Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
[You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Море и Торбешите почнаа да бидат националисти!!!

Аллахумустеан!!!

Аллаховиот Миленик Мухаммед с.а.в.с. рекол дека национализмот е гнасна работа, па оној кој го следи него, Мухаммеда с.а.в.с. нека се окани од национализмот!

Ideal


Активен член
Знам дека национализмот нема место во исламот,но би прашал:Каква е обврската на еден муслиман ба се бори за своето племе(идентитет),и далие тоа национализам???

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Келиметул-Хакк напиша:Море и Торбешите почнаа да бидат националисти!!!

Аллахумустеан!!!

Аллаховиот Миленик Мухаммед с.а.в.с. рекол дека национализмот е гнасна работа, па оној кој го следи него, Мухаммеда с.а.в.с. нека се окани од национализмот!
Хе па редно беше,но сеуште Торбешите не се националисти поради фактот дек ане се залагаат за нациа него за Етничка заедница.

Акхи ,иншаллах да успаеат и тие нешто ,сепак национализмот нема место во Исламот ,но не доликуваат тие да се умаложаваат и уценуваат ,зошто другите муслимани Ехе ,хе хе ,далиеку се по националисти и нас.

Селам Алејкум(знам дека ме разбирашшто сакам да кажам)


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Ideal напиша:Знам дека национализмот нема место во исламот,но би прашал:Каква е обврската на еден муслиман ба се бори за своето племе(идентитет),и далие тоа национализам???
не нее национализам и тоа е оправдано и треба да си го чиваме нашето потекло!


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

alida

avatar
Сестра
Сестра
SELAM U ALEJKUM , MOZEBI KE IZLEZAM OD TEMAVA ALI SAKAM DA ZNAM ZASTO NE NAREKUVAT TORBESI?


______________________________________________

Muslima4Islam

avatar
Модераторка
Модераторка
alida напиша:SELAM U ALEJKUM , MOZEBI KE IZLEZAM OD TEMAVA ALI SAKAM DA ZNAM ZASTO NE NAREKUVAT TORBESI?

Sestro,

interesno Prashanje... Jas imam slushnato mislam, deka Zborot dojdol od Osmanlite ili Turcite...allahu aleem kolku e tacno ova....mmmmm kako dort i besh....znaci 4 i pet...Ali neznam dali e ova Vistinata. Zarem dase nasmeeme malku.


______________________________________________
Najgolema Sekiracija vo Denot treba da ni bide Ibadetot!!!

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
alida напиша:SELAM U ALEJKUM , MOZEBI KE IZLEZAM OD TEMAVA ALI SAKAM DA ZNAM ZASTO NE NAREKUVAT TORBESI?

Алејкум Селам.

Не нарекуваат ,,ТОРБЕШИ,,според Чафириве,поради тоа дека Сме ја смениле Верата, за една торба Урда,
или како што спомнаа сестрата погоре Дор Беш,(4 или 5) ова значи дека сме биле превтливи како 4и5.

А постои и трета варијанта Торун Беш,Што значи 5 фнук или 5 генрација од Потомството на Ресулелах с.а.в.с

Кога треба да се понижи овој народ не нарекуваат Торбеши,но кога треба да им се даде нешто на овој Народ не нарекуваат Македонци и ко баја ги не преставувале тие (чафирите).
Па и за лошо и за убаво нека не викаат така како што не викаат.

Е сега кога тие не нарекоа торбеши а ние прифативме ,без разлика на неговото значење,сега не несме биле Торбеши сега сме ,вак ви такви онакви ..овие ни се водат ни се тераат.

Ако сме ја смениле Верата за една Торба Урда(извар).

Им кажувам на сите тие кои сметаат дека тоа е вистина а нее вистина измислица е и тоа вече на сите им је јасно че им порачам ,кратко и јасно

,,ТОЛКУ ВРЕДЕЛА ПА ЗАТОА ТОЛКУ ЕФТИНО СМЕ ЈА ПРОДАЛЕ,,


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Vojvodata


Баниран член
Баниран член
LAUTKA напиша:

Што си слушнал??
Deka se organizirale kako nacija i sakale da bidat priznati.Samo toa.


______________________________________________

http://dielli.net

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Vojvodata напиша:
Deka se organizirale kako nacija i sakale da bidat priznati.Samo toa.

ДА убаво си слушналл....


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот