Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 7 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 7 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Аллаховите заклетви во Куранот.

36:2 Се колнам во Кур’анот мудар
37:1:2:3 Се колнам во редиците на поредените, кои го пренесуваат она што се пренесува, и кои, тогаш, кажуваат Опомена:
43:2 Се колнам во Книгата јасна!
43:88 И она што ќе го рече пејгамберот: “Господаре мој, тоа е народ, навистина, кој не верува. “
44:2 Се колнам во Книгата јасна!
50:1 Каф! Се колнам во Кур’анот славен.
51:1:2:3:4 Се колнам во дувачите кои дуваат, и во носачите кои носат тешко, и во пливачите кои пливаат лесно, и во споделувачите на наредбата дека.
51:7 Се колнам во небото, испресечено со покази
51:23 Па, се колнам во Господарот на небесата и на Земјата..
52:1:2:3:4:5:6 Се колнам во Тур, и во Книгата во редици поредена, на кожа одвиткана; се колнам и во Куќата подигната, и во сводот воздигнат, и во морето затоплено,
53:1 Се колнам во ѕвездата кога ќе зајде,
56:76 Се колнам во заоѓањето на ѕвездите,
68:1 Нун! Се колнам во калемот и во она што оние го пишуваат
74:32:33:34 Се колнам во Месечината, и во ноќта кога ќе зајде, и во муграта кога ќе пукне...
75:1 Јас се колнам во денот кијаметски!
77:1:2:3:4:5:6 Се колнам во оние кои се испратени еднизадруги, па, како виор виорат се колнам и во оние кои се разгрануваат, и кои одовојувајќи, одвојувања предизвикуваат, и кои, опомена доставуваат, како оправдување или како опоменување!

79:1:2:3:4:5 Се колнам во оние кои кинат, силно! во оние кои, вадат благо, и оние кои, пловејќи, пловат брзо, и оние кои, предводувајќи, предводат, и кои ги средуваат работите,
81:15 Се колнам во ѕвездите што се скриваат
84:16:17:18 Се колнам во црвенилото вечерно, и во ноќта и во она што таа ќе го збере, и во Месечината кога ќе се исполни,
85:1:2:3 Се колнам во небото со ѕвезди преполно, и во Денот ветен, и во сведокот и во посведоченото,
86:1:2:3 Се колнам во небото и во Деница! А знаеш ли ти што е тоа Деница? Ѕвезда што свети!
89:1:2:3:4:5 Се колнам во зората, и во десетте ноќи, парни и непарни, и во ноќта кога ќе исчезне, има ли во тоа, за надарениот со разбир, заклетва?
90:1 Се колнам во градот овој
91:1:2:3:4:5:6:7 Се колнам во Сонцето и светлината негова, и во Месечината кога го следи, и во денот кога ќе го раздени, и во ноќта кога ќе го покрие, и во небото и во она што Он го подигна, и во земјата и Оној што ја простре, и во душата и Оној што ја создаде,
92:1:2:3 Се колнам во ноќта кога таа ќе опфати, и во денот кога ќе се раздени, и во Оној кој создава машко и женско
93:1:2 Се колнам во утрото, и во ноќта кога таа ќе се скрие,
95:1:2:3 Се колнам во смоквата и во маслинката, и во ридот Синај, и во овој град, безбеден
100:1:2:3:4 Се колнам во тркачките коњи кои ‘ржат, па, со нозете свои по камењата искри искрат, и кои во утринските часови напаѓаат, и кои, трчајќи, прашина дигаат,
103:1:2:3 . Се колнам во столетието! Човекот е поразен, навистина! Освен оние кои веруваат и кои добри дела работат, кои еднинадруги вистина препорачуваат и кои еднинадруги трпеливост препорачуваат!


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот