Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 6 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 6 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Ideal


Активен член
ЗНАЧЕЊЕ НА КОНСТАТАЦИЈАТА ДЕКА ЖЕНАТА Е СО НЕПОТПОЛНА ВЕРА И РАЗУМ

Прашање:Постојано слушам чесни хадиси“Жените се со непотполниразум ивера“.Некои мажи го цитираат само како вид на омаложување на жената. Ја молам еминенцијата да ни го објасни значењето на овој хадис.


Одговор: Од Аллаховиот Пејгамбер Мухаммед а.с. се наведува дека рекол: “Не сум видел никого со непотполен ум и верадека подобро владесо разумот разборито(и одлучно) од вас мажите.“ Прашан е :
“Аллахов Пејгамберу во што се очитува непотполноста на женскиот ум“? Одговорил:“Зарем не е сведочење на две жени еднакво на еден маж?! Потоа е прашан: Аллахов Посланику а во што се манифестира нејзината непотполност во верата? па одговорил: “ЗАРЕМ НЕ Е ТОА СЛУЧАЈ КОГА ЖЕНАТА НЕ ПОСТИ И НЕКЛАЊА КОГАИМА МЕНСТРУАЦИЈА“
Така Аллаховиот Пејгамбер а.с. појаснал дека непотполноста на женскиот ум во слабоста на меморијата и нејзиното сведочење мора да се потпомогн со сведочење на друга жена.тоа е заради тоа што сведочењетотреба да биде попрецизно, затоа што една жена некогаш заборава а некогаш ќе додаде и слично.

Што се однесува на непотполната вера, тоа се огледува во тоа што жената за време на менструација и нифас не клања и не пости и не е должна да ги наклања намазите(за разлика од постот) кој мора да се напости. Ова непотполност не е нешто што на жената и е недостаток, туку тоа е продукт на Аллаховиот закон-Шеријат. Возвишениот Аллах џ.ш. им ги одредил овие прописи во склад со нив(т.е. со нивната природа) икако олеснување за нив,затоа што постот би бил штетен за нив кога би постела во време на хајс и нифас. Така Возвишенот Аллах џ.ш од милоста Негова кон жената да не пости во време на хајс и нифас, а жената нема да ги наклањуват пропуштените намази затоа што би претстсвувало потешкотија,затоа што менструацијата на жената трае една недела додека нифасот најмалку трае 40 дена . Од милоста Аллахова идоброчинството кон жената и ја прекинал обврската за вршење на намаз во и пост во овие состојби .

Од ова не произлегува дека жената е непотполна ум ивера во сите аспекти. ,напротив Пејгаамберот а.с.појаснал дека непотполноста се манифестира во нејзината неможност на прецизно меморирање, а непотполноста на верата од аспект на оставање на намазот и постот во времето на хајс и нифас.

Исто така од ова произлегува дека жената е послаба од мажот во се и дека тој е подобар восе.

Возвишениот Аллах џ.ш во Кур`ан вели:
Мажите се посилни од жените според она што Аллах ги одликува едни над други и според имотот свој кој готрошат.Па,добри жени се оние кои се побожни и кои се чувари,во скрушност она што треба да се чува,и во што Аллах ги чува.Аза оние кои се плашите дека нема да бидат непослушни-посоветувајтеги,одвојтеги во постела и удретеги!А ако пак,ви се послушни небарајте начин зло да им нанесите.Аллах навистина е Возвишен и Голем!“!
(Ен-Ниса,34)

Меѓутоа во некои случаи жената го надминува мажот во многу полиња,а колку има само жени кои ги ндминале мажите во многу полиња со ум ивера.
Недостатокоѕ кој се споменува е спесифичен врзен за разумот и верата како што тоа го појаснал Мухаммед а.с. и со тоа нетреба верникот нетреба да и препишува недостаток во сите работи,каки и недостаток во целата вера.

Ибн-Баз

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот