Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Зикир » Zikir on Сре 20 Апр 2011, 7:16 pm

Hasret


Нови член
Нови член
“О вие кои верувате! Аллаха често и многу спомнувајте го“ (Ел-Ахзаб,41)
1.Зикирот е себеп за тоа да бидеш чуван при несреќа
2.Зикирот е спас од азабот и казната од Аллах џ.ш. во гробот.
3.Зикирот во лесно и добро прави да бидеш чуван во тешкотија и зло.
4.Зикирот го зајакнува срцето.
5.Зикирот го осветлува лицето исрцето.
6.Зикирот го зголемува мироти ја придобива милоста на мелеките.
7.Зикирот ја зголемува нафаката(заработувачката)
8.Зикирот му дава на зикрачот почитување и углед.
9.Зикирот ја зголрмува љубовта на Аллах џ.ш. на тој шо прави зикир.
10.Зикирот на тој шо прави зикир е под свест дека секогаш е контролиран од Аллах џ.ш.
11.Зикирот прави да без прекин бараме покајување(теубе)на Аллах џ.ш.
12.Зикирот прави да секогаш си во близина на Аллах џ.ш.
13.Зикирот го зголемува широкото спознавање Возвишениот Господар.
14.Зикирот ја зголемува Богобојазноста од Аллах џ.ш.
15.Зикирот на тој шо прави зикир го придобива на Аллах џ.ш. да и Тој прави зикир за него.
16.Зикирот му дава живот на срцето како водата на срцето.
17.Зикирот е храна за срцето и душата.
18.Зикирот е лек за болеста на срцето.
19.Зикирот ги брише и отстранува гревовите.
20.Зикирот гоотстранува непознаството помеѓу робот и Раби(Господарот).
21. Зикирот на Аллах џ.ш. го прави задоволен од својот роб.
22.Зикирот го брка шејтанот ,го ослабнува и намалува на шејтанот.
23.Зикирот ја отстранува грижата и тагата на срцето.
24.Зикирот во срцето внесува радост.
25.Со зикирот се чуваме од гибетот, нимметот и лагата.
26.Месџудил зикир се месџиди на мелеките, додека гафилетот е месџид на шејтанот.
27.Зикруваќот е добар за себе и другите за разлика од гафилетот.
28.Зикирот го прави безбеден на тој шо прави зикир на Судниот Ден.
29.Зикирот попратен со плачење и осаменост е себеб за тоа да Аллах џ.ш. на тој човек да го стави во ладовината на Аршот,тогаш кога останатите луѓе ќе бидат во најголема жед.
30.Зикирот е најлесен ибадет, ама и заради тоа е највреден ибадет.
31.Зикирот е себеп за Аллах џ.ш. давање на нафаката(заработувачката)
32.Зикирот е Џеннетско семе.
33.Наградите определени за Зикирот , не се како и наградите за останатите дела.
34.Непрекинатиот Зикир не прави сигурни од несреќи и тогаш кога ќе заборавиме на Аллах џ.ш.
35.Зикирот е нераскинливост со Аллаховиот џ.ш. робво секоја состојба шо ќе се најде.
36.Зикирот е светло за тој шо зикри на Овој свет,во кабурот(гробот),за време на проживувањето, иво текот на преминувањето преку Сират Чуприја; ништо не го осветлува срцето и гробовите како зикирот.
37.Зикирот еврата во која се влегува кај Аллах џ.ш.,па на која врата сакаш таму затропај.
38.Срцевата празнинаможе да ја исполни само зикирот.
39.Зикирот го спојува разбиеното срце,а ги разбивагрижата ,маката,гревовите и шејтанот.
Те приближува од одалеченоста од Ахирет,и те одалечува од блискоста од Дуњалукот.
40.Зикирот е дрво кое раѓа разни плодови на зпознавање.
41.Зикирот е аларм за будење на срцето. 42.Зикирот го става човекот на посебно место кај Аллах џ.ш.
43.Зикирот може да биде равен на ослободување на роб,или делење на имотот во името на Аллаховиот џ.ш. пат,или пак и со самата борба (џихад) на Аллаховиот џ.ш. пат.
44.Зикирот е темел на заблагодарувањето,односно нема да биде благодарен оној кој не се сечава на Аллах џ.ш.
45.Најчестито створение кај Аллах џ.ш. е она чииј јазике беспрекорно влажен од зикрење.
46.Суровоста и тврдината на срцето не може да ги отргне ништо освен зикирот.
47.Ако гафилетот е болест за срцето ,тогаш зикирот е лек за срцето.
48.Зикирот е основ за пријателство со Аллах џ.ш.,додека гафилетот енепријателство.
49.Зикирот најдобро ги придобива благодатите од Аллах џ.ш.,и најдобро од нас ги одбива несреќите.
50.Зикирот ги придобива салаватите од Аллах џ.ш. и мелеките.
51.На кој шо му се шета низ Џеннетските бавчи,нека се држи до зикирот.
52.Мелеките присуствуваат во оној месџид каде се спомнува Аллаховото име.
53. Алах џ.ш. ги изазива мелеците со бројноста и истрајноста на луѓетошто зикрет и се гордее со нив.
54.Зикраќот ќе влезе во Џеннет насмеан и весел.
55.Сите дела се пропишани заради зикирот.
56.Најдобро дело за онаа особа е истото дело кое е пропратено со зикир.
57.Постојаниот зикир ги заменува останатите нафилиња.
58.Зикирот најдобро помага во покорноста и ибадетоткон Аллах џ.ш.
59.Зикирот олеснува се што е тешко.
60.Зикирот го отстранува стравот од срцето.
61.Зикирот му дава посебна снага на тој што зикри.
62.Џеннтлиите ќе бидат во трк и такмичење,ама тој што прави зикир ќе биде прв.
63.Кој прави зикир на Аллах џ.ш. му дава потврда да вистината ја кажува, па ќе биде запишан вистинитите(искрените). 64.Џеннетските куќи се изградуваат со помош на зикирот, па кога човекот ќе престане со зикирот,мелеките престануваат со градбата на куќата оти им снемало пари.
65.Зикирот е брана помеѓу човекот и Џехеннемскиот оган.
66.Мелеките бараат опрост за зикрачот ,како што ти бараш опрост за пкајаникот.
67.На планините и долините им е мило заради зикирот што го прави зикрачот покрај нив.
68.Честиот зикир го чува човекот од мунафиклук и лицемерие.
69.Зикирот има посебен лезет и сласт.
70.Зикирот дава посебно светлона лицето,така на овој сети исто ина Ахирет.
71.Што повеќе зикриш низ улица, Џамија,пат итн.,повеќе се местата кои ќе тибидат сведок на Судниот Ден.
72.Занимавањето со зикир занќи незанимавање со лош говор.
73.Шејтанот нема влијание додека постои зикирот.
74. Зикирот е подобар од дова.
75.Довата најдобро се прима после ЗИКИРОТ.

Хафис Ибнул-Кијам ел Џевазије рахметли.

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот