Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 4 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 4 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
:Ова е едно од Големите научни Исламски Прашања.Учењаците првите и последните,се разединиле по ова прашање.
Ахмед Ибн Хаблел рекол,,Онок кој остава Намаз прави неврство ,кој го вади од Ислам.
Че биде Убиен,ако не се покае и ако не почне да клања.

Ебу Ханифа,Малик,Шафи рекле,,Тој е ФАСИК(Голем грешник)неје неверник.

Но не останале на овој стаф,и се разединиле.
Малик и Шафи рекле,,Ќе биде убијен согласнос Шериатскиоте казни(не због неверство).
Додека Ебу Ханифа вели,,Ќе биде казнет која не је со степен како смртната казна.
Поради тоа што по ова прашање постои ,не едниство ,разединетос ,обавезно(фарз) е да се вратиме на Куран и сунет Ресулелах с.а.в.с затоа што Аллах џ.ш кажува во Курани Керим.во превод на значење на Ајетот.
,,Во нешто ако се разединувате треба да пресуди Аллах.То вами је ете Аллах,Господар мој,на нему ја се предамавам и нему се обрачам(Еш-Шуара-10)

,,О верници покорувајтесе на Аллах ,и на неговиот Посланик и на преставниците ваши.А ако се во нешто не сложите обратите се на Аллах и неговиот Посланик,Ако верувате во Аллах и во оној свет,тоа вие подобро и за вас најубаво решение(Ен -Ниса 59)

Говорот на оние кои се разединиле по ова прашање,не биде Аргументиран протиф неговиот супарник,зошто секој од ниф смета да застапува Исправно мислење.Ни еден од нив нема преднос по кој било прихватен(стаф) .Затоа е обавеза да се вратиме на пресуда меџу ними,а таја е во Аллаховата Книга и во Сунетот на Ресулелах с.а.в.с.
Ако по ова разединето прашање се вратиме во Книгата и Сунетот,че видиме дека и двата извора кажуваат на Неверство,на оној кој го остави Намазот. т.с. Неверство кое не изваџа од Верата-Динот.

Халалете ако има грешка во превод!!

Селам Алејкум

автор.ahlu-sunnah.org


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот