Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 13 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 13 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 kako da se naklanja namaz on Сре 06 Апр 2011, 11:40 pm

mela

avatar
Нови член
Нови член
selam alejkum
sakav da prasam posto imam braceda sto raboti i doaga kasno doma,odnosno posle aksam, pa dali moze da gi naklanja propustenite namazi i kako?
selam alejkum


______________________________________________
Allah e moj Gospodar, Muhamed e moj pejkamber, Kuranot e moj kitab, Islamot e moja vera, Kabeto e moja kibla, vernicite se moi braka..

2 Re: kako da se naklanja namaz on Чет 07 Апр 2011, 1:01 am

Ideal


Активен член
Па ја мислам дека вака беше: Прво си земаш абдест учиш еден езан за сите пропуштени намази, а икамет за секој намаз посебно и за секој намаз со посебен ниет за кој намаз да го клањаш.

3 Re: kako da se naklanja namaz on Чет 07 Апр 2011, 6:12 pm

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
mela напиша:selam alejkum
sakav da prasam posto imam braceda sto raboti i doaga kasno doma,odnosno posle aksam, pa dali moze da gi naklanja propustenite namazi i kako?
selam alejkumМислам, дека еднаш беше ова (или слично) прашање поставено и одговорено. Аллаху Алем. Но сега се потрудив да најдам Фетва, која што е многу идентична со твојата опишана ситуација (за братучедата твоја), ценета сестро.

Навистина е тешко, да примиме, дека намазот не смее да го напуштиме и по тоа да го пре клањаме, освен ако има навистина нешто, што не спречи. Дозволените причини се „заборавање или успавање„, како што е пренесено од ресулАллах . Аллаху Алем.

А иначе, сестрата, ако има намази за преклајнување, треба прво тие да ги преклања, шти ги промаршила, потоа тие, кои што се на ред.

Без разлика што и како, Аллах субаханаху ве теала да е ја олесни ситуацијата и да ја уцврсти! Аллахума Амин! Ако имате уште некое прашање врз одговорот, слободно настави иншАллах!

ФЕТВА:

Прашање:

Мојот Шеф не ме остава облигаторните намази од духур (пладно) до Иша (јација) да ги клањам на работа. Која е пресудата на ваквата ситуација? Дали смеам намазите после работа да ги преклањам?

Одговор:

Секоја благодарност му припаџа на Аллах!

Промаршувањето на намазите во одреденето време, без доброволна оправада е „голем грев„. Аллах велеи (приближен превод): „Тешко тие, што не му даваат внимание на нивниот намаз,..„ [107:4-5]

Сеид ибн абу Вакас го прашаа, дали каснење на намаз е исто, како да би го оставил на истиот. Тој одговори: „Не, но тоа значи, каснење на нивното одредено време.„ (Тумачење на ајетот)

Ибн Аббас (радихуАллаху Анх) рече: „..тие, што не му даваат внимание на нивниот намаз..„ е во смисла, тие што каснат и не го исвршуваат во нивното ордедено време. (Тeфсиp ел-Куртуби 12/706)

Работа, неје пречка, дневните намази да се напуштаат во нивното одредено време. Аллах субаханаху ве Теала вели (приближен превод): „Во куќите за кои Аллах дозволи да се подигаат... и во нив да се споменува името Аллахово. Го слават Него и наутро и навечер, луѓе кои не ги спречува трговијата и купопродажбата од споменувањето на Аллах, од клањањето намаз и од давањето зекат; се плашат од Денот во кој срцата и опулите ќе бидат вознемирени (поради страотиата од маките на Денот на Воскресението.
...„ [24:36-37]
Ес-сади рече: „Овие мажи, иако се на пазар во работа со нивната трговија, не дозволуваа мислите на Аллах да им се оттргнат, нивните намази на време ги извршуваат и зекаетот го плачаат. Појака е послушеноста и молитвата кон Аллах, тоа е нај главен ниет и цел за нив, а се што ке им дојде меџу нивната цел, го негираат.„


Базирано на предходниот текст треба на твојот шеф да го прашаш за да ти даде доволно време за твојот намаз, или инако треба навистина таја работа, која што де одалечува од ибадетот/намазот, да ја оставиш. А некој, кој што остава нешто поради Аллах, него ке го надомести Аллах со нешто уште подобро!

А Аллах знае се нај добро

Извор: Islam-QA.com (Прашање Број. 38106)


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

4 Re: kako da se naklanja namaz on Пет 08 Апр 2011, 8:08 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Се е кажано во фетватта

Аллху Алем!!!


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот