Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Отиди на страна : Previous  1, 2, 3

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 3 of 3]

51 Re: Шитски езан on Пон 04 Jул 2011, 3:09 pm

LAUTKA


Модератор
Модератор
sulejman напиша:sestro treba dago ostajme clenot da dokazi toa so pocna.ja sakam da doznam nekoi raboti.coekot ni dade dokazi a i ja se rasprasav deka ezanot na malikite e tocno takov.nee ubo dase banira coekot zosto nemisli kako nas.gledam na drugite forumi hrisiani ima,a nie se uplasivme od eden coek za kogo neznaeme nisto.

Повели Членот е вратен ,пошто велиш имаш прашања за него ,ајде Бујрум!!

52 Re: Шитски езан on Пон 04 Jул 2011, 11:51 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Vojvodata напиша:
Lautka ,sto bidna so fikot na Imam Malik? se uveri deka e taka?

Не че мора да напишеш ,овде за да се уверат сите,,за да има хаир за сите!!


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

53 Re: Шитски езан on Вто 05 Jул 2011, 5:01 am

Haqq

avatar
Администратор
Администратор
Сега забележите внимателно! Не постои езан, кои што се вика шафиитски или шиитски езан, со додатоци во истиот, како „вали али„ или што знам јас - таков езан неје валиден...

Самиот езан ги потсетува на верниците намазскиот шарт да се исполни, како и повикување за правење добро дело, а не за тврдење дека е али (радихуАллаху анх) Аллахов приближник или слично! Прекините со вакви глупости, додатоци - тие воопошто немаат ништо врска со исламските обавези!

http://www.ahlu-sunnah.org

54 Re: Шитски езан on Сре 06 Jул 2011, 10:05 pm

sulejman


Баниран член
Баниран член
s.a ima 2 sati sto ja proqitav vasata debata tuka, dali ima nekoj da dokaze koj e vistinskiot ezen.
jas sum zbunet vo ova rabota sega
vojvodo po tvoe mislenje ili veruvanje koj e vistinskiot ezan.


______________________________________________

55 Re: Шитски езан on Пет 08 Jул 2011, 1:27 am

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
sulejman напиша:s.a ima 2 sati sto ja proqitav vasata debata tuka, dali ima nekoj da dokaze koj e vistinskiot ezen.
jas sum zbunet vo ova rabota sega
vojvodo po tvoe mislenje ili veruvanje koj e vistinskiot ezan.

Езанот е фикска работа ,и Ханефиски -Маликиски и останатите се исправни,сит се базирани на аргумети,а кој од кој е по исправен че побраш во нивниот ФИХТ,и које по аргуметиран тој е нај исправен ,што незначи дека другиот би бил помалу исправен!!


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 3 of 3]

Отиди на страна : Previous  1, 2, 3

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот