Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Шитски заблуди on Чет 07 Jул 2011, 10:45 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
МодераторБисмиллахир Рахманир Рахим

Во Името Аллахово, Милостивиот,Сомилосен, со чие име секоја работа ја започнуваме и завршуваме!


ПРОКОЛНУВАЊЕ НА ПРАВЕДНИТЕ ХАЛИФИ ЕБУ БЕКИР И ОМЕР Р.А АЛЛАХ Џ.Ш СЕКАКО БЕШЕ ЗАДОВОЛЕН СО НИВ


Овој документ е познат како "Проколнување на Курешинските идолии" (Ебу Бекер и Омер):"О Аллах, благослови го на Мухаммед и на неговото семејство и проколни ги на двата Курешинските идолии (Ебу Бекир и Омер ) Двајца Курешински Идолии (Маџионичари), двајцата тирани, два лажговции, и нивните две ќерки (Ајша и Hафса), кои седат глуви на твоите наредби..Без сомневање, Со конценцус на сите Муслимани во светот е да се Ебу Бекир и Омер, Аллах беше со нив задоволен, Тоа беа најдобрите муслимани после Пејгамберот Мухаммед а.с. Ајша и Хафса р.а биле жени од Пејгамберот Мухаммед а.с. Шиите ги проколнуваат затоа што, се ќерки на Ебу Бекер и Омери др...Мухаммед а.с вели:Не напаѓајте ги моите другари! Се колнам во Аллах, кога некој од вас би потрошил рид со злато колку што е планината Уход, не би го постигнал нивното место ни нивната положба.

(Бухари, Муслим)Ви се колнам во Аллах во поглед на моите асхаби Немојте!, после мене, да се нафрлате на нив. Кој ќе ги засака, ги засакал од љубов спрема мене, а кој ги мрази, ги замрзил од омраза спрема мене. Нив кој ќе ги вознемири, ме вознемирил и мене, а кој мене ќе ме вознемири, тој го вознемирил и Аллха, а кој Аллаха ќе го вознемири ,Он наскоро ќе го земе.(Тирмизи)Десетина се во Џеннет Ебу Бекр, Омер, Осман, Али Зубејр, Абдурахман, Ибн Авф Ебу Убејд, Сади ибн Еби Векас и Сад ибн Зејд.(Тирмизи)Асхабите се прашувале кој од нив му е најмил на Пејгамберот, па кога слушнал за ова Пејгамберот рекол –Следете ги после мене овие двајца мои другари, Ебу Бекр и Омер, Одете по патот на Аммар и слушајте ги советите на Ибн Месуд.(Ахмед, Тирмизи, Ибн Маџе)Кога некого би го земал за пријател, би го земал Ебу Бекр Но, Аллах џ.ш го земал вашиот другар за Свој пријател. Нема Аллахов пејгамбер после мене.(Ахмед)

“ Аиша беше со најдобро разбирање (во фикхот), нај учена и со нај точно видување воопшто.“ (Ел-Иџабе,стр.56)

“Кој ти е најдраг од луѓето?“ Рекол: “ Аиша“ па го запрашал: “ А од машките“ Рекол: “ Нејзиниот татко.“ (Фетхул- бари, 7:18 и сахихот Муслим, 4:1856)

Потврдено е во сахихул-Бухари дека Аммар ибн Јасир за Аиша рекол: “ Јас знам дека таа е негова, саллаллаху алејхи ве селлем, сопруга на дуњалук и на Ахирет.“( Фетхул-бари,7:106)

Некој човек расправал за Аиша, радијаллаху ахха, (подложено на критики) во присуство на Аммар ибн Јасир, радијаллаху анху, па Аммр рекол: “ Губи се чудовиште! Зарем ја вознемируваш Пратениковата, саллаллаху алејхи ве селлем, дрга?!“( Сунен Ет-Тирмизи,5:707)“ Зарем не го сакаш она што јас го сакам?“ Рекла: “ Секако дека го сакам“. Рекол: “ Па засакај го ова.“ и покажал кон Аиша.“( Сахих-Муслим, 4:1891)Уште да , пофториме дека ова проколнување , е одобрено од страна на Шитската Улема. Ќе спомнеме некои од Нимнините Имиња.. Учители од шитите, кои го дозволија, да се проколнува Ебу Бекир и Омер р.а :Al-Kaf'ami, Al-Kashani, Al-Nouri Al-Tubrisi, Asadallah Al-Haeiri, Murtada Hussain, Mandhoor Hussain, Al-Karkey, Al-damad Al-Hussaini, Al-Majlisi, Al-Tasaturi, Abu Al-Hassan Al-Amily, Abdullah Shubbar, Al-Haeiri, Mirza Habeeballah.Шитскиот Имам Хомеини и тој го дозволил ова проколнување:Во кингата Tuhfat Al-Owam Maqbool, се наведени имиња, од големи Шитски учители кои, кои го дозволиле да се проколнуваат Ебу Бекир и Омер р.а:1. Ayatulallah Sayyed Muhsin Hakeem Al-Tabtiba'ei2. Ayatulallah Sayyed Abu Al-Qasim Al-Kho'ei3. Ayatulallah Sayyed Rouhallah Khomenie4. Ayatulallah Sayyed Mahmoud Al-Shamroudi5. Ayatulallah Sayyed Muhamed Kazim Shari'atmdar6. Ayatulallah Sayyed Ali Al-Naqi Al-NaqariПоследната промена е направена од islam nur на Пет 08 Jул 2011, 8:02 pm. Мислењето е променето 1 пати


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

2 Re: Шитски заблуди on Пет 08 Jул 2011, 6:42 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Бисмилахх

До Војвода:

Со оглед дека си ми реплицирал сакам, и јас доколку ме читаш па можеби , ќе допрат овиее зборови до твоето срце:

За да се докаже нешто требаат, факти и докази, поткрепении, со Куран и Хадис, 100 години си по форумии, и никако, ама баш ич да сватиш, и да ја ,отргнеш таа филозофија, и фантација, која си се опил, со Шизмот, а додека јасните докази кој , цело време ти ги посочувам, не ги погледнуваш, а на сетоа тоа Ми кажуваш некои филозофии,

Е брате само колку едноставно ти пишувам, за да сватиш, и да ги отвориш очите , во кои си длабоко, Опијанат во шизмот, сакам да те натерам да ги насочиш во висината, вистинскиот ислам, оној ислам за кој Севишниот и Возвишен Аллах џ.ш, е задоволен а ти никаку да ти дојде умот, брате само погледни погоре во мојот пост, тоа е ставот на Шитската улема, .

прашањето за кое го ингоришраш, види и самиот за што ги сметаат Асхабите Ебу Бекир и Омре р.а какви гнасни, и грозни изјави ивјавуваат, тиее секташии, заблудници Какко е можно да ги нарекуваат Неверници кога Ебу бекир, и Омер , аа за докази има колку сакаш ..

беја едни од првите кои му поверуваа на Мухаммед а.с, Кои животот го ризикувале , како би го одбраниле Аллаховиот збор да доминира, како би му дашле , подршка на Мисијата кој ја имаше саканиот и Миленик Мухаммед а.с ,

зарем ќе ги нарекувате неверници, кои во срцата нивни, им свтел исламот, како можете да ги наречете неверници, кои кога името ќе се спомне, лицата и срцата нивни трепераат, како можете да ги нарекувате неверници, на оние кои Животот би го дале за Оваа Возвишена вера,
оние кои се Борејаа против, неверниците по битки по сее , замо да се оствари зборот од Аллах џ.ш , како е Можно да ги нарекувате неверници, на

Оние за кои Мухаммед а.с не предупредува и тоа во хадисите , да не ги навредуваме, и да не ја поценуваме и омаложуваме нимнината, чет , како е можно да ги нарекувате неверници, и да барате казна да го молите на Аллах џ,ш да ги казни , А Мухаммед а.с ни објаснал дека тие се жители во
Џеннетот.. То кога вака? Зарем не размислуваш дека, никој не останал вечно на овој свет:

“Да, секој ќе ја проба смртта, и само на Денот суден ќе ви се исполнат наградите. Кој ќе се оддалечи од огнот а ќе влезе во Џеннетот - тој веќе победи: животот на овој свет е само лажно уживање.” (Али Имран, 158)“Човекот не знае утре што ќе заработи: човекот не знае во која земја ќе умре...” (Лукман, 34)“... па, кога ќе им дојде крајот не ќе можат да го задоцнат ни за миг, а ниту, пак, да го забрзаат.” (Ен-Нахл, 61


Се Што е на Земјата е минливо, останува

само Господарот твој, Величествен и Племенит,

па која благодат на Госопдарот ваШ ја одрекувате??!

( Кур(ан, 55 : 26-28)


Зарем , немаш страв од стредба со Аллах џ.ш Плаши се од Аллах џ.ш за Шитските клетви кои му ги припишувате на вистинскиот ислам, а и ти како сучесник.. Мухаммед а.с., не одредил, ниту препорачал водач на исламската држава после него. Аллаховиот Пратеник с.а.в.с. така постапил, сметајќи дека прашањето за избор на халифа е општа работа, па муслиманите сами треба да го изберат оној кого го сметаат за најспособен.

Изборот на првиот халифа не бил едноставен. И мухаџирите (оние кои се преселиле од Мека во Медина) и енсариите (домаќините од Медина) Сепак, после острата расправија е избран Ебу Бекр. имале свои кандидати. Мухаммед, а.с., на Ебу Бекр, р.а., за време на својата болест го одредил да го заменува во џамијата на имамската должност. Освен тоа, тој бил еден од првите муслимани, секогаш до Мухаммед, а.с., и за исламот многу жртвувал.

Ова е само почетокот од шитските , заблуди току што почнав.. затоа би ти препорачал, биди малку по внимателен, не дозволувај да Шејтанот те излаже , на овој свет за на другиот, да страдаш поради тоа, остави ја Филозофијата , и Фантацијата, кој си ја замислувај, дај отвори ги очите и погледни во вистината која ја имаш пред одчи, за да не биде предоцна...

Селам Алејкум Аллах џ.ш да те упати...Последната промена е направена од islam nur на Пон 21 Ное 2011, 1:21 pm. Мислењето е променето 3 пати.


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

3 Re: Шитски заблуди on Пет 08 Jул 2011, 6:58 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Обожавање на Турабиња и Гробови


Ебу Лулу е Убијецот на Омре р.а, Аллах да биде задоволен со него , Но за Шиитите , Ебу Лулу е Муџахедин, достоен за сите пофалби, зошто тој го убил Курејшинскиот Идол, како што Шитите го нарекуваат на Омер р.а, За јунаштвото на Ебу Лулуу, неговите брача , Шитите му изградиле – турабе. Еве слика од Турабето на Ебу Лула кој за Шитите е еден од најомилените, места каде оние чинат ширк на Аллах џ.ш:Обожавање на Турабиња и Гробови, е секојдневна праксаа на Шитите нис Целиот Свет. Правење Сеџде на Умрениот и молење , на умрениот, да го замили на Аллах, за Шитите е еден вид на Ибадет, па затоа Аллах џ.ш вели :

Обожаваат други покрај Аллах кои не им наштетуваат и кои не им користат, и зборуваат: “Овие се наши посредници кај Аллах.” Кажи: “На Аллах ли му велите дека не го знае она што е на небесата и на Земјата?” Нека биде Славен и Возвишен, над она што Му го здружуваат!

(Јунус 18)Внимавај, чистата вера е - Аллахова! Оние кои земаат други заштитници освен Него: “Ги обожаваме само да не приближат до Аллах, поблиску! Аллах, навистина, ќе им пресуди за она за што, токму, станаа деленици. Аллах, секако, не ги упатува лашковците и неверниците!

(Ел-Зумер 3)Во даденово видео, е Врховниот Шиитски духовен лидер Хаменеи ги Љуби, ги прегрнува и чини сеџде на гробот . Она што е во исламот Ширк (Дело кое се изледува од динот и верата) За Шитите е Ибадет:[You must be registered and logged in to see this link.]А кога Лидерите тоа го прават зошто, да не го прави тоа обичниот народ:[You must be registered and logged in to see this link.]Последната промена е направена од islam nur на Пет 08 Jул 2011, 8:03 pm. Мислењето е променето 1 пати


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

4 Re: Шитски заблуди on Пет 08 Jул 2011, 7:33 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
ШИИТИТЕ ГО ДОЗВОЛУВААТ АНАЛНИОТ ОДНОС(ИНТИМЕН ОДНОС СО СВОЈАТА ЖЕНА)


Тоа не е никаква тајна дека Шитите го практикуваат анален секс со своите сопруги, а сите благослови на нивните учители. Еден од најголемите шиитски орган, ајатолахот Систани даде фатва на дозволивост на овој гнасен чин.Прва Фетва:

Прашање: Кога жената е во приодот(.менструалниот циклус,) можете ли да практикува анален секс?Одговор: Ако жената се согласува, тоа е дозволено, но тоа не е пожелно.Фтора Фетва:Прашање: Дали е дозволено анален секс?Одговор: Дали е дозволено се зависти, дали жената се согласува со тоа, но тоа не е пожелно.Фетвите беја објавени на сајтот [You must be registered and logged in to see this link.] официалниот сајт на Шитскиот орган, но Фетвите беа избришани, откако неверниците во селиот свет, се исмеваа, Припишувај чи им го тоа на муслиманите(Бидејчи за нив и Шитите се муслимани)

Ставот на Улемата Ехлии Сунне Вле Џемаа во врска со ова:

Доказ за ова Шитска заблуда:

Не е добр , грев е (Харам) да се има интимен однос во аналниот отвор. Ова се заснова на многу хадиси на Пејгамберот:

Ebu Hurejre, r.а Пренесува дека Аллаховиот Пратеник рекол:
- Проклет да е оној кој има интимен однос со својата жена во аналниот отвор
(Ебу Давуд, Ахмед)

Во Хадисот кој го пренесува Аббас и Ебу Хурере р.а се вели:
-Аллах не гледа во човекот кој има однос со жената во аналниот отвор
(Ибн Маџе, Ахмед)

А тука можете да ги погледнете Фетвите кои беја, пастиран на сајтот [You must be registered and logged in to see this link.] :
______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

5 Re: Шитски заблуди on Нед 10 Jул 2011, 8:36 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
ЉУБОВ ДО ЛУДИЛОКако и на кој начин Шитите го сакаат Хусеин р.а (Поради него се самоказнуваат, се удираат, по глава, лице и др..) А за тоа говори и следново видео на Шитски имам кој , цитира стихови за Хусеин р.а (Син од Али р.а):[You must be registered and logged in to see this link.]Доказ:О луѓе, обожавај те го Господарот ваш кој ве создаде, и вас и оне пред вас, за да бидете богобојазливи.

(Ел-Бекаре 21)

О верници, споменувајте Го Аллаха , со споменување често! И слави го и наутро и навечер!

(Ел- Ахзаб 41-42)Ние само Тебе Те обожаваме и ние само од Тебе помош бараме!(Ел-Фатиха 5)

Навистина Аллах ги оддалечи од вас џахилетската страмота и фалење со претците, било тој да е побожен мумин или бессрамен расипник, вие сте потомци Адемови и Адем е од земја, па оние кои ќе се воздигнуваат и кои се фалат со своите претци ќе бидат гориво во Џехеннем.

(Ебу Давуд)Не спаѓа во нашето друштво оној кој се удира по лице, ја кине облеката и оплакува со џахилијјетско плачење.

(Бухари, Муслим)Последната промена е направена од islam nur на Нед 10 Jул 2011, 10:32 pm. Мислењето е променето 1 пати


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

6 Re: Шитски заблуди on Нед 10 Jул 2011, 9:04 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
ВЕНЧАЊЕ БЕЗ СВЕДОЦИ


Афтор на книгата: Abil Abbaas Al Himyary

Издавач: Mu assasat Aalul Bayt


997:Што мислиш о човеку кој венча девојка, без сведоци и без, никаква верификација на бракот..Тој ми одговори: Туку напротив, венчај се тука, или пак било каде без сведоци, и без никакви

верификации.


Книга и Фетва:Доказ и објаснување:


Многу важна работа во текот на стапувањето во брак е понудата и прифаќањето машко му нуди брак на жената, а таа тоа го прифаќа. Тоа мора да го слушнат и двајца сведоци, бидејќи во случај на било какво недоразбирање, да може сето тоа да се потврди, дека тие двајца биле венчани. Девојката треба да добие дозвола за брак од своите родители или старатели. Обврска е тоа, според сите имами(Месхеби) , освен Ебу ханифе.

Основа за ова наоѓаме на Пејгамберот кои ги пренесува Ајша и Имран, р.а:

-Нема брак без старатели и двајца сведоци!

(Веродостоен хадис Бејхеки)


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

7 Re: Шитски заблуди on Вто 12 Jул 2011, 7:16 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
ШИИТИТЕ ИМААТ СВОЈА КАБА(МЕСТО КАДЕ ИЗВРШУВААТ ХАЏ)

Како што е познато да Шиитите веруваат дека е подобро да се изврши Хаџ во Керабела, него во Мека, Шиитите си изградиле, сопствена, Каба во Керебела:

[You must be registered and logged in to see this link.]

Доказ:

„Навистина првиот храм кој е изграден за луѓето е оној во Мекка, благословен е тој и патоказ на световите.“ (Куран, 3: 96)

„Луѓето се должни, во името на Аллах, ако се во состојба, да ја посетуваат Ќаба.“ (Али Имран, 97)

Џабир, р.а., пренесува дека Аллаховиот Пратеник, с.а.в.с, рекол: „Кој умре одејќи во Мекка или враќајќи се од неа, нема да биде изложен на прегледот ниту пресметката (на Судниот ден) или ќе му биде простено!“

Ајша, р.а., вели: „Дојдов во Мекка и пошто имав м.циклус, не чинев таваф, а ниту сај помеѓу Сафа и Мерва. После тоа му се пожалив на Пратеникот, с.а.в.с., кој ми рече: Прави онака како што прави секој аџија, со исклучок на тавафот околу Каба, додека не бидеш чиста!“


Ајша, р.а., истотака, вели: „Го мирисав Аллаховиот Пратеник, с.а.в.с., при неговото стапување и при негово излегување од ихрамот и тоа пред да го изврши тавафот околу Каба.“Абдуллах б. Омер, р.а., рекол: „Аллаховиот Пратеник, с.а.в.с., кога доаѓаше во Мекка, после обиколка од седум пати, ќе клањаше два рекати зад Меками-Ибрахим!“Абдуллах б. Аббас, р.а., вели: „Веровесникот, с.а.в.с., доаѓаше во Мекка, извршуваше таваф околу Каба, извршуваше сај помеѓу Саффа и Мерве и после таа своја обиколка околу неа , повеќе не се приближуваше на Каба, се додека не се вратеше од Арефат!“За историјатот на настанот на Кербела :За историјатот на настанот на Кербела низ литературата се вртат разно разни преданија. Извесни книги, кои ја експлоатираат заматеноста на нејзините случувања, измислуваат и приповедаат трагични бајки со кои ги заведуваат на читателите, им го збунуваат нивниот ум, и го поткопуваат нивното верување.Тие се обидуваат со своите лажни и измислени бајки да ги врбуваат своите читатели во нивното ненормално верување.

Оваа тактика на ловење во матна вода ја проузрокувала состојбата, во која што секој има поинакво мислење во поглед на настанот на Кербела, и во кој секој верува дека единствено неговото верување е исправното и вистинското знаење.


По тој повод и решив за извори во мојот труд да ги земам некои дела од шиитските алими, кои се спомнати во делото Шехадети Хусејн (Хусејновиот шехадет или мачеништво) напишано од перото на големиот Индиски алим Мухаммед Абдуш Шекур Мизапури, р.а. кој потрошил многу години од својот живот во истражувањето на овој предмет.

Фитнето на исламот му го задало првиот удар, кој на верата и задал непоправлива штета, и кој предизвикал милиони муслимани да скршнат од вистинскиот пат. Овој раздор, ова фитне го предизвикало раѓањето на суеверието и чудните нагаѓања кои што се спротивни на исламот и кои што се припремени и лансирани за специфични цели.Ова фитне било на работ на смртта кога Јакуб ,Кулејниевиот син, еден од несреќните младичи кој што бил жртва на евреинот Абдуллах ибн Себе’е ( кого шиитите и покрај јасната историска усогласеност за неговото постоење и вметнување на фитната во исламот, со натчовечки напори се обидуваат да го прикажат како мит или измислена личност од страна на сунитите, бидејќи, кога шиитите би го признале неговото дејствување, со тоа автоматски би го уништиле своето верување и својот начин на извртување на исламската историја , а со тоа и на исламската Акида),повторно го потпалил.

Овој злочинец со намера одвнатре да го разори исламот измислил безброј лаги, кои што ги вметнал во книгата која што ја нарекол КАФИ. А Туси и Меџлиси, кои подоцна се појавиле, настојувајќи да ги рашират принципите на книгата Кафи, овој оган на побуна и неслагање го распламтиле помеѓу муслиманите. Тие својата вера ја базирале на лицемерието или дволичноста која ја нарекле ТЕКИЈЈА и која ја зеле како прекривач под кој ќе ги спроведуваат сите свои разурнувачки и штетни активности.

Нивната најпозната текијја е нивната наводна љубов кон Ехли Бејт. Тие со ова претворање, проузрокувале, милиони муслимани да скршнат од вистинскиот пат. Затоа, нашата прва цел мора да биде да ги заштитиме муслиманите да не паднат во нивната замка. Значи, ние треба да ја откриеме внатрешната природа на МУХАББЕТИ ЕХЛИ БЕЈТ (Љубовта кон Ехли Бејт- Мухаммедовото,с.а.в.с., семејство.)

Вистинските муслимани кои го следат патот кој ни го зацртал Мухаммед а.с. и кои во чекор ги следат на асхабите се викаат ЕХЛИ СУННЕТ (Следбеници на Суннетот). Алимите на ехли суннетот не само што објасниле дека Мухаббет Ехли Бејт (Љубовта кон Мухаммедовото,с.а.в.с., семејство) е нешто добро, туку и рекле дека оваа љубов кон Ехли Бејт е составен дел од иманот. Од друга страна, зиндиците (отпадниците), непрестанато повторуваат дека љубовта кон ехли бејт е темел на нивната вера, иако сите нивни дела и ставови го покажуваат нивното непријателство кон ехли бејтТемелното истражување на историските факти, за да ја објасниме оваа работа, т.е., дали муслиманите сунити го направиле Хазрети Хусејн шехид, или тоа го направиле отпадниците, додатно ќе разјасни што мислев кога реков на една друга тема дека тоа е дело на шиитите, а не на сунитите. Оној кој што има разум, кога ќе ги прочита нивните книги, нема да поверува дека муслиманите ја направиле оваа маченичка смрт.

Тие вешто ги уфрлуваат имињата на Муавија и Језид на начин на кој ќе ги дезинформира неуките. Меѓутоа, ниедна книга, која се однесува на овој трагичен настан , во себе не содржи ниту еден единствен израз кој што јасно кажува дека овие двајца халифи се испрљани со крвта на Хазрети Хусејн. Во литературата која што се однесува на овој настан, дури не постои ниту еден нејасен податок кој што би сведочел за вплетеноста на Муавија во маченичката смрт на Хазрети Хисејн,р.а., а да не зборуваме за јасните изјави,дека тоа наводно е направено по негова наредба.

Тоа што едногласно е изјавено во книгите на сите алими е: дека мачеништвото на Хазрети Хусејн не се случило за времето на Муавија,р.а.

Мула Бакир Меџлиси го забележал Муавиниот последен совет на смртната постела на својот син Језид:

“ Ти знаеш што му е имам Хусеин,р.а. на Ресулуллах,с.а.в.с. Тој е дел од телото на нашиот драг Пејгамбер. Тој е потомок на телото и крвта од таа најчесна личност. Јас разбирам дека граѓаните на Ирак го повикаа да појде таму и да биде со нив. Но тие нема да сакаат да му помогнат; тие нема да го остават на мира. Ако тој падне во твоите раце, однесувај се на начинот кој што ја цени неговата вредност! Потсети се, колку тој беше близок, и колку него го сакаше Ресулуллах,с.а.в.с.! Немој да му се светиш за неговото однесување! Внимавај да не ги прекиниш важните врски кои што јас помеѓу нас ги воспоставив! Добро внимавај да не го навредиш и да не го налутиш!” ( Džila-ul’ ujun, 321 strana.)


Само да спомнам дека погорното дело го напишал водачот на шиитите, Мухаммед Бакир бин Муртеда Фејзи Хорасани, кој подобро е познат под прекарот Мула Мухсин.


Понатака, према книгата Nasih-ut-tavarih , која ја напишал Мухаммед Таки Хан шиитски алим, Муавија исто така му го напишал и следниот тестамент на својот син Језид: “Сине мој, немој да подлегнеш на сетилните задоволувања и искушенија! Заштити се дури и од најмалечкото непристојно владеење кон Хусејн! Внимавај добро на својот врат да не ја имаш крвта на Хусејн синот на Алија кога утре на Судниот ден ќе застанеш пред Аллах џ.ш.! Во спротивно, тој ден ќе го поминеш во вечни маки и нема никогаш да бидеш во мир и леснотија!”

На 111 страница на шестиот том од оваа книга, авторот го цитира и еден хадиси шериф, кој тој му го припишува на Абдуллах ибни Аббас, а кој вели: “ Ја Рабби! Немој да му дадеш берекет на оној кој е немарлив во изразувањето почит и чест према Хусејн!”

Муавија,р.а., секогаш човечки и со полна почит се однесувал кон Хазрети Хусејн р.а., и во говорот и во пишувањето, и никогаш кон него не покажал непочитување, за разлика од имам Хусејн р.а., кој, кон Муавија секогаш прилично грубо се однесувал, нарочито во писмата кои му ги испраќал.

Во истата книга се вели, кога Муавијините синови, Језид и Абдуллах, го прочитале и заприметиле остриот тон кој Хазрети Хусејн, р.а. го употребил во своето писмо, му сугерирале на нивниот татко да му одговори на ист начин. Тој ги смирил, и рекол: [B]“ Не сте во право! Како можам јас некогаш да го осудам Хусеина синот на Алија?Личност каква што сум јас, ги обвинува на другите, и настојува да ги убеди да се сложат со неа, и повторно никој не му врува. Не! Внимателна личност тоа не би го направила. Како би можел јас некогаш да го обвинувам Хусеин? Јас се колнам во Аллах дека тој за ништо не е крив. Јас ќе му одговорам. Но, јас нема да му напишам ништо што би можело да го вчудоневиди или навреди!”[/B]

Погорниот автор на книгата кој е шиит, вака завршува на 78 страница од шестиот том на оваа книга:” Накратко, тој ( Муавија) не направил ништо што би го навредило хазрети Хусејн!”.


Во истото дело покрај ова, авторот го напоменува и ова: “Тој (Муавија) вообичајуваше годишно да му испраќа на Хазрети Хусејн на илјади и илјади сребрени дирхеми. Ова беше покрај другата ценета роба и разни подароци.”


Во истата шиитска книга стои: “ Посетителите кои што дојдоа од Хазрети Алиевата околина во дамаск, го пцуеја и навредуваа Муавија. Тој им даде подароци од бејтул мал ( државната каса). Тие се вратија дома без никакви проблеми и штети!” [/B]( Види ја 38 страница од истото дело и истиот том). Итн. итн......

Како што се гледа од овие цитати, се доаѓа до убедување дека да се обвинува Муавија за Хазрети Хусејновата маченичка смрт е една подла клевета и чиста лага, бидејќи тоа е една неправедна потвора и оптужба.

На 323 страна од шиитското дело Džila-ul ’ujun, Хазрети Хасан,р.а., братот на ХазретиХусејн вели: “ Јас се колнам во Аллах дека Муавија е подобар од овие луѓе. Овие луѓе тврдат дека се шиити а сакаат да ме убијат и покрадат!.”

Во некои книги на шиитите во разни форми пишува дека исто така ниту Језид ибн Муавија не бил вмешан во убиството и дека тој никогаш не го заборавил татковиот совет за Хазрети Хусејн. Тој ништо не му напишал, не го повикал во Куфа, не се обидел да го убие, не наредил да се убие, не се веселел на неговата смрт, напротив бил ожалостен и горко плачел. Одредил едно време определено за негова жалост, многу жестоко ги казнил оние кои го направиле шехид на Хусејн р.а., покажал длабока почит кон фамилијата на хазрети Хусејн ,р.а., им ја исполнил желбата да се исселат од Дамаск во Медина, им укажал голема чест и љубезност, и ги испратил под заштита на одред од телохранители.

Сите овие нешта ги имаме во шиитските дела.

Прочуениот шиитски алим [b]мула Бакир Меџлиси
вака пишува на 424 страница од својата книга Džila-ul ’ujun: “ Језид за управник на Медина го постави Велид ибн Укбе бин Суфјан,кој што беше познат по својата љубезност кон Ехли Бејт. Тој го смени од должноста на Мерван ибн Хакем, непријателот на Имам Хусеин и неговото потомство,р.а.”

Па продолжува на 432 страница: “ Ако Језид беше непријател на Имам Хусеин, тој немаше да го тргне од должноста управник, на оној кој према Хусејн непријателски се однесуваше и да го поставеше за управник оној кој што према него беше срдечен!”

Тој продолжува на 424 страница: “ Една ноќ Велид испрати по Имам Хусејн кому му го покажа писмото кое го добил од Језид. Во писмото пишувало дека Муавија е мртов и дека Језид е новиот халифа. Кога Хусејн го слушна тоа, го проучи ајетот:”Ние сме Аллахови и Нему Му се враќаме!”

Оваа запишана изјава ни вели дека Хазрети Хусејн,р.а. не бил непријателски расположен кон Муавија,р.а., и дека го познавал како брат муслиман, во спротивно, не би го проучил 156 ајет од сурата Бекаре кога слушнал за неговата смрт. Бидејќи, начинот на изразување сочувство токму се изразува со учењето на тој ајет. И сега како што милуваат шиитите да речат за Муавија дека бил кафир неверник, сигурно ако би имале цврсти и силни докази Хусејн р.а., не би му изразил на еден кафир соучество на исламски начин. Доказ плус на шиитска штета.

Одиме понатаму:

Кога Закир бин Кајс му ја пријавил на Језид Хусејновата,р.а. маченичка смрт, тој ја наведнал главата и не рекол ништо. Потоа, по извесно време ја подигнал главата и рекол: “ Јас сакав ти да го слушаш а не да го убиеш. Јас би му простил да бев таму!” ( Ова го пишува на 269 страница од книгата Nasihat-ut tavarih).

На 321 страница од исто така шиитското дело Nahdž’ul ahzan,кое е издадено во Иран пишува: “ Некој се појави со вестите кои ги сметаше за радосни вести, и му рече на Језид:’Честитам! Хусеиновата глава пристигна!’ Ова силно го разгневило на Језид. Тој налутено изгаламил на тој човек и му рекол: “ Да даде Бог, ти никогаш да не добиеш радосна вест!”

Во книгата Nasih-ut tevarih, на 229 страница вака пишува: “ Шимир-зил-Џавшан со гордост ја стави пред Језид мубарек главата на Имамот Хусејн и почна да се фали: ‘ Наполни ги вреќите на мојата камила со злато и сребро, затоа што јас го убив најдобриот од сите во однос на неговите родители!’ “Од мене не очекувај никаква награда!” бил Језидовиот одговор. Престрашен и разочаран човекот се врати назад. Неговиот дел и на овој и на оној свет е ништо!” –додека на 272 страница од истата книга пишува дека Језид го проколнал и рекол: ”Да даде Бог, ова убиство за возврат да ти го даде Неговиот гнев!”

Ќе бидам непристрасен и ќе кажам дека не е потврдено, а ниту има некакви докази дека Хусеиновата глава му е испратена на Језид во Дамаск/Шам. Вистина е дека Хусејн е убиен на Кербела, а дека главата му е однесена на Убејдуллах ибн Зијад во Куфа. Не се знае точно местото на неговиот гроб, ниту местото каде што е закопана Хусеиновата глава, р.а.


Ако шиитите имаат поинаков став, тогаш ги потсетувам да се потсетат на извадоците од нивните книги за овој настан, кои погоре ги спомнав.

Резиме:

Анализирајќи некои дела на шиитите и споредувајќи ги со делата на ехлис сунне вел џема’а, излегува јасен заклучок кој посебно е изразен во некои шиитски книги дека, Муавија и Језид,р.а. не само што се потполно чисти од мубарек крвта на Хазрети Хусејн,р.а., туку исто така ниту Зијад, ниту ибн Са’д, па дури ни Шамир не биле помеѓу оние кои што ја убиле оваа мубарек личност со маченичка смрт.

Во шиитската книга Rafakat-i Husejn го пишува следното:


1. Оние кои што се бореле против Имам Хусејн не биле жители на Дамаск и Хиџаз. Сите тие биле од Куфа. (Hulasat-ul masaib, 210 страница).

2. Ирачаните го убиле Имам Хусеин со маченичка смрт. Меѓу нив не бил ниту еден жител на Дамаск.Оние кои го починиле овој познат злочин против Ехли Бејт биле жителите на Куфа. (Mas’udi)


3. Добро утврден факт е дека ниту еден жител на Дамаск не бил меѓу оние кои со маченичка смрт го убија Имам Хусејн. (Mas’udi, stranica 21).

4. Аби Махнаф не известува дека Ибн Зијадовата армија имала 80 000 коњаници, и сите биле жители на Куфа. (Nasihat-ut-tavarih,шести том, 173 страница)

5. Ниту еден друг шиит, од оние кои што живееле надвор од Куфа, не му пристигнал на помош на Имам Хусејн. Меѓутоа, заедно со одговорот на писмото, кој го примил од жителите на Куфа, тој им испратил писмо и на жителите на Басра во кое од нив ја побарал нивната помош. Шиитите кои што живееле во Басра му испратиле одговор и му рекле дека ќе му помогнат. (Džila-ul ’ujun)

Оние кои со маченичка смрт го убиле Имам Хусеин,р.а. на Кербела биле истите тие луѓе кои ја ковале издајата и злочините против Имам Хасан,р.а., братот на Имам Хусејн,р.а.

Дванаесет илјади жители се состанале, и му напишале писмо на Имам Хусејн и го повикале во Куфа и му ја ветиле нивната помош. Но, тоа биле оние исти луѓе кои со маченичка смрт го убиле Хасановиот роднина од Амиџата, Муслим бин Укајл, представникот, кого Хазрети Хусејн,р.а. го испратил како потврда на нивниот повик. Истите овие луѓе – кои што се преправиле во Језидови војници – го очекувале доаѓањето на Имам Хусејн, кого на Кербела го убиле со маченичка смрт.


Во шиитската книга Medžalis-ul-mu’minin пишува дека шиитите по име Мусајјиб бин Нухба и Омер бин Сад ибн Аби Ваккас отишле во Кербела.


6. Шис бин Раби, командир под Омер бин Са’дова команда и четири илјади шии под негова команда го нападнале благословениот имам. (Džila-ul ’ujun).

7. Шис бин Раби беше првиотм, одвратник и отпадник, кој се симнал од коњот и ја отсекол мубарек иаммовата глава. (Hulasat-ul masaib, 37 страница).

8. Кога Имам Хусејн го видел на Муџар бин хаџар и Језид бин Харис помеѓу напаѓачите, рекол: “ Зарем го заборавивте писмото кое ми го испративте и во кое ме повикавте?” (Hulasat-ul masaib, 138 страница)

9. Кога Имам Хусејн,р.а. постана шехид, Хабиб бин Музахир, командант на десното крило од Имамовата армија низ насмевка рекол: “Денот Ашуре е ден на веселба и слава!”.


10. Кадија Нуруллах Шустери, шиитски алим, е уште една личност која што признала дека ШИИТИТЕ ГО УБИЛЕ ХАЗРЕТИ ХУСЕЈН, р.а.


[/b]Последната промена е направена од islam nur на Сре 01 Окт 2014, 7:36 pm. Мислењето е променето 1 пати


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

8 Re: Шитски заблуди on Сре 13 Jул 2011, 3:23 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор


Шиитски ЕЗАН

Кога Oбјаснавме за Шиитските заблуди во врска со Керебела тука че невeдеме неколку докази за постоењето и практикувањето кои го прават Шиитите и го практикуваат овој езан со оглед дека имаа челнови кои секој пат тоа го отфрлаа :

Шитскиот езан гласи вака:

ALLAHO AKBAR (4 times)
God is Great

ASH-HADO AL-LAA ILAAHA-ILLALLAAH (2 times)
I bear witness that there is no God but Allah

ASH-HADO ANNA MUHAMMADAR-RASOO-LULLAAH (2 times)
I bear witness that Muhammad (S.W.) is the Messenger of Allah

ASH-HADO ANNA ALIYAN WALI-YULLAH (2 times)
I bear witness that Ali is the representative of Allah

HAYYA A'LASSALAAH (2 times)
Hasten towards prayer

HAYYA A'LALFALAAH (2 times)
Hasten towards prosperity
HAYYA A'LA KHAYRIL AMAL (2 times)

Hasten towards the best of action
ALLAHO AKBAR (2 times)
Allah is Great

LAA ILAAHA IL-LALLAAH (2 times)
There is no God except Allah


Доказ:

[You must be registered and logged in to see this link.]


Шитска книга која гласи : Ali un-Wali Allah; in Kalima & Adhan

Цела книга можете да ја спуштите тука:

[You must be registered and logged in to see this link.]

Oдговоротт лежи во 23 страна :

[You must be registered and logged in to see this link.]Езан во живо од Керебал за кои Шиитите го сметаат за свето место:

[You must be registered and logged in to see this link.]

Го додаваат на Али после Мухаммед ас. ASH-HADO AL-LAA ILAAHA-ILLALLAAH (2 times) Што во превод значи :
Јас верувам дека Али е пријател на Аллах(2 пати)
Што нема никаква врска со езанот исправиот вистинскиот на Ехлли Сунне вел Џемаат.Према како Мухаммед а.с го подучил на Abdullaha ibn Zejda езанот гласи вака:

Сунетски езан:

,,Аллаху екбер“ (4 пати),

,,Ешхеду ен ла иллахе иллаллах“ (2 пати),

,,Ешхеду енне Мухаммедун ресулуллах“ (2 пати),

,,Хајје алес салах“ (2 пати),

,,Хајје алел фелах“ (2 пати),

,,Аллаху екбер“ (2 пати),

,,Ла илахе иллаллах“ (еднаш).Превод на езанот:,,Аллах е најголем“ (4 пати),

,,Сведочам дека нема друг бог освен Аллах“ (2 пати),

,,Сведочам дека Мухаммед е Аллахов Пратеник“ (2 пати),

,,Дојдете на намаз“ (2 пати),

,,Дојдете на спас“ (2 пати),

,,Аллах е најголем“ (2 пати),

,,Нема друг бог освен Аллах“ (еднаш).Кај сабахскиот езан после ,,хајје алел фелах“ се учи (рецитира) ,,ес салату хајрун минен неум“ (2 пати), што значи ,,намазот е подобар од сонот


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

9 Re: Шитски заблуди on Сре 13 Jул 2011, 9:28 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
ЗАКЛУЧОК:

Ова е само мал дел од Шитската заблуда. Во залутаноста на Шитската акаида

Овој краток осврт со видео и фотографии, и со концензус од Куран и Хадис се со цел да барем до некаде , да ги запознаее муслиманите во нашиве простори, со Шизмот и агресивната Шитска дава.

Шиитската дава нас не изненадува, многу. Нема сомненије да секој искрен муслиман, го одобрава исламското братство со Луѓе кои го слават Убијецот на Омер р.а, го проколнуваат Ебу бекир, ја пцујат на Ајша р.а, обожаваат горбови, а на сето тоа денес се најжестоки непријатели на муслиманите во Ирак и Афганистан.

За крај погледнете краток видео запис на Шиитите, нивното непријателство према асхабите, према Ајша. Р.а и нимниниот масакар над муслиманите во Ирак денес Аллах џ.ш да не сочува од вакви заблуди:[You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

10 Re: Шитски заблуди on Сре 09 Ное 2011, 10:56 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Погледните само што пишува на офизионалната страна на [You must be registered and logged in to see this link.]еден од најпочитуваните Шитски алими :


Со наслоф Зошто Шитите го мрзат Омер р.а

Во кого го одвиниваат дека бил Терорист, и еден од најстрашните злочини што ги направил дека очестувал во убиство заедно со Ебу Бекир и неговата ќерка Ајша р.а и др..

Извор: [You must be registered and logged in to see this link.]

Исто така има симен матријал од таа изјава:

[You must be registered and logged in to see this link.]

А дел од изјавата кој е преведна се наоѓа на пастираните видeа тука:

[You must be registered and logged in to see this link.]


Исто така по повод на изминатиот рамазан 17th Ramadan 1432 во кој одржал предавање

Кој вели Објавуваме војна на Ајша р.а черката на Ебу Бекр нека биде Аллахов гнев врз нив и ткн ....Извор: [You must be registered and logged in to see this link.]Исто така на темата Кој го Уби Пејгамберот [You must be registered and logged in to see this link.]?Ги одвинува На Ајша и Хафса р.а дека тие му ставиле отроф се со цел да би го презеле местото на Пејгамберот а.с ....

избор : [You must be registered and logged in to see this link.]Субаналах Фаламу на Аллах џ.ш кој ја одвоил вистината од невистината.. погледнете само како тука па и на сите исламски форуми шитите го негираат тоа лажаата Шитите и шитските Алими го говората спротивното..


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот