Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 4 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 4 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Во Името На Аллах џ.ш Милостивиот, Самилосен!


Он е Оној кој ви ја потчини земјата: па, патувајте по пределите нејзини и јадете од рскот Негов.Кај Него ќе се зберете!

(Ел-Мулк 15)


И кога ќе им се рече: Не сејте безредије на земјава! Велат: Не, ние само ред воспоставуваме, навистина!
(Ел- Бекаре 11)Било кој муслиман да посади дрво, се што ќе се изеде од тоа дрво(Било животните или човекот) нему ќе му се смета како да дал садака, а он што ќе биде украдено од тоа дрво, ќе се смета како негова садака, па дури и секоја штета што ќе му се нанесе на тоа дрво, нему ќе му се смета како садака.
(Муслим)


Секој муслиман кој нешто ќе посее или ќе се засади дрво, па ако од тоа јадат птиците, човекот или животните, за сето тоа нему ќе му се запише како садака да дал.
(Бухари,Муслим)


Кога ќе дојде последниот час и во рацете на некој од вас ако се најде садница, нека не се откаже од работата, туку нека ја засади ако стигне.
(Ахмед)


Ќе му се пресмета во многу хумано давање(садака) на секој муслиман ако посее некој посев или ако посади некоја овошка, а тоа нешто ако изедат птиците, човекот или животните.
(Бухари, Муслим,Тирмизи)


Хазреди Алија рекол: Кај нас нема напишано ништо освен Аллаховите Книги и овие страници од пејгамберот, а потоа пренесе дека Мухаммед ас. рекол:

-Медина има непоредливост на просторот кој се протега меѓу ридовите Ајра и Севера. Кој измислува нешто надвор од верата, на него е проклетсво Аллахово, проклетсвото од мелеките и до сите луѓе Од таквиот нема да биде прифатено ништо. Мирот на Медина не снее да се наруши Не смее да се лови на нејзиниот простор ни да се зема изгубено, освен со намера да се објави. Не му е дозволено никому да носи оружје во Медина поради предизвикување на судири, ниту се дозволува кршење на стебла, со исклучок човекот да ја нахрани својата камила.
(Ебу Давуд)


Отстраните го од патот она што им смета на луѓето, тоа навистина ќе ти се врати во садака.
(Бухари)


Земјата му припаџа на Аллах, ја дава во наследство кому што сака од своите робови.
(Ибн Хишам)


Чувајте се од три проклетсва кои на створителот ќе го наведат на проколнување од Аллах и од луѓето: вршење нужда на извор, на пат и по сенка.

(Ебу Давуд, Ибн Маџе, Хаким, Бејхеки)


Не извршувај те мала нушда во вода што не протекува.
(Бухари)


-Чувај се од проколнетите.- Другарите запрашаа:
-Кои се проколнети?
-Тоа се оние кои извршуваат нужда по патишта или по јавни места каде нардот се освежува и одмара.
(Муслим)

Некој човек го прашал Мухаммед а.с:
-Која е таа работа која што не може да се забрани?, а Мухаммед а.с одговорил:
-Водата!
-И што уште?, -праша човекот.
-Пасиштата(Пасењето), - одговорил тој.
-И што уште?
-Солта- Одговорил Пејгамберот.
(Ебу Давуд)


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот