Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Десет кратки занимливости on Пон 04 Апр 2011, 11:37 pm

ibret

avatar
Активен член


1.Оној кој ќе заведе туѓа жена не ни припаѓа веќе нам (на муслиманите)

2.Кој три пати ќе замоли за Џеннет, Џеннетот за него ќе замоли: “Боже, воведи го во Џеннет!„

3.Најдобар намаз, после фарзовите, е ноќниот намаз (поготово во задната третина од ноќта)

4.Нема вера оној, од чија злоба нема мир неговиот сосед

5.Мелеките се чудат на муслиманот кој ќе помине покрај муслиман а не го поселамува

6.Кој три пати ќе замоли за спас од Џехеннемот, Џехеннемот ќе замоли за него: “Боже, спаси го од Џехеннемот!„

7.Кој на муслиманот му ја одбрани честа, нему Аллах, на судниот ден ќе му го одбрани лицето од огнот

8.Куран треба да се учи со разубавен глас, под абдест и свртен кон кибле

9.На муслиманот не му е дозволено да го избегнува својот брат повеќе од три дена кога ќе се скараат

10.Аллах, с.в.а., e позаслужен да од Него инсанот повеќе се срами отколку од луѓето

11.Најдобри луѓе се оние кои долго живеат и низ тоа прават добри дела

12.На човекот кој простува, Аллах уште повеќе му го зголемува угледот

13.На кого Аллах му сака добро, го става на искушение

14.Кој убаво земе абдес и клања два рекати и го замоли Аллах за некаква потреба, Аллах ќе му ја исполни порано или подоцна

15.Сомневањето е најлажниот говор

16.Аллах му помага на човекот се додека тој му помага на својот брат (на муслиманот)

17.Имало сто и дваесетина илјади веровесници, а од нив само 313 Пратеници

18.Во поглед на иманот, најкомплетни верници се оние кои имаат најубав карактер

19.Забрането е да се минува пред човек кој е на намаз

20.На човекот не му е дозволено да зборува додека обавува нузда (се наоѓа во купатило)


______________________________________________

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот