Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 10 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 10 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Џумаа (Петок) on Пет 24 Јун 2011, 1:00 pm

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат


62.9 - О верници, кога се повикува за намаз во петок, побрзајте кон споменувањето на Аллах, и оставете ја работата. Тоа е подобро за вас, само да знаете!


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

2 Re: Џумаа (Петок) on Пет 24 Јун 2011, 3:33 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Во името на Аллах џ.ш Милостивиот Самилосен.

О верници, кога ќе се повика на намаз во петок... па, побрзајте кон споменувањето на Аллах, и оставете ја купопродажбата. Ете, тоа е подобро за вас само да знаете! А кога намазот ќе се изврши... па, растурете се по замјата и барајте од добрината Аллахова, и споменувајте го Аллаха многу, за да бидете спасени! (Ел-Џумуа 9-10)


Во петок кој ќе се избања, што е можно поубаво, да се очисти и да се опере, колку што е во можност да го облече најубавото одело, што го има, добро да се намириса со мирисот на своите домашни ,а потоа, порано да тргна на Џума-намаз, така да поминувајчи низ џамија да не рздвои ни двајца луѓе во сафовите , ќе му бидат опростени неговите гревови направени спрема Аллах во периодот помеѓу двете џуми, ова и изминатата. (Бухари, Ибн Маџе)


Во петок кој ќе се избања, онака како што се бања по извршениот полов однос, а потоа тргне во џамија во првиот утрински час, му се смета награда како да Заклал камила кој ќе тргне во вториот час, како да заклал големо говедо ,кој ќе тргне во третиот час како да заклал овен со рогови, кој че тргне четвртиот час како да заклал кокошка а оној кој тргнал во петиот час му се смета како да жртвувал јајце. Имамот кога ќе излезе на мимбер тогаш пристапуваат мелеките и го слушаат споменувањето на Аллах.(Бухари)

Да се клања џума-намаз е должност на жителите во секое населено место во кое има имам, па макар да има и четири жители. (Даркутни)

На џумаа има три вида луѓе: Луѓе кои во текот на намазот разговарат и тие за тоа ќе добијат соодветна казна: Луѓе што присуствуват на худбето и на Аллах му се обрачат со дова, Аллах може да им ја прими или да им ја одбие: потоа луѓе кои присуствуват на худбето, а при доаѓањето во џамија не се гураат и не ги преминуваат другите луѓе, и со доаџањето во џамија не ги вознемируваат другите луѓе, на нив ќе им бидат опростени помалите гревови направени спрема Аллах помеѓу оваа и наредната џумаа и уште три денапосле неа, Заошо Возвишениот Аллах рекол: Кој ќе направи добро дело ќе добие десеттострука награда (Ебу Давуд)


Ние временски сме последни, а на Судниот ден ќе бидеме први, исклучувајчи го тоа што на понапрешните народи објавата им је дадена пред нас . Петок е, всушност, нивен ден кој им бил одреден како празник. Потоа тие се раздвоиле во неговот празнување, па Аллах нас на него не упати и останатиот народ нас сега не следи .Евреите го празнуват утрешниот ден(Сабота) а христијаните задутре(Недала) (Бухари)

Хазрети Ајша кажува: Народот од своите станови и наслеби, наизменично доаѓаа на џума-намаз .Тие доаѓаа по прашинба, па беа испрашени и испотени, потта течеше од нив. По некој од нив доаѓаа кај Аллаховиот пејгамбер, додека тој, Аллах да му се смилува и да го спаси, беше уште кај мене, па Пејгамберот че им речеше:
-Барем да сте се очистеле за овој ден од таа прашина и тој пот (Бухари)

Сад ибн Еби Векас еден петок на некој човек му рекол:
-Тоа не ти е никаков намаз!
Овој тоа му го Пренесол и тој на Сад го прашал:
-Зошто си го рекол тоа?
-ТИ додека беше на худбе, тој разговараше- одговорил - Сад Мухаммед а.с на тоа рекол: Сад вистината ја кажал
(Ибн Шејбе во Мусаннеф)

Кој разговара во петок додека имамот е на худбе, тој личи на магаре кое носи товар со книги, а оној што ќе му рече Молчи нема да има награда од Џумаата
(Ахмед, Беззар,Тебрани)
Ако на својот другар покрај тебе му кажеш Молчи! додека имамот во петок е на худбе, направи грешка и ќе ја изгуби наградата од џумаата. (Бухари)

Еден петок Мухаммед а.с од на мимбер од цитиреше едно суре, па Ебу Дерда му намигна на Убејј ибн Каб, прашувајќи го :
-Кога е објавено ова суре. јас до сега не сум го слушнал?
Убејј само со мимика(Ишарет) му покажал да молчи, а кога го завршиле намазот, му рекол:
- Твоето клањање е празно бладање и некорисна работа.
Ебу Дерда за тоа го известил Пејгамберот , а тој му одговорил:
-Вистината ја кажа Убејј. (Теберани)


Во петок и во очи на петок донесувајте салавати на мене. Која така че прави, јас ќе му бидам сведок и за него ќе се завземам на Судниот ден. (Бејхеки)

Најодбран ден во неделата е петок. Настојувајте во тој ден да донесете што повеќе салавати на мене, зашто тие салавати мене ќе ми бидат предочени. Присутните му приговорија:
-Како ќе ти бидат предочени, кога твоето тело тогаш ќе биде распаднато и претворено во прашина?
На тоа Аллаховиот Пејгамбер рече:
-Аллах и забрани на земјата да ги изеде телата на Аллаховите Пејгамбери .
(Ебу Давуд, Несаи)

Во петок има еден момент а ако го погоди еден роб -муслиман, кој истрајно клања намаз и Аллаха за нешто ако го замоли Аллах ќе му ја исполни желбата Потоа Мухаммед а.с покажа со раката дека тој момент е краткотраен. (Бухари)

Во денот петок мелеките ги виорат знамињата на благодарноста над секоја џамија во која се собираат муслиманите за да клањат џума-намаз , додека кај Ќабе лично присуствува Џебраил.

Тие мелеки во петок се со светло и весело лице како полна месечина. Кај нив се тефтери чии страници светат како чисто сребро, а перата се сјајни како жолто злато.

Овие мелеки ги бележат посетителите по ред спрема времето на нивното доаѓајње во џамија и спорет положбата кај Аллах џ.ш.Верниците што во џамија дошле пред имамот, се забележуват први, на Аллах најмили личности- тие што дошле по излегањето на имамот на мимбер, се забележуваат дека присуствувале при читањето на худбето а тие што дошле на почетокот на клањањето на намазот, им се рачуна дека присуствувале на зедничко извршување на џума-намазот.

Имамот кога ќе предаде селам, мелеките го искажуваат своето чистење празникот на присутните муслимани, и никој од групата на верниците, кој порано доаѓал во џамија, мелеките че речат- Аллаху, Господару Наш! ни го нема Тој и Тој, а не знаеме зошто не дојде на оваа џумаа-намаз. О Аллах, ако си го земал кај тебе, смилуј му се! Ако се рзболел упати го на лекот! А ако отишол на патување, здружи го со добрите и на Аллах одбрани луѓе.

(Ебу Фадл Џевзи во Китабун-Тергиб)


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот