Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 12 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 12 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 религија или нација on Саб 16 Апр 2011, 10:53 am

ila

avatar
Сестра
Сестра
Selam alejkum!

Bi sakala da si napishete svoe mislenje za ova tema, I ako nekoj mozhe so dokazi da objasni okolu ova. Koj treba da ni bide poblisku nekoj brat ili sestra po vera ili po nacija??

Ke pocnam od sebesi: Mene pobslisku mi se brakata i sestrite po vera od kolku po nacija..No sepak mozhebi poblisku mi se iskrenite lude shto ne se muslimani od kolku neiskrenite shto se muslimani...Se nadevam nema da bidem losho razbirana, no navistina imav potreba da napisham za ova tema..______________________________________________
Muslim by nature ... Proud by choice

2 Re: религија или нација on Саб 16 Апр 2011, 1:23 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Еселаму алејкум ве рахметуАллах ве баракатуху!
Сестро иншАллах мое мислење е следново во врска со оваа тема:
За мене лично исто така поблиску ми се браката по вера.
Затоа што Ако ми се лугето по нација поблиску јас сигурно грешам.
Зашто: Затоа што лугето кој се по нација многу повеке ги занимава за нацијата отколку Аллаховата вера.
Немој погресхно да ме сватисх има многу Искрени верници пр: Албанци, Турци, Босанци и т.н.
Но истите наведени нации од нив некои луге а можам да рецем и во поголем број дека повеке ги интересира Нацијата одколку верата.
ПА драги брака муслимани навистина свесни сме дека и кај Муслиманите било која нација или држава има Слаби муслимани.
Но ние треба да ги сакаме во Аллахово име и да ги повикаме во вистината во келиме и шхадет:
ЛА ИЛЛАХЕ ИЛЛАЛЛАХ ВЕ ЕНЕ МУХАММЕДЕН РЕСУЛУЛЛА
Па затоа ние треба да ги сакаме браката муслимани од останатите.
Сега да кажам неколку збора за лугето по нација.
Во тие луге има и МУСЛИМАНИ; И КАТОЛИЦИ; И ЕВРЕИ и.т.н.
Исто така јас лично знам и пред мои очи и уши имам слушано кога велат. ЈАС КОГА БИ УМРЕЛ МНЕ СО АЛБАНСКО ЗНАМЕ ДА МЕ ПОКРИВАТ НА ТАБУТОТ.
Има многу ситуации било која нација што нацијата само го занимава нисхто друго.
Сестро немој да ме сватиш погрешно со примерот што го наведов.
Валлахи ги сакам искрените Албанци, турци, Босанци, торбеши и.т.н Но верувај има многу од нив само што нацијата и знамето ги интересира никој друг.
Сестро сепак ова е мое мислење па иншАллах не ке бидам погреен сватен.
Сепак Аллах најдобро знаае.
Еселаму Алејкум ве рахметуАллах ве баракатуху


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

3 Re: религија или нација on Саб 16 Апр 2011, 3:29 pm

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Ес селаму Алејкум ве рахметуллах ве берекатух.

Кажува ибн Тејмијје рахимехуллах:

“Љубов помеѓу верниците е пропишана и е направена обавезна во верата...“ Затоа нека нашите зборови со кои се обраќаме еднинадруги бидат благи и чесни. Нашите лица нека бидат насмеани и ведри. Доколку погрешиме да бараме оправдување еднинадруги.

Исто така кажува ибн Тејмијје во (Меџму’ул – Фетава 28/190):

“Верниците се Аллахови пријатели и пријатели едни на други меѓусебно, а неверниците се Аллахови непријатели и непријатели на верниците. Пропишана е љубов помеѓу верниците и направена е обавезна во верата, а забранета е љубов спрема неверниците и е направена непозната за верниците.“

Кажува Возвишениот Аллах тебареке ве те’ала:

“Верниците и верничките се заштитници еднисодруги: наредуваат добро и одвраќаат од зло, клањаат намаз и даваат зекат и послушни се и на Аллах и на пејгамберот Негов. Аллах ним ќе им се смилува. Аллах, навистина, е Силен и Мудар!“ (Ет Тевба 71)

Драги наши браќа и сестри, ако нема добро изграден пријателски однос помеѓу нас, да се вратиме на почетокот од овој ајет и да видиме што се кажува: “Верниците и верничките...“ Ако нема пријателски однос помеѓу нас, прашањето е - о наши браќа, што е тогаш со нашиот иман, со нашата вера!.

“...Посакувате ли да донесете заради Аллах јасен доказ против самите себеси?!“ (Ен Ниса 144)

“...Аллах ним ќе им се смилува...“ Ако го нема пријателскиот однос помеѓу нас, прашање е о наши браќа дали Аллах Возвишениот нас ќе ни се смилува? Зарем да донесеме очигледен доказ од Аллах тебареке ве те’ала против самите нас!

Братство во име на Нација е еднакво на Неверство!!!

Национализамот е еднаков на Џахилијјет!


“Дали е тоа Џахилијјет тоа во што вие повикувате?!“ (Бухари)

“О луѓе, Ние ве создадовме, навистина, од еден маж и од една жена, и Ние одредивме да бидете народи и племиња за да се запознавате. Најблагородниот кај Аллах, секако, е најбогобојазливиот. Аллах, навистина, е Зналец и Известен!“ (Ел Хуџурат 13)

Кажува Посланикот саллаллаху алејхи ве селлем:

“Аллах од вас ја отстрани гордоста и арогантноста која ја поседувавте во џахилијјет, а исто така го отстранил вашето фалење и пофалување за вашите предци.
О верници со богобојазност и о вие несреќни грешници! Вие сите сте деца од Адем а Адем е створен од земја.
Нека луѓето престанат со пофалбите за умрените предци кои ќе бидат гориво за огнот, а кои кај Аллах ќе бидат помалку важни отколку инсект кој собира разни семиња.“

(Ебу Давуд и Тирмизи, а за овој хадис Ибн Тејмијје кажува дека е Хасен)

Почитувани оддалечете се од оваа болест која е рак на овој 21 век.
Таа е причина за поделби, расцепување, убивање, мрзење со еден збор УНИШТУВАЊЕ НА ИСЛАМСКОТО БРАТСТВО.

Рекол Мухаммед саллаллаху алејхи ве селлем на прошталната хутба:

-О правоверни! Бидете сигурни и да знаете дека заврши времето на незнаење и на лоши традиции што му донесоа многу зло на човечкиот род. Јас ви го кажав правиот пат – пат на спасот по кој вие треба да одите.
-О правоверни! Слушнете што зборувам, не заборавајте и ставате го ова во вашите срца. Морате да знаете дека секој муслиман е брат на другиот муслиман. Сите вие сте исти и имате исти права и обврски. Никаква предност нема арапот над неарапот ниту црнецот на белецот, ниту белецот над црнецот. Сите вие сте потомци од Адем алејхи селам а Адем е створен од земја.

О муслимани! Треба са потполно внимание да се сакате и да се помагате меѓусебно. Не смеете помеѓу вас да се навредувате ниту со сила да одземате едни од други. Од својот брат муслиман земете го само она што тој сам ќе ви го даде. Чувајте се од неправда.

Во вашата работа Исламот и целокупнит интерес нека се воздигнат над вашите лични интереси. Насочете го вашиот живот кон Исламот и дајте се од себе за работата за Исламот.

Никогаш не газете на правата и честа на ниеден човек. Не заборавајте дека почитувањето е една од обавезите на Исламот.

О луѓе! Слушнете што ќе ви речам и добро запаметете. Јас ви ја оставам Аллаховата Книга, Кур’анот кој доколку секогаш се придржувате кон него секогаш ќе ве чува да не залутате и да не го изгубите правиот пат, патот на среќата, радоста и вистината.

Пред вас е целиот мој живот, моите зборови и моите дела. Се што сум зборувал се во полна согласност со Аллаховите одредби.

Вие навистина нема да се најдете во недоумица се додека се придржувате кон Кур’анот и мојот суннет.
4 Re: религија или нација on Саб 16 Апр 2011, 3:37 pm

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
БаракАллаху фике, ја акхи!!!

Аллах субхане ве те ала, да те награди со секое добро на оваа Дунја и на Акхирет, и нека те внесе во Џеннетул фирдевс заедно со Веровесниците, Шехидите и сите добри луѓе, Аллахумме амин ја Рабб!!!

Ме претекна во одговорот, ха ха ха!!!

5 Re: религија или нација on Саб 16 Апр 2011, 5:16 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Monoteizam напиша:Ес селаму Алејкум ве рахметуллах ве берекатух.

Кажува ибн Тејмијје рахимехуллах:

“Љубов помеѓу верниците е пропишана и е направена обавезна во верата...“ Затоа нека нашите зборови со кои се обраќаме еднинадруги бидат благи и чесни. Нашите лица нека бидат насмеани и ведри. Доколку погрешиме да бараме оправдување еднинадруги.

Исто така кажува ибн Тејмијје во (Меџму’ул – Фетава 28/190):

“Верниците се Аллахови пријатели и пријатели едни на други меѓусебно, а неверниците се Аллахови непријатели и непријатели на верниците. Пропишана е љубов помеѓу верниците и направена е обавезна во верата, а забранета е љубов спрема неверниците и е направена непозната за верниците.“

Кажува Возвишениот Аллах тебареке ве те’ала:

“Верниците и верничките се заштитници еднисодруги: наредуваат добро и одвраќаат од зло, клањаат намаз и даваат зекат и послушни се и на Аллах и на пејгамберот Негов. Аллах ним ќе им се смилува. Аллах, навистина, е Силен и Мудар!“ (Ет Тевба 71)

Драги наши браќа и сестри, ако нема добро изграден пријателски однос помеѓу нас, да се вратиме на почетокот од овој ајет и да видиме што се кажува: “Верниците и верничките...“ Ако нема пријателски однос помеѓу нас, прашањето е - о наши браќа, што е тогаш со нашиот иман, со нашата вера!.

“...Посакувате ли да донесете заради Аллах јасен доказ против самите себеси?!“ (Ен Ниса 144)

“...Аллах ним ќе им се смилува...“ Ако го нема пријателскиот однос помеѓу нас, прашање е о наши браќа дали Аллах Возвишениот нас ќе ни се смилува? Зарем да донесеме очигледен доказ од Аллах тебареке ве те’ала против самите нас!

Братство во име на Нација е еднакво на Неверство!!!

Национализамот е еднаков на Џахилијјет!


“Дали е тоа Џахилијјет тоа во што вие повикувате?!“ (Бухари)

“О луѓе, Ние ве создадовме, навистина, од еден маж и од една жена, и Ние одредивме да бидете народи и племиња за да се запознавате. Најблагородниот кај Аллах, секако, е најбогобојазливиот. Аллах, навистина, е Зналец и Известен!“ (Ел Хуџурат 13)

Кажува Посланикот саллаллаху алејхи ве селлем:

“Аллах од вас ја отстрани гордоста и арогантноста која ја поседувавте во џахилијјет, а исто така го отстранил вашето фалење и пофалување за вашите предци.
О верници со богобојазност и о вие несреќни грешници! Вие сите сте деца од Адем а Адем е створен од земја.
Нека луѓето престанат со пофалбите за умрените предци кои ќе бидат гориво за огнот, а кои кај Аллах ќе бидат помалку важни отколку инсект кој собира разни семиња.“

(Ебу Давуд и Тирмизи, а за овој хадис Ибн Тејмијје кажува дека е Хасен)

Почитувани оддалечете се од оваа болест која е рак на овој 21 век.
Таа е причина за поделби, расцепување, убивање, мрзење со еден збор УНИШТУВАЊЕ НА ИСЛАМСКОТО БРАТСТВО.

Рекол Мухаммед саллаллаху алејхи ве селлем на прошталната хутба:

-О правоверни! Бидете сигурни и да знаете дека заврши времето на незнаење и на лоши традиции што му донесоа многу зло на човечкиот род. Јас ви го кажав правиот пат – пат на спасот по кој вие треба да одите.
-О правоверни! Слушнете што зборувам, не заборавајте и ставате го ова во вашите срца. Морате да знаете дека секој муслиман е брат на другиот муслиман. Сите вие сте исти и имате исти права и обврски. Никаква предност нема арапот над неарапот ниту црнецот на белецот, ниту белецот над црнецот. Сите вие сте потомци од Адем алејхи селам а Адем е створен од земја.

О муслимани! Треба са потполно внимание да се сакате и да се помагате меѓусебно. Не смеете помеѓу вас да се навредувате ниту со сила да одземате едни од други. Од својот брат муслиман земете го само она што тој сам ќе ви го даде. Чувајте се од неправда.

Во вашата работа Исламот и целокупнит интерес нека се воздигнат над вашите лични интереси. Насочете го вашиот живот кон Исламот и дајте се од себе за работата за Исламот.

Никогаш не газете на правата и честа на ниеден човек. Не заборавајте дека почитувањето е една од обавезите на Исламот.

О луѓе! Слушнете што ќе ви речам и добро запаметете. Јас ви ја оставам Аллаховата Книга, Кур’анот кој доколку секогаш се придржувате кон него секогаш ќе ве чува да не залутате и да не го изгубите правиот пат, патот на среќата, радоста и вистината.

Пред вас е целиот мој живот, моите зборови и моите дела. Се што сум зборувал се во полна согласност со Аллаховите одредби.

Вие навистина нема да се најдете во недоумица се додека се придржувате кон Кур’анот и мојот суннет.


Аллха џ.ш да те награди ,за исрпното објаснување.

Се е кажанои аргументирано во овој пост!!


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

6 Re: религија или нација on Саб 16 Апр 2011, 5:28 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Да додадам уште нешто од моја гледна точка.

Што се однесува на ваквата спредба .тоа неможе да се спореди никако.
зошто во многу наврати во Куранот и сунетот се спомнува?
,,Муслиманите се брача,,(нигде нема нациитер се брача)

Така да нема споредба во овааа денешна проблематика,

Треба да останеме тоа што сме такви кави што не создал Аллах џ.ш и како такви Муслимани едни наспроти други да се ,,Сакаме,почитуваме ,подпомагаме и сл.

Зошто само така можеме да се сплотиме и успееме во нешто ,во поглед на Остварување на некои Исламски прописи(од типот на Шериатски систем).
А да се Асимилираме ,во едни или други или трети е тоа вече нее Исламски.

Секој Муслиман е должен да чини ДАВЕ,за Ислам а не да чини даве за Асимилација.(нација)

Јас сум Торбеш ,И такоф че останам,ЈАС не барам некој Муслиман да се Асимилира во Торбеш,но несакам и од мене да го бараат тоа?

Секој сакам да ме цени и почитува Како Муслима и како тоа што сум,Како што јас го правам тоа ги почитувам Како муслимани ,без разлика на нивниот Етникум,

А Ако некому смета тоа што сум или не ме прифати такоф како што сум,Тогаш има проблем со самиот Себеси!!


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот