Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 5 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 5 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
СубханаАллах, Елхамдулиллах ја Рабб што не упати на Хакк!!!
Ја Рабб зарем може да биде толку контрадикторен еден инсан!!Па овој инсан немат „Благе везе“(на босански) па како може предходно да кажеш дека Ешариите немаат иста акида како Ехли суннет вел џемаа, а потоа да речиш дека се сепак наши браќа, Аллахумустеан, исто така и за постот па нормално човек ако пости ќе рече дека пости, имаме јасни хадиси од аллаховиот Пратеник с.а.в.с. кога вели ако ти додева некој кога постиш тогаш речи -јас постам.
Ја Аллах, ја Рабб, ја Рахман заштити не од вакви билмези!!

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
Важно е сега иншАллах, да земиме поука од наведувањето и доказот, дека „Мартуридија вел Ешарија„ ништо немаат со акидата на ехлу суннет вел џемает – без разлика што кажува тој на крај од видеото.

А за генерално да се каже, наравно!!! Мухаммед ни кажува, дека ке имаат повече правци од умметот негов, но една од нив ке оди во џелнет – по прашање, која ке биде таја, која што ке оди во џелнет, одговорил прекрасниот , оние, који што го следат суннетот мој. Обично: Ахлу суннах вал Џамаах!!! Алхамдулиллах!!!

Аллах да не штити од секој ширк и од секој „бидат„, затоа што секое ново донесено е бидат, а секој бидат носи во „џехенем„!!! Амииин!!!


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Аллахумме амин ја Рабб!!!!!

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Ideal


Активен член
LAUTKA напиша:
64. Кажи: О Следбеници на Книгата, дојдете кон Зборот кој е и ваш и наш: само еден Аллах да обожаваме, ништо да не Му припишуваме и други божества, освен Него, да не прифаќаме. Па, ако ги свртат плеќите, кажете: Сведочиме дека сме Послушни, навистина!”(Ali Imran).
Овој ајет јас би рекол дека сега повеќе се однесува на нас, туку на ехлу китабиите! Размислите малку до каде отииде најодабраноит уммет!
Аллах с.в.т. да не упати на сите! АМИН!

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
Ideale, како прво, селамау алејкум.

Види..не је тука во збор, дека тој „Курански„ Ајет е лош или погрешен, него интересно е, дека, ако се зборува за „ХАКК„, значи, со курански ајети и со валидини, сахих хадиси, одма се нарекуваме како „Зекти„ - вАллахи, јас сум последниот, кој што им пожелувал на следбениците од „имам мансур мартуриди„ и „Имам ел-Ашари„ нешто лошо, или да им пожелувам „Проклет„ и што знам јас...

но како е твојот став, ако ти донесе некој „Курански„ Ајет и веродстоен „Хадис„ / би го отфрлил и би рекол: „Ама Имам „вака и вака„ рече дека инако е, иако постое таков хадис?

Што би примил ти?


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Ideal напиша:[][flash(425,350)]Размислите малку до каде отииде најодабраноит уммет!
Аллах с.в.т. да не упати на сите! АМИН!

Размислуваме и тоа се трудиме некако на некој начин да го повратиме или исправиме,зарем не работиме на тоа ,мие упорно кажуваме дека се заглавени некаде со ваквата Акида ,али тие не сакаат да разберат!


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
LAUTKA напиша:...Размислуваме и тоа се трудиме некако на некој начин да го повратиме или исправиме,зарем не работиме на тоа ,мие упорно кажуваме дека се заглавени некаде со ваквата Акида ,али тие не сакаат да разберат!...

Аллах вели во Суре ел-меида ајет број 3:

„...Денес ви ја надополнив верата ваша и го исполнив благодатот Мој кон вас, и задоволен сум Исламот да ви биде вера...„

И да се прашаме, по која прилика се делат муслиманите? Дали се така на речените „Вехабии„ за тоа зло во умметот? Или се бидатите (од мартуридиите и ешариите), кои што немаат никаква поддршка од куран и суннет, прилика за раздвојство?

Сигурно не се оние „себеп„ за раздвојување на исламот, кои што „строго„ сакаат да го следат на куранот и суннетот, него оние, кои што наведуваат нови обичаји во исламот, кои што ги држат цврсто на истите.

И како пример јас да појдам, и да им речам нив: „Еј, субаханАллах, по добро да не го правите ова, дека Аллах вели во куранот, да се држиме цврсто за јажето негово, и дека Пејхамберот , да се пазиме од секој бидат, дека носи секој бидат во оган (пренесено во сахих од имам ел-муслим).„

Сега јас му кажувам на човекот / тоа неје од ислам, него производено - но на крај пак сум јас зекташ (а тачно е дека тие се зекташи), поради тоа што се држам само за куран и суннет.

Ова е логично и носи разделување, затоа што јас грешам поради тоа, што не се тргнувам од суннетот - не?

И уште еднаш ти викам „ideal„, ако е мојата намера да донесам раздвојство, Аллах да ме уништи! Намерата наша е, да се доближиме со тоа што ни е објавено и коректно, дека на вистина ја кажува Аллах вистината - или би се осудил некој да рече, дека Аллах субаханаху ве Теала грешил (хаша) со Неговите зборови:

„...Денес ви ја надополнив верата ваша и го исполнив благодатот Мој кон вас, и задоволен сум Исламот да ви биде вера...„???

ИншАллах ке сватиш, дека намерата е искрена, а има Еден, што се знае! Елхамдулиллах!

и Аллах да те награди за твоето учество и за твојот ниет во форум "ideal"!


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

Ideal


Активен член
Subahnallah! Nezboram ja za tebe, za mene ili za bilo koj drug , zboram vo globala za siot ummet, deka ovoj ajet kako so e sostojbata denes povece se odnesuva na nas muslimanite, tuku na ehil kitabiite!
Allah emanet!

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
Ideal напиша:Subahnallah! Nezboram ja za tebe, za mene ili za bilo koj drug , zboram vo globala za siot ummet, deka ovoj ajet kako so e sostojbata denes povece se odnesuva na nas muslimanite, tuku na ehil kitabiite!
Allah emanet!

Во право си! Се слагам! БаракАллаху Феек!


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор


______________________________________________
Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот