Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 12 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 12 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
[You must be registered and logged in to see this link.] Су’уд Ибрахим Мухаммед Ибрахим Алу Шурејм е роден во Ријад, главниот град на Кралството Саудиска Арабијa, 1386 година по Хиџра (1965). Основно образование завршил во 1401., а Општо средно образование (кое се вика Јермук) 1404. година по Хиџра. 1407. година станал прв имам во една од џамиите во Ријад предводејќи теравих-намаз.
1409. година завршил шеријатски факултет, на Исламскиот универзитет Имам Мухаммед ибн Су’уд од областа Акида и Мезхеб.
1410. година именуван е за студент на Високиот институт на Одсекот за судство.
Учел пред неколку шејхови и предавања, а некои од нив се:
- Почитуваниот исламски научник и некогашен муфтија на Саудиска Арабија, Абдулазиз ибнАбдуллах бин Баз, Аллах да му се смилува. Пред него изучувал неколку книги во текот на шејховите предавања кои ги одржувал после Сабах-Намаз во џамијата Кебир во Ријад.
- Почитуваниот исламски научник Абдуллах ибн Абдурахман ибн Џибрин, Аллах да му се смилува. Кај него, истотака, изучувал неколку книги од фикхот (исламското право) и акидата (исламското верување).
- Почитуваниот исламски научник, шејхул–феких, Абдуллах ибн Абдулазиз ибн Акил, Аллах да му се смилува, од кого го учел фикхот и тефсирот на Ибн Кесир, Аллах да им се смилува на двајцата.
- Почитуваниот исламски научник, Абдурахман ел-Беррак, Аллах да му се смилува.Од него ја учел акидата, и тоа деловите: Акидету Тахавијје и Тедмуријје.
- Почитуваниот исламски научник, Абдулазиз ер-Раџихи, Аллах да му се смилува, од кој ги учел фикхските науки.
- Почитуваниот исламски научник, Салих ибнФевзан ел-Февзан, Аллах да му се смилува, кој е член на повеќето големи научници во Саудиска Арабија, и на многу други научници.
1412. година по Хиџра донесена е одлука од ''Слугата на двата свети Храма'' за поставување (именување) на шејхот Су’уд Ибрахим еш-Шурејм за имам и хатиб во Месџидул-харам во Мекка. Наредната година, 1413., донесена е одлука од истата институција за поставување на функција кадија на подрачјето во Мекка Ел-Мукеррема.
1414. година донесена е одлука со која му се дозволува подучување во Месџул-харам во Мекка, и тоа секоја сабота, понеделник и среда после Сабах-Намаз.
1416. година шејх Еш-Шурејм стекнал научна репутација доктор на науки на универзитетот „Уммул Кура“ во Мекка, со одбрана на докторската дисертација од областа на фикхот, а темата е „ Ел Месаликуфил“. Неговиот успех е оценет со највисока оцена (мумтаз-одличен). Менторот му бил важен исламски научник Абдулазиз Алу Шејх, инаку муфтија во Саудиска Арабија и председател на повеќето големи научници.
1418. година престанал да работи во областа на судството и преминал на универзитетот „Уммул Кура“ како предавач, а потоа е унапреден за заменик на факултетот за Шеријат, a 1425. Шејхот е именуван за декан на истиот факултет.
Истотака, шејх Су'уд еш-Шурејм е член на собранието за избирање на муезини воМесџидул-харам.
Познат е и по тоа што бил истражувач во областа на фикхот, и бил заинтересиран за исламското наследство.
Дела:
- Kejfijjetu subutun–neseb (ракопис),
- Keramatul-enbija (ракопис),
- El-Mehdijju el-munteziruin de ehlisunneti veldžema'ati (ракопис),
- El-Menahidžulil mu'temirvelhadž,
- Usulul-fikh su al vedževab (ракопис),
- Hašijetu alal amijeti Ibnil-Kajjim (ракопис), и други дела.
Возвишениот Аллах нека му се смилува, прости и подари секое добро на двата света на нашиот професор и имам во Месџидул-харам, Су’уд еш-Шурејм, хафизахумуллах.

Превземено од:
www,islamski-centar.com


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот