Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
ГОДИШНИТЕ ОДМОРИ И
РАЗГОЛУВАЊЕТО

’’А кажи им на верничките нека ги спуштат погледите свои и
нека водат грижа за срамните места свои;и нека не дозволуваат од украсите нивни
нешто да се види освен она што е надворешно,и нека велата свои ги спуштат на
градите свои“.(Ен-Нур,31)

’’О Веровеснику,кажи им на жените свои,и
ќерките свои,и жените на верниците нека ги спуштат облеките низ се.Така најлесно
ќе се препознаат па нема непочитувани да бидат.А Аллах простува и Семилосен
е“.(Ел-Ахзаб,59)

Замислете ваква ситуација:Сте пошле кај некој пријател,и
така седите и си разговарате и ти тогаш му предлагаш на домаќинот:„Еј
другар,речи и на твојата жена да се соблече и да седи со нас по долен веш
!?“Прашање е дали жива глава од таму ќе извлечеш,а нај малку што би се
случило,ќе завршиш надвор,веднаш.Но внимавајте сега,....

Неверниците си
најдоа такви места каде што такво нешто е сосема „нормално“,така што и многумина
муслимани тргнаа по нив.А тука се јавните места за капење:плажи,базени, во
зимскиот период затворени базени и тн.Е сега, таму, не само тој ваш пријател што
ќе ја соблече својата жена,туку и своите ќерки и синови,и сето тоа сметајќи го
за нормално.

На таквите места ќерките се соблекуваат пред своите
татковци,татковците пред своите ќерки,синовите пред своите мајки,мајките пред
своите синови,и сите така облечени те. не облечени излегуваат на плажи во кои
има стотици или можеби и илјадници луѓе.Сите тие луѓе,во тој момент,се во
можност да гледаат во тие скоро голи тела,А само Аллах знае,колку и какви
луѓе,со своите болни срца доаѓаат на такви места.

Како што се наближува
летото и летните одмори,многумина се спремаат и планираат некоја седмица да одат
на разни летувалишта коко би се одмориле и како телата би им добиле убава,црна
боја.Почитуван брате и драга сестро,пред да се одлучите да отидете на вакви
места,запрашајте се дали таквите места му се мили на Возвишениот
Аллах.Навистина,дали му се мили???Сами ќе заклучите дека морето и плажите,каде
што мажите и жените вака се соблекуваат е шејтаново место,и дека над таквите
места,со сигурност е Аллаховата лутина.

Богобојазна сестро,Аллах
субханеху ве те’ала ти наредил да се покриеш,на себе да облечеш облека широка и
непровидна и така облечена да излезеш пред странци,а ти,на вакви места,скоро
потполно се соблекуваш пред други луѓе!!?

Брате,сигурно знаеш за случајот
кога една жена во присуство на Аллаховиот Пратеник салалаху алејхи ве селлем
добила напад (епилепсија),а Пратеникот салалаху алејхи ве селлем ја завртил
главата на другата страна со страв,на таа жена да и се откријат срамните места
во моментот на напад.А ти брате,одиш таму,таму каде што жените се скоро
голи!!?Брате немој да забораваш дека и тебе ти е забрането,некој друг,освен
твојата жена,да го види делот од твоето тело од папокот па до колената,зошто тој
дел од телото кај мажите се третира како аврет(срамен дел),додека кај жената
скоро целото тело е аврет.

Вистина е дека телата ќе поцрнат и ќе добијат
убава боја на вакви места,НО,исто така,вистина е дека човечките души и срца ќе
поцрнат од гревови,кои што ги добиваат како бонус на вакви шејтанови собири.Па
затоа,почитуван брате и драга сестро,пред да се одлучите и тргнете на
одмор,обидете се да најдете места,кои што се мили и привлечни за човечката
душа,а кои што не се навредливи за Аллах с.в.т.,и од кои што нема да се вратите
со купови гревови.


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот