Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 10 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 10 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Џин и Сихр on Вто 21 Сеп 2010, 7:09 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Џин и Сихр

“А и ние мислевме дека ниту луѓето ниту џините за Аллах лаги не говорат;


(5ајет-сура Џин)

“и не има муслимани,а не има и заталкани ; тие кои ислам прифатиле вистински пат изабрале,


(14ајет-сура Џинн)


Со оглед дека е се поголем бројот на тие што боледуваат од Сихр и Џинското делуванње , се појавува потребата да се запознае муслиманската јавност со термините што се Џини,како можат да се препознаат на човекот,односно како човекот боледува од сихр,и џинската опседнутост.
Џините преставуваат невидливи суштества кои возвишениот Аллах Џеле Шхануху Ѓи создал од оган.Кажува Аллах субхануху те алла во ајетот во сурата Џин“А џините ги создадов од пламенот од огнот”.Во Хадисот што го бележи Муслим од Аише р.а дека Аллаховиот пратеник Мухамед с.а.в.с дека рекол “Мелеците се создадени од нур-светлина,Џините од пламенот од огнот,а Адем а.с од тоа што веќе вио е познато од земја-иловача.Светот на Џините е невидлив Гајб свет,паралелен свет,иако тој свет многу се разликува од нашиот свет,кој за луѓето е непознат освен од онаа кое Аллах ни го овозможил да да знаеме,од тој светот на џините се и посебна врста на џини-шејтанот.Нема сомнеж дека Џините постоеле претходно од луѓето,за тоа докажува и следниот Ајет :Ние Адем го создадовме од земја иловача,од кал застанат,а уште претходно Џините од оган вжештен”
Според некои докази се претпоставува дека Џините биле создадени 2000год пред човекот.Постојат многу докази за постоењето на Џините од кои следните докази ќе ги цитирам Ajeт од Сурата Џин “Кажи-мене ми е обавестено дека неколку Џини прислушкувале и кажале :Ние навистина Кур’ан ,кој восхитување предизвикува слушавме,кој на вистинскиот пат упатува –и ние во него поверувавме и веќе никој нема на Господарот наш рамен да му сметаме“ .Доказ ву сунетот дека постојат Џини во следниот Хадис,бележи Муслим од Абдулах Ибн Месуд р.а дека една вечер биле со Пратеникот с.а.в.с кој таа ноќ се загубил ,штом се вратил им кажа дека дошол Џински гласник со кој заминал и им учел Кур’ан.“ Луѓетпо и претходно а и денеска ги гледат Џините во секакви ликови,кои секоѓаш ги испоистоветувале со вампири,духови,вонземјани и слично...

Според Хадисот Муслим и Бухари од Ебу хурејре р.а дека Пратеникот с.а.в.с рекол :kоѓа ке чуете дека петел кукурика,молите Аллах џ.ш бидејќки тогаш петелот го видел Мелекот,а ако видите дека магаре рика,тогаш молете се за заштита од Аллах од шејтанот,зошто топгаш магарето го гледа шејтанот-џин“
Идеолопоклоници сметаат дека Џините се духови од умрени звезди,некоиу филозофи сметаат дека џините се нашите злобни нагони,некои научници сметаат дека џините се некој нови видови на вируси и бактерии.
“ И кога им рековме на мелеците,поклонете се на Адем,сите мелеци се поклонија освен Иблис кој бил еден од Џините“,и поради тоа се огрешил на наредбата кон господарот Аллах џ.ш, па кога сите се поклонија освен Иблис,тогаш Иблис бил казнет избркан и ставен на Аллаховата џ.ш лутина.Што се однесува до Џините,нема сомнеж дека Џините се женат,јадат,пијат,множат како луѓето. Бележи Тирмизи од Абдулаха ибн Месуда дека Пратеникот с.а.в.с рекол : Не чистите се после нужда со лепешка(измет одстока) и кости затоа што тоа е храна на вашите браќа Џини“ .Бележи Бухари од Ебу Хурејре р.а дека Пратеникот с.а.в.с рекол:да донесе камења да се очисти послен нужда –не носи ми коски,нити сува лепешка, подоцна Ебу хурејре го прашал Пратеникот с.а.в.с во што е тајњата во забраната,Пратеникот с.а.в.с му одговорил :коските и балегата е Џинска храна.
Џините јадат и пијат со лева рака,и на луѓето им е забрането во тоа да ги пратат,Бележи Муслим во својот Сахих од Ибн Омера р.а дека Пратеникот с.а.в.с рекол:кога јадете,јадете со десна рака,кога пиете,пијте со десна рака,затоа што шејтанот јаде и пие со лева рака“.Бележи Муслим во својот Сахих од Џабир р.а дека Пратеникот с.а.в.с рекол:кога човек влегува во својата куќа,и на влез спомнува Аллахово име т.е Бисмиллах,односно спомнува Бисмиллах кога јаде,тогаш шејтанот им кажува на своите поданици,тука немате ниту конак ниту вечера,а доколку не го спомне Аллховото име тогаш шејтанот им кажува на своите поданици:тука ќе имате и конак и вечера“
Џините умираат како и луѓето,иако тие живеат подолго од луѓето,доказ за смрта на џините е во ајетот “ Се што е на земјата пролазно е,останува само Господарот твој Велинченствен и Племенит“. Се пренесува од од Бухари во својот Сахих од Ибн Абаз р.а дека Пратеникот с.а.в.с рекол “ти се оградувам од Твојата моќ,Ти од кој друг Бог нема,и ти кои не умираш,а џините и лугето умираат“
Шејтант ќе живее до Судниот ден,како Аллах џ.ш не обавестил,а тоа е својствено само него,а доказ е Ајетот “Дај ми време до денот на нивното повторно оживување-побара шејтанот,ти се дава време-кажа Аллах џ.ш“.
Каде престојуваат-живееат џините ?

Џините живееат во нечисти простории,во пустини,рушевини,купатила,ВЦ-а,гробишта каде што Сихрбазите(луѓето кои се бават со правење на сихр-магија) често ги посетуваат.
Џините престојуваат и на пазарите-пијаците ,каде што можат да направат неред и кавга меѓу лугето.Рекол Пратеникот с.а.в.с на еден од Асхабите:Ако си во можност никогажш не иди на пазар-пијаз нити заден кој ке излезе од пазарот-пијацот затоа што пазарите-пијаците се бојно поле на шејтаните-џини каде што тие го вијорат своето знаме“-Хадис го пренесува Муслим.Џините живеат и во ќуките каде што живеаат луѓето,и се бркат со зикр,учење Кур’ана а посебно со сурата Ел Бекара и Ајетул Курсија.Пратеникот с.а.в.с рекол:Дека џините шејтани највеќе се појавуват на зајдисонце и прва тмина,,Пратеникот с.а.в.с не известил дека : кога ќе падне прва темница ,спречете ги вашите деца да шетаат надвор,затоа што шејтаните тогаш се разидуваат.“
Шејтаните бегаат коѓа се учи езан,и во месецот Рамазан, џините се врзани,и нивното дејство е многу ослабнато,шејтаните сакаат да седат помеѓу ладовина и сонцето,па Пратеникот с.а.в.с забранил да се седи на такви места.

Се пренесува од Ибн Џабир р.а дека Пратеникот рекол:шејтанот присиствува во секоја човекова активност.Па дури и коѓа се храниме.Шејтанот присиствува и кога се опчинува маж и жена,па затоа Пратеникот с.а.в.с рекол :Ако некој од вас сака да и пријде на својата жена нека проучи “бисмиллах –у име Аллаха ,Господару мој одстрани го шејтанот од нас,и од тоа што Ни го подари,односно од нашето дете“ -Хадис го пренесува Бухари и Муслим.
Шејтанот односно Џинот се во можност да се претвора во секакво живо битие,како што на битката на Бедр шејтанот се појавил во лик на Сурака ибн Малика,исто така се појавува во лик на магаре,куче,мачка,камила,крава а најчесто во форма на црна мачка или црно куче.Џините исто така се појавуваат во форма на куќња змија,затоа Пратеникот с.а.в.с наредил да не се убива куќња змија бидејќи има можност да змијата е џин кој е муслиман односно кој примил ислам.Напомена-Коѓа се брка куќња змија пво се предупредува со зборовите – и и се наредува “Те преколнувам во името на Аллах да излезеш,а ако нејќеш ќе те убијам “а потоа се чека три дена,се чека бидејќи и се дава време да прими ислам,а потоа се убива.

Непријателството помеѓу шејтанот и човекот е уште од времето на создаването на Адем а.с .Кога Аллах џ.ш во денот во кој го создал Адем а.с му вдахнал душа,им наредил на сите мелеци да му направат сеџде,сите направиле сеџде освен Иблис кој се изохололил и не направил сеџде,одбил наредба,како изговор рекол-“јас сум подобар од него,мене од оган си ме направил,а него од земја иловача“ .Како казна за непослушноста Аллах иблис го избркал од Џенетот и Му дал ветуванње дека ќе го поживи до судниот ден како ке им биде искушение на луѓето.Од тој ден,шејтанот му е главен непријател на човекот,негова цел е да го бутне човекот во Џехенем,покрај објавата која им е дадена,во ајет Аллах џ.ш кажува“Тој ги повикува присталиците свои да бидат становници во огнот“.Како секундарно делување на шејтанот односно џинот е попратно пречење на човекот во неговто делување,влошување на здавјето на човекот.
Како непиријател на човекот,џинот-шејтанот влегува во човековото тело и го вознемирува и му нанесува болка.Болката на човекот имаат различно манифестирање.Понекогаш често џинот ги контролира физичките движења,кои не се по сопствена волја,промена на психолошката состојба,кои не се медицински случај,но сепак влијаат и те како во средината во која живеат.

Тие дејствувања на џинот се делат на два начина.

-Дејствување врз човекот поради спонтаното дејствување на џинот и човекот
-Дејствување на џинот врз човекот поради Сихр односно сихрбазко дејствување.

Спонтаното дејствување на џинот врз човекот поради тоа што чоекот истурил врела вода над џинот,рипнал врз џинот ,судар со џинот,фрање на предмети врз џинот,прскање со валкана вода врз џинот..додека газиме на некоја бара и слично.

Доколку пред сите овие дејствиа се спомне Аллаховото име Бисмиллах-тогаш нема опасност од спонтано влегување на џинот во човекот.
Може и кога џин односно џинкиња се влјуби во човек,додека човекот влегува во просторија во која се соблекува треба да каже еузубиллах и бисмиллах,за да се спречи заљубљувањето на џинот во човекот.
Може џин да влезе во човект-оболен од џин и спонтано без икаква причина,како последици кои човекот ги чувстува поради дејство на џинот се следните:
-симптомите во сонот се:Несоница,често будење,ноќни мори,страшни соништа,сонување на глувци,змији,мачки,кучиња,Прогон-бркане во сонот,сонување на луѓе во ненормална големина,сонување на себе во гроб,или пусто место,неконтролирано смеење во сон,сонување на вампири-духови...

Симптоми во јава-Внатрешно чувство на лејнивост,одбојност кон физичка активност посебно кога е во прашање на ибадет,зикр,учење куран,намаз.Константа главоболка која нема медицински изговор,болки во телото кои неможат медицински со третман да се излечат или откријат.

Постојат и такви Џини кои се појавуваат кај човекот како последица на сихр,односно последица како дејтсво на луѓето Сихрбази.врачари.
Што е тоа Сихрбаз?
Сихрбаз е врач кој врши запишување,врзување на чворови ,односно сложено дејствување на лугето и џините како последица на поголеми сили,пради кои доаѓа до убиства,лошо понашање ,разводи...
Посотојат повеќе видови на сихр:

-Сихр за раставување на брачен пар.
-Сихр за спојување на брачен пар.
-Сихр за болест.
-Сихр за од одгодување на женидба и слично.


Како доказ за Сихр може да се земе Ајет-“Како повод го земаат тоа што шејтаните за Сулејманвото владеење го кажуваа,а Сулејман не бил неверник,шејтани се неверници ,кои ги учат лугето за сихр“
“Се пренесува од Аиша р.а дека Лубејд Ибн Ал Асан најпознат жидовски сихрбаз ,
сакајќи да му направи сихр д а го убије Патеникот с.а.в.с,сихр го направи врз чешел со влакна и ставен во парче од палма,а го ставил под камен покрај бунарот Зеруван“
Што се однесува до лечењето на сихрот тогаш се користи Кур’ан ,како лек за верниците,а на неврниците само пропаста им ја зголемува.Една прилика се разболел Ибн Кајим р.а се разболел во Мека,не нашол никаков лекар,една прилика зел учел Фатиха повеќе пати врз Зем-Зем вода од која земал голтка по што потоа целосно оздравел.
Превентиви против Сихр

-Племенитиот Кур’ан не поучил како да се заштитиме од Сихр.Прво и најбитно е практицирање на ислам секојдневно,одстапки од ибадет мошне им го олеснува патот на лошите џини,а кој практицира ислам го брка шејтанот далку од себе и го навредува со своето практицирање.
Бележи Муслим од Ебу Хурејре р.а дека Пратеникот с.а.в.с рекол :Коѓа верник ќе изучи Сеџда и Тилавет во Куранот,и ќе ја направи,шејтанот ќе заплаче и ќе се одалечи од човекот и ќе рече “тешко мене,на човекот му е наредено да направи сеџда и ја направил,и за тоа ќе има џенет,а мене ми е наредено да направам сеџда и не ја направив па ќе имам Оган“

Кога шејтанот ќе се обиде да не заведе,ние бараме заштита од Аллах,А Аллах џ.ш е кадар да не заштити од сихрбазите и џините-учејки ја Сурата Фелек и Сурата Нас.

Добра заштита е богобојазноста ,Аллах ги сака и штити богобојазните.
Човекот треба да бара заштита од Аллах џ.ш во следните работи
-Кога човекот влегува во тоалет,нечиста просторија,бања,таму престпјуваат џини и шејтани,Пратеникот с.а.в.с пред улаз во тоалет учел “Во името на Аллах ,Боже барам заштита од машки и женски шејтани“.
Човек треба да бара заштита и пред спиење,со оглед дека џините дејствуваат многу лесно врз човекот кога спие.При што се учи следна дова-Во името на Аллах,барам заштита од Неговите целосни зборови,од Неговата лутина и казна,од зло на Неговите робови и шејтанското присуство“
Човекот дури и коѓа сака да се опчи односно да има односи со својата жена,ја спомнува довата која е претходно е напишана.
Човекот дури и кога учи Кур’ан треба да проучи Еузубиллах,зикрот е добра заштита и наутор и навечер,секој човек треба да ги учи првите три ајети од сурата Ал-Мумин заедно со Ајетул курсија,наутро ке биде заштитен од џините се до зајдисонце,а кој ке ги проучи кога е зајдисонце,ќе биде заштитен до сабајле.

Бележи Тирмизи од Ебу Менсуда ел Енсарија дека Пратеникот с.а.в.с дека кој во ноќта ке проучи последни два ајета од сурата Ел-Бекара,ќе биде заштитен до утро односно доволно за заштита од злото кое може да го вознемири.

Пренесува Тирмизи од Нумана ибн Бешира,а овој од Пратеникот с.а.в.с кога рекол :Аллах ја создадол книгата пред две илјади години пред светот ,и објавил од неа два ајета,со која ја завршил сурата Ел Бекаре,кој ќе ја изучи во куќата,во неа шејтаните нема да доагаат три ноќи“
Посебна заштита преставува абдест и намаз,која секако дека ја опушта душата,од лутината.според хадисот пренесен од Ахмед од Атије дека Пратеникот с.а.в.с еднаш рекол “Лутината е шејтанска,шејтанот е од оган,оганот се гаси со вода,затоа кога некој од вас ке се налути,нека земе абдест“

Најбитна заштита со која човекот може да се заштити е Ајетул курсија.
Од Хадисот кој го пренесува Мухамед ибн Сирин од Ебу Хурејре р.а “Ме задолжил Пратеникот с.а.в.с да го чувам зекатот за рамазан,па ми дојде непонзата особа и почна да ја растура храната,го фанав и му реков засигурно ќе те однесам кај пратеникот...па тогаш ми го рече и ова ,кога ке легнеш во постела проучи ја Ајетул Курсија таа ќе те штити цело време,па шејтанот нема да ти се приближи додека не дојде утро.Пратеникот с.а.в.с рекол Вистината ти ја кажал,а инаку е лажливец,тоа бил шејтанот “(џин)
Теуба и молење преставува една од најдобрите заштити,и така ја зема за заштита Аллаховата моќ,Од куката на верниците,шејтаните бегаат од сурата Ел-Бекаре,според хадисот од Пратеникот с.а.в.с рекол :Немојте своите куќи гробишта да ги правите,навистина во куќа во која се учи сурата Ел-Бекара шејтанот не влегува.

Рекол Пратеникот с.а.в.с :кој дневно ќе рече сто пати “Ла Илахе аллАллаху,вахдеху ла шерике лех ,лехул -мулку,ве лехул-хамду ве хуве ала куллин шејин кадир,“ ќе има награда како да ослободил десет робови,ќе му се запишат 100добри дела,а ќе му се избришат 100грева,и ќе биде заштитен од шејтанот во текот на целиот ден се додека не се стемни,и никој нема да има поголема награда,освен тој што изговорил повеќе пати“
Многу битен фактор е ахлакот,храната,да го чува погледот,да зикри.“Пратеникот с. а .в.с за поглед рекол:немој да ти поглед прати поглед,доволен е прв но не и втор “хадисот го запишал Ахмед во своето дело Ел Муслет.
Човекот мора да се чува од сите туѓи работи кои не му се потребни,посебно дружење со луге кои не чинат зикр,кои немаат заштита,кои се склони како лесна мета за џините,а Аллах џ.ш најдобро знае.
Доколку некој почувствува дека има потреба од лечење односно дека има од горе наведените симптоми,треба единствено да се лечи со Кур’анот,сите останати работи се невозможни,Сихбаз не може да излечи од Сихр а со тоа да не направи штета на друг муслиман.
Секоја персона која бара помош од сихр бази и од врачари тие на на тој начин вршат Ширк кон Аллах субханаху те алла,треба да се внимава во однос на понашањето,при секој чекор на местата на кои укажавме дека живеат џини.
Меѓутоа постојат џинни муслимани,кои ибадет чинат,кои намаз вршат,кои дружба во џамиите ни прават.
Како заштита против џинн се учи дел од Куранот,Ајети кои го уништуваат џинот и Дови во комбинација,таква целокупна содржина во исламскиот уммет се вика Рукја,постојат универзални долги Рукји кои се однесуваат на секој вид на сихр-Џин а постојат и специфични Рукји кои се однесуваат само на еден вид на сихр џин односно оболедување.
Тука ви ставив неколку линка за да можете да ја симнете соодведна Рукја.Претпочитам доколку сакате да проверите дали некој има тегоби односно џин во себе да пушти една од Рукјите и да замижи,да ги стави рацете на колена,да седне на под,доколку осети промени во организмот,промена на притисокот,стегање

--------------------------------------------------------------------------------

[You must be registered and logged in to see this link.]


[You must be registered and logged in to see this link.]
Тука можете да симнете Рукја и да се прочита поконкретно за Сихр


[You must be registered and logged in to see this link.]


[You must be registered and logged in to see this link.]
Ова се линкови за симнување на кратка Рукја


[You must be registered and logged in to see this link.]
Тука можат да се симнат Аудио предавања за Сихр и Џин

http://www.ahlu-sunnah.org

2 Re: Џин и Сихр on Нед 03 Jул 2011, 3:33 pm

sulejman


Баниран член
Баниран член
Muaz ibn Abdurahman напиша:Џин и Сихр

“А и ние мислевме дека ниту луѓето ниту џините за Аллах лаги не говорат;


(5ајет-сура Џин)

“и не има муслимани,а не има и заталкани ; тие кои ислам прифатиле вистински пат изабрале,


(14ајет-сура Џинн)


Со оглед дека е се поголем бројот на тие што боледуваат од Сихр и Џинското делуванње , се појавува потребата да се запознае муслиманската јавност со термините што се Џини,како можат да се препознаат на човекот,односно како човекот боледува од сихр,и џинската опседнутост.
Џините преставуваат невидливи суштества кои возвишениот Аллах Џеле Шхануху Ѓи создал од оган.Кажува Аллах субхануху те алла во ајетот во сурата Џин“А џините ги создадов од пламенот од огнот”.Во Хадисот што го бележи Муслим од Аише р.а дека Аллаховиот пратеник Мухамед с.а.в.с дека рекол “Мелеците се создадени од нур-светлина,Џините од пламенот од огнот,а Адем а.с од тоа што веќе вио е познато од земја-иловача.Светот на Џините е невидлив Гајб свет,паралелен свет,иако тој свет многу се разликува од нашиот свет,кој за луѓето е непознат освен од онаа кое Аллах ни го овозможил да да знаеме,од тој светот на џините се и посебна врста на џини-шејтанот.Нема сомнеж дека Џините постоеле претходно од луѓето,за тоа докажува и следниот Ајет :Ние Адем го создадовме од земја иловача,од кал застанат,а уште претходно Џините од оган вжештен”
Според некои докази се претпоставува дека Џините биле создадени 2000год пред човекот.Постојат многу докази за постоењето на Џините од кои следните докази ќе ги цитирам Ajeт од Сурата Џин “Кажи-мене ми е обавестено дека неколку Џини прислушкувале и кажале :Ние навистина Кур’ан ,кој восхитување предизвикува слушавме,кој на вистинскиот пат упатува –и ние во него поверувавме и веќе никој нема на Господарот наш рамен да му сметаме“ .Доказ ву сунетот дека постојат Џини во следниот Хадис,бележи Муслим од Абдулах Ибн Месуд р.а дека една вечер биле со Пратеникот с.а.в.с кој таа ноќ се загубил ,штом се вратил им кажа дека дошол Џински гласник со кој заминал и им учел Кур’ан.“ Луѓетпо и претходно а и денеска ги гледат Џините во секакви ликови,кои секоѓаш ги испоистоветувале со вампири,духови,вонземјани и слично...

Според Хадисот Муслим и Бухари од Ебу хурејре р.а дека Пратеникот с.а.в.с рекол :kоѓа ке чуете дека петел кукурика,молите Аллах џ.ш бидејќки тогаш петелот го видел Мелекот,а ако видите дека магаре рика,тогаш молете се за заштита од Аллах од шејтанот,зошто топгаш магарето го гледа шејтанот-џин“
Идеолопоклоници сметаат дека Џините се духови од умрени звезди,некоиу филозофи сметаат дека џините се нашите злобни нагони,некои научници сметаат дека џините се некој нови видови на вируси и бактерии.
“ И кога им рековме на мелеците,поклонете се на Адем,сите мелеци се поклонија освен Иблис кој бил еден од Џините“,и поради тоа се огрешил на наредбата кон господарот Аллах џ.ш, па кога сите се поклонија освен Иблис,тогаш Иблис бил казнет избркан и ставен на Аллаховата џ.ш лутина.Што се однесува до Џините,нема сомнеж дека Џините се женат,јадат,пијат,множат како луѓето. Бележи Тирмизи од Абдулаха ибн Месуда дека Пратеникот с.а.в.с рекол : Не чистите се после нужда со лепешка(измет одстока) и кости затоа што тоа е храна на вашите браќа Џини“ .Бележи Бухари од Ебу Хурејре р.а дека Пратеникот с.а.в.с рекол:да донесе камења да се очисти послен нужда –не носи ми коски,нити сува лепешка, подоцна Ебу хурејре го прашал Пратеникот с.а.в.с во што е тајњата во забраната,Пратеникот с.а.в.с му одговорил :коските и балегата е Џинска храна.
Џините јадат и пијат со лева рака,и на луѓето им е забрането во тоа да ги пратат,Бележи Муслим во својот Сахих од Ибн Омера р.а дека Пратеникот с.а.в.с рекол:кога јадете,јадете со десна рака,кога пиете,пијте со десна рака,затоа што шејтанот јаде и пие со лева рака“.Бележи Муслим во својот Сахих од Џабир р.а дека Пратеникот с.а.в.с рекол:кога човек влегува во својата куќа,и на влез спомнува Аллахово име т.е Бисмиллах,односно спомнува Бисмиллах кога јаде,тогаш шејтанот им кажува на своите поданици,тука немате ниту конак ниту вечера,а доколку не го спомне Аллховото име тогаш шејтанот им кажува на своите поданици:тука ќе имате и конак и вечера“
Џините умираат како и луѓето,иако тие живеат подолго од луѓето,доказ за смрта на џините е во ајетот “ Се што е на земјата пролазно е,останува само Господарот твој Велинченствен и Племенит“. Се пренесува од од Бухари во својот Сахих од Ибн Абаз р.а дека Пратеникот с.а.в.с рекол “ти се оградувам од Твојата моќ,Ти од кој друг Бог нема,и ти кои не умираш,а џините и лугето умираат“
Шејтант ќе живее до Судниот ден,како Аллах џ.ш не обавестил,а тоа е својствено само него,а доказ е Ајетот “Дај ми време до денот на нивното повторно оживување-побара шејтанот,ти се дава време-кажа Аллах џ.ш“.
Каде престојуваат-живееат џините ?

Џините живееат во нечисти простории,во пустини,рушевини,купатила,ВЦ-а,гробишта каде што Сихрбазите(луѓето кои се бават со правење на сихр-магија) често ги посетуваат.
Џините престојуваат и на пазарите-пијаците ,каде што можат да направат неред и кавга меѓу лугето.Рекол Пратеникот с.а.в.с на еден од Асхабите:Ако си во можност никогажш не иди на пазар-пијаз нити заден кој ке излезе од пазарот-пијацот затоа што пазарите-пијаците се бојно поле на шејтаните-џини каде што тие го вијорат своето знаме“-Хадис го пренесува Муслим.Џините живеат и во ќуките каде што живеаат луѓето,и се бркат со зикр,учење Кур’ана а посебно со сурата Ел Бекара и Ајетул Курсија.Пратеникот с.а.в.с рекол:Дека џините шејтани највеќе се појавуват на зајдисонце и прва тмина,,Пратеникот с.а.в.с не известил дека : кога ќе падне прва темница ,спречете ги вашите деца да шетаат надвор,затоа што шејтаните тогаш се разидуваат.“
Шејтаните бегаат коѓа се учи езан,и во месецот Рамазан, џините се врзани,и нивното дејство е многу ослабнато,шејтаните сакаат да седат помеѓу ладовина и сонцето,па Пратеникот с.а.в.с забранил да се седи на такви места.

Се пренесува од Ибн Џабир р.а дека Пратеникот рекол:шејтанот присиствува во секоја човекова активност.Па дури и коѓа се храниме.Шејтанот присиствува и кога се опчинува маж и жена,па затоа Пратеникот с.а.в.с рекол :Ако некој од вас сака да и пријде на својата жена нека проучи “бисмиллах –у име Аллаха ,Господару мој одстрани го шејтанот од нас,и од тоа што Ни го подари,односно од нашето дете“ -Хадис го пренесува Бухари и Муслим.
Шејтанот односно Џинот се во можност да се претвора во секакво живо битие,како што на битката на Бедр шејтанот се појавил во лик на Сурака ибн Малика,исто така се појавува во лик на магаре,куче,мачка,камила,крава а најчесто во форма на црна мачка или црно куче.Џините исто така се појавуваат во форма на куќња змија,затоа Пратеникот с.а.в.с наредил да не се убива куќња змија бидејќи има можност да змијата е џин кој е муслиман односно кој примил ислам.Напомена-Коѓа се брка куќња змија пво се предупредува со зборовите – и и се наредува “Те преколнувам во името на Аллах да излезеш,а ако нејќеш ќе те убијам “а потоа се чека три дена,се чека бидејќи и се дава време да прими ислам,а потоа се убива.

Непријателството помеѓу шејтанот и човекот е уште од времето на создаването на Адем а.с .Кога Аллах џ.ш во денот во кој го создал Адем а.с му вдахнал душа,им наредил на сите мелеци да му направат сеџде,сите направиле сеџде освен Иблис кој се изохололил и не направил сеџде,одбил наредба,како изговор рекол-“јас сум подобар од него,мене од оган си ме направил,а него од земја иловача“ .Како казна за непослушноста Аллах иблис го избркал од Џенетот и Му дал ветуванње дека ќе го поживи до судниот ден како ке им биде искушение на луѓето.Од тој ден,шејтанот му е главен непријател на човекот,негова цел е да го бутне човекот во Џехенем,покрај објавата која им е дадена,во ајет Аллах џ.ш кажува“Тој ги повикува присталиците свои да бидат становници во огнот“.Како секундарно делување на шејтанот односно џинот е попратно пречење на човекот во неговто делување,влошување на здавјето на човекот.
Како непиријател на човекот,џинот-шејтанот влегува во човековото тело и го вознемирува и му нанесува болка.Болката на човекот имаат различно манифестирање.Понекогаш често џинот ги контролира физичките движења,кои не се по сопствена волја,промена на психолошката состојба,кои не се медицински случај,но сепак влијаат и те како во средината во која живеат.

Тие дејствувања на џинот се делат на два начина.

-Дејствување врз човекот поради спонтаното дејствување на џинот и човекот
-Дејствување на џинот врз човекот поради Сихр односно сихрбазко дејствување.

Спонтаното дејствување на џинот врз човекот поради тоа што чоекот истурил врела вода над џинот,рипнал врз џинот ,судар со џинот,фрање на предмети врз џинот,прскање со валкана вода врз џинот..додека газиме на некоја бара и слично.

Доколку пред сите овие дејствиа се спомне Аллаховото име Бисмиллах-тогаш нема опасност од спонтано влегување на џинот во човекот.
Може и кога џин односно џинкиња се влјуби во човек,додека човекот влегува во просторија во која се соблекува треба да каже еузубиллах и бисмиллах,за да се спречи заљубљувањето на џинот во човекот.
Може џин да влезе во човект-оболен од џин и спонтано без икаква причина,како последици кои човекот ги чувстува поради дејство на џинот се следните:
-симптомите во сонот се:Несоница,често будење,ноќни мори,страшни соништа,сонување на глувци,змији,мачки,кучиња,Прогон-бркане во сонот,сонување на луѓе во ненормална големина,сонување на себе во гроб,или пусто место,неконтролирано смеење во сон,сонување на вампири-духови...

Симптоми во јава-Внатрешно чувство на лејнивост,одбојност кон физичка активност посебно кога е во прашање на ибадет,зикр,учење куран,намаз.Константа главоболка која нема медицински изговор,болки во телото кои неможат медицински со третман да се излечат или откријат.

Постојат и такви Џини кои се појавуваат кај човекот како последица на сихр,односно последица како дејтсво на луѓето Сихрбази.врачари.
Што е тоа Сихрбаз?
Сихрбаз е врач кој врши запишување,врзување на чворови ,односно сложено дејствување на лугето и џините како последица на поголеми сили,пради кои доаѓа до убиства,лошо понашање ,разводи...
Посотојат повеќе видови на сихр:

-Сихр за раставување на брачен пар.
-Сихр за спојување на брачен пар.
-Сихр за болест.
-Сихр за од одгодување на женидба и слично.


Како доказ за Сихр може да се земе Ајет-“Како повод го земаат тоа што шејтаните за Сулејманвото владеење го кажуваа,а Сулејман не бил неверник,шејтани се неверници ,кои ги учат лугето за сихр“
“Се пренесува од Аиша р.а дека Лубејд Ибн Ал Асан најпознат жидовски сихрбаз ,
сакајќи да му направи сихр д а го убије Патеникот с.а.в.с,сихр го направи врз чешел со влакна и ставен во парче од палма,а го ставил под камен покрај бунарот Зеруван“
Што се однесува до лечењето на сихрот тогаш се користи Кур’ан ,како лек за верниците,а на неврниците само пропаста им ја зголемува.Една прилика се разболел Ибн Кајим р.а се разболел во Мека,не нашол никаков лекар,една прилика зел учел Фатиха повеќе пати врз Зем-Зем вода од која земал голтка по што потоа целосно оздравел.
Превентиви против Сихр

-Племенитиот Кур’ан не поучил како да се заштитиме од Сихр.Прво и најбитно е практицирање на ислам секојдневно,одстапки од ибадет мошне им го олеснува патот на лошите џини,а кој практицира ислам го брка шејтанот далку од себе и го навредува со своето практицирање.
Бележи Муслим од Ебу Хурејре р.а дека Пратеникот с.а.в.с рекол :Коѓа верник ќе изучи Сеџда и Тилавет во Куранот,и ќе ја направи,шејтанот ќе заплаче и ќе се одалечи од човекот и ќе рече “тешко мене,на човекот му е наредено да направи сеџда и ја направил,и за тоа ќе има џенет,а мене ми е наредено да направам сеџда и не ја направив па ќе имам Оган“

Кога шејтанот ќе се обиде да не заведе,ние бараме заштита од Аллах,А Аллах џ.ш е кадар да не заштити од сихрбазите и џините-учејки ја Сурата Фелек и Сурата Нас.

Добра заштита е богобојазноста ,Аллах ги сака и штити богобојазните.
Човекот треба да бара заштита од Аллах џ.ш во следните работи
-Кога човекот влегува во тоалет,нечиста просторија,бања,таму престпјуваат џини и шејтани,Пратеникот с.а.в.с пред улаз во тоалет учел “Во името на Аллах ,Боже барам заштита од машки и женски шејтани“.
Човек треба да бара заштита и пред спиење,со оглед дека џините дејствуваат многу лесно врз човекот кога спие.При што се учи следна дова-Во името на Аллах,барам заштита од Неговите целосни зборови,од Неговата лутина и казна,од зло на Неговите робови и шејтанското присуство“
Човекот дури и коѓа сака да се опчи односно да има односи со својата жена,ја спомнува довата која е претходно е напишана.
Човекот дури и кога учи Кур’ан треба да проучи Еузубиллах,зикрот е добра заштита и наутор и навечер,секој човек треба да ги учи првите три ајети од сурата Ал-Мумин заедно со Ајетул курсија,наутро ке биде заштитен од џините се до зајдисонце,а кој ке ги проучи кога е зајдисонце,ќе биде заштитен до сабајле.

Бележи Тирмизи од Ебу Менсуда ел Енсарија дека Пратеникот с.а.в.с дека кој во ноќта ке проучи последни два ајета од сурата Ел-Бекара,ќе биде заштитен до утро односно доволно за заштита од злото кое може да го вознемири.

Пренесува Тирмизи од Нумана ибн Бешира,а овој од Пратеникот с.а.в.с кога рекол :Аллах ја создадол книгата пред две илјади години пред светот ,и објавил од неа два ајета,со која ја завршил сурата Ел Бекаре,кој ќе ја изучи во куќата,во неа шејтаните нема да доагаат три ноќи“
Посебна заштита преставува абдест и намаз,која секако дека ја опушта душата,од лутината.според хадисот пренесен од Ахмед од Атије дека Пратеникот с.а.в.с еднаш рекол “Лутината е шејтанска,шејтанот е од оган,оганот се гаси со вода,затоа кога некој од вас ке се налути,нека земе абдест“

Најбитна заштита со која човекот може да се заштити е Ајетул курсија.
Од Хадисот кој го пренесува Мухамед ибн Сирин од Ебу Хурејре р.а “Ме задолжил Пратеникот с.а.в.с да го чувам зекатот за рамазан,па ми дојде непонзата особа и почна да ја растура храната,го фанав и му реков засигурно ќе те однесам кај пратеникот...па тогаш ми го рече и ова ,кога ке легнеш во постела проучи ја Ајетул Курсија таа ќе те штити цело време,па шејтанот нема да ти се приближи додека не дојде утро.Пратеникот с.а.в.с рекол Вистината ти ја кажал,а инаку е лажливец,тоа бил шејтанот “(џин)
Теуба и молење преставува една од најдобрите заштити,и така ја зема за заштита Аллаховата моќ,Од куката на верниците,шејтаните бегаат од сурата Ел-Бекаре,според хадисот од Пратеникот с.а.в.с рекол :Немојте своите куќи гробишта да ги правите,навистина во куќа во која се учи сурата Ел-Бекара шејтанот не влегува.

Рекол Пратеникот с.а.в.с :кој дневно ќе рече сто пати “Ла Илахе аллАллаху,вахдеху ла шерике лех ,лехул -мулку,ве лехул-хамду ве хуве ала куллин шејин кадир,“ ќе има награда како да ослободил десет робови,ќе му се запишат 100добри дела,а ќе му се избришат 100грева,и ќе биде заштитен од шејтанот во текот на целиот ден се додека не се стемни,и никој нема да има поголема награда,освен тој што изговорил повеќе пати“
Многу битен фактор е ахлакот,храната,да го чува погледот,да зикри.“Пратеникот с. а .в.с за поглед рекол:немој да ти поглед прати поглед,доволен е прв но не и втор “хадисот го запишал Ахмед во своето дело Ел Муслет.
Човекот мора да се чува од сите туѓи работи кои не му се потребни,посебно дружење со луге кои не чинат зикр,кои немаат заштита,кои се склони како лесна мета за џините,а Аллах џ.ш најдобро знае.
Доколку некој почувствува дека има потреба од лечење односно дека има од горе наведените симптоми,треба единствено да се лечи со Кур’анот,сите останати работи се невозможни,Сихбаз не може да излечи од Сихр а со тоа да не направи штета на друг муслиман.
Секоја персона која бара помош од сихр бази и од врачари тие на на тој начин вршат Ширк кон Аллах субханаху те алла,треба да се внимава во однос на понашањето,при секој чекор на местата на кои укажавме дека живеат џини.
Меѓутоа постојат џинни муслимани,кои ибадет чинат,кои намаз вршат,кои дружба во џамиите ни прават.
Како заштита против џинн се учи дел од Куранот,Ајети кои го уништуваат џинот и Дови во комбинација,таква целокупна содржина во исламскиот уммет се вика Рукја,постојат универзални долги Рукји кои се однесуваат на секој вид на сихр-Џин а постојат и специфични Рукји кои се однесуваат само на еден вид на сихр џин односно оболедување.
Тука ви ставив неколку линка за да можете да ја симнете соодведна Рукја.Претпочитам доколку сакате да проверите дали некој има тегоби односно џин во себе да пушти една од Рукјите и да замижи,да ги стави рацете на колена,да седне на под,доколку осети промени во организмот,промена на притисокот,стегање

--------------------------------------------------------------------------------

[You must be registered and logged in to see this link.]


[You must be registered and logged in to see this link.]
Тука можете да симнете Рукја и да се прочита поконкретно за Сихр


[You must be registered and logged in to see this link.]


[You must be registered and logged in to see this link.]
Ова се линкови за симнување на кратка Рукја


[You must be registered and logged in to see this link.]
Тука можат да се симнат Аудио предавања за Сихр и Џин
dali e aram dase sostavat dvajca so madzija?imam slusnato deka ne e aram

3 Re: Џин и Сихр on Нед 03 Jул 2011, 5:11 pm

Ebu jasin


Нови член
Нови член
sulejman напиша:dali e aram dase sostavat dvajca so madzija?imam slusnato deka ne e aram

Eve ovde si pocnal nesto ajde sega objasni ,ili kaj si slusnal deka ,ova spomnatovo od tebe nee Aramm??

4 Re: Џин и Сихр on Нед 03 Jул 2011, 6:37 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
sulejman напиша:dali e aram dase sostavat dvajca so madzija?imam slusnato deka ne e aram

Бисмилахх

Селам алејкум Најпрво добре дојде на овој форум Епа брате, погрешно си чулл, секој оној кој , се занимава со магија, прави тежок грев па затоа:

Ибн Куддам , рахимехуллах, вели: ,, Сахирот чини куфр со тоа што го подучува сихрот, и делува со него.Сахирот е ќафир без оглед дали тој верува дека сихирот е харам или не. Некои луѓе мислат дека е само голем грев неможејќи да сфатат дека е тоа куфр и робување на шејтаните и џинните кои не се ништо појаки и поспособни од човекот.”

Имам Муслим , рахимехуллах, во својот `Сахих` пренесува од Пратеникот с.а.в.с.: ,,Кој ќе отиде кај врачар и го праша за нешто, намазот нема да му се прими четириесет дена!” Ебу Хурејре ра вели дека Пратеникот с.а.в.с. рекол: ,, Кој појде кај врачар и му поверува во она што говори, го порекнал она што му е објавено на Мухаммед а.с. (пренесува Ебу Давуд)

Овие хадиси доволно говорат за тоа дека сахирот (врачарот) е ќафир зошто луѓето ги наведува во заблуда говорејќи им дека го познава непознатото и тајните кои му се познати само на Аллах џ.ш.

Исто така од хадисот заклучуваме дека на муслиманите им е харам да одат кај сахир. Како да се бара лек кај шејтански слуга, од штета која ја нанесол друг шејтански слуга!? За таквото лекување на сихрот Пратеникот с.а.в.с. вели: ,,Тоа е шејтанско дело” ! (пренесува Ебу Давуд)

Во врска со ова прашање ибн Месуд ра вели: ,, Сихрот е харам и куфр; зарем да некој чини куфр да болните души би оживеале?!” Исламот предвидува заштита против сихрот и сахирите.

Најдобар лек против сихрот е спречување на истиот пред да го погоди човекот.Сахирот е човек кој сака зло и неред , а во тоа несебично го помага неговиот господар, шејтанот, ланетуллах.Кур`анот детално ни објаснува како ќе се заштитиме од шејтанот и неговите следбеници:

Пред се, приклониште и заштита од шејтанот треба да бараме од Аллах Субханеху ве те`ала:
,, И кажи : ` Тебе јас, Господару мој, Ти се обраќам за заштита од приведенијата шејтански, и Тебе, Господару мој, Ти се обраќам да ме заштитиш од нивното присуство! “ (Ел-Му`минун, 97-98)

,, А ако шејтанот проба на зло да те наведе, ти побарај приклониште кај Аллах, Тој навистина се слуша и се знае.” (Ел-Е`Араф, 200) Најдобро со што може муслиманот да се заштити од злото на шејтанот е читањето на поглавјата Ел-Фелек и Ен-Нас.Последната промена е направена од islam nur на Нед 03 Jул 2011, 9:00 pm. Мислењето е променето 2 пати.


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

5 Re: Џин и Сихр on Нед 03 Jул 2011, 8:57 pm

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
islam nur напиша:

Бисмилахх

Селал алејкум Најпрво добре дојде на овој форум Епа брате, погрешно си чулл, секој оној кој , се занимава со магија, прави тежок грев па затоа:

Ибн Куддам , рахимехуллах, вели: ,, Сахирот чини куфр со тоа што го подучува сихрот, и делува со него.Сахирот е ќафир без оглед дали тој верува дека сихирот е харам или не. Некои луѓе мислат дека е само голем грев неможејќи да сфатат дека е тоа куфр и робување на шејтаните и џинните кои не се ништо појаки и поспособни од човекот.”

Имам Муслим , рахимехуллах, во својот `Сахих` пренесува од Пратеникот с.а.в.с.: ,,Кој ќе отиде кај врачар и го праша за нешто, намазот нема да му се прими четириесет дена!” Ебу Хурејре ра вели дека Пратеникот с.а.в.с. рекол: ,, Кој појде кај врачар и му поверува во она што говори, го порекнал она што му е објавено на Мухаммед а.с. (пренесува Ебу Давуд)

Овие хадиси доволно говорат за тоа дека сахирот (врачарот) е ќафир зошто луѓето ги наведува во заблуда говорејќи им дека го познава непознатото и тајните кои му се познати само на Аллах џ.ш.

Исто така од хадисот заклучуваме дека на муслиманите им е харам да одат кај сахир. Како да се бара лек кај шејтански слуга, од штета која ја нанесол друг шејтански слуга!? За таквото лекување на сихрот Пратеникот с.а.в.с. вели: ,,Тоа е шејтанско дело” ! (пренесува Ебу Давуд)

Во врска со ова прашање ибн Месуд ра вели: ,, Сихрот е харам и куфр; зарем да некој чини куфр да болните души би оживеале?!” Исламот предвидува заштита против сихрот и сахирите.

Најдобар лек против сихрот е спречување на истиот пред да го погоди човекот.Сахирот е човек кој сака зло и неред , а во тоа несебично го помага неговиот господар, шејтанот, ланетуллах.Кур`анот детално ни објаснува како ќе се заштитиме од шејтанот и неговите следбеници:

Пред се, приклониште и заштита од шејтанот треба да бараме од Аллах Субханеху ве те`ала:
,, И кажи : ` Тебе јас, Господару мој, Ти се обраќам за заштита од приведенијата шејтански, и Тебе, Господару мој, Ти се обраќам да ме заштитиш од нивното присуство! “ (Ел-Му`минун, 97-98)

,, А ако шејтанот проба на зло да те наведе, ти побарај приклониште кај Аллах, Тој навистина се слуша и се знае.” (Ел-Е`Араф, 200) Најдобро со што може муслиманот да се заштити од злото на шејтанот е читањето на поглавјата Ел-Фелек и Ен-Нас.


ЏезакхАллаху кхајрен Ислам Нур, многу убаво си се потрудил да одговориш на најдобар начин елхамдулиллах.6 Re: Џин и Сихр on Пон 04 Jул 2011, 3:29 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
islam nur напиша:

Бисмилахх

Селам алејкум Најпрво добре дојде на овој форум Епа брате, погрешно си чулл, секој оној кој , се занимава со магија, прави тежок грев па затоа:

Ибн Куддам , рахимехуллах, вели: ,, Сахирот чини куфр со тоа што го подучува сихрот, и делува со него.Сахирот е ќафир без оглед дали тој верува дека сихирот е харам или не. Некои луѓе мислат дека е само голем грев неможејќи да сфатат дека е тоа куфр и робување на шејтаните и џинните кои не се ништо појаки и поспособни од човекот.”

Имам Муслим , рахимехуллах, во својот `Сахих` пренесува од Пратеникот с.а.в.с.: ,,Кој ќе отиде кај врачар и го праша за нешто, намазот нема да му се прими четириесет дена!” Ебу Хурејре ра вели дека Пратеникот с.а.в.с. рекол: ,, Кој појде кај врачар и му поверува во она што говори, го порекнал она што му е објавено на Мухаммед а.с. (пренесува Ебу Давуд)

Овие хадиси доволно говорат за тоа дека сахирот (врачарот) е ќафир зошто луѓето ги наведува во заблуда говорејќи им дека го познава непознатото и тајните кои му се познати само на Аллах џ.ш.

Исто така од хадисот заклучуваме дека на муслиманите им е харам да одат кај сахир. Како да се бара лек кај шејтански слуга, од штета која ја нанесол друг шејтански слуга!? За таквото лекување на сихрот Пратеникот с.а.в.с. вели: ,,Тоа е шејтанско дело” ! (пренесува Ебу Давуд)

Во врска со ова прашање ибн Месуд ра вели: ,, Сихрот е харам и куфр; зарем да некој чини куфр да болните души би оживеале?!” Исламот предвидува заштита против сихрот и сахирите.

Најдобар лек против сихрот е спречување на истиот пред да го погоди човекот.Сахирот е човек кој сака зло и неред , а во тоа несебично го помага неговиот господар, шејтанот, ланетуллах.Кур`анот детално ни објаснува како ќе се заштитиме од шејтанот и неговите следбеници:

Пред се, приклониште и заштита од шејтанот треба да бараме од Аллах Субханеху ве те`ала:
,, И кажи : ` Тебе јас, Господару мој, Ти се обраќам за заштита од приведенијата шејтански, и Тебе, Господару мој, Ти се обраќам да ме заштитиш од нивното присуство! “ (Ел-Му`минун, 97-98)

,, А ако шејтанот проба на зло да те наведе, ти побарај приклониште кај Аллах, Тој навистина се слуша и се знае.” (Ел-Е`Араф, 200) Најдобро со што може муслиманот да се заштити од злото на шејтанот е читањето на поглавјата Ел-Фелек и Ен-Нас.

Пре убаво ,Акхи ,Аллах џ.ш да те награди !!

Аммиинн!!!


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

7 Re: Џин и Сихр on Нед 27 Ное 2011, 2:03 am

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор


Заштита од сихр и џинниПрв штит


Пратеникот, с.а.в.с., рекол: „Кој ќе изеде седум урми наутро пред јадење (на гладно срце), тој ден нема да му наштети ниту отров, ниту сихр(магија) “ (бележи Бухарија). Значи урмите треба да се изедат на гладно срце, ако е можно урмите да бидат медински, тоа е она кое се бара, а ако се нема медински урми, тогаш од било кои до кои може да се дојде.

Втор штит

Сихрот нема делување врз муслиманот кој е под абдест. Муслиманот под абдест има над себе заштита од мелеци кои Ги испраќа Милостивиот Аллах, џ.ш. Од Ибн Абас, р.а., се пренесува дека Пратеникот, с.а.в.с., рекол: „Чистете ги вашите тела, Аллах да ве очисти. Ниту еден роб нема да заноќи чист, а со него во неговата облека да не заноќи мелек. И ниту еднаш не се превртува, а мелекот да не вели: ’Господаре, прости му на Својот роб, бидејќи тој заноќи чист.“ (Ет-Теберани)


Трет штит

Секоја ден, после акшам намаз, проучи ги следните ајети:

1.1-5 ајет од сура Ел-Бекаре
2.Ајетул-Курсијја и двата ајети после неа,
3.трите последни ајети од сура Ел-Бекаре (Ед-Дарими) Таа ноќ и следниот ден, Иншаллах со Аллахова волја ќе бидеш заштитен од џинни и сихр.

Четврт штит

При излегување од куќата кажи: „Бисмиллахи, тевеккелту алеллахи, ла хавле ве ла куввете илла биллахи“ (Во името на Аллах, се потпирам на Аллах, нема сила ниту моќ освен Аллаховата). Ако тоа го кажеш, ќе ти биде речено: „Доволно кажа, сочувен си, упатен си и на шејтанот му е забрането да ти приоѓа.“ А шејтанот му вели на друг шејтан: „Што можеш да му направиш на овој човек кој е упатен, кој ја исполни својата обврска и кој е сочуван.“ (Ебу Давуд)


Петти штит

Едно од местата каде џинните почесто искористуваат прилика да влезат во човекот е нужникот (вц). Од Пратеникот, с.а.в.с. е потврдено дека при влегување во нужник проучувал: „Бисмиллах, Аллахумме инни еузу бике минел хубси вел хабаиси.“ (Во името на Аллах, Господаре мој, Ти се приклонувам од машки и женски шејтани).


Шести штит

Пратеникот, с.а.в.с., рекол: „Кога некој од вас придува на жената (пред односот) нека проучи: „Бисмиллах, Аллахумме џеннибниш-шејтане ве џеннибниш-шејтане ма резектена“ (Во името на Аллах, мој Аллаху, оддалечи го од нас шејтанот и отсрани го од она со кое не нахрани) и ако од тој акт се добие дете, шејтанот никогаш не може да му наштети.“ (Бухарија) Довата треба да ја учат и мажот и жената пред односот.
При едно лекување со Куран, еден џин, откако прими ислам и се покаја, ми раскажа дека со човекот (болниот од кој излегол) учествувал во полниот акт, бидејќи тој не ја изговарал оваа дова. Еден друг џин ми рече: „Аллах ви дал силно оружје со кое можете да не надвладеете, но вие не го користите.“ „Кое оружје е тоа“ – запрашав. Зикрот на вашиот Пратеник (т.е. довата која Пратеникот, с.а.в.с., ја препорачал)


Седми штит

После сабах-намаз стотина пати проучи: „Ла илахе иллаллаху вахдеху ла шерике лех, лехул мулу ве лехул хамду ве хуве ала кулли шејин кадир.“ Во хадисот се спомнува дека оној кој ова го проучи има награда како да ослободил десет робови, му се пишуваат стотина добри дела, а му се бришат стотина лоши, И ТОЈ ДЕН БИДУВА ЗАШТИТЕН ОД ШЕЈТАНОТ ДОДЕКА НЕ ЗАМРАЧИ и никој на Судниот ден нема да дојде со нешто повредно, освен оној кој тоа го направил повеќе пати од него.“ (Бухарија) А овој зикр кој го проучи пред акшам, ќе биде заштитен од шејтанот во тек на ноќта...

Од книгата: „Остар меч против злите сихирбази“, автор Вехид Абдусселам Бали..
Превземено:

ИЦ-Форум


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот