Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 7 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 7 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

ibret

avatar
Активен член
Одредба на намазот
Намазот е фарз(обврска) базирај чи се на јасните аргументи од Куранот и Хадисот на Пратеникот а.с. и иџма (согласност) на целиот Уммет за секој муслиман кој е во пубертет, паметен, без исклучок, освен жените кога се во менструален циклус или псле породување. Некои од Куранските аргументи дека намазот е обврска се:“ Наредено им е само Аллах да го обожаваат,и верата искрено да му ја предаваат, во сета чистота нивна, и намаз да извршуваат и зекат да даваат. И, ете , тоа е верата исправна!“.(Бејине,5)
“А кога ќе завршите со намазот, тогаш спомнувајте го Алах и стоејќи и седеј ќи и лежејќи. А ако сте безбедни,тогаш навистина намаз извршувајте. Намоазот за верниците секако е пропишан во време одредено.“ (Ниса,103)
Додека хадисот кој го пренесува Мауз ибн Џебел р.а. кога Посланикот а.с. го испрати во Јемен му рече:Учи ги дека Аллах ги обврзал со пет времиња на намаз за време на денот и оќта.“
Во друг хадис кој го пренесува Омер р.а. Пратеникот а.с. рекол:“ Исламот е воздигнат на пет столбови:Изјавата дека нема друг Господ освен Аллах и дека Мухаммед е Негов роб и Посланик, клањањето на намазот, давањето на зекатот,постењето на месец Рамазан и одењето на Хаџ тој што има можност.“
Што се однесува на Иџма сите исламски научници се согласни дека пет времиња на намаз се обврска преку дени ноќ.
И не е обврска за жените кои се во хајз(менструален) или нифаз(породилни) период аргументирајќи со хадис на Пратеникот а.с. кога рекол:“ Нели е жената таа што не клања и непости когасе наоѓа во хајз и нифас“.(Бухари, Муслим)


______________________________________________

ibret

avatar
Активен член
- Намазот е столб на верата, и не се воздигнува верата осве со него. Во хадисот кој го пренесува Мауз р.а. Пратеникот а.с.рекол:“Главното прашање е Исламот а неговиот столб е намазот, додека врвот е Џихадот.“
Кога се руши столбот се руши итоа што е над него.
-Намазот е првата работа за што ќе се испрашува верникот во гробот, од неговитедела. И сите дела ќе му се прифат или поништат во зависност од тоа каков му бил намазот. Од Енес р.а. се пренесув дека рекол Аллаховиот Посланик: “Прва работа за што ќе полага сметка верникот на Судниот Ден ќе биде намазот, ако намазот му е во ред ,и другите дела ќе му бидат во ред.“
- Намазот е последното што се губи од верата. И кога ќе се изгуби последното нешто од верата не останува ништо од неа. Се пренесува од Ебу Умаме деак Аллаховиот Пратеник а.с. рекол:Ќе се уништат зглобовите на исламот , зглоб по зглоб , секогаш кога ќе се уништи еден зглоб, се фачаат луѓето за наредниот што доаѓа по ред. Прво нешто што се губи Хакумот( Шеријатот) апоследно е намазот“ . Во друго предније се вели:“Првата работа што ќе се подигне од луѓето е Аманетот и последно што ќе остане е намазот, можеби ќе остане некој што ќе клања, но нема да има корист во него.“(ахмед)
Аллах с.в.т. во Куранот рекол:“И на редиму на твоето семејство намаз!И истрај во тоа! Не бараме од тебе да се снабдуваш! Ние токму те снабдуваме. За бојгобојазливитекрајот е добар.“(Та Ха,132)
Од Абдуллах Ибн Амер се пренесува дека Аллаховиот Пратеник рекол:“Наредите им насвоите деца да клањаат намаз од 7 години, а кога ќе наполнат 10 удрете ги за тоа( ако не клањаат намаз) и делете ги нив од постелата.“( Ебу Давуд)


______________________________________________

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот