Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 9 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 9 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 ЗАБРАНЕТИ ЕМУЛГАТОРИ on Пон 13 Јун 2011, 6:24 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Да наведеме дека Емулгаторите се користат во прехрамбената индустрија.

Во следниот приказ иншАлалх ке наведеме неколку емулгатори од многубројните емулгатори.

Наведените Емулгатори као што можат да се сретнат во прехрамбените производи за муслиманите се забранети.


E 100, E 140, E 102, E 141, E 103


E 142, E 110, E 152, E 120, E 153 - ОД СВИНСКИ УШИ

E 123, E 210, E 124, E 213, E 125

E 214, E 126, E 226, E 127, E 234

E 128, E 252, E 270, E 280, E 325

E 326, E 327, E 335, E 336, E 334 -ОД СВИНСКА ВИЛИЦА

E 337, E 420, E 442, E 430, E 472

E 482, E 431, E 473, E 483, E 432

E 474, E 488, E 433, E 475, E 489

E 434, E 476, E 435, E 477, E 491 - ОД СВИНСКИ ПОПОК

E 492, E 436, E 478, E 493, E 442

E 480, E 494, E 471, E 481, E 495

E 542, E 635, E 550, E 904, E 570

E 572, E 921, E 591, E 631, E 632,

E 633, E 920 - АЛКОХОЛ


Затоа кога купуваме некој индустриски прехрамбен производ да го разгледаме составот на производот на амбалажата.

Да видеме дали овие Емулгатори се во составот на потребниот производ.

Доколку овие Емулгатори се наоѓаат во потребниот производ, тој производ за Муслиманите е забранет.

А доколку горенаведените Емулгатори не се во составот на потребниот производ, тој производ е Халал и дозволен.

Треба да имаме на ум доколку во еден производ се сретнат макар и малце од овие Емулгатори од свинско месо и Алкохол тој производ за Муслиманот е забранет и некорисен.


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

2 Re: ЗАБРАНЕТИ ЕМУЛГАТОРИ on Пон 13 Јун 2011, 10:12 pm

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Селамуналејкум ве рахметуллах!!!
Како сте ми, иншаАллах сите сте добро!!!
Како прво Муаз, прашање до тебе од каде ти е оваа листа, и дали знаеш зошто служат емулгаторите? Понатаму сакам да прашам прво до тебе па и до другите дали знаат за овие емулгатори нешто?
Ова го прашувам затоа што да се дозволи или забрани нешто што во основа е дозволени или забрането мора да се излезе со цврсти докази, затоа што она што Аллах субхане ве те ала ни дозволил од храната или забранал треба да се излезе со цврсти докази, од кои се бра да се образложи дотичното, како и тоа треба да се има во предвит ако нешто се наоѓа во храната што во основа е харам а го губи својството на она што е забрането, затоа ајде бујрум Муазе дај ни објаснување!!!!
Немој да се лутиш Муазе на вака на изглед дрзок начин на прашања од мене, хахаха, знам дека не се лутиш!!! Ама задовослтвото Аллахово ни е на сите побитно, и нормално да се подучиме!!!
П.с. овие работи мене ме мачеа веќе долго време, и кога почнаа да ми доаѓаат секакви листови со различити бројки, реков доста е и изучував сам така да за мене сега тие емулгатори не се проблем никаков!!!

3 Re: ЗАБРАНЕТИ ЕМУЛГАТОРИ on Пон 13 Јун 2011, 10:51 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Келиметул-Хакк напиша:Селамуналејкум ве рахметуллах!!!
Како сте ми, иншаАллах сите сте добро!!!
Како прво Муаз, прашање до тебе од каде ти е оваа листа, и дали знаеш зошто служат емулгаторите? Понатаму сакам да прашам прво до тебе па и до другите дали знаат за овие емулгатори нешто?
Ова го прашувам затоа што да се дозволи или забрани нешто што во основа е дозволени или забрането мора да се излезе со цврсти докази, затоа што она што Аллах субхане ве те ала ни дозволил од храната или забранал треба да се излезе со цврсти докази, од кои се бра да се образложи дотичното, како и тоа треба да се има во предвит ако нешто се наоѓа во храната што во основа е харам а го губи својството на она што е забрането, затоа ајде бујрум Муазе дај ни објаснување!!!!
Немој да се лутиш Муазе на вака на изглед дрзок начин на прашања од мене, хахаха, знам дека не се лутиш!!! Ама задовослтвото Аллахово ни е на сите побитно, и нормално да се подучиме!!!
П.с. овие работи мене ме мачеа веќе долго време, и кога почнаа да ми доаѓаат секакви листови со различити бројки, реков доста е и изучував сам така да за мене сега тие емулгатори не се проблем никаков!!!

Алејкум Селам ве РахметуАллах ве Берекетуху!!!

Елхамдулиллах добро сме. Како сте вие иншАлалх и вие сте добро?

Брате ова го имам преземено од [You must be registered and logged in to see this link.]

Да не се пофторувам прочитај на следниот линк.


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот