Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 9 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 9 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 kako se klanja pravilno Witr? on Пет 01 Апр 2011, 7:44 pm

Muslima4Islam

avatar
Модераторка
Модераторка


ako znaete dami kazhete kako se klanja pravilno Witr???
Imam citano deka se klanja od 1-11 Rakati..No ako klajname primer 3 Rakati, togash ne bilo pravilno da se sedi dolu posle ftoriot Rakat na tashagud--trebalo odma da se stane na 3. Rakat i na Kraj da se pravi tashagud i taslim...

InnshaAllah ke mi objasnete vie podobro...A koj Dovi se potrebni i kade se rezitiraat tie?

barakAllahu feekum.

wa alaykum salam wa rahmatullahi wa barakatuhu


______________________________________________
Najgolema Sekiracija vo Denot treba da ni bide Ibadetot!!!

2 Re: kako se klanja pravilno Witr? on Пет 01 Апр 2011, 7:57 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Јас имам сумено дека.
Витр намаз се клања на следниов начин:
Прво клањајне 2 рекати и потоа предавање на селам.
Потоа уште 1 рекат Кој ке го обавиме а на тој рекат од врачањето од Руку да чиниме Дуа.
Аллах ху Алем.

Аллах најдобро знае иншАллах да видиме што ке кажат и другите.
Еселаму Алејкум


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

3 Re: kako se klanja pravilno Witr? on Пет 01 Апр 2011, 10:54 pm

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Ве алејкумусселам ве рахметуллахи ве берекатеху!!!

Ебу Ејјуб ел-Енсари р.а. пренесува дека рекол Аллаховиот Пратеник с.а.в.с. „Витр намаз е обавеза, па кој сака нека клања пет, кој сака три, а кој сака нека клања еден рекат“(ебу Давуд, Ибн Маџе)

Од Аиша р.а. се пренесува дека Аллаховиот Пратеник с.а.в.с. клањал единасеет рекати, притоа давајќи селам на секој два рекати и на крајот клањал еден рекат Витр.(Муслим)

Еден од познатите начини на кланање на Витр е прво се клањаат два рекати(после Фатиха на првиот се учи сура е'Ала, а на вториот сура Кафирун) на вториот рекат се седи(Тешеххуд) и се дава селам.Потоа се клања третиот рекат (после Фатиха се учи задните три сури-Ихлас,Фелек, Нас)се оди на руку'у после тоа се учи дова, па потоа се оди на сеџда(2) и се седи на Тешеххуд и се дава селам.Има повеќе дови па погледајте во Хусни Муслим!!

4 Re: kako se klanja pravilno Witr? on Саб 02 Апр 2011, 10:32 am

Muslima4Islam

avatar
Модераторка
Модераторка
salam alaykum wr wb,
Allah da ve nagradi. amiin...
Znaci salam posle ftoriot Rakat, se stanuva na Tretiot i polse Ruku se kazhuvaat Dovite od hinsul muslim....

Jasno, fala mnogu.

salam alaykum wr wb


______________________________________________
Najgolema Sekiracija vo Denot treba da ni bide Ibadetot!!!

5 Re: kako se klanja pravilno Witr? on Саб 02 Апр 2011, 1:06 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Muslima4Islam напиша:salam alaykum wr wb,
Allah da ve nagradi. amiin...
Znaci salam posle ftoriot Rakat, se stanuva na Tretiot i polse Ruku se kazhuvaat Dovite od hinsul muslim....

Jasno, fala mnogu.

salam alaykum wr wb

Da sestro tokmu taka inshAllah Allah da ni gi ukabuli namazite.


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот