Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 16 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 16 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

ramadan


Нови член
Нови член
eselamualejkum dali moze da mi kazete vo prevod sto znaci eselamualejkum ve rahmetulahi i koga e rodendenot na allahoviot pejkamber s.a.w.s dali moze da znam allah da ve nagradi

2 Eselamu Alejkum on Вто 08 Фед 2011, 6:10 pm

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат


Брате "ramadan". Слободно можеш да отвораш нови „теми„ со твоји наслови, ако имаш прашања. Кликни на „Post New", доведиго насловот на твојата тема, и ставиго прашањето иншАллах. БаракАллаху Феек!

ramadan напиша:eselamualejkum dali moze da mi kazete vo prevod sto znaci eselamualejkum ve rahmetulahi i koga e rodendenot na allahoviot pejkamber s.a.w.s dali moze da znam allah da ve nagradi

саламу алејкум = мир до тебе (до вас)
ве рахметуАллах = и Аллахова милост
ве берекетуху = и Негова благослов

Пејхамберот е роден, во Годината на „слонот„ - 52 пред хиџра - во месецот „раби-ул-авал„. Точниот датум, неје 100% сигурен, затоа што немаат веродостојни пренесувња за тој ден. Пејхамберот вика самиот, пренесено во сахих од муслим, дека се родил во „Понеделинк„.

Исламските учењаци предвидуваат, дека е еден од овие дена:

- фториот ден на месецот „раби-ул-авал„
- осмиот ден на месецот „раби-ул-авал„
- деветиот ден на месецот „раби-ул-авал„
- десетиот ден на месецот „раби-ул-авал„
- дванаесетиот ден на месецот „раби-ул-авал„
или седумнаесетиот ден на месецот „раби-ул-авал„.

Ибн хазам пишува, дека е во осмиот ден на месецот „раби-ул-авал„ роден и користи едно пренесување од Асхабот „ибн џубаир ибн мутам„ (рахимуАллах). Нај големиот дел на муслиманите го следат тој ден, кој што е исто така со астрономски испитувања потврден. Но и исто така е деветиот ден астрономски пренесен, кој што е од „ел-мубаракфори„ забележан.

Точниот Ден - Аллаху Алем - Аллах нај добро знае.


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот