Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Пријателување со Кафири!!! on Пет 01 Апр 2011, 12:26 pm

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Ес селаму алејкум ве рахметуллах ве берекатух.

Шејх Сулејман ибн Абдуллах рахимехуллах.

“Гледаш како многу од нив пријателуваат со кафири. Колку само е лошо она што самите себе си го припремаат; Аллах на нив да се налути и вечно во оган да останат“ (Ел Маиде 80)

Така Он, Возвишениот, го разјаснил држењето на пријателство, лојалност, предаденост, придржаност со еден збор ’Мувалат’ спрема кафирите – а сето тоа повлекува со себе Аллахова лутина и вечна казна, па дури и ако личноста е Ха’иф (Оној кој се плаши).

Никој не е оправдан од овој пропис, со исклучок само Мукрах (Присилен) со реални вистински услови за Икрах (Присиленост).

А што да се каже ако ова е обединето со јасен и отворен куфр и отворено помогнување на непријателите да се искорени искрениот ибадет кој му се прави само на Аллах, Единствениот и да се втемели правење ибадет на некого друг покрај Аллах?

Што да се каже за случаите кога се соработува и помогнува да се искорени Неговото Законодавство – Кур’ан и Суннет и помогнување да се втемели законодавство кое се спротиставува на Аллаховото, како што се измислени, човечки закони?

2 Re: Пријателување со Кафири!!! on Пет 01 Апр 2011, 7:31 pm

Muslima4Islam

avatar
Модераторка
Модераторка
Salam Alaykum wr wb,

Mislam deka ima ushte eden Ayet vo Sura 5 so Kafirite i Evreite...wa allahu aleem.

imam nekolku Prashanja na ova Tema:
1. No, nie im pomagame na niv ili ne gi poddrzhuvame vo Kufurot.., Nashata Namera e da gi povikuvame vo Islam a so toj Niet ni treba i dobro Ponashanje...Kako daja razberam vo ovja Slucaj Zabranata?


2. Ako e Prijatelstvoto so niv skros Zabraneto, togash zastho im je na Mazhite dozvoleno da imaat nemuslimanski Zheni?

barakAllahu feekum za vashiot Trud. amiin


______________________________________________
Najgolema Sekiracija vo Denot treba da ni bide Ibadetot!!!

3 Re: Пријателување со Кафири!!! on Пет 01 Апр 2011, 7:50 pm

Talib-Ul-Haqq

avatar
Брат
Брат
Ве алејкум селам ве рахметуллах ве берекатух.

Точно така сестро се мисли на пријателство на невернички начин (А тоа е помогнување кафирот против муслиман), а не оној начин меѓу човечки јас би го нарекол, кога ние заради разни причини и потреби или заради дава би се нашле со неверник тоа и не е пријателство и не се мисли на тоа, туку тоа преставува еден вид на дружење.

А за другото прашање не ми такнува ајетот каде Аллах во Кур’ан кажува дека Ехлул Китабијките можат да се омажат за муслиман а не обратното, и секако делот каде е дозволено да се јаде месо од она што ќе го заколат Ехлул Китабиите.

ИншАллах се надевам дека ти олеснив.

Ќе се потрудам да го најдам ајетот.

Ве Фикум БаракАллах.

4 Re: Пријателување со Кафири!!! on Пет 01 Апр 2011, 10:26 pm

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Muslima4Islam напиша:Salam Alaykum wr wb,

Mislam deka ima ushte eden Ayet vo Sura 5 so Kafirite i Evreite...wa allahu aleem.

imam nekolku Prashanja na ova Tema:
1. No, nie im pomagame na niv ili ne gi poddrzhuvame vo Kufurot.., Nashata Namera e da gi povikuvame vo Islam a so toj Niet ni treba i dobro Ponashanje...Kako daja razberam vo ovja Slucaj Zabranata?


2. Ako e Prijatelstvoto so niv skros Zabraneto, togash zastho im je na Mazhite dozvoleno da imaat nemuslimanski Zheni?

barakAllahu feekum za vashiot Trud. amiin


Ве алејкумусселам ве рахметуллахи ве берекатеху!!!

Како прво барам халал, од тебе, заради две работи. првото е тоа што ме чекаш да ти одговорам за четвртото прашање од темата на германски што е Тагут, халали немајќи време не сум стигнал затоа што одговорот е подолг, а втората работа јас сеуште не можам да се навикнам да контактирам со сестри по форум затоа халали ми, и го молам на Возвишениот да ми опрости и мене и на сите Муслимани!!!


Бисмиллах!!!Елхамдулиллах Раббил'алемин!!

На твоите прашања е лесно да се одговори, бидејќи делимично спаѓаат во Основата на Верава(Аслуд-Дин).

Кога ќе се вратиме на меселата Ел-Вера Вел-Бера, Љубов и Мрзење во име на Аллах, ќе видиме дека најголема љубов спрам еден човек е да го сматраш дека е муслиман/ка, значи да му припишуваш Ислам, и од тука се стартува односно ова е основата на љубовта спрам еден муслиман/ката, па потоа доаѓаат останатите обавези што се имаат кон братот муслиман/ката.

Спротивно на тоа е нормално Бераата спрам некој човек, а основа е да таа дотична особа да ја сматраме за не муслиман (дали е мушрик, кјафир или двете тоа зависи од стореното и воспоставување на аргументи//Кијамул-Хуџџе). Рековме тоа е основата да бераата почнува од тоа, а потоа каков ќе биде нашиот однос спрам тие луѓе зависат други фактори(која средина не опкружува-Дарр, нашиот куввет-сила и можност, а најглавното од тоа проценката на кој начин ќе им се шири Да'ва)

А Тоа дали и колку ќе се помагаат, зависи во што како што рече братот Монотеизам, помагање во борба против муслиманите е тоа дело на Куфр кое секако го губи името Ислам!!

Второто прашање беше женидба со ехли китабијки, драга моја(халали ми што вака се изразувам) во многу книги се опишуваат какви ехли китабијки смееме да ги земаме за жени, колку се само условите строги, јас она што го имам прочитано досега и слушнато не би се решил на тој чекор така лесно!!

Ова е мое мислење халалете што за овие постови не користев нити еден ајет или хадис, јас сум малку зафатен со времето ама се трудам иншаАллах, ако нешто погодив тоа е од Аллаха субхане ве те ала, а ако згрешв тоа е од мојата слабост, го молам на Возвишениот да ми опрости и мене и на сите муслимани, Аллахумме амин!!!

А Аллах субхане ве те ала најдобро знае!!

Селамуналејкум ве рахметуллах!!!

5 Re: Пријателување со Кафири!!! on Саб 02 Апр 2011, 8:18 pm

mela

avatar
Нови член
Нови член
selam alejkum
nas kako muslimani Allah ni naredil da se obiduvame da povikuvame kon Islam, a toa sekako ne moze da se postigne ako gi izbegnuvas na bilo koj nacin. ima eden ajet (halalete ne mozam da se setam kako bese tocno i od koja sura) kade Allah ni veli deka ne e zabraneto da se postapuva dobro so onie koi ne ti pravat nisto i ne ti smetaat vo verata. Spored mene toa e edinstven nacin da im pokazeme deka nie kako muslimani sme podobri od bilo kogo, a toa najdobro se pokazuva so karakterot. Sekako deka ne i so onie sto zboruvaat loso za Islamot ili za Allahoviot poslanik a.s, no sepak prvo so fakti da im se pokaze deka nivnoto mislenje ne e tocno, a ako seuste ne svakaat, kako sto veli Allah vo kuranot, vo sura ali imran bidete svedoci deka nie sme muslimani. sepak toa e samo moe skromno mislenje. a Allah najdobro znae. selam alejkum


______________________________________________
Allah e moj Gospodar, Muhamed e moj pejkamber, Kuranot e moj kitab, Islamot e moja vera, Kabeto e moja kibla, vernicite se moi braka..

6 Re: Пријателување со Кафири!!! on Вто 05 Апр 2011, 10:38 am

Muslima4Islam

avatar
Модераторка
Модераторка
@ Kelimetul-Hakk
Ве алејкумусселам ве рахметуллахи ве берекатеху!!!

Како прво барам халал, од тебе, заради две работи. првото е тоа што ме чекаш да ти одговорам за четвртото прашање од темата на германски што е Тагут, халали немајќи време не сум стигнал затоа што одговорот е подолг, а втората работа јас сеуште не можам да се навикнам да контактирам со сестри по форум затоа халали ми, и го молам на Возвишениот да ми опрости и мене и на сите Муслимани!!!od mene imash halal- malku zakasnav so Odgovor. halali.

Za ftoroto stho go spomna, znam kako custvuvash.. Pred da se zaclenam na vakov Forum se informirav, dali e toa islamski dozvoleno, zatoa i mene shto ne mie bash sekogash lesno....InnshaAllah mozheme fatwata da ja prevedime na Makedonski...wa allahu aleem...

wa alaykum salam wa rahmatullahi wa barakatuhu


______________________________________________
Najgolema Sekiracija vo Denot treba da ni bide Ibadetot!!!

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот