Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 7 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 7 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4  Next

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 3 of 4]

51 Re: Razgovor on Вто 02 Aвг 2011, 2:18 am

007


Баниран член
Баниран член
znam sigurno uste nesto ama ne mi teknuva

52 Re: Razgovor on Вто 02 Aвг 2011, 11:46 pm

Muslima4Islam

avatar
Модераторка
Модераторка
pa ete mashaAllah si znael mnogu Raboti... sega izkoristigo Ramaznaov da praktizirash stho poveke.


______________________________________________
Najgolema Sekiracija vo Denot treba da ni bide Ibadetot!!!

53 Re: Razgovor on Сре 03 Aвг 2011, 5:11 am

007


Баниран член
Баниран член
Ke vidime,mozebi zavisi od rabotite dali ke bidam sam i dali ke bidam vo moznost


______________________________________________

54 Re: Razgovor on Вто 09 Aвг 2011, 10:56 am

007


Баниран член
Баниран член
Deneska imav blagoslav da otidam vo dzamija ...........pominav 3 dzammii bea zatvoreni no mojata upornost najde edna otvorena kade klanjav 2 rakata sunnah, no mozebi nekoj del od dovite bea gresni, ne mi bese komleten abdesot zaboraviv nosot i ustata da gi izmijam,,,,,,,,vo karpos 4 nerezi zatvoerena bese potoa pominav 3 dzamiii na bitpazar i vo poslednata tamu na kraj skriena po tesni ulicki imase forma na kuka so 4 vodi, tamo otvorija se klanjav se pomoliv na bog, Allah bismiilah.no ete pak ne bese property zaboraviv nesto


______________________________________________

55 Re: Razgovor on Вто 09 Aвг 2011, 5:10 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Yemenis напиша:Deneska imav blagoslav da otidam vo dzamija ...........pominav 3 dzammii bea zatvoreni no mojata upornost najde edna otvorena kade klanjav 2 rakata sunnah, no mozebi nekoj del od dovite bea gresni, ne mi bese komleten abdesot zaboraviv nosot i ustata da gi izmijam,,,,,,,,vo karpos 4 nerezi zatvoerena bese potoa pominav 3 dzamiii na bitpazar i vo poslednata tamu na kraj skriena po tesni ulicki imase forma na kuka so 4 vodi, tamo otvorija se klanjav se pomoliv na bog, Allah bismiilah.no ete pak ne bese property zaboraviv nesto

Машаллах,,тоа е добра вес полека почнал самиот да се победуваш ,,

Што се однесува до затворени џамии,,неможам да сватам како може да се затворени џамиите..
а до твојот АБДЕС,,,со оглет на тоа што не си ги измил устата и носот ,тие се составен дел од адесот но и не убавезен,тие се сунети во абдесот,,така да абдесот и бес тие два пропусти тие потполно исправен..

а велиш си заборавил нешто друго ,,што си заборавил по конкретно ,но и ако си заборавил ,,без разлика што тоа е од забораф ,секој забораф не носи зло ,поточно тоа е оправдано кај АЛЛАХ Џ.Ш..

да сум по конкретен --се што е заборавено,тоа значи ненамрено ,тоа нема последици нее грешка,и таквиот ибадет е потполно легален и исправен..

Ајде денска два рекаати утре 4,задутре цел намас,па иншаллах тоа че ти стане навика,,,,

Селам Алејкум


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

56 Re: Razgovor on Сре 10 Aвг 2011, 9:50 pm

007


Баниран член
Баниран член
Da samo sto povtorno imam napadi i zakani nesmeam da kazam poveke .... za to
a bi sakal da te zamolam dali moze nekoj na kirlica so makedonski fond da mi ja zakaci celata molitva namaz Езубилаху минел шејтан и раџим Бисмилахи рахман и рахим a ko ja ima nekoj da ne pravam greski vo toa , istoa taka bi sakal nekoj den da otidam vo vreme na molitva vo dzamija ako mozam ichaalah pozdrav


______________________________________________

57 Re: Razgovor on Сре 10 Aвг 2011, 9:54 pm

Muslima4Islam

avatar
Модераторка
Модераторка
ete mashAllah, si se potrudil...Allah da te nagradi...nemisli kako si zemal Abdest, misli deka ti si napadnat od Dzhinovi i za tebe e toa kako dzihad, ti pravish kolku shto mozhesh a Allah se gleda...Taka produlzhi i dalje da gi pobedesh niv...Ako se zakanuvaat ti ushte posilen bidi - taka ke gi uplashish...


______________________________________________
Najgolema Sekiracija vo Denot treba da ni bide Ibadetot!!!

58 Re: Razgovor on Чет 11 Aвг 2011, 12:33 am

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Yemenis напиша:Da samo sto povtorno imam napadi i zakani nesmeam da kazam poveke .... za to
a bi sakal da te zamolam dali moze nekoj na kirlica so makedonski fond da mi ja zakaci celata molitva namaz Езубилаху минел шејтан и раџим Бисмилахи рахман и рахим a ko ja ima nekoj da ne pravam greski vo toa , istoa taka bi sakal nekoj den da otidam vo vreme na molitva vo dzamija ako mozam ichaalah pozdrav

Иншаллах че ти се напише само се бара по слободно врме,,но ако е некој во можнос од колегите веднаш нега го стори тоа.....


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

59 Re: Razgovor on Чет 11 Aвг 2011, 12:42 am

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
LAUTKA напиша:

Иншаллах че ти се напише само се бара по слободно врме,,но ако е некој во можнос од колегите веднаш нега го стори тоа.....

иншАллах Ахи со Аллахова помош ке се потрудам да му средам што е потребно за Еден намаз.

Ке ги наведам Куранските Сури како Ел-Фатиха и Суре, Довите и се така како може да изврши потполен намаз.

Доколку можам иншАллах да го средам до Суфр ке биде иншАлалх готово со Аллахова дозвола.


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

60 Re: Razgovor on Чет 11 Aвг 2011, 1:39 am

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Еселамун Алејкум ве РахметуАлллах ве Берекатуху!!!

Составни делови во намазот се:

Кијам - стоење.

Руку - поклонување.

Сеџда - паѓање (спуштање) со лицето на земја.

Што е Фарз намаз?
Фарз намаз се нарекува оној намаз кој што ни нареден од страна на Аллах џ.ш.

Што е Суннет намаз?
Се нарекува оној намаз кој што Мухаммед с.а.в.с. го клањал а не е нареден од страна на Аллах џ.ш.

Сега иншАлалх ке кажам како може да се изврши Фаез од Сабах намаз кој има 2 рекати.
Најпрво треба да се зема Абдест(треба да си чист), потоа треба да се свртиме кон Кибла (Мека), потоа да се направи нијет од срце.

Прво што следи:
Изговарање на почетен Тегбир: Аллах Екбер.
Застануваме на КИЈАМ учиме:
СУБХАНЕКЕ АЛЛАХУММЕ ВЕ БИХАМДИКЕ
ВЕ ТЕБАРЕКЕСМУКЕ
ВЕ ТЕАЛА ЏЕДДУКЕ ВЕ ЛА ИЛАХЕ ГАЈРУКЕ


После ова учење следи учење на Сура Фатиха:

Бисмиллахир Рахамнир Рахим

Ел хамду лиллахи раббил алемин.
Ер Рахманир Рахим,
Малики јеумид дин.
Ијјаке набуду ве ијјаке нестеин.
Ихдинас сиратал мустеким.
Сиратал лезине ен амте алејхим,
гајрил магдуби алејхим ве лед да лиин.

(Амин)

После изговарање на АМИН следи учење на едно Суре по своја желба како на пример:

Сура Фелек

Бисмиллахир Рахамнир Рахим

„Кул еузу би Раб¬бил фелек,
мин шерри ма халек,
ве мин шерри гасикин иза векаб,
ве мин шеррин неффасати фил укад,
ве мин шерри хасидин иза хасед.“


После завршување на Сура Фелек (избраното суре) одиме на РУКУ-Поклонување и изговараме.
СУБХАНЕ РАББИЈЕЛ АЗИМ (Х3, 3 пати)
После изговарањето на СУБХАНЕ РАББИЈЕЛ АЗИМ се вракаме на кијам и изговараме:
СЕМИАЛЛАХУ ЛИМЕН ХАМИДЕХ а после ова наеднаш изговараме АЛЛАХУМЕ РАББЕНА ЛЕКЕЛ ХАМД.
Потоа по изговарањет на АЛЛАХУМЕ РАББЕНА ЛЕКЕЛ ХАМД се спуштаме на Сеџде (спуштање со лицето на земја) и изговараме:
СУБХАНЕ РАББИЈЕЛ ЕАЛА(Х3,3 пати).
После изговарање на СУБХАНЕ РАББИЈЕЛ ЕАЛА се вракаме на коленици и изговараме.
РАББИ ГФИРЛИ, РАББИ ГФИРЛИ и пофторно одиме на Сеџде и изговараме:
СУБХАНЕ РАББИЈЕЛ ЕАЛА(Х3,3 пати).
По изговарање на СУБХАНЕ РАББИЈЕЛ ЕАЛА(Х3,3 пати) пофторно се вракаме на Кијам-(стоење на нозе)
Учиме сура Фатиха:

Бисмиллахир Рахамнир Рахим

Ел хамду лиллахи раббил алемин.
Ер Рахманир Рахим,
Малики јеумид дин.
Ијјаке набуду ве ијјаке нестеин.
Ихдинас сиратал мустеким.
Сиратал лезине ен амте алејхим,
гајрил магдуби алејхим ве лед да лиин.

(Амин)

После изговарање на АМИН следи учење на едно Суре по своја желба како на пример:

Сура Нас
Бисмиллахир Рахамнир Рахим
„Кул еузу би Раббин нас,
Меликин нас,
Илахин нас,
мин шеррил весвасил хан нас,
елези јувесвису фи судурин нас,
минел џиннети вен нас.“


После завршување на Сура Нас (избраното суре) одиме на РУКУ-Поклонување и изговараме.
СУБХАНЕ РАББИЈЕЛ АЗИМ (Х3, 3 пати)
После изговарањето на СУБХАНЕ РАББИЈЕЛ АЗИМ се вракаме на кијам и изговараме:
СЕМИАЛЛАХУ ЛИМЕН ХАМИДЕХ а после ова наеднаш изговараме АЛЛАХУМЕ РАББЕНА ЛЕКЕЛ ХАМД.
Потоа по изговарањет на АЛЛАХУМЕ РАББЕНА ЛЕКЕЛ ХАМД се спуштаме на Сеџде (спуштање со лицето на земја) и изговараме:
СУБХАНЕ РАББИЈЕЛ ЕАЛА(Х3,3 пати).
После изговарање на СУБХАНЕ РАББИЈЕЛ ЕАЛА се вракаме на коленици и изговараме.
РАББИ ГФИРЛИ, РАББИ ГФИРЛИ и пофторно одиме на Сеџде и изговараме:
СУБХАНЕ РАББИЈЕЛ ЕАЛА(Х3,3 пати).
По изговарање на СУБХАНЕ РАББИЈЕЛ ЕАЛА(Х3,3 пати) се вракаме на коленици и застануваме на коленици и учиме:

ЕТ ТЕХИЈЈАТУ ЛИЛЛАХИ ВЕС САЛАВАТУ ВЕТ ТАЈЈИБАТУ
ЕС СЕЛАМУ АЛЕН НЕБИЈЈИ
ВЕ РАХМЕТУЛЛАХИ ВЕ БЕРЕКАТУХУ
ЕС СЕЛАМУ АЛЕЈНА ВЕ АЛА ИБАДИЛ ЛАХИС САЛИХИН.
ЕШХЕДУ ЕН ЛА ИЛАХЕ ИЛЛАЛЛАХ
ВЕ ЕШХЕДУ ЕННЕ МУХАММЕДЕН АБДУХУ ВЕ РЕСУЛУХУ.

После горенаведеното учење ги учиме Салаватите и кратка дова:
Аллахумме салли ала Мухаммедин ве ала али Мухаммедин , кема саллејте ала Ибрахиме ве ала али Ибрахим, иннеке хамидун меџид.
АЛЛАХУММЕ БАРИК АЛА МУХАММЕДИН ВЕ АЛА АЛИ МУХАММЕД
КЕМА БАРЕКТЕ АЛА ИБРАХИМЕ ВЕ АЛА АЛИ ИБРАХИМ
ИННЕКЕ ХАМИДУН МЕЏИД.
АЛЛАХУММЕ РАББЕНА АТИНА ФИД ДУЊА ХАСЕНЕТЕН
ВЕ ФИЛ АХИРЕТИ ВЕ КИНА АЗАБЕН НАР.
РАББЕНА ГФИР ЛИ ВЕ ЛИВАЛИДЕЈЈЕ ВЕ ЛИЛ МУ`МИНИНЕ
ЈЕУМЕ ЈЕКУМУЛ ХИСАБ.


После ова ги завршуваме двата реката од Сабах намаз и предаваме селам од Десната кон левата страна:
ЕС СЕЛАМУ АЛЕЈКУМ ВЕ РАХМЕТУЛЛАХ- ЕС СЕЛАМУ АЛЕЈКУМ ВЕ РАХМЕТУЛЛАХ.

И на ваков начин го завршуваме Намазот 2 рекати Фарз од Сабах.
Ова беше бример како да извршиш Сабах намаз а исто така ке ги клањаш со ваков редослед и останатите намази.

Доколку нешто испуштив ги молам на Браката и сестрите нека ме поправат за да не имаме Грешка иншАллах.
БаракАллаху фикум!


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

61 Re: Razgovor on Чет 11 Aвг 2011, 11:33 am

007


Баниран член
Баниран член
blagodaram na Muaz, i na drugite neznam kako ke bide allah znae inaku otkako bev na molitva sunnah vo dzamijata mi se zgolemi verbata iako gi pravam pak istite grevovi napadi kako se molam vo dzamijata ja custuvam mojata bolest iznemostenost kako kletva.............tie pak se zakanuvaat nz mozebi pak ke otidam vo dzamijata toa e neopislivo custvo jaja pasina inaku bese ta


______________________________________________

62 Re: Razgovor on Чет 11 Aвг 2011, 11:36 am

007


Баниран член
Баниран член
i da ve prasam vo koe vreme se klanja farz namaz za da znam kako da pravam koga mozam vo kolku casot mislev ako moze da mi kazete


______________________________________________

63 Re: Razgovor on Чет 11 Aвг 2011, 6:05 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Yemenis напиша:i da ve prasam vo koe vreme se klanja farz namaz za da znam kako da pravam koga mozam vo kolku casot mislev ako moze da mi kazete

Фараз намаз е оној намаз кој што Аллах џ.ш го наредил да го обавуваме.

А нас Аллах џ.ш ни наредил 5 дневни намази значи 5 Фарзови.

Сабах-2 рекати Фарз
Полден-4 рекати Фарз
Икиндија-4рекати Фараз
Акшам-3 Рекати фараз
Јација-4 Рекати фараз

За во кои времија се клањат овие намази ке ти дадам Имскија. [You must be registered and logged in to see this link.]

Во Оваа имсакија ти пише во кои временски периоди се клајнаат 5 дневни намази во овој Месец.

Но да напоменам дека не се во исто време сите намази.


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

64 Re: Razgovor on Пет 12 Aвг 2011, 12:16 pm

007


Баниран член
Баниран член
blagodaram,mnogu


______________________________________________

65 Re: Razgovor on Саб 13 Aвг 2011, 1:49 am

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Yemenis напиша:blagodaram,mnogu


сега пријателе се тие сервирано како на тасна само послужисе и јадии..

сакам да кажам се тие објаснато и кажано ,само треба кажаното да го спроведеш во дело..

Селам Алејкум


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

66 Re: Razgovor on Саб 13 Aвг 2011, 11:56 am

007


Баниран член
Баниран член
pricinata e sto nemozam postojano, ja nemam taa vera .Mislam deka bog ja bara zrtvata od mene na abraham i job, na Job mu umrele site bidejki toj veruval vo bog i bil spremen na vera makar i smrt na drugite.. a na abraham go iskusuval i na kraj mu go spasil sinot, No i na mene e istata taa rabota,tesko e za veruvanje no ako mi se pravi rukja ke umre nekoj sto go znam, a bi gi zastitil so shirk pravenje , a shirk stavanje nesto pred Allah, zatoa se molev na bog i mi e strav za toa nikoj ne kaza sto bi storil na moe mesto,inaku jas sto mozam ke praktivuam poveke blagodaram i podrudetese ovaa da go razberete najbitno e ovaa za da mozam treba da razgovaram ne e lesno da se ubiec, ke recete te lazat dzinite no ne e taka navistina se imat sluceno mnogu mnogu takvi raboti


______________________________________________

67 Re: Razgovor on Саб 13 Aвг 2011, 7:55 pm

Muslima4Islam

avatar
Модераторка
Модераторка
subhanaAllah mnogu Raboti sakam da ti kazham, no neznam dali ti mene ke me svatish....Kako prvo, ako ne ti veruvame ili ne ti veruvavme na Forumov, togash nemashe da dobiesh do sega nitu eden Odgovor...kako ftoro da zapamtish: site loshi tvoj Misli i Custva, Zborovi, etc...se od Sheitanot i Dzhinnite....ALLAH s. taala se oprostuva, mozhe site Grevovi da ti oprosti ako saka, samo ne oprostuva ako pravish SHIRK!!!!!!!! Toa i za tebe vazhi i za site Drugite...Ti nemash Pravo da pravish Shirk ili da velish: so Shirk ke gi zasthitam drugite...Ako imashe takov Dokaz, Allah ke ni go dadeshe vo Kuranot ili vo Sunnata...Slobodno da im objasnish na Dzhinnite, deka tie Misli se nivni a ti sigorno ke prodolzhish i dalje so Islam i so Praktikuvanje.....Allah e toj so Zashtituva..A tie stho umrele, nebile sigorno Muslimani.Allah tebe te iskusheva so Bolka i bidi srecen na toa...Imale Ashabi, koj shto sakale da bidat bolni. Ja znaele Nagradta na toa Iskushenje...Misli deka ima polosho od ova...Ima Ludzhe koj stho nemaat da jadaat, koj stho se pred umiranje....etc...Sega da te pasham: Ti si rekol ednash alhamdulillah na se ova? si pokushal da bidesh jak? da recesh, se stho doadzha e od tebe Allah?TI SI TOJ koj stho davash - kolku stho mozham da podnesam...NA tvoe Mesto nekoj drug mozhebi ke umreshe do sega....a gledaj ti kolku si jak, imash Volja, Interes i Vera. Samo sega ushte bidi posilen kako do sega....Zbori slobodno so Dzhinnite i objasniim deka nemash Strav poveke.

Taka ke pobedish, ke ozdravish ako saka Allah...Sega kazhi mi ti dali mi veruvash???? ili mislish deka ti kazhuvam nekoja Prikazna???Tie Dzhinnovite mozhaat so razni Zborovi duri so mnogu loshi Raboti da ti se zakanuvaat i toa neje Laga...Eden RAKI, koj stho uci Rukya na Ludzhe, znaci eden Sheikh, koj stho ti rezitira Rukya,,,,,znaesh nemu kolku mu e teshko???? Toj treba po cel Den da bide zashtiten...So Kuran, da slusha Kuran, da slusha Rukya, da go macka Teloto so Maslinovo Maslo, da pie Kuranska Voda, da ne zaborava nitu edna Dova za vleguvanje vo WC ili drugi stho se za Zashtita, da jade Urmi, ...I mnogu drugi Raboti..NEMU najveke mu se zakanuvaat Dzhinnite...

I sega ti velish nie ne ti veruvame??? znaci toj stho saka da te leci so Allahova Dozvola samiot treba da se zasthite i pak lekuva Ludzhe od Zhal i za Allah s. taala...

Pa razmisli sega i ti samiot, deka toa i za tebe vazhi!!!!treba da bidesh non stop Zashtiten za da nemash golemi Napadi, za da gi pobedish niv. ...

i da dobiesh Shiffa- Zdravje!!

Se stho ti kazhuvam e Vistina...Ali zapamti ushte nestho....ova gore tie Terapia kako Lek i ako sakash da se izlecish, morash so Terapiata da pocnish!!!. Ako prodolzesh dalje so nivnite Lagi, stho ti kazhuvaat da pravish Shirk, togash imat tie dovolno Sila i da te ubiat, toa e fakt....A ako se borish so Allahovite Zborovi, i drugite gore navedeni Raboti, ke pobedish innshaAllah..

A bidi sigoren, na eden Vernik nemozhat Dzhinnovi da go ubiat, i ako se zakanuvaat, tie stho umrele, ne bile sigorno Muslimani...Umrele deka im doshlo Denot...Ne smeesh da im veruvash se na Dzhinnovite stho ti velaat, mozhebi ke ti recaat, deka tebe ke te urmrat...TI NESMEES DA IM VERUVASH!!! tie lagaaat 99 Prozenti, toa ke ti go kazhe sekoj eden Sheikh.innshaAllah me razbra sega podobro... Jas ti posakuvam samo dobroto kako i na sekoj drug Allahov Rob...Ke upatuva, i dalje Dovi za tebe....

i ti samiot upatuvaj mngou Dovi, i davaj Sadaka kolku stho mozesh, i ako e samo edna Urma...so Niet da ozdravish!!! i pocni so Terapiata!!!


______________________________________________
Najgolema Sekiracija vo Denot treba da ni bide Ibadetot!!!

68 Re: Razgovor on Саб 13 Aвг 2011, 10:26 pm

007


Баниран член
Баниран член
tokmu taka so bolka kako ibrahim i job sto gi iskusuval no na niv nivnata vera vo boga ne mi ja napustile pa duri i da umre nekoj poradi toa ke ja prifalte bozjata vojla....toa e nestoto kaj mene sto jas nemozam da dozvolam ako znam deka mozam da zastitam nekoj covek ne bi pondenl na dusata uste ztrvi.... zatoa prifativ da goram vecno vo zamena za opsto dobro, Navistina se mokni i se se slucuva kako sto mi velat, kako i da e ovaa e test od boga,SO OGROMNA POCIT NA MUSLIMA FOR ISLAM ,izvinte no ne ste me razbrale i vie i drugite ne go odgorivte prasanje, dali ako dojde nekoj i vi kaze ako prodolzis da veruvas i da se molis i praktivas ke umre nekoj sto go poznavate ili ako ne go pravis ova sto ti go vikame ke se sluci loso po nekoj drug, se izvinuvam uste 1 nemam dobar recnik na toa mislev da mi go odgovorite inaku blagodaram za komentarot,nz sto da pravam..ke ve zamolam site da razmislitee i da mi odgovorite na toa prasanje


______________________________________________

69 Re: Razgovor on Нед 14 Aвг 2011, 1:41 am

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Prijatelce ke te zamolam edna rabota:

Ako saksh ushte ednash Odelno da ni go dadesh tvoeto prashajne?

Kratko i jasno kazi shto sakash nie da ti kazime nakako mene ne mi e jasno nemozam da svatam vo Komentarot.
inaku inshAllah ke se potrudime da ti objasnime.


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

70 Re: Razgovor on Нед 14 Aвг 2011, 1:52 am

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Yemenis напиша:tokmu taka so bolka kako ibrahim i job sto gi iskusuval no na niv nivnata vera vo boga ne mi ja napustile pa duri i da umre nekoj poradi toa ke ja prifalte bozjata vojla....toa e nestoto kaj mene sto jas nemozam da dozvolam ako znam deka mozam da zastitam nekoj covek ne bi pondenl na dusata uste ztrvi.... zatoa prifativ da goram vecno vo zamena za opsto dobro, Navistina se mokni i se se slucuva kako sto mi velat, kako i da e ovaa e test od boga,SO OGROMNA POCIT NA MUSLIMA FOR ISLAM ,izvinte no ne ste me razbrale i vie i drugite ne go odgorivte prasanje, dali ako dojde nekoj i vi kaze ako prodolzis da veruvas i da se molis i praktivas ke umre nekoj sto go poznavate ili ako ne go pravis ova sto ti go vikame ke se sluci loso po nekoj drug, se izvinuvam uste 1 nemam dobar recnik na toa mislev da mi go odgovorite inaku blagodaram za komentarot,nz sto da pravam..ke ve zamolam site da razmislitee i da mi odgovorite na toa prasanje

На кое прашање,,кратко и јасно постави го прашањето???


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

71 Re: Razgovor on Нед 14 Aвг 2011, 2:48 am

Muslima4Islam

avatar
Модераторка
Модераторка
Bidi sigoren deka tvojot Slucaj mie dobro poznat.Pred da ti go odgovoram tvoete Prashanje, imam i jas edno..Dzhinnot da dojde i da ti rece: ke te ubijam odma ako prodolzish so Rukya? Stho bi napravil togash??????Jas znaesh kako bi postapila??? - voopstho nemam da im pokazham Strav i da im veruvam... tie samo lazhaaat....a ako mi se zakanuvaat za drugi, isto taka ne bi im veruvala....

Tie stho umrele, tvojte, umrele so Allahovata Dozvola a ne od Rukyata.........Ne veruvaj vo takvi Lagi...Ete zboruvaj so nekoj Sheikh ako ne mi veruvash, toj ke ti go kazhe istoto..... Ti nesmeesh na Dzhinnite da im veruvash...I OVA MORA DA GO SVATISH!!!!

Mislish ke gi spaseshe ili ke gi spasheshe ti Ludzheto ako ne slushash Rukya??? Bidi sigoren, deka pak ke umrele, a tie ne umrele od Rukyata...Ova e golema FANTAZI A od Dzhinnite.Ako prodolzhish dalje da im veruvash, ke si igraat poveke so tebe.

Tie samo te plashaat so Lagi, za da ne se lekuvash, niv im je Strav od Rukyata, a samo Rukyata mozhe da ti pomogne....

Na kraj da ti poftoram: Ako ne mi veruvash, ke ti prateme Broj od eden Sheikh, slobodno prashajgo i na nego!!


______________________________________________
Najgolema Sekiracija vo Denot treba da ni bide Ibadetot!!!

72 Re: Razgovor on Нед 14 Aвг 2011, 1:24 pm

007


Баниран член
Баниран член
Prasanjeto e : Dali ako dojde nekoj (dzin) i vi kaze ako prodolzite da veruvate da postite da se klanjate da slusate kuran ke ubie nekoj sto go poznavate, a vie mozete da go zastitite so otkazuvanje na vasata vera =shirk......Da li bi go napravile toa ili pak ke ostanete da veruvate i toj ili taa ke umre po vasa vina


______________________________________________

73 Re: Razgovor on Нед 14 Aвг 2011, 1:27 pm

007


Баниран член
Баниран член
vaka toaa e sepak test od allah mozebi dzinite namerno se tuka i mi velaat taka da ja iskusuvaat mojata vera, i ako go storam toa bog ke presudi na nekoj so smrt ili nema(nema garnacija) vaka toj seeuste gi ostava da vidi dali ke se smeni mojta vera


______________________________________________

74 Re: Razgovor on Нед 14 Aвг 2011, 4:38 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Мој пријателе како што ти кажа сестрата погоре.

Тие напади што ги имаш ти Џинните и Шејтаните не можат да издржат Ибадет само на Аллах џ.ш да му се прави.

Кога човек има Џинн и прави ибадет тој Џинн неможе да издржи и преку такви напади така Ти иде дека ти вели дека ке ти Убе некој Роднина.

Немој да се плашип ти ти не си убијец.

Зашто Единсвено кој што ги зема Душите е Аллах џ.ш

Аллах џ.ш одредил кога да Умреме пред да се родиме уште во Утробата на Мајката.

така Мој пријателе немој да се плашиш дека ке ти Умре некој близок или с.л.

Тоа е се само напад од Проклетиот Шејтан и нЏинните.

Единсвена помош кој што можиш да се излечиш е Куранот (Рукијата).

Кога би ти се учело Рукија тогаш Џинните не можат да издржат во тебе тогаш ке имаш напади но кога тие неможат да издржат Куран тогаш тие и ке си Заминат.

Па така треба да правиш Терапија со Рукија повеке рукии треба да извршиш па после иншАллах се ке ти биде добро иншАллах.

Уште еднаш да ти кажам немој да се плашиш дека ке ти Убе некој тоа неможе верувајми неможе Џинните да го сторат.

Зашто единсвено кој што одредува кој кога ке Умре е тоа Аллах џ.ш.

мој Пријателе да ти кажам уште нешто. немој да бидеш под контрола на Џинните зашто тие те носат во ваква состојба.

Мој пријателе кога мислиш на Убисва и т.н Тоа ти е се од Џините.
Ти самиот се обвинуваш за ништо, ти самиот одлучуваш да одиш во пекол поради тоа што те завладел Џинот.

Зато Ако имаш јачина во душата Ако имаш верба во Бога тогаш речи СТОП на Зулумот.

Така мој пријателе Кога ке Веруваш во Аллах треба да знајш дека Аллах е оној кој помага и Дека Аллах е оној кој што Усмртува.

Затоа немој да се плашиш. Затоа мој пријателе одлучи да одиш да прочат Рукија па иншАллах ке биде се како што си Било пред да бидат Нападите.


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

75 Re: Razgovor on Нед 14 Aвг 2011, 10:10 pm

007


Баниран член
Баниран член
ke vidime kako ke bide,treba da razgovaram za ovaa vo zivo so nekoj koj gi pravi tie terapii, i togas da odlucam dali ke pravam terapija ili ne zasto ti kazav posledicite


______________________________________________

76 Re: Razgovor on Нед 14 Aвг 2011, 11:39 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Yemenis напиша:Prasanjeto e : Dali ako dojde nekoj (dzin) i vi kaze ako prodolzite da veruvate da postite da se klanjate da slusate kuran ke ubie nekoj sto go poznavate, a vie mozete da go zastitite so otkazuvanje na vasata vera =shirk......Da li bi go napravile toa ili pak ke ostanete da veruvate i toj ili taa ke umre po vasa vina


Ова е тотално не основано,и ова неможе да се случи затоа ,земи покајсе ,продолши како што си запоичнал во претходните постови,,Фати се за намас и сите ибадети ,че ти исчезнат сите маки и невидливи бича..
зошто само Аллах џ.ш дава живот ,и тој го одзема животот..никој друг...[You must be registered and logged in to see this link.] ..прочитаја ова тема и тука е лекот за тебе ништо повече.........


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 3 of 4]

Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4  Next

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот