Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 9 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 9 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Исламските верски лидери притив ширење на вахабизмот29.03.2011Балканот не смее да попушти како брана за радикалниот ислам кон Европа.

Опасноста од наплив на верски фунадаментализам постои, но
исламските верски заедници, мора да ја имаат клучната улога во
контролата на, засега само поедини мали групи, кои преку разни донации и
моќни финансии, се обидуваат веќе 15 години да се инфилтрираат во
институциите.
Верските лидери на муслиманите од Балканот, денеска во Скопје покажаа
јасна цел. Обврзани се да се зачува традицијата и толернацијата како
религиска придобивка на исламот.
Токму, Романија е една од државите во регионот, кај која постои
сериозна опасност од ширење на вахабизмот. Затоа поглаварот Јусуф
отворено предупредува.
Верските заедници, велат дека тие самите можат да ги контролираат
радикалистите, но опасноста може да се засили, ако вахабистите добијат
политичка поддршка.
Македонија и Косово, заедно со Босна се трите дестинации, за кои и
британските безбедносни служби, минатат година предупредуваа дека се
коридор за радикалниот ислам кон Европа.
И Реџепи и Тернава, ја смируваат ситуацијата. Со поддршка од државата вахабистите се под контрола.
Соживотот и толеранцијата, се и главните основи на денешната
декларација која ја потпишаа лидерите на исламските верски заедници од
Регионот.


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Е Субаханалла ка не им идет умот на овие така наречени водачи на Уметот.и по натаму тераат со Лаги и Лажни обвинувања.

А да ги прашаш од каде вие овој назиф(клевета)незнаат дати одговворат..

Аллах џ.ш Хаир Иншаллх.


не постои такоф назиф..

тие се само .......мадеин ..ИСЛАМ ОД КУРАНА И СУНЕТА !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

погледнете како се собрале замо да одзборуваат муслимани.

сакам да прашам овде едно,дали сега тие не чинат ТЕКВИР на муслиманите кои се
мадеин ..ИСЛАМ ОД КУРАНА И СУНЕТА !Последната промена е направена од LAUTKA на Вто 29 Мар 2011, 5:12 pm. Мислењето е променето 1 пати


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
ХазбунАллах ве Ни’мел Векил!!!

Се собрале Тагутите, Аллах да ги уништи сите до еден Амин Амин Амин!!!

Нека видат оние кои ги сметат нив за валидни емирул му’минин. Опасноста доаѓа токму од нив и тие се оние кои немаат ништо со Исламот и Муслиманите.

Haqq

avatar
Администратор
Администратор
Баш ме интересира, колку време ке им трае, дур се сопнат на овој форум. Сигурен сум, дека ке дојде и до тоа. Но Аллах ни е доволен како заштитник. Алхамдулиллах!

http://www.ahlu-sunnah.org

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Monoteizam напиша:ХазбунАллах ве Ни’мел Векил!!!

Се собрале Тагутите, Аллах да ги уништи сите до еден Амин Амин Амин!!!

Нека видат оние кои ги сметат нив за валидни емирул му’минин. Опасноста доаѓа токму од нив и тие се оние кои немаат ништо со Исламот и Муслиманите.

Аллахумме амин на довата ја акхи!!!

Ако , ако само нека ги слушаат нив заедно ќе бидат и на акхирет, па да видемо кој работел за оваа Возвишена вера а кој бил против!!

До сите кои сте поданици на овие ТАГУТИ одрекнете се од нив, вратете се кај Аллах субхане ве те ала, одрекнете се од оваа таканаречена Исламска заедница, ЈАС ја нарекувам КЈАФИРСКА заедница, бегајте од нив, немојте да ги земате за свои ГОСПОДАРИ, тие се навистина МУШРИЦИ и КЈАФИРИ!!!

ВАЛЛАХИ и мене ми беше тешко да си одам од ЏАМИИТЕ кои се Аллахову куќи ама немам што да правам, ЈАС не можам да бидам брат со вакви ТАГУТИ-МУШРИЦИ-КЈАФИРИ!!

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Haqq напиша:Баш ме интересира, колку време ке им трае, дур се сопнат на овој форум. Сигурен сум, дека ке дојде и до тоа. Но Аллах ни е доволен како заштитник. Алхамдулиллах!


Ха ха ха ха !!!

Навистина доволен ни е Аллах субхане ве те ала, а Прекрасен е Тој Заштитник!!!

Аллахумме амин ја Рабб!!

А што мислиш дека не се окомоле на овој форум!!!

Од каде ни доаѓаат поединци кои на секој начин покушааваат да не убедат дека сме скршнале од правиот пат!!! Дека не сме ја разбрале верава како требит!!
Дека сме Хариџии и т.н.

Овој е еден од начините на кои ги подучува проклетиот Шејтан!!

Односно ова е прва фаза, па доаѓа друга па трета..... ехеееее!!!

П.с. Немојте да се плашите, ха ха ха!!!!

Haqq

avatar
Администратор
Администратор
АллахуМустаин!

Интересно е, што еден од лидерите нивни, кој што беше поканат како тумач на тој состанок, е член на овој форум.

Да видиме - покушува еден брат видеото од тој состанок да го најди, за да се уверам, дали е вистина така. И ке побарам изјаснување тука, иншАллах

А за друго, вАллахи - ако сака и главниот Муфтија да се учлени тука, бујрум - дури ако сакаат и Рамадан ел-бути не ка го поканат тука, нивниот „Шеих-ул ислам„ во денешницава.

Ви ветувам - дека вистината, која што од наша страна, тие во никое време не се во стање да ја срушат! Алхамдулиллах

http://www.ahlu-sunnah.org

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
[You must be registered and logged in to see this link.]

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Вахабизмот и политичките превирања во арапскиот свет03.04.2011 - 16:38 |Имаат ли балканските лидери на муслиманите идентични позиции за вахабизмот и напливот на верски фундаментализам.

Симптоматично, двајцата најповикани за осуда на радикалниот
ислам, босанскиот Церик и Зукорлиќ од Санџак, минатата недела не дојдоа
во Скопје, и со тоа не се приклучија на пораките од останатите
поглавари. Покана од ИВЗ добиле, но како одговор испратиле одбразложение
дека имаат премногу обврски.
И Зукорлиќ и Церик за медиумите од регионот се типични претставници
на контраверзниот начин на толкување на исламот. Политичките изваји им
се почести, отоколку верските проповеди. А токму политичката
инволвираност во религијата, може да значи сериознен простор за
радикалните исламисти. Такво предупредување испратија дел од
муслиманските лидери. И верскиот аналитичар, Живица Туциќ, предупредува
на преголемата политизација на верските лидери. Вахабизмот, без
политика, не е опасен, анализира Туциќ.
Опасноста за балканот сепак постои, и таа не треба да се магинализра.
Особено значајно, вели Туциќ е како ќе се развива ситуацијата во
арабскиот свет. Диктаторксите режими, досега беа браната за радикалниот
ислам.
Дијалогот, потенциираат верските аналитичари засега е најдобриот
начин како да се превенира и контролира радикалниот пристап на
религијата.
Босна е држава во која засега има регистрирано најмногу вахабисти.
Обидот за превласт во тамошната исламска верска заедница се засили по
воениот конфлик.
Муџахедините финансирани од радикалните структури, формираа цело
јадро, кое денеска под конторла држи голем број џамии. Директен линк, со
контраверзните муслимани има Зукорлиќ од Санџак, кој ги повика
муслиманите од регионот на пописите да се изјаснуваат како бошњаци.
Зукорлиќ, го држи под контрола и себошњачкиот собор, кој често се користи за политички радикализам на верски основи.


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот