Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 13 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 13 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 dali e dozvolena stavajne sliki od rahmetli on Чет 31 Мар 2011, 9:11 pm

ramadan


Нови член
Нови член
eselamualejkum ve rahmetulahi veberekatuhu me interesira dali e dozvoleno stavajne sliki od luqe koi se rahmetli vo prostorii kade sedime i dali e haram od koga ce se zakopa umreniot da se postavuva sofri da jadat ostanatite luqe allah da ve nagradi

2 Re: dali e dozvolena stavajne sliki od rahmetli on Чет 31 Мар 2011, 11:51 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
ва Алејкум селам ве рахметуАллаху ве баракетуху.
во еден хадис од Ресулуллах с.а.в.с. стои:во куќа каде што има слики и куќиња во таа куќа не влегува мелеци.
Па така брате по овој хадис Нетреба никаква слика од Луѓе да се ставаат ниту животни.
бракАллаху феек.


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

3 Re: dali e dozvolena stavajne sliki od rahmetli on Пет 01 Апр 2011, 11:05 pm

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Да се надоврзам на предходно дадениот одговор покрај забраната за држење на слики со облик на живи суштества и кучиња в куќи затоа што не влегуваат во тие куќи мелеки!!
Од Суннет е (така ни е доставено од исправните генерации)дека во куќа каде што преселил некој да не се кува ништо туку на таа фамилија комшиите и другите од фамилијата им донесуваат храна, нажалост кај нас е спротивно да луѓето покрај тагата што ја имаат за умрениот треба уште и јадења да готват за таканаречените „Гости“!!

Се надевам дека хадисите кои укажуваат на оваа Тема ќе ги постирам штом ќе ги најдам, ИншаАллах!!

4 Re: dali e dozvolena stavajne sliki od rahmetli on Саб 02 Апр 2011, 10:38 am

Muslima4Islam

avatar
Модераторка
Модераторка
Келиметул-Хакк напиша:Да се надоврзам на предходно дадениот одговор покрај забраната за држење на слики со облик на живи суштества и кучиња в куќи затоа што не влегуваат во тие куќи мелеки!!
Од Суннет е (така ни е доставено од исправните генерации)дека во куќа каде што преселил некој да не се кува ништо туку на таа фамилија комшиите и другите од фамилијата им донесуваат храна, нажалост кај нас е спротивно да луѓето покрај тагата што ја имаат за умрениот треба уште и јадења да готват за таканаречените „Гости“!!

Се надевам дека хадисите кои укажуваат на оваа Тема ќе ги постирам штом ќе ги најдам, ИншаАллах!!

subhanaAllah stho se odnesuva za Jadenjeto na Umrenite, toa e cisto Imitiranje na Nevernicite. Kaj nas vikaat, toa mu bilo Posledno na Umreniot...Auzubillah, Allah da ne zasthtiti od vakvi Novotari. amiin ya rabb.

A za Slikite, allahu aleem,,,mislam ima poveke Mislenja, ednite gi zabranuvaat Slikite voopstho.
Ako gresham popraviteme... Drugoto Mislenje e: deka Slikite, koj stho ne se gledaat nebile zabraneti......A Sliki, koj stho se uveliceni se zabraneti...wa allahu aleem....


______________________________________________
Najgolema Sekiracija vo Denot treba da ni bide Ibadetot!!!

5 Re: dali e dozvolena stavajne sliki od rahmetli on Саб 02 Апр 2011, 1:30 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Да сестро и јас истото го мислам.
Слики кој што се скриени и не се на видно место не се забранети значи тиесе скриени и не се гледаат.
А доколку некој луѓе сликите ги извадат по ѕидовите или ги величаат во рамки и ги ставаат на видно место значи тука мислам дека е ХАрм и забрането.
БаракАллаху Фикум!


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот