Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 7 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 7 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Таливат сеџде on Пон 04 Апр 2011, 5:01 pm

Ideal


Активен член
Eс селамун алејкум!
Би прашал нешто:Што е сеџде Таливат и кога се прави???
Аллах џ.ш.да ве награди!

2 Re: Таливат сеџде on Пон 04 Апр 2011, 6:59 pm

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
Ideal напиша:Eс селамун алејкум!
Би прашал нешто:Што е сеџде Таливат и кога се прави???
Аллах џ.ш.да ве награди!

Ве алејкум селам

„Сеџде ет-таливат„ е паџање на сеџде (исто како во намаз), со разлика дека тоа се прави врз читање на Куран.

Во сахих од ебу давуд, ибн меџа, ел-хаким и ел-даракутуни пренесено, а од ел-мудхури и имам ен-невеви како хасан класифициран, е пренесено:

Амр ибн ел-´Аас пренесува, дека пејгамберот , 15 Ајети цитирал, каде што треба да извршиме сеџде, три од нив се во суре ел-муфассал.

Сите сурина во преглед:

7.206;
13:15;
16:49;
17:107;
19:58;
22:18;
25:60;
27:25;
32:15;
38:24;
41:37;
53:62;
84:21;
96:19;

Значи, секогаш, кога ке ги цитираме овие ајети, е голем предлог, да извршиме сеџде. Значи суннет, не мустахаб (морално или ваџип).

Имаме могучност да наведиме, кој Алим како и што рекол за оваа тематика, но ова би требало да е иншАллах доволно.

Аллаху Алем


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот