Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 7 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 7 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Месџидул Акса - Дали сте знаеле?

18 факти за Месџидул Акса кои можеби не сте ги знаеле.


1. Дека Месџидул Акса е втора џамија на земјата?

2. Дека е изградена 40 години после Каба во Мека?

3. Дека повеќето од улемата е со мислење дека прв пат ја градел Адем, а.с.?

4. Дека Ибрахим, а.с., ја обновил Месџидул Акса во Ерусалим со синот Исхак, а.с., а дека тој и Исмаил, а.с., ја обновиле Каба во Мека?

5. Дека пратеникот Давуд, а.с., започнал обнова на Месџидул Акса?

6. Дека Пратеникот Сулејман, а.с., ја завршил изградбата на Месџидул Акса?

7. Дека Месџидул Акса која ја изградил Сулејман, а.с., ја уништил Набукодоносор, крал на Бабилон, 587 пред Иса, а.с.?

8. Дека евреите истиот овој Месџидул Акса кој го изградил Сулејман, а.с., го сметат за свој Храм?

9. Дека евреите повторно изградиле свој Храм на истото место 167 г. пред Иса, а.с., но уништен е 70 г. кога евреите биле прогонети од Ерусалим?

10. Дека местото каде бил Месџидул Акса останало затворено и употребувано како сметилиште скоро 600 години сè додека халифата Омер бин Хаттаб не го ослободил Ерусалим 637/8 година?

11. Дека халифата Омер бин Хаттаб наредил основање фондација за Месџидул Акса и дека е подигната дрвена џамија на истото место?

12. Дека емевијскиот халифа Абд ел Малик ибн Мерван 691 / 2 (72/73 после Иса, а.с.) започнал градба на Куполата на Карпа (Џамија со златна купола)?

13. Дека ѕидот Ел-Бурак или Западен ѕид каде Пратеникот Мухаммед, с.а.в.с., го јавнал буракот во тек на ноќното патување (Ел-Исра) всушност тоа е она кое евреите го нарекуваат Ѕид на плачот?

14. Дека муслиманите ја сметаат земјата или подрачјето на хареми шериф како света и важна, а не зградата на месџидот која е на неа, иако има историско значење?

15. Дека земјата на Месџидул Акса ги содржи главните згради Ел Акса (Џамијата со црна купола) и Куполата на Карпа (Џамијата со златна купола)?

16. Дека Израел ја окупирал Месџидул Акса 1967 година?

17. Дека еврејските фундаменталисти 100 пати се обидувале да ја уништат ЕлАкса од почетокот на нејзината окупација? (Пожар 1967 г. го уништил мимберот стар 900 години кој го поставил Салахудин Ејјуби, голем муслимански јунак)

18. Дека многумина еврејски фундаменталисти сакаат повторно да изградат свој храм внатре во Месџидул Акса и да го уништат она што сега постои?

http://www.ahlu-sunnah.org

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
Muaz ibn Abdurahman напиша:Месџидул Акса - Дали сте знаеле?.....

MashAllah Akhil Habib! Allah da te Nagradi - Ovie Fakti sto gi na Broja, na Vistina se potvrdeni so Verodostojni (sahih) Hadisi.______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот