Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 18 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 18 Гости

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Бришење на Теми? on Саб 02 Апр 2011, 12:33 am

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Селамуналејкум ве рахметуллахи ве берекатеху!!!

Бисмиллах!!Елхамдулиллахи Раббил'алемин!!!Нека е салават и селам на Мухаммед с.а.в.с. негототе чесно семејство, неговите Асхаби и сите оние кои го следат до Судниот ден!!!

Целта на ова мое пишување е односно поточно прашувам дали е добро да се стопираат или бришат одредени теми на форумот!!!

Од она што забележав и што ми беше јасно е дека треба да се избегнат вреѓања и гибети измеѓу нас самите членови и вреѓање на одредени Даии!!!

Валлахи и јас сум на тој став да не се споменуваат имиња поготово во ова време кога има толку многу несогласности и разединувања измеѓу многу фракции и следбеници,

Ама!!!

Дали е тоа исправно???????

Во времето на Имам Ахмед ибн Хамбел рах. беше фитната на „Стварање на Кур'анот“ и кој хаман единствен кој го сочува од таа фитна од учените беше Имам Ахмед ибн Хамбел рах. И после толку малтретирања и закани и мачења од страна тогашните власти некои негови ученици дојдоа кај него и му рекоа да признае дека е така а тие ќе знает дека не така само да би ги избегнал тортурите од тие залими, одговорот на Ахмед ибн Хамбел беше: Видете што прават писарите по чаршиите“ тие му рекоа чекаат што ќе речиш ти, тогаш рече „ако јас речам дека Кур'анот е створен писарите ќе запишат така и фитната ќе се прошири уште повеќе и нема да има крај“

Ајде сега да видиме колку денешниве таканаречени УЛЕМА зема пример од него и колку се оправдани кога знаеме дека Ширкот е забранат освен во присила ама за Учените и тогаш е забранат!!А оној кој дозволил Ширк исто како и да го направил, плус на тоа неговата дозвола (од Учениот) зема поголем размер него од нас обичните смртници!!!

А ако гледаме на тоа зошто донесуваме проклетство на Шејтанот кога тој беше еден од најучените, па поради неговиот КУФР!!!!

Зошто ги споменуваме по лошо Шејховите на заблудените секти!!! Поради КУФРОТ и Ширкот!!!

Што е разликата ако еден Шејх од некој Тарикат дозволи да му се Чини сеџда на некое турбе кое е Ширк (затоа што сеџдата е ибадет) и еден денешен Даија кој дозволува да се чини Ширк во законодавството било тоа да е гласање или покренување на судски спор кај Тагут (затоа што тоа е ибадет нему на Тагутот) и едните и другите дозволиле Ширк!!!Тоа нивниот КУФР!!!

Дали е паметно ако некој со доказ ни достави дека одредена особа(некој од Даиите) згрешил и со тоа ни насочува, затоа што се рабити за грешки кои се од Основата на Исламот!! АСЛУД-ДИН ИСЛАМ- Дин значи систем на живеење од најобичниот пропис па до најголемиот пропис по кое треба да се владеат луѓето!!!

А ако тоа овде се забранува да се обзнанува за грешки на некои Даии а дозволува за други Даии било да се живи или умрени,па не знам што е веќе целта на овој форум!!!

Бујрум одговорете ми објаснете ми дај да видам, Валлахи го засакав форумов и скоро секој ден влегувам внатре многу работи учам од тука!!!

Ес-селамуналејкум ве рахметуллах!!!

2 Re: Бришење на Теми? on Саб 02 Апр 2011, 12:57 am

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
ва Алејкум Селам ве рахметуАллах.
Прво да споманм дека целта на овој форум е Поучување и изучување.
Исто така тука во овој форум ни е цел да да ја искажеме вистината со веродостоњи Аргументи од курански Ајети и Хадиси.
Како што гласи твоето прашање јас ке споманм следново:
- Форумот има правила и врз правилата треба да се задржуваат членовите и врз правилата да постираат теми.
- доколку некоја тема изразува навредување или вреѓање на некој Член од форумот, Шејх, Даија, и т.н истата тема ке биде избришана.
причина: прекршување на правилата на форумот.
Сега за сега од мене толку.
Еселаму Алејкум ве рахметуАллах ве баракатуху


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

3 Re: Бришење на Теми? on Саб 02 Апр 2011, 2:12 am

Haqq

avatar
Администратор
Администратор
Келиметул-Хакк напиша:Селамуналејкум ве рахметуллахи ве берекатеху..

Пополно те поддржувам за тоа што го наведи, и исто така твоето спомнување на „Ел Вара Вел Бара„ во други пост!

Ние, како членови тука, сите мора да се помагаме, на секој начин, додека ке приметиме, дека некој од нас греши, или дека некоја состојба или наука погрешно ја сватил!

Приликата на овој форум е, да земиме поуки од салаф ес-салих, како и од нивните шејхи, кои што даваат фетви (или поуки), кои што не се косат со „Куран и Суннет„.

Како прво:

Ги спомнав на некои Шеихи во затворената тема - така беше? Така!

Еве ке ти дадам еден пример од тие шеихи:

На пример, еден од нај познатите е, шејх ал-албани (без разлика дали го гледаат некои како шеих или не). Во предходниот век (до 1999 година), тој беше тој, што имаше нај големо знаење во наука на хадиси. Имено: Никој немаше толку чисто свачање на класирање хадиси (по сахих, хасан, даиф, муртад).

И сега тука се фклучува мојот текст, ја Ахи!

Како напишав? Јасно е, дека имале „фатални„ грешки во акидата, и наравно можат тие да се земаат како пример, дека толкувањето нивно за самата состојба е грешна, со докази од куран и суннет и со докази од други шеихи, како и што рекле за таја состојба, а не од наш вид, како ја свачаме ние истата или слично.

Ако би биле ние во стање да толкуваме курански ајети, да ги споредуваме со нечии изјави, тогаш би биле на вистина мноооогу напред. Но вистината е инаква - ние сме приморни Алимските воведи да ги користиме, за да го сватиме исламот по лесно, и за да не одиме во заблуда! Аллах да не чува! Амин!

Со ова сакам да ти кажам, дека Ал-Албани е за мене гоооолем шејх во „наука на хадиси„! И секогаш кога би имал могучност неговиот стаф кон некој хадис да го проверам, би се услужил.

Шејх ибн усејмин:

Ибн Усејмин рахимуАллах беше еден од тие, кои што секогаш беја во џихад, за повратување на шериатот во саудиска арабија (со кафирски владари).

Само толку сакам да спомнам, дека тој прекрасен шеих пред смртта негова, НА СИТЕ ВЛАДАРИ во така на речените исламски земји, ГИ ИЗ ТЕКФИРА, затоа што никогаш не владееле (во последниве години) по куран и суннет!!! Аллах да му го опиши тоа како добар дел! Амин!

Ибн бин баз:

Тој шеих е за мене прекрасен шеих во „фикх„, што навистина скоро сите денешни шеихи и даији (кој што се нарекуваат следбеници на селеф ус салих) се врачаат на неговите доведи во таја тематика итк.

Пораката моја, што сакам да ја доведам! Секој од овие шејхови има прекрасни коментари, за различни исламски побарања. Како на пример ел-Албани: За прашање, дали смее слики да се стават во куќа, одговори не, иако еден многу голем дел, може да се рече, скоро нај големиот дел вика, дека сликање со апарат неје исто, како „цртање со своја рака„ - и повеќе од нив го интерретираат хадисот од сахих ел-бухари и муслим, дека тие слики се во смисла за „од човечка рака направени„. Но Шејхот вели...како е тогаш состојбата со некој, кој што го клава филмот во камерата, што го обезбедува и управа видот на истата, што го стиска на дугмето за да направи слико, дали тоа неје од човечка рака направено? Или самиот апарат сликото го прави?„...!

Од секого, можеме да земиме, додека е во врска со веродостојни докази и коментари! Тоа е целта на мојот пост! И сигурен сум, дека имаат некои, иако имаат по чиста Акида, по чист „Таухид„, што носат по слаби докази за некоја ствар ван таухид итк. - иншАллах сум јасен!

А текстот од мухаммад хасан, во другата тематика, како прво неможам во моментов да го проверам, дали е коректно преведен или не / а други: во преводото сватив една јасна порака (и би требало сите истата да ја сватат), дека воопшто не повикува за демократија, него ги мотивира на народот, да гласаат за „Муслиманското Братство„, кои, како што наведив, покушуваат повеќе години (нажалост неуспешно) да донесеат шериат во египет. Затоа западниов свет се плаше од тоа...викаат од една страна „Ете, сега ке има могучност народот во египет да се ослободи, со демократија...итк.„ а о друга страна се плашат, како што можеме јавно да читаме и да чуеме, да не стане египет радикална (по нивно свачање) исламска држава, поради „муслиманското братство„.

Радикална-Исламска Држава за нив значи: „ШЕРИАТ, со Каменување, сечење на раце итк...(како што во мал дел се извршуваше и како што беше од кафирот мубарак толеирано, затоа што немаше никаков друг разлог - Аллах да го уништи - Амин!)

Мухаммед Хасан самиот кажува во тоа интервју, дека скеогаш велел, никој да не гласа.

Но сега едно да забележиме и ве молам искреноста моја во ова да ја забележите и иншАллах идејата да покушате да ја сватите, без никакви додавања или негативни мисли кон таја:

Демократски гласања се исламски/шериатски ХАРАМ/ШИРК! Тоа е на сите јасно! Ако не муе на некому јасно, нека доведи тука зашто! ИншАллах!

Но состојбата во Египет е јасна! Тагутот се уште има власт, дури Тагутот на Тагутот владеет, ЕГИПЕТСКАТА ВОЈСКА! Еузубиллах!

Тие ке одржуваат гласање, за да се избери нова влада, со прецедател итк.

Сега! Муслиманските Браќа да продолжеат со атентати кон тагутите (кои што секогаш сум ги поддржувал во тие земји), или да ја искористеат таја „Шанса„ (иншАллах) и да дојдат на власт со цел „исламскиот шериат„ да го донесат?

А како ке биде крајта, на тоа прашање има „без сомнежлив„ одговор! Аллах е Кадар, и тој нај добро го знае крајот на сето ова! Аллаху Алем!

Ако не се мотивира народот да гласаат за „Муслиманското Братство„, е баш тогаш ке се приближи Египет до западната Демократија! Еузубиллах!!!

А ако и тие, од кога ке дојдат на власт, шериатот го гнјават и го одбиваат како не современ или слично (еусубиллах) - тогаш Аллах да ги уништи! Ако навистина немаат намера да владеет по Шериат, Аллах да ги уништи! Ако вистина се мунафикун, Аллах да ги уништи!

И на крај, Ахил Карим - ве Аллахи! Јас сум последниот на овој свет, кој што сака да се симпатизира Демократија или други закони освен Куран и Суннах, него го сведочам на Куранскиот Ајет во Сура ез-зумер број 3:

Внимавај, чистата вера е - Аллахова! Оние кои земаат други заштитници освен Него: “Ги обожаваме само да не приближат до Аллах, поблиску! Аллах, навистина, ќе им пресуди за она за што, токму, станаа деленици. Аллах, секако, не ги упатува лашковците и неверниците!

ИншАллах сум во право со мојово надеж ако каќам, дека тие не ги обожаваат нив, него ги користат сите могучности, за Аллаховата Вера да попеди! иншАллах, иншАллах, иншАллах!

А за самиов форум, Аллах нај дорбо ја знае мојата намера, и Аллах знае, што сакам да постигнам со овој вовед тука! И Аллах субаханаху ве Теала знае, дека ве сакам во Име на Аллах субаханаху ве Теала, и дека ви чинам дови, за вашето членство и вашиот труд! А членовите други, кој што веќе ме знаат, јасен им је мојот став кон „Тагхут, Ширк...итк.„! Исто така го знаат ставот мој кон Шиа-Рафидах, Мартуридија, Ешарија, Суфија (и нивните Тарикати), Ахмадија и сите други зекти!

А постовите, кои што се блокирани за даље пишење или кои што се бришани, не се поради што имаме лично нешто против некого (еузубиллах)! Еузубиллах!!!

Аллах да ве награди, и ве молам, да не ја шириме темава даље - баракАллаху Феек!

http://www.ahlu-sunnah.org

4 Re: Бришење на Теми? on Саб 02 Апр 2011, 1:36 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
баракАллаху феек ја Ахи.
Аллах да те награди за трудот кој му докажа на братот.
иншАлах е јасно се.
Еселаму алејкум ве рахметуАллаху ве баракатуху


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

5 Re: Бришење на Теми? on Нед 03 Апр 2011, 1:31 am

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Селам Алејкум
Брача и сестри.зошто некако одма во погрешна слисла се разбираме?
Администраторот уба објасни .

[You must be registered and logged in to see this link.]

зашто и како и тоа е познато и наведено верувај ,нее интересно да се расправа за една личнос ,

Темат аја отвориф и ја отвориф за секави постови и може да се продолжи тамо со секакви постови но да не асоцираме или исклучиво на една личнос!

На сите ние познато дека ИВЗ на македонја дека е во голема непознатост на Ехли сунетот или на изворниот Ислам(салеф е салих).или знаат а нечат да признаат дека тој е исправниот пат,тие се нарекуваат Ханефии ама далеку се од Имам ебу ханифа .све наопаку работат ?

Наше да продолжиме да бидиме покорни и послушни на Аллах џ.ш !

Другите нека не обвинуваат за ,,ВАКВИ ,ТАКВИ ИЛИ ОНАКВИ,а ние да продолжиме по потрга по испраниот Ислам?

Што се однесува во врска со Шејховите или Учењаците на Исламот сите имаат и корисни и погрешни работи,од секој можеш да земеш ако е базирано на Аргумент а ко не можеш да одбациш?
посебно за Албани и јас некако вонекаои работи не ми се соппаџа со Умоф,
дали е клевета врз него или вистина што некои хадиси од Бухари,ги избацил,незнам со сигурнос ама ако тоа го направил згреш,Зошто знаеме сите ние кој е Бухари.

Зато идемо далје за исте паре Very Happy
Ес Селам Алејкум Ве рахметулахи ве берекатуху!


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

6 Re: Бришење на Теми? on Нед 03 Апр 2011, 11:19 am

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Селамуналејкум ве рахметуллахи ве берекатеху!!

Внимателно ги читав сите коментари,се изненадив искрено да ви кажам на некои работи!!!

Како прво Јас вас ве сваќам дека го сакате овој форум и дека сакате односно треба и јас да сум од тие па исправно е да речам САКАМЕ да овој форум се држи на принципи кои предходно се поставени. И тоа е добро, јас се сложувам со тоа мора да се држиме на некои принципи односно една линија!!

Второ моето излагање беше да се запрашаме уште еднаш да видиме дали треба некои измени да има на таа линија(немојте да ми замерувате ако сум толку упорен)

И наведов некои случки од поранешните времиња и дали е Улемата ако погреши во некои работи кои се фатални и погубни за неговиот Ислам и дали се тие вредни повеќе да се бранат или не?


И на крајот веќе од порано во секави расправии кога биле и кога некој го напаѓа овој Дин а некој го брани имало голема поука за искрените кои се во поптрага на Хакк, Валлахи сум бил на доста такви расправии и го молам на Возвишениот да има секогаш Браќа кои ќе го бранат Хаккот и да има секогаш искрени кои би профитирале од такви расправии!!

А да знаете такви расправии имало и ќе има само на нас е дали ќе го искористиме тоа или не???

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот