Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 18 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 18 Гости

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 клајнане намаз on Нед 10 Апр 2011, 7:53 pm

ramadan


Нови член
Нови член
еселамуалејкум кога немоземе да го искланјаме целиот намаз како се клајна фарзот и сто се уци после селамот аллах да ве награди

2 Re: клајнане намаз on Пон 11 Апр 2011, 12:48 am

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
ramadan напиша:еселамуалејкум кога немоземе да го искланјаме целиот намаз како се клајна фарзот и сто се уци после селамот аллах да ве награди
Алејкум Селам
1. неесмееш да неможеш да го исклањаш намозот ,освен ако си во бесвеска ситуација или на Бојно поле.

2.Фарзот се клања како и сите варзови во завискос кој Фарз клањаш за кој одреден намас .(се вука Езан и Икамет)

3.а после фарззот се учиу Теспих,33 Пати СУбахналлах,33 Елхамдулилан 33 Аллаху Екбер,потоа наманската дова и намазот е завршен?


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

3 Re: клајнане намаз on Пон 18 Апр 2011, 12:07 am

ibret

avatar
Активен член
Во случај во намазот, ако го изгубиш абдестот тогаш треба повторно да си земаш абдест и да го наклањаш истиот намаз.
Фарзот во намазот се:
1.Почетен текбир-Аллаху екбер
2.Кијам -стоење во намаз, ваџиб е да се каже фатиха
3.Руку-Поклонување во намазот, а суннете да се каже 3 Субаханеке рабиел азим
4.Сеџде-Паџање со целото и носот на земја, овдека суннет е да кажиш 3 Субаханеке рабил е ала
5. С едење во намазот- Ваџиб е да се каже Еттехијату
Се надевам дека ги знаеш Шартовите и Рунковите за и окллу намазот, доколку не ти е нешто јасно ние овдека сме подготвени да ви го објасбниме се.
Аллах еманет на сите!!!


______________________________________________

4 Re: клајнане намаз on Вто 19 Апр 2011, 12:26 pm

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Ес селаму алејкум ве рахметуллах ве берекатух

Јас тука мислам дека прашањето е друго ако не се лажам а за тоа треба да ни образложи членот рамадан:
1. Прашањето гласи:Кога неможеме да го искањаме целиот намаз како се клања фарз.
Одговор: Тука мислам дека се прашува за скратување на намаз односно кога сме на пат значи намазите се кратат односно фарзот од 4 рекати на 2 тие кои имаат 4 рекати фарз (пладне, икиндија, и јација) а додека сабах намаз и 2 рекати не се крати и акшам 3 рекати не се крати и се клања 1 рекат витр. Ова е праксата од ехлис сунет вел џемаат кога сме мусафири односно патници.
2. Исто така намаз се крати кога сме цел или мета на непријатели или поточно во џихад (борба на Аллаховиот пат.
Мислам дека ова е целта на овие прашања а Аллах најдобро знае.
Ако има и нешто друго бујрум надополнете.
Барак Аллаху фикум.

5 Re: клајнане намаз on Сре 20 Апр 2011, 12:00 am

ibret

avatar
Активен член
може и теа да е, недефинирано добро прашање?


______________________________________________

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот