Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 10 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 10 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Отиди на страна : Previous  1, 2, 3

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 3 of 3]

51 Re: Барање хадиси / пренесувања on Пон 27 Јан 2014, 2:30 pm

medi


Нови член
Нови член
selamunalejkum sakam  da znam   od islam nekoi  ha disi

52 Re: Барање хадиси / пренесувања on Пон 27 Јан 2014, 2:31 pm

medi


Нови член
Нови член
medi напиша:  
selamunalejkum sakam  da znam   od islam nekoi  ha disi

53 Re: Барање хадиси / пренесувања on Пон 27 Јан 2014, 2:39 pm

medi


Нови член
Нови член
selamunalejkum  braka muslimani sakam  da kasam  deka  allah  nesozdal  damu  se poklonime so  sesda  isto poblisku  damuse doblisime so dobri  dela  kon allah i znajte deka  eden  den kese preselime od  ovoj  dunjaluk

54 Re: Барање хадиси / пренесувања on Пон 27 Јан 2014, 2:40 pm

medi


Нови член
Нови член
medi напиша:  selamunalejkum  braka muslimani sakam  da kasam  deka  allah  nesozdal  damu  se poklonime so  sesda  isto poblisku  damuse doblisime so dobri  dela  kon allah i znajte deka  eden  den kese preselime od  ovoj  dunjaluk

55 Re: Барање хадиси / пренесувања on Вто 28 Јан 2014, 8:18 am

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
medi напиша:selamunalejkum sakam  da znam   od islam nekoi  ha disi
  
Кои хадиси сакаш да ги знаеш? За која тематика?
 


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

56 Re: Барање хадиси / пренесувања on Чет 30 Јан 2014, 3:18 pm

medi


Нови член
Нови член
selamunalejkum   braka  muslimani ima  eden hadis  sto veli 

-
Пренесува Енес, р.а., дека Мухаммед, с.а.в.с., рекол: „Кога бев на преминот помеѓу јавето и сонот , ми дојде оној кој што дојде (Џибрил), ми ги отвори градите, го извади срцето, го изми и повторно го врати. Потоа дојде јавачката која беше помала од мазга, а поголема од магаре (Бурак), која беше бела и која ја викаме бурак, па јавнав на неа...”(во друго предание за буракот, рекол: „Кој чекори со брзината на погледот”) ( Бухари).

57 Re: Барање хадиси / пренесувања on Чет 30 Јан 2014, 3:22 pm

medi


Нови член
Нови член
selamu nalejkum  

Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.

58 Re: Барање хадиси / пренесувања on Пет 31 Јан 2014, 5:11 pm

Haqq

avatar
Администратор
Администратор
medi напиша:selamunalejkum   braka  muslimani ima  eden hadis  sto veli 

-
Пренесува Енес, р.а., дека Мухаммед, с.а.в.с., рекол: „Кога бев на преминот помеѓу јавето и сонот , ми дојде оној кој што дојде (Џибрил), ми ги отвори градите, го извади срцето, го изми и повторно го врати. Потоа дојде јавачката која беше помала од мазга, а поголема од магаре (Бурак), која беше бела и која ја викаме бурак, па јавнав на неа...”(во друго предание за буракот, рекол: „Кој чекори со брзината на погледот”) ( Бухари).

  


Малик ибн са‘саа радиху‘Аллаху Анх пренесува, дека Аллаховиот пратеник рекол:
 
„Кога бев близу кабето - меџу сонот и спиењето, слушнав еден глас кој што рече: „Тој е третиот од двајцата.„ Потоа дојде кај мене и ме зеде со него. Потоа извади еден златен сад, кој што беше наполнат со вода од бунарот зем зем. Ми го отвори срцето до тука и тука.*„
 
*Во едно друго пренесување беше прашан пренесувачот – кое значење имаат зборовите „до тука и тука„ – тој одговори: „градите до еден дел од стомакот„.
 
Пејгамберот настапи даље вака: „Ми г о извади моето срце, го изпери со водата од бунарот зем зем, и ми го стави назат – полно со иман (верување) и мудрост.„
 
[Ова пренесување ес забележано од муслим со сахих сенед]

Анас ибн малик рахимуАллах пренесува: Аллаховиот пратеник рече:
 
„Ми го донесе на бурак; едно бело и далго животно - беше поголемо од магаре, а помало од мазга – теа со неговите чекори го стигаше местото во далечина на гледот. Јас го јавав него (бурак) дур го стигнав на јерусалем. Таму го врзав на животното на вратата, која што беше користена од пејгамберите. Потоа влегов во џамијата, клањав два рекаети и излегов.„
 
[Ова пренесување ес забележано од муслим со сахих сенед]


Дали се овие пренесувања, кои што ги бараше?


 Последната промена е направена од Haqq на Пет 31 Јан 2014, 5:51 pm. Мислењето е променето 1 пати


______________________________________________
لا إله إلا الله

„Исламот неможе да се прими - ма и да се одрекнува од ширкот - додека нема и не кажува непријателство кон неверниците и мушриците.„

[Мајмут ат-Таухид с. 19]http://www.ahlu-sunnah.org

59 Re: Барање хадиси / пренесувања on Пет 31 Јан 2014, 5:49 pm

Haqq

avatar
Администратор
Администратор
medi напиша:selamu nalejkum  

Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.

    

Хадисот, кој што ние познате гласи вака:

Аллаховиот пратеник рече:

„Секој, кој што ќе ги рече зборовите „Задоволен сум со Аллах за мој Господар, со исламот за моја религија и со мухамед за Аллахов пратеник„ - гарантиран муе рајот.„

Твоето наведено пренесување не ние познато.

 


______________________________________________
لا إله إلا الله

„Исламот неможе да се прими - ма и да се одрекнува од ширкот - додека нема и не кажува непријателство кон неверниците и мушриците.„

[Мајмут ат-Таухид с. 19]http://www.ahlu-sunnah.org

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 3 of 3]

Отиди на страна : Previous  1, 2, 3

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот