Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 10 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 10 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Отиди на страна : 1, 2, 3  Next

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 3]

1 Барање хадиси / пренесувања on Вто 05 Апр 2011, 3:38 pm

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат

Барање хадиси / пренесувањаТука можеме иншАллах да побаруваме хадиси / пренесувања, кои што некогаш сме ги слушнале, а не знаеме каде се забележани итк. Ако некој од членовите го има изворот каде што е тој хадис забележан, може тука да ги постира. Се то ова, за корист иншАллах.______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

2 Re: Барање хадиси / пренесувања on Чет 14 Апр 2011, 10:08 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Еселаму Алејкум брака и сестри го најдов следниов Хадис па иншАллах да го поделам со вас заедно.
Па би прашала.
Дали ваков хадис постои:
“Koј во Исламот ке внесе некоја убава новаторија,за неа ке биде награден и ке ја има наградата на секој оној,кој после него ке ја чини, со тоа што од нивната награда нема ништо да одзема, a кој во Исламот ке внесе некоја ружна новаторија,ке биде за неа казнет и ке го сноси гревот на оние кои тоа ке го чинат после него,а од нивните гревови ништо нема да одзема .”
(Mуслим,хадис бр. 1017; Tирмизи,хадис,бр. 2675; Aхмед, 4/ 357; Несаи, 5/ 75; Ибн маџе,хадис бр. 203.)
Ова го презедов од еден форум па иншАллах да видеме заедно дали ваков Хадис постои или е измислен ДАИФ


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

3 Re: Барање хадиси / пренесувања on Пет 15 Апр 2011, 3:11 am

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
Muaz ibn Abdurahman напиша:Еселаму Алејкум брака и сестри го најдов следниов Хадис па иншАллах да го поделам со вас заедно.
Па би прашала.
Дали ваков хадис постои:
“Koј во Исламот ке внесе некоја убава новаторија,за неа ке биде награден и ке ја има наградата на секој оној,кој после него ке ја чини, со тоа што од нивната награда нема ништо да одзема, a кој во Исламот ке внесе некоја ружна новаторија,ке биде за неа казнет и ке го сноси гревот на оние кои тоа ке го чинат после него,а од нивните гревови ништо нема да одзема .”
(Mуслим,хадис бр. 1017; Tирмизи,хадис,бр. 2675; Aхмед, 4/ 357; Несаи, 5/ 75; Ибн маџе,хадис бр. 203.)
Ова го презедов од еден форум па иншАллах да видеме заедно дали ваков Хадис постои или е измислен ДАИФ

брате муаз. Баш за вакви и слични прашања е оваа тема отворена.

Бисмиллахи Р´Рахмани Р´Рахим!Овој хадис се доведува од голем дел на луџе, кои што сакаат нивнтана заблудна интерпретација „за бидат„ да го оправдаат. Но вистината е сасим друга, како што ке видиме следно...

...навистина! Предходниот Хадис ес „САХИХ„, но нажалост е само последниот дел од тој хадис постиран и плус многу катастрофлано преведен. А зекташите, наравно, само последниот дел го земаат од тој прекрасен хадис.

Целосниот хадис:

Една група боси мажи од племето „мурдар„, кои што имаа облека со флеки и на нивните потези сабју, дојдоа кај Аллаховиот пратеник . Кога пејгамберот ја виде нивната сиромаштија, се смена фарбата на неговиот лик. Му нареди на билал ел-хабаши да вика езан и икамет, и по тоа се изврши намаз. После намазот, зборуваше кон џемаетлиите; им ги цитира првите ајети ос сурето ниса, каде што е забрането, односот кон својата фамилија да прекрши и после тоа им го цитира 18. ајето од сурето ел-хашр, каде што е наредено, од својството да се даде, за на сиромашните да им се помогне. После тоа рече : „Верникот мора од динарот, дирханот, облеката, житото, хурми (благо овошје), дури од полонивата на една хурма, да даде садака (донација).„ На тоа, стана еден човек од племето анзар и донесе една кеса со пари која беше толку голема, што не би можела да фклопи во една машка рака. После тоа секој донесе нешто за јадење, облекување итк. Се собраа две купчиња за облекување и јадење. Аллаховиот пратеник многу беше зарадван и после цитирање на „ЛаиЛлаха ИллАллах (Шехадет), рече:

„Кој што во исламот ке отвори еден добар пат (во смисла за хаир работа), за него ке биде награден и ке ја има наградата на секој оној, кој после него ке ја чини, со тоа што од нивната награда нема ништо да одзема, a кој во Исламот ке отвори некој лош пат, ке биде казнет и ке го сноси гревот на оние кои тоа ке го чинат после него, а од нивните гревови ништо нема да одзема .”


Хадисот е пренесен од муслим во китабу´л илм број 15, китабу´зекает број 69, од несаи китабу´зекает број 64)

Значи очигледно можеме да гледаме, дека контекстот на тој хадис е одзет. Но вистината секогаш излега! Алхамдулиллах!

ИншАллах ти помогна предходново објаснување и иншАллах ти го одзеде сомнежот, не само тебе и на сите оние, кои што ге го читаат ова објаснување.


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

4 Re: Барање хадиси / пренесувања on Пет 15 Апр 2011, 9:26 am

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
баракАллах феек ја Ахи!
Го молам на Возвишениот Аллах џ.ш да те награде со џеннет фирдеус.
Аллаху мој те молам сочување од воведување новотарии во Исламот.
Аллаху мој те молам Сочување од Шир, те молам сочувањне со знаење или без знаење да не направиме ширк на Аллах џ.ш.
Аллаху мој те молам опростиниги гревовите, Навистина сам
о ти си опростувач го сакаш опростувњето па и нас опростини.
Аллаху мој дозволи последните зборови да ни бидат КЕЛИМЕ И ШЕХАДЕТ:
ЛА ИЛЛАХЕ ИЛЛАЛЛАХ ВЕ ЕНЕ МУХАММЕДЕ РЕСУЛИЛЛАХ


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

5 Re: Барање хадиси / пренесувања on Пет 15 Апр 2011, 11:57 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Прекрасно објаснато ,Акхи,[You must be registered and logged in to see this link.]
Аллах џ.ш да те награди за трудот?

Што не че видиш и прочиташ по Суфиските Форуми.
Само се прашувам со намера го прават тоа или од не знаење,ако незнаат нека прашаат а не да ги вадат од контекст Хадисите? и да шират само клевети и уцени,да нарекуваат секти а самите не се гледаат во каква заблуда останале и че останат за секогаш,се додека се контрираат или не ги признаваат јасните докази че останат во Даллалет!!


Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се
разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А
оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач,
навистина!


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

6 Re: Барање хадиси / пренесувања on Саб 16 Апр 2011, 3:49 pm

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Е Лаутка така е тоа никој не може туку така да следи некого освен со лаж и лажни докази да би го следеле во нешто, во основа луѓето имаат разум ама ето кога ќе им се помешаат работите доаѓа до тоа да луѓето почнуваат да работат нешто што не е пропишано од верава!!

Во денешно време кога би му рекол на некого прави сеџда на овој кип, тој е твојот Господар секој ќе му рече бегај од мене тоа е лажно божанство, Аллах е мојот Господар(ова го пишувам за оние кои се оприпишуваат на Ислам, затоа што и ден денес има народи кои веруваат во кипови каско будистите, индусите и некои дриги племиња широм светот). Ама Шејтанот ланетуллах не спие па им ја искривил верата од друга страна така што на луѓето им го поматнил разбирањето во други работи како што е законодавството. Најголемиот проблем во денешницата се јавува токму тука и луѓето не можат да го спознаат Ширкот токму тука во законодавството.
И тука има таканаречена Улема која им помешала на луѓето токму овие работи. ИншаАллах, се надевам дека бев јасен!!!

7 Re: Барање хадиси / пренесувања on Саб 16 Апр 2011, 7:32 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Почитувани драги брака и сестри ке ве замолам за една работа за еден хадис.
Ми беше поставено прашање: Дали за мене Осман р.а е бидачиа?
Па би прашал: Дали е забележен некој хадис вАллахи неможам да најдам дека ОСМАН р.а вовел 3 езан за џума намаз.
Тој кој ми го постави ова прашање ми рече дека Тоа што Осман р.а вовел трет езан во џума било добар бидат.
Па Јас пред тоа имав напишано следново: Бидатот те носе во далале а далалетот заблудата во оган џехеннем.
Па брака и сестри Поради ова ми рекоа дека Дали Осман р.а е во џехеннем и е бидачиа.
Нормално дека одговорот ми беше НЕ иншАллах Осман р.а како емирил муслимин ке биде во Џеннет.
Па брака и сестри ке ве замолам за Поука и совет.
Еселаму Алејкум


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

8 Re: Барање хадиси / пренесувања on Нед 17 Апр 2011, 12:47 am

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Осма р.а вовел Фтор Езан ,на џумаа намас,токму така,или трет со се икаметот.

Тоа го направил ,што му дал голема важнос на Петочниот Намас или молитва,Неделна Молитва?(значи од вазноста на денот и намазот)Тој не вовел нешто што е непознато за Исламот,неможе Езан да се спореди со нивните Суфиски заблуди .


Што не значи ако не се Испее Фториот Езан,нема да биде полноважен Намазот. и да се Испее или не Џума намазот е полноважна!!

Во врмето или животот на Ресуелах с.а.в.с немало Други Езан освен еден.

Осма р.а неее Бидатчија и тие кои ти го поставиле ова прашање,кои се и да споредуваат нешто што вовел Осма р.а со некои Турски писатели ,што вовеле Мевлут,Келемте ухит,и слични многу Бидати.

Осман р.а тоа го направил со додатна колсутација со Тогашните Асхаби р.а

И не сме следбеници на Салаф е Салих(трите генерации)значи ги следиме и Асхабите р.а кои живееле со Ресулелах с.а.в.с а не следиме.некои писатели или таканаречени нивни учењаци и слични работи,

Нека не те замараат со Османа или Омера р.а тие се исправни нека гледаат тие да си ги решат нивните Тарикатски заблуди,(кои и Суфи и сите други секти ги нарекуваат Ехку сунет,според ниф сит се иправни само Вехабиите или ние сме Фитнеџии,секкташи и што ти незнам други обвинувања)тоа им је трик стапица која ,сакаат да ја наметнат на Асхабите р.а

Ние имаме вродостоен Аргумент каде Ресулелах с.а,в,с не подочил.

,,Нај исправни после мнене че бидат ,трите генерации,,и тука нема што ние да им докажуваме за Ебу Бекра,Омера,Османа ,Алија,Ебн АБАС,ХАЛИД ебн ВЕЛИД и слични други Асхаби. р.а

Нека не копаат по Праведноста на Асхабите р.а


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

9 Re: Барање хадиси / пренесувања on Нед 17 Апр 2011, 1:47 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Драги брака и сестри вАллахи ова сга подоле ке го постирам од извадокот нивни.
Најповеке што ме погоди во душата вАллахи кога ми рече СПОРЕД ТЕБЕ ТОА СЕ ОДНЕСУВА И ЗА ХЗ.ОМЕР.
Евего цитатот од заблудничкиот форум:

Затоа што некои луѓе брате, погрешно толкуваат некои работи и се сведува на ширење на некоја идологија кој не е во согласност со ехлу суннет, како што гледаш колку е нивното влијание подвесно што во самиот пост имаш кажано дека секој бидат е далелет кој води во оган те. џехеннем, а според тебе тоа се однесува и за хз. Осман ра. ,(Аллах да не сочува од такви мисли), зошто еве ќе ти одговорам !

и Драги брака и сестри вАллахи се колнам во оној во чии раце е мојата душ во Аллах џ.ш дека јас немам што да се двоумам дали е така или не. Знам дека вистинскиот алху-суннах вел џемаат е Следењето на Куранот и Синнетот.
Па така брача и сестри иншАллах да сме од оние кој ке биде задоволен Алах џ.ш.
иншАллах да сме од оне луѓе кој ке биде во Џеннет.
Амин


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

10 Re: Барање хадиси / пренесувања on Нед 17 Апр 2011, 9:06 pm

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Селамуналејкум ве рахметуллахи!!ИншаАллах овој пат ќе заваршам пред да ми биде избришано све!! Ха ха ха ми паѓа компјуерот!!!

Бисмиллах!!!
Се пренесува од ебу нуџејх ел-’Ирбад ибн Сарија р.а..
„Аллаховиот Пратеник салаллху алејхи ве селлем, не подучаваше со делотворни совети насихати, од кои срцата ни растрепери а очите ни се наполнија со солзи, па му рековме: Аллахов Пратенику како да ни даваш опросни насихат, па подучине со нешто“ Аллаховиот Пратеник салаллаху алејхи ве селлем рече:„Во аманет ви оставам да се плашите од Аллах, да бидете послушни и покорни на оние кои управуваат па макар бил и роб, кој од вас после мене живее ќе биде свесен на многу разидувања. Должност ви е да се држите за мојот суннет и суннетот на Хулефаи Рашидин после мене(Хулефаи Рашидин се првите четворица праведни Халифи) Цврсто држете се за тоа, чувајте се од новотарии, затоа што секоја новотарија е кршење од правиот пат“ (Пренесуваат: ебу Давуд, Ибн Маџџе, Тирмизи, Ахмед и Ед-Дарими)Во друг ривает стои новотариите носат во заблуда а секоја заблуда носи во оган.....
1.Тука ни е јасен доказот дека треба да следиме и суннетот на Хулефаи Рашидин а Осман и Омер беа едни од нив!!
2.Треба да се види што е новотарија во Шеријатот!! Тука има една книга на босански е преведена не знам како би ја поставил се вика „Свејтлост Суннета и Тама Бидата“ па би ја препорачал на сите да ја прочитаат!! ево линк за таа книга:http://www.scribd.com/doc/19863719/Svjetlost-Sunneta-i-Tama-Bifiles
3.Треба да се види што е езанот во Исламот!!! Колку што е познато во прво време муслиманите освен за намаз Езан учеа и за собирање на муслиманите за некоја потреба има докази колку сакате!!!Затоа на крај еден насихат од мене кога кажуваме ова важи прво од мене па до сите да ги кажуваме целосно хадисите а не само да ги вадиме од контекст и да знаеме за што се употребуваат и каде во која ситуација. Се надевам дека бев од корист, бидејќи абу ал/Емин кажа нормално доволно на оваа тема.
А Лаутка и Муаз гледам дека сте млади (не замерувајте ми на изразов) и дека ве чека она што го пројдовме сите ние такви секирации и расправи ќе имате уште многу!! Затоа со знаење на прво место и опремете се со сабур, а знаете како се опремува со сабур со „ДОБРОВОЛЕН НАМАЗ“
Селамуналејкум ве рахметуллах!!!

11 Re: Барање хадиси / пренесувања on Нед 17 Апр 2011, 11:36 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Аллах џ.ш да те награди Акхи,за советувањто и твојоф додатен пост?

Селам Алејкум


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

12 Re: Барање хадиси / пренесувања on Пон 18 Апр 2011, 1:22 am

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат


Како што веќе наведи братот, како прво треба да ние јасно, дека, иако би донесол осман (р.А.) бидат, дека тоа е ипак суннет. И неможе некои шии, кои што го производиле мевлудот, или некој султан, што го презел во пракса на истиот, да ги споредиш со осман (р.А.) или слично.

РесулАллах : „Одма после смртта моја, ке видите разделување на умметот. Вашата обавеза е, да го следите мојот суннет и суннетот на моите исправни халифи.„

Како друго: Езанот во време на ресулАллах секогаш се викал во тоа време, кога ресулАллах се качувал на минбарот. Но кога бројот на муслиманите се зголемил, со конзус од сите асхабии (ибн аббас (р.А.), Али (р.А.), ебу хурејра (р.А.) итк., донесле одлука, да се вика езан малку порано, без да се оттргне исправниот езан (додека се качувал имамот на минбарот). Се то тоа со ниет, муслиманите на време да се известеат, дека дојде време на џумаа / и за да имаат време тие, џумаата да ја постигнат. А не за да донеси бидат во ибадетот или слично.

Во денешницава, тоа неје више потребно, затоа што секој од нас (сигурен сум) има саат, и знае, во кое време испаџа џумаа намаз.

Ако ги земаме овие примери, за бранење на некои бидати, кои што се створуваат, и ако сакаме со истите да покажеме: „ЕВЕ, и Омар, Осман, Али (радихуАллаху Анхаум) извршувале бидати - тогаш да се прашаме самите, до кое дереџе сме дошле со нашата вера? До кој степен сакаме да ја донесиме? Целта ние, цела вера да ја измениме? Затоа што ова е добро, она е добро, вака е добро, онака е добро?

Ништо! СубаханАллах! Два три хадиси од контекст извлечени, три четири шафиитски алими, кои што ги објаснуваат овие причини да добар начин - и? готово! Ете! дозволено е бидат!

А од друга страна, нај упоменувачни хадиси се газат со нози, кои што викаат, дека секое нешто, што не припаџа од ова (ислам), е одбиено. Секоја новотарија, е џехенем. Овие ли воопшто не се вредни? СубаханАллах!

Од друга страна изјави од побројни алими, кои што викаат, дека секој бидат е одбиен итк.? Но не - јас сум ханефија, но ги примам сите изјави, за добар бидат, од шафиитски алими! Тоа е начинот денешен! Естагфируллах!


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

13 Re: Барање хадиси / пренесувања on Пон 18 Апр 2011, 1:30 am

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
баракАллаху фикум! Аллах да ве награди со Џеннет иншАллах/


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

14 Re: Барање хадиси / пренесувања on Вто 19 Апр 2011, 1:04 am

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
PRVOM EZANU ZA DŽUMU: Kaže imam Muhammed Kišmiri Dujubendi El-Hanefi:''
Ne vidim dokaza kod četiri mezheba o učenju ovog ezana u džamiji osim
što navodi autor djela 'El-hidaje' (Burhanuddin Ali b. Ebi Bekr
El-Marginani), da se ta praksa naslijedila od prethodnika, potom su
učenjaci prenosili ovo mišljenje iz spomenutog djela. Shvatio sam da
nemaju dokaza pa pribjegavaju nasljedstvu dotične prakse.''(Fejdul-bari,
2/335; od Kišmirija)(Napomena: To znači da je ovaj propis neutemeljen
jer nema dokaze u Kur'anu i sunnetu)


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

15 Re: Барање хадиси / пренесувања on Пон 01 Aвг 2011, 7:30 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
Ti ne znaš što novo vovedoa posle tebe!

Sehl ibn Sa’d r.a,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:”Jasum vašiot predvodnik na Izvorot Havd,koj ќe mu priogja ќe se napie,a ako se napie,nikogaš nema da ožedni.}e mi priogjaat lugje koi gi poznavam i koi ne gi poznavam,potoa megju niv i mene ќe se postavi prepreka.” (El Buhari,Kitabu reqaiq, 264/7,Muslim, Kitabu fedail,1793/4,229)

Vo drugiot rivaet stoi:”Tie se od mojot ummet (narod)”,pa ќe se kažuva:”Ti ne znaeš što novo vovedoa posle tebe.”A jas ќe velam: ”Neka se odalečeni onie koi izmenija posle mene.” (El Buhari, Kitabu reqaiq,264/7,6583)


______________________________________________

16 Re: Барање хадиси / пренесувања on Пет 05 Aвг 2011, 2:31 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

"Neprekineto edna grupa od mojot ummet ke ostane na vistinata. Nema da im našteti onoj koj im se spotivstavuva.”(Sahih Muslim Vol. 3 hadis br. 1309)“Bidi na ovoj svet kako stranec ili patnik”(Sahih Buhari hadis br.6416)“Što imam jas so ovoj svet?Mojot primer so ovoj svet e sličen na patnikot koj zastanal pod senkata od nekoe drvo,a potoa go napušti i zamine.” (Ahmed hadis br.3701) i (Tirmizi hadis br.3377)“Bidi umeren na ovoj svet,Allah ke te saka,bidi vozdržan za ona što go go poseduvaat ludjeto,tie ke te sakaat”.(Ibn Madže hadis br.4102) i (Taberani hadis br.10522)


“Ovoj svet e prokolnat i se što e von ego e prokolnato osven spomnuvanje na Allah s.v.t.,i slično na nego,naučnikot i onoj što bara nauka.” (Tirmizi hadis br.2322) i (Ibn Madže hadis br.4112)

“Ti čoveku nemaš od tvoeto bogatstvo osven ona što si go jadel pa isfrlil ili oblekol pa raspadnalo ili podelil pa zaminal.” (Sahih Muslim hadis br. 2958)Allahoviot Pratenik s.a.v.s., mrazel nekoj da go fali i zabranil da go vozdignuvaat so falenje.Zatoa rekol: ”Nemojte da me vozdigate kako hristijanite što go vozdigaa Isa a.s.,vsušnost jas sum Allahoviot rob i pratenik.” (Sahih Buhari hadis br. 3445)1“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,zabranuval naduenost i gi preziral naudenite,pa si rekol:”Naudenite (gordelivite) na Sudniot den ke bidat oživeani vo forma na zrno, poniženost ke gi opkružuva od sekoja strana.”(Ahmed,hadis br.6639)Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,prenesuva od Allah s.v.t.,deka rekol:”

Naduenosta e moja obleka,i koj ke mi se protivreči nekoj vo toa,ke go frlam vo Ogan.” (Sahih Muslim hadis br. 2620) i (Ebu Daud hadis br. 4090)


Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol: “O lugje,zboruvajte obično kako što zboruvate sekokaš,ne dozvoluvajte šejtanot da se poigrava so vas.” i (Ahmed hadis br. 10876) i (Ebu Daud hadis br. 4806)


Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,ednaš se nalutil koga nekoj čovek rekol:

“Što saka Allah i što sakaš ti.”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,mu rekol:

”Teško tebe,teško tebe.Zarem mene me izednači so Allah? Tuku reči samo edinstveno Allah što saka.” (Ahmed hadis br.1842) i (Nes’ai hadis br.10825)


______________________________________________

17 Re: Барање хадиси / пренесувања on Пет 12 Aвг 2011, 10:16 pm

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат


Akhy Muaz ibn Abdurrahman? Zashto go izbrisha tvoeto prashanje? Nemoj da se plasish od onie Dzuhal, sto koristeet takvi Hadisi za Dokaz, deka se tie vo smisla!

Kako prvo - vo Hadis Broj 1756 e preneseno od 'Uqba b. 'Amir radihuAllahu Anh so pochetnite zborovi: "Koga bevme vo Suffa, izleze Pejgamberot nadvor i reche...".

Nema nikakva vrska so deneshnite, taka na recheni, sufii! Vo toa Vreme imashe eden Narod, sto beja "Ahlu Suffa" narecheni - toj narod ziveele vo Dzamijata na resulAllah i bile Den i Noch so Ibadet, Uchenje (`Ilm) zanimavani. Muhammad im nosel Donacija, se grizhel za nivnoto zdravje itk. - No tie sigurno ne bile Sufii, koi sto gledale Meleki, koi sto bile vo Kontakt so Allah itk. (kako sto tvrdat deneshnive Dervishi!!!)Sahih Bukhari Volume 001, Book 010, Hadith Number 576.
Narated By Abu 'Uthman : 'Abdur Rahman bin Abi Bakr said, "The Suffa Companions were poor people and the Prophet said, 'Whoever has food for two persons should take a third one from them (Suffa companions). And whosoever has food for four persons he should take one or two from them' Abu Bakr took three men and the Prophet took ten of them."

Во превод:

Пренесено од абу усман: „Абдур рахман бин Аби бакр рече: „Ахлу суфа беја сиромашни луџе, и пејгамберот рече: „Кој што има јадење за двајца, би требало да земе еден трет од нив. Кој што има јадење за четворица, би требало да земе еден или двајца од нив. Ебу Бакр (р.А.) зеде тројца од нив, а мухаммад зеде десет од нив.„

Nema nishto sovrzano so Dervishishtava, koi sto se po vekov kako paraziti (na rochito vo Turska i kaj nas vom MK) zdvizheni!

Drugite Hadisi, koi sto gi imashe navedeno, se slichni - vo eden Zbro se spomnati "Ahlu Suffa" - i ete, gotovo - za niv e toa Dokaz, deka se tie vo smisla - no tie, sigurno ne Huhale/ne se vrtele vo krug - i sigurno ne odele kon Grobovi da se molat so pomosh ili so sebep od umreniot kaj Allah subahanahu wa Tealá - Omar radihuAllahu Anh sigurno ke gi ubiel smesta!

Ahlul-Biddah wal Sufija wal Dzahalija, sekogash ke se vo zaguba! Ahlu Sunnah wal Jammáh ke bide sekogash vo pobeda! Alhamdulillah!


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

18 Re: Барање хадиси / пренесувања on Саб 13 Aвг 2011, 1:07 am

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Abu Al-Amin напиша:

Akhy Muaz ibn Abdurrahman? Zashto go izbrisha tvoeto prashanje? Nemoj da se plasish od onie Dzuhal, sto koristeet takvi Hadisi za Dokaz, deka se tie vo smisla!

Kako prvo - vo Hadis Broj 1756 e preneseno od 'Uqba b. 'Amir radihuAllahu Anh so pochetnite zborovi: "Koga bevme vo Suffa, izleze Pejgamberot nadvor i reche...".

Nema nikakva vrska so deneshnite, taka na recheni, sufii! Vo toa Vreme imashe eden Narod, sto beja "Ahlu Suffa" narecheni - toj narod ziveele vo Dzamijata na resulAllah i bile Den i Noch so Ibadet, Uchenje (`Ilm) zanimavani. Muhammad im nosel Donacija, se grizhel za nivnoto zdravje itk. - No tie sigurno ne bile Sufii, koi sto gledale Meleki, koi sto bile vo Kontakt so Allah itk. (kako sto tvrdat deneshnive Dervishi!!!)

Во превод:

Пренесено од абу усман: „Абдур рахман бин Аби бакр рече: „Ахлу суфа беја сиромашни луџе, и пејгамберот рече: „Кој што има јадење за двајца, би требало да земе еден трет од нив. Кој што има јадење за четворица, би требало да земе еден или двајца од нив. Ебу Бакр (р.А.) зеде тројца од нив, а мухаммад зеде десет од нив.„

Nema nishto sovrzano so Dervishishtava, koi sto se po vekov kako paraziti (na rochito vo Turska i kaj nas vom MK) zdvizheni!

Drugite Hadisi, koi sto gi imashe navedeno, se slichni - vo eden Zbro se spomnati "Ahlu Suffa" - i ete, gotovo - za niv e toa Dokaz, deka se tie vo smisla - no tie, sigurno ne Huhale/ne se vrtele vo krug - i sigurno ne odele kon Grobovi da se molat so pomosh ili so sebep od umreniot kaj Allah subahanahu wa Tealá - Omar radihuAllahu Anh sigurno ke gi ubiel smesta!

Ahlul-Biddah wal Sufija wal Dzahalija, sekogash ke se vo zaguba! Ahlu Sunnah wal Jammáh ke bide sekogash vo pobeda! Alhamdulillah!


БаракАллаху феек ја Ахи.Го избришав мојот коментар поради што го прочитав Хадисот во Сахих Бухари па затоа ми беше јасно.

Ахи а бе не да се плашам од нив Туку ја докажав Алхамдулиллах заблудата нивна па така и ги напуштив Алхамдулиллах.Но Сепак мој Мили Брате Аллах да те награди за тоа што го наведе на моето Барање Аллах со Џеннет иншАллах.иншАллах овој текст кој ти го наведе ке биде доказ за тие кој ке го побараат овој Хадис. БаракАллаху феек.иншАллах Ако Аллах не му ја открије вистината нека Биде Заблудата на Суфиската Глава.

Како што знаеме исто така дека овој Хадис не е наведен за Суфиите. Знаме дека Уште од Времето на Мухаммед с.а.в.с. Не постоеле СУФИИ. Знаеме дека Суфизмот дојде после Векови од Мухаммед с.а.в.с. Па така Мили мои Брака и Сестро Знајте дека Кој да ви рече дека Суфизмот е од времето на Мухаммед с.а.в.с. ве излажал. Затоа што Самиот суфизам го доведе Прв кој себеси се прогласил за суфија е Абдук - Абдул Керим, 210хиџретска година. Од тука можеме да видиме дека Суфизмот е после 210 год после Мухаммед с.а.в.с. доведен.


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

19 Re: Барање хадиси / пренесувања on Вто 23 Aвг 2011, 12:52 am

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
селам алеклум ве рахметулахи ве берикету ме интересира дали овој хадис е сахих или пак измилсен даиф

Оној кој ќе го посети мојот кабур шефаатот ќе му е халал. (Беззар)


Бидејчи на многу преданија на хадиси се стретнува спротивно од дадениот хадис? што мислете?Wink


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

20 Re: Барање хадиси / пренесувања on Вто 23 Aвг 2011, 3:56 am

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
islam nur напиша:селам алеклум ве рахметулахи ве берикету ме интересира дали овој хадис е сахих или пак измилсен даиф

Оној кој ќе го посети мојот кабур шефаатот ќе му е халал. (Беззар)


Бидејчи на многу преданија на хадиси се стретнува спротивно од дадениот хадис? што мислете?Wink

-

секако Ахи! Даиф! Види Ахи - сите познати хадиси, кои што се спомнати во врска со повикување за посетување на гробот од ресулАллах се даиф. Тоа е и причината, зашто во шесте сахихија книги (бухари, муслим, абу давуд, насаи, тирмизи, бејхаки) нема сахих хадис, што повикува експлицитно за посетувањето на нечии гроб!

А дарул кунти, ел-баззар и други се познати со пренесување и забележување на даиф хадиси, како што е потврдено од хафиз едх-дхабаби во лизан ел-мизан (4/285), ел-хафиз ибн хаџар аскалани во лизан ел-мизан (6/217) со објаснување на сличен хадис кој што гласи: „Кој што ке ме посети посел смртта моја, е исто, како да би ме посетил додека сум бил жив...„ (ел-даркунти 2/278).

Затоа и ке најдиш во денешницава, ако има дебата за некоја пракса, за некој адет, одма носат хадиси од тие пренесувачи - одма знај, дека немаат поема од наука на хадиси. Само покушуваат нивната идеологија со даиф/муртад хадиси да ја поддржат, а тоа неје темел од исламот, затоа што секој знае, дека валидни докази се само оние, кои што имаат сахих сенед (здрав ланец)!

А кај Аллах е Секоја моќ на знаење!


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

21 Re: Барање хадиси / пренесувања on Чет 25 Aвг 2011, 12:47 pm

Muslima4Islam

avatar
Модераторка
Модераторка
Salam Alaykum wr wb,koga upatuvami Dovi kon Allah, koga mu se molime za Oprost ili za Pomosh znam deka e pogreshno da se veli: innshaAllah- ti Allah ako sakash...

Sekako Allah pravi i dava stho saka...Znaci da ne go molime na Allah so innshaAllah...ako sakash...

Ne sum sigorna koj e toj hadith, koj ni go objasnuva ova..Ako mozhete da mi pomognete..Go baram Hadithot na makedonski Jazik!!!barakaAllahu feekum.wa alaykum salam wa rahmatullahi wa barakatuhu


______________________________________________
Najgolema Sekiracija vo Denot treba da ni bide Ibadetot!!!

22 Re: Барање хадиси / пренесувања on Чет 25 Aвг 2011, 4:26 pm

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
Muslima4Islam напиша:Salam Alaykum wr wb,koga upatuvami Dovi kon Allah, koga mu se molime za Oprost ili za Pomosh znam deka e pogreshno da se veli: innshaAllah- ti Allah ako sakash...

Sekako Allah pravi i dava stho saka...Znaci da ne go molime na Allah so innshaAllah...ako sakash...

Ne sum sigorna koj e toj hadith, koj ni go objasnuva ova..Ako mozhete da mi pomognete..Go baram Hadithot na makedonski Jazik!!!

barakaAllahu feekum.

wa alaykum salam wa rahmatullahi wa barakatuhuАллах субаханху ве теала вели [гхафиир: 40;60]:

„Повикувајте Ме, ќе ви се озвијам!...„

Се пренесува во сахих од ел-бухари број 5864 како и во сахих од ел-муслим број 4839:

„Никој од вас да не вели: „О Аллах опростими, ако сакаш. О Аллах, смилувајмисе, ако сакаш.„ Него да биде убеден и цврст во упатувањето на својата желба, дека Аллах од никого неможе да се насили.„

Во друга прилика се пренесува [сахих од ел-бухари број 3347], дека ресулАллах на болесни луџе им велел:

„Се надеванм дека неје ништо лошо. Тоа е чистење, ако сака Аллах [иншАллах]!

Разликата меџу тие два хадиси е едноставна. Во првиот хадис е очигледно, дека се работи за упатување на дова и таја дова треба, како што пишува, цврсто и со убедливост да се упати.

Во другиот хадис се потврдува состојбата онака како што е и ресулАллах му пожелува на болниот човек, со Аллахова дозвола, се нај добро.

А Аллах се нај добро знае!
______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

23 Re: Барање хадиси / пренесувања on Чет 25 Aвг 2011, 5:17 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
islam nur напиша:селам алеклум ве рахметулахи ве берикету ме интересира дали овој хадис е сахих или пак измилсен даиф

Оној кој ќе го посети мојот кабур шефаатот ќе му е халал. (Беззар)


Бидејчи на многу преданија на хадиси се стретнува спротивно од дадениот хадис? што мислете?WinkТука ке наведан еден Хадис каде сите можиме да видеме дека забрането е да се моли на Гроб од Мухаммед с.а.в.с. или на гробови од пејгамбери:Ресулуллах с.а.в.с. при крајот на животот, на мимберот рекол:

-Аллах ги проколна оние кои гробовите на своите пејгамбери ги претворија во место за клањање. После мојата смрт не претворајте го мојот мезар во идол на кој ќе се клања...

Ви наредувам добро да се однесувате со енсариите, оние ми беа како облека на телото и носители на мојата порака, сакајте ги, а простувајте им на оние од нив кои прават зло.(Бухари, Муслим, Макик)


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

24 Re: Барање хадиси / пренесувања on Чет 25 Aвг 2011, 7:24 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Abu Al-Amin напиша:

-

секако Ахи! Даиф! Види Ахи - сите познати хадиси, кои што се спомнати во врска со повикување за посетување на гробот од ресулАллах се даиф. Тоа е и причината, зашто во шесте сахихија книги (бухари, муслим, абу давуд, насаи, тирмизи, бејхаки) нема сахих хадис, што повикува експлицитно за посетувањето на нечии гроб!

А дарул кунти, ел-баззар и други се познати со пренесување и забележување на даиф хадиси, како што е потврдено од хафиз едх-дхабаби во лизан ел-мизан (4/285), ел-хафиз ибн хаџар аскалани во лизан ел-мизан (6/217) со објаснување на сличен хадис кој што гласи: „Кој што ке ме посети посел смртта моја, е исто, како да би ме посетил додека сум бил жив...„ (ел-даркунти 2/278).

Затоа и ке најдиш во денешницава, ако има дебата за некоја пракса, за некој адет, одма носат хадиси од тие пренесувачи - одма знај, дека немаат поема од наука на хадиси. Само покушуваат нивната идеологија со даиф/муртад хадиси да ја поддржат, а тоа неје темел од исламот, затоа што секој знае, дека валидни докази се само оние, кои што имаат сахих сенед (здрав ланец)!

А кај Аллах е Секоја моќ на знаење!
Аллах џ.ш да те награди...


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

25 Re: Барање хадиси / пренесувања on Чет 25 Aвг 2011, 8:01 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Muaz ibn Abdurahman напиша:Тука ке наведан еден Хадис каде сите можиме да видеме дека забрането е да се моли на Гроб од Мухаммед с.а.в.с. или на гробови од пејгамбери:Ресулуллах с.а.в.с. при крајот на животот, на мимберот рекол:

-Аллах ги проколна оние кои гробовите на своите пејгамбери ги претворија во место за клањање. После мојата смрт не претворајте го мојот мезар во идол на кој ќе се клања...

Ви наредувам добро да се однесувате со енсариите, оние ми беа како облека на телото и носители на мојата порака, сакајте ги, а простувајте им на оние од нив кои прават зло.(Бухари, Муслим, Макик)Бисмилахх

Но некои си земаат за право, па дури би користеле даиф хадиси , како би ја оправдале , заблудата.. Аллах затоа не предупредува да не бараме помош од мелеки и веровесници,и вели дека тие кои ги повикуваме се робови како што сме и ние.

Се надеваат на милоста од Аллах како што и ние се надеваме, а се плашат од казната како што и ние се плашиме.И тие сакаат да му се приближат Нему како и ние што се обидуваме.Од овде гледаме дека-Иако мелеките се молат за нас,ние немаме право да бараме опрост од нив.


Ист е прописот со повикување на добрите луѓе.Никој од првите генерации не го правел бидејќи тоа било новотарија и средство кое водело кон ширк и обожување на тие луѓе,покрај Аллах.Но тоа не би било слушај кога истото би го правеле со живи луѓе.Едноставно со смртта се бришат обврските кои ги имал живиот кога би го повикале на помош.


Затоа Аллах џ.ш Вели:

На еден човек кому Аллах му објави и Книга и Мудрост и пратеништво не му одговара да им зборува на луѓето: “Бидете мои, а не Аллахови робови!” Туку зборува: “Бидете Аллахови робови, зашто во Книгата поучувате и во неа истражувате.”

(Али имран 79)

Нема да ви наредуваат да ги земате мелеките и пејгамберите за господари. Зарем ќе ви наредуваат неверство кога сте веќе Послушни?


(Али Имран 80)Аллах џ.ш да не сочува од вакви заблуди!


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 3]

Отиди на страна : 1, 2, 3  Next

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот