/2011 on Нед 31 Jул 2011, 7:59 pm

Haqq

avatar
Администратор
Администратор
РАМАДАН МУБАРАК НА СИТЕ ВЕРНИЦИ!

183. О верници, пропишан ви е постот како што им беше пропишан и на оние пред вас за да бидете богобојазливи

185. Месецот Рамадан е месец во кој е објавен Кур’анот како Патоказ за луѓето, јаснотии по Показот и Одделувач на вистината од невистината. Па, кој од вас ќе се најде во тој месец - нека пости, а кој е болен или е на пат - нека ги напости тие денови. Аллах со тоа посакува да ви олесни а не да ви отежни: определениот број денови да ги надополните, и Аллаха да го величате затоа што ве упати, и благодарни да бидете.

Благословноит месец стигна - тимот на [You must be registered and logged in to see this link.] ви пожелува што повеќе севапи (хазанет) како и олеснување со вашите ниети.

  • обидитесе да давате садака

  • обидитисе да правете доби дела повеќе од секогаш што сте правиле

  • обидитесе благословниот куран ал-карим да го читате, ако не можете да го читате, тогаш барем слушајтего на аудио или видео

  • обидитесе на сите, кои што грешиле према вас, да им опростите, дека тој што опростува е нај добар меџу вас

  • обидитесе да се мирите со сите оние, со кои што сте скарани

  • упатувајте што повеќе дови, со искреност и убедливост, дека Аллах субаханаху ва теала ке ви ги прима на истите


Аллах субаханаху ва теала да ви ги прима сите добри дела, да ве уцврсти во вашето верување, во вашиот ат-таухид, во вашите срца - и Аллах субаханаху ва теала да ви го прима секој ден од вашиот пост, во месецот рамадан!!! Аллахума Амин!

На сите оние, кои што се уште не се во ислам, им пожелувам упатство и се најдобро!Последната промена е направена од Haqq на Вто 02 Aвг 2011, 2:24 am. Мислењето е променето 1 пати

http://www.ahlu-sunnah.org

2 Re: Рамадан Мубарак - 1432/2011 on Нед 31 Jул 2011, 10:58 pm

Muslima4Islam

avatar
Модераторка
Модераторка
allahumma amiin.[You must be registered and logged in to see this link.]

[You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________
Najgolema Sekiracija vo Denot treba da ni bide Ibadetot!!!

3 Re: Рамадан Мубарак - 1432/2011 on Нед 31 Jул 2011, 11:02 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
„О луѓе! Ви стигна големиот благословен месец во кој се наоѓа ноќта Лејлетул – Кадр, ноќ која е подобра од илјада месеци – во кои ја нема оваа ноќ. Да се пости овој месец е должност (фарз), а да се клања покрај задолжителните намази (теваија намаз и друг нафиле) во текот на неговите ноќи е доброволен ибадет. Оној кој на Аллах ќе му се приближи со добри дела во текот на овој месец, исто како да извршил фарз надвор од рамазанот, а оној кој ќе изврши фарз во рамазанот исто е како да направил седумдесет фарзови во друг месец. Рамазан е месец на трпение, а наградата за трпение е Џеннет.

Го Молам Возвишениот Аллах џ.ш да ни овожможи да го постиме овој месец Рамазана во негово име.Месецот во кој е објавен Куранот Азимушан.Да не ојакне Иншаллах сите нас,да ни го олесни постот,и да го Поминеме во што поголем Ибадет,со кои Аллах џ.ш биде задоволен..

Аллах џ.ш да ни го олесни и укабули постот на сите..

Аммииинн!!!


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

4 Re: Рамадан Мубарак - 1432/2011 on Нед 31 Jул 2011, 11:54 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Еселамун Алејкум ве РахметуАллах ве берекетуху!

Рамадан Мубарек на сите верници ширум светот.

Го молам на Аллах џ.ш нека овие Рамазански денови ни ги олесни и укабули нашиот пост.

Аллаху мој те молам олесниниго постот во Овој Месец РАМАЗАН.

Аллаху мој те молам укабулиги нашите постови и појачањи во извршување ибадет само на Тебе о Владару на Земјата и небесата.

Аллаху мој олеснимуго овој месец на нашите брака и сестри во Сомалија, Палестина, Газа Ирак , Чеченија, Багдат и ширум светот.

Господару наш дозволи нека сите верници кој го слават името Твое дајму сила и моч да го поминат овој месец во Пост и во ибадет.

Аллаху мој дајму на тие што немаат доволно храна да го поминат овој мецец, нека овој мецец биде нивната трбеза со храна и вода Ја раб.

АМИН!


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

5 Re: Рамадан Мубарак - 1432/2011 on Нед 31 Jул 2011, 11:59 pm

ibret

avatar
Активен член
Ramazan Mubarek na site!


______________________________________________

6 Re: Рамадан Мубарак - 1432/2011 on Пон 01 Aвг 2011, 12:40 am

alida

avatar
Сестра
Сестра
NEKA VI ALLAH DZ.S. VI PODARI ZDRAVJE RADOST NAFAKA, DRAGI BRAKA I SESTRI VO OVAJ SVET MESEC RAMAZAN , NI GI USLUSA DOVITE NI GO POKAZE PATOT KOJ VODI DO DZENET AMIN ,OD SE SRCE VI CESTITAM MUBAREK OLSUN RAMAZAN . SELAM .


______________________________________________

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот