Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 18 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 18 Гости

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 prashanje okolu Namazot?? on Вто 10 Мај 2011, 10:46 pm

ila

avatar
Сестра
Сестра
Selam alejkum!

Imam edno prashanje za sehvi sedžda i nekoi drugi prashanja okolu namazot??

Kako se pravi ova sedzde i koga se pravi?
Na primer ako dodeka se klanjame i pocneme so edna sura i ne mozheme da se setime na surata, znaci go kazhuvame do polu i ne se seteme kako beshe ponatamu dali treba da se klnajame povtorno od pocetok ili da prodolzhime so druga sure..ili ako sme zboravile kolku rekati sme klanjale kako da postapime?

Shto da pravime koga ne sme koncentrirani na namazot, znaci ova se slucuva koga sme umorni i zaboravime kako shto spomenav kolku rekati sme klanajle itn..

I ako mozhete da mi kazhate poveke za greshkite koi se pravat vo namazot.


______________________________________________
Muslim by nature ... Proud by choice

2 Re: prashanje okolu Namazot?? on Сре 11 Мај 2011, 1:53 am

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
ila напиша:Selam alejkum!

Imam edno prashanje za sehvi sedžda i nekoi drugi prashanja okolu namazot??

Kako se pravi ova sedzde i koga se pravi?
Na primer ako dodeka se klanjame i pocneme so edna sura i ne mozheme da se setime na surata, znaci go kazhuvame do polu i ne se seteme kako beshe ponatamu dali treba da se klnajame povtorno od pocetok ili da prodolzhime so druga sure..ili ako sme zboravile kolku rekati sme klanjale kako da postapime?

Shto da pravime koga ne sme koncentrirani na namazot, znaci ova se slucuva koga sme umorni i zaboravime kako shto spomenav kolku rekati sme klanajle itn..

I ako mozhete da mi kazhate poveke za greshkite koi se pravat vo namazot.Не треба да преклањуваш, ако направиш грешка во самиот намаз. Но иншАллах, step by step со опишување на се.

Суџуд ас-саху (сехви сеџде)

Прилика на Суџуд ас-саху (сехви сеџде)

Суџуд ас-саху е против шејтанот, кој што покушува на верникот (верничката) во време на намазот да му донесе други мисли, кои што предизвикуваат деконцентрација во истиот.. Со тоа сеџде него (ланетуАллах) го гнјавиме и му докажуваме, дека се извинуваме за нашето не внимание во намазот пред Аллах субаханаху ве теала.

Суџуд ас-саху е обавеза, ако се заборави некој фарски (облигаторни) дел од дневниот намаз, иако човекот се сети саат време после намазот. Пејгамберот го нареди Суџуд ас-саху на својот уммет ако греши некој во намазот, и самиот го извршуваше, кога правеше грешки. Суџуд ас-саху неје суннет, него обавеза.

Пејгамберот вели: „За секое заборување, имаат две сеџдина.„

Суџуд ас-саху постои од 2 сеџдина:


  • Се вели: „Аллаху Акбар!„ и се оди на сеџде. После тоа се исправаува човекот и останува долу за кратко време.
  • после тоа уште еднаш се вели „Аллаху Акбар„ и пак се исправа и останува долу.
Тоа сеџде се извршува, ако на пример се заборави „ташахуд„.*

Кога се заборава ташахуд, имаат две могучности:

  1. Ако го заборави човекот на тешахудот и веќе е станат, продолжува со намазот нормално и не го прекинува на истиот - а на крај, пред да го изговори таслимот (ес селаму алејкум ве рахмтуАллах - заваршување на намазот), се извршува Суџуд ас-саху (сехви сеџде), како што е горе опишано и после тоа го изговара таслимот. (ес селаму алејкум ве рахмтуАллах - заваршување на намазот).
  2. Намазлиата сака да стане, но уште неје станат, тогаш смее тој да седне и да го пофтори ташахудот, извршува Суџуд ас-саху (сехви сеџде), и продолжува со намазот нормално (станува на нози).

*(Ташахуд е довата, која што се цитира, додека сме во намаз доле седнати:

„At-taḥiyyātu lillāhi waṣ-ṣalawātu waṭ-ṭayyibāt.
As-salāmu ʿalayka ayyuhan-nabiyyu wa raḥmatu-llāhi wa barakātuh.
As salāmu ʿalaynā wa ʿalā ʿibādillā hiṣ-ṣālihīn.
Ašhadu al-lā ilāha illallāh,
wa ašhadu anna Muḥammadan ʿabduhū wa rasūluh.“
)

Во Суџуд ас-саху (сехви сеџде) не се цитира ништо даље, освен изговорувањето на „Аллаху Акбар„, на спротив, како што е во нормалниот сеџде (субахана рабби ел´ала). Имаат некои алими, кои што викаат, дека и во Суџуд ас-саху (сехви сеџде) треба да се изговори тоа. Но тие алими, кои што се држат за хадисите се сигурно, дека пејгамберот ништо не цитирал во време на Суџуд ас-саху (сехви сеџде) - дека не постои вердостојни хадис за тоа.

Може исто така Суџуд ас-саху (сехви сеџде) да се прави после таслимот, на пример, кога ке се потсети некој, дека извршил еден рекает повеќе или по малку.

Во овие три примери мора верникот (верничката) Суџуд ас-саху (сехви сеџде) да изврши:


  1. заборавување или извршување на повеќе рекаети од колку што се одредени.
  2. заборавување на ташахудот (како што пишува горе)
  3. имање шубе (несигурност) во време на намазот - неможе да се сети или неје сигурен (сигурна), колку рекаети клањал(а) или има за клајнање.

Шубе во тоа, колку имаш клањато:


  • се помислува како прво, и можда се потсетува колку има клањато


  • се држи во тоа, што веќе клањал(а), или е сигурен (сигурна), дека клањал(а) некој број на рекаети (и се под сечава дека рецитира фатиха, некои сурина и тешахуд итк., но даље не се сечаваш)


  • ако човекот неје сигурен во тоа, што исклањал до тука, го одбира помалиот дел и го преклањува се во самиот намаз - но обавезно се извршува во сите ситуации Суџуд ас-саху (сехви сеџде)

Ако во самиот намаз заборава некој, како се цитира сурето, може човекот да почне од поново да ја цитира сурата, без да изврши Суџуд ас-саху (сехви сеџде). Но ако има во се то тоа шубе, добивајќи од шејтанот - ланетуаллах -, слободно може да го изврши Суџуд ас-саху (сехви сеџде), за своето срце да го смири и да има подобро осеќавање во срцето.

А Аллах субаханаху ве теала се нај добро знае - Аллаху Алем


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

3 Re: prashanje okolu Namazot?? on Саб 04 Јун 2011, 1:26 am

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Sestro ILA najprvin Eselamu Alejkum we RahmetuAlalh ve BarakAtuhu.

Razgleduvajci po forumov dojdov do ovaa tvoja tema.

mashAllah gledam ubavo Objasnuvajne od strana na [You must be registered and logged in to see this link.] pa inshAllah vidi razgledajgo navedeniot matrijal i kazi dali ti beshe daden sodveten odgovor. Allah da te nagradi.

Eselamu Alejkum we rahmetuAlalh ve barakatuhu


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот