Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 9 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 9 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Просење (Питање) on Пет 01 Jул 2011, 2:55 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Во името На Аллах џ.ш Милостивиот, Самилосен!

إن الحمد لله، نحمده، ونستعينه، ونستغفره، ونعوذ بالله من شرور أنفسنا وسيئات أعمالنا، من يهده الله فلا مضل له، ومن يضلل فلا هادي له، وأشهد أن لا إله إلا الله وحده لا شريك له، وأشهد أن محمداً عبده ورسوله، أما بعد:
فإن خير الحديث كتاب الله، وخير الهدي هدي محمد -صلى الله عليه وسلم-، وشر الأمور محدثاتها، وكل محدثة بدعة، وكل بدعة ضلالة، وكل ضلالة في النار.
عباد الله

Eте затоа јетим не угнетувај а оној кој пита, не одбивај го И за благодатите на Господарот твој тогаш разговарај(ЕД-ДУХА 9-11)

Доброчинители се оние кои го дават она што најповече го сакат на ближните на јетимите на сиромасите на птиците и на просјаците и кои робови ослободуват..(ЕЛ-бекаре177)

Кој проси а има она што му е неопходно че дојде на Судниот ден со грозни знаци по лицето Некој праша: -Колку е тоа што е неопходно? – а Пејгамберот одговорил- Педесет дирхеми или нешто во таа вредност.
(Ебу Давуд, Тирмизи, Несаи, Ибн Маџе)

Питајњето барајнето го загрозува моралниот лик на човекот.Човекот може да бара од владателот и таму каде што е тоа барајне неопходно .
(Тирмизи)

Немојте да напаќате со барајњето .Се колнам во Аллах без радост им давам на оние што нападно барат и питаат .Го мрзам она што им го издвојувам но сепак она ќе биде благословено.
(Муслим)

Хаким ибн Хизам нас ни сопшти дека од Аллаховиот Пејгамбер побарал милостина еднободруго три пати и секој пат му дал.На крајот му рекол- Еј Хаким овие пари се слатки Кој че ги земе не барајчи ги и не сакајчи ги че му бидат благословени а кој че ги земе со лакомост нема да му бидат благословени а кој че биде како оној кој јаде но не се заситува Секогаш останува гладен.Горната рака е покорисна е од долната. На тоа Хаким одговорил- Се клонам во Оној кој те испратил со вистина никогаш повече од никого после тебе нема да примам нисто Залудно се обидувале најнапред Ебу Бекр па потоа Омер да му дадат подарок.Секогаш енергично ги одбивал.Луќе –Рекол Омер_ ве повикувам да посведочите дека Хаким одбива да го прими својот дел од воениот плен кој му го понудиф.
(Бухари, Муслим)

Ибни Омер сопштува-Една прилика Мухаммед а.с се качи на мимбер и споменувајчи ја садаката и воздоржувајната од питајњето рече- Горнта рака е подобра од долната Горната рака е онаа која дава а долната рака е која бара.
(Бухари, Муслим)

Подобро би било за секој од вас да земе јаже и да донесе бреме со дрва на своите плечи па да го продаде и на тој начин да го сочува своето достоинство отколку да пита и да бара од другиот седно овој дали че му даде или не.
(Бухари, Мулсим)

Кога некој дошол кај Мухаммед а.с да му бара садака Пејгамберот наредил неговиот скромен имот да се продаде па за тие пари купил секира и му наредил да оди да сече и да продава дрва па така да се издезува После десет дена човекот дошол задоволен и изјавил декавече заработил 10 дирхеми Тогаш Пејгамберот рекол- Не ли тоа подобро од питањјето.
(Ебу Давуд, Ибн Маџе)

Кубејсат ибн Мухарик раскажува- На себе презедов должност да ги помирам две скарани племина За тоа ми беа потребни нешто матријалнин стретсва па собирав доброволни прилози Дојдов ка Аллаховиот пејгамбер и од него нешто да побарам.Кога му ја кажав мојата задача ми рече- Остани ти кога че стиогне зекатот па че видиме нешто да ти се даде – а потоа додаде –Кубејсат питајнето не е дозволено освен во 3 случаи –Кога човекот ќе превземе на себе должност да ги помири скараните страни дозволено му е да собере одредена сума на пари со тоа веднаш да престане со понатамошното собирајне понатаму кога на човекот некоја катастрофа ќе му го уништи имотот Дпзволено му е да побара толку колку му е доволно да опстане во живот додека на друк начин нема да се снајде и човекот кој паднал во беда и сиромаштија а тоа ако му го потвордат тројца поштени и разумни луѓе од неговата околина а на овој му е дозволено со питајне да собере неопходни стретсва за живот Секое друго питајне Кубејсат нечисто е и грешно а оној кој тоа го јаде нечисто и валкано.

(Муслим)

Казува Ебу Абдуррахман Ауф Ибни Мелик ел-Ешџеи- Бевме ние не знам точно 9 , 8 или 7 кај Аллаховиот Пејгамбер .Во таа прилика ни рече- Зарем нема да му бидете послушни на Аллаховиот Пејгамбер ? Бидејчи кратко време имавме изјавено послушност рековме- Па ние тоа вече во направивме Аллахов Пејгамберу тој пофтори - Зарем нема да му бидете послушни на Аллаховиот Пејгамбер ги отворивме рацете и пофторивме- Тоа вече го направивме На што уште да ти искажеме послушност? Одговори ни Да го обожавате Аллаха да не му припишувате другар да кланјате 5 вакти намаз а бидете покорни па проджи со тивок глас ништо од луќето да не барате не питајте.

(Муслим)

Питајнето ќе го донесе човекот до траму што на (судниот ден)пред Аллах ќе дојде без трошка месо на неговото лице Кој ги бара од нарогот неговите добра за да би имал повеќе(а не од потреба) тоа што го добива е чиста жар.

(Бухари, Муслим)

Кој ги бара од народот неговите добра за да би имал повеќе( а не од потреба), тоа што го добива е чист жар.
(Муслим)


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот