Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Најдобар меѓу луѓето е тој што го чита Куранот и другите ги подучува од него


Возвишениот Аллах џ.ш ги опишал следбениците на Куранот како приврзаници на протифитабилна трговија која никогаш нема да пропадне .
Возвишениот Аллах џ.ш вели:
„Оние кои ја кажуваат Книгата Аллахова и кои намаз извршуваат и кои делат од ‘рскот што Ние им го дадовме, тајно и јавно, се надеваат на надополнување кое нема да исчезне, или Он да им ги даде наградите нивни и да им зголеми од добрината Своја. Он, навистина, е Простувач и Благодарен!“
(Ел-Фатир 29-30ајет)
И Аллаховиот Пратеник Мухаммед с.а.в.с ги спомнал оние кои го учат Куранот и со него ги поучуваат другите како најдобри луѓе и со највисока позиција и углед т.е Аллахови блиски и избрани луѓе.
Пренесува Осман р.а дека Аллаховиот Пратеник Мухаммед с.а.в.с рекол:
„ Најдобар од вас е оној кој го учи куранот и ги поучува другите со него. “ (Ахмед, Бухари)
Кога Аллаховиот пратеник Мухаммед с.а.в.с, го прими рецитирањето на куранот од Џибрил а.с и го достави до луѓето како што му е објавено од Неговиот Господар, тој им го цитира и достави на своите асхаби, исто така и ги поттикна на неговото учење и помнење.Патем голем број од нив се ангажираа во негово учење и помнење. На прво место од нив се истакнаа: Убејј ибн Ка’б, Абдуллах ибн мес’уд, зејд ибн Сабит, Муаз ибн Џебел. Со нив мухаммед с.а.в.с се радувал и за нив рекол: „ Барајте Куран да ви учат четворица: : Убејј ибн Ка’б, Абдуллах ибн мес’уд, зејд ибн Сабит и Муаз ибн Џебел. “ (Ахмед, Бухари, Муслим)
Одушувувањето на Пратеникот Мухаммед а.с со Абдуллах ибн Мес’уд р.а достигна до тој степен што рекол за него: „ Кој сака од вас да го учи Куранот како што е објавен, нека го учи според читањето (стилот на учење) на Ибн Умму Абд. “ (Ахмед, Ибн Маџе)
Дури и самиот Аллахов пратеник Мухаммед с.а.в.с побарал од него да му го рецитира Куранот. Абдуллах ибн Мес’уд раскажува дека Мухаммед с.а.в.с им рече: „ „Читај ми го Куранот“. Реков: Аллахов пратениче , зарем тебе да ти го читам кога тебе ти е објавен? Рече: „Јас сакам да го слушам од друг!“ Па му го цитирав сурето Ен-Ниса се додека стигнав кај зборовите: „ Како че биде кога ќе дојдеме за секој уммет со сведок а тебе ќе те доведеме како сведок против нив. “ Ја подигнав главата и погледнав во него а нему солзите му се тркалаа.“ (Ахмед, Бухари, Муслим)
Како што Свевишниот Аллах џ.ш не поттикне на читање на Благородниот куран исто така не поттикнал и на негово внимателно слушање и молчење.
Возвишениот Аллах вели:
„И кога Куранот ќе се чита гласно, слушајтего и не зборувајте за да ви се смилова!“ (Ел-А’раф 204 ајет)
Како што асхабите на Аллаховиот пратеник Мухаммед с.а.в.с го научиле Куранот од Аллаховиот Пратеник Мухаммед с.а.в.с исто така тие продолжиле да ги поучуваат и другите со него. Така пред Убејј ибн Ка’б научиле многу асхаби да читаат Куран како Ебу хурејре, ибн Аббас, Абдуллах ибн Саиб, додека од табиините Абдуллах ибн Ајјаш, ибн Ебу Рабиа, Ебул-Алије и така со изучување на Куранот следуваа генерации од поколение на поколение се до денешно време каде и ние во континуитет го учиме Куранот и го примаме од устите на шејховите и учените.
Потоа рекол:
Блазе на оној кој го запомни Куранот во cвоите гради
Па стана светилка како ѕвесдите светилки
Аллах е најголем! Колку е тоа благодет
Кога ке се рече „Учи“ па учи и се подига во степени
И Куранот се олицетвори во неговиот морал
Во неговите дела и срцето се поврза
И го чита во ноќите со размислување
Солзите се тркалаат по образите
Тоа се својства на чуварите на Неговата книга
Навистина, биди окитен како нивните својства
О чувару на Куранот не си чувар се додека она што го чуствуваш не го применуваш
Што ке ти користи титулата „чувар“
А книгата на Твојот Господар го парчи срцето
О мој , Куранот ни е јажето на успехот
Затоа држете се за неговото јаже за да не се потопите.


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот