Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 7 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 7 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Демократија on Чет 24 Мар 2011, 12:24 pm

Abu Al-Amin

avatar
Брат
БратПоследната промена е направена од Abu Al-Amin на Чет 24 Мар 2011, 12:34 pm. Мислењето е променето 1 пати


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

2 Re: Демократија on Чет 24 Мар 2011, 12:28 pm

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

3 Re: Демократија on Чет 24 Мар 2011, 12:30 pm

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

4 Re: Демократија on Чет 24 Мар 2011, 4:37 pm

Talib-Ul-Haqq

avatar
Брат
Брат
Селамун Алејкум

Денес овој дуњалук е преплавен со различни идеологии и правци втемелени на куфр, но најраспространета и најзастапена е демократијата, најмоќните и највлијателните нации поносни се на ова.

Како прваци на демократијата повикуваат а многу често и со сила им го наметнуваат на другите помалку развиени сиромашни држави. А од друга страна и самите сиромашни држави водат трка како демократијата преставува и нивна цел, меѓутоа дали тие знаат што значи оваа идеологија?

Дали луѓето знаат што е демократијата ?

Дали муслиманите знаат што значи демократијата?.

Треба да знаеме дека најголема цел на неверниците и Аллаховите непријатели е шеријатот и судот од Аллах субаханеху ве те’ала да се отстрани од исламскиот живот, и тие знаат (неверниците) кога во тоа ќе успеат можат да прават со така наречените “муслимани“ тоа што ќе посакаат како што тоа е очигледно денес.

“И никогаш Евреите и христијаните, додека не ја прифатиш верата нивна, нема да бидат задоволни со тебе. Кажи: “ Да, Патоказот на Аллах е Патоказот вистински!“ И кога би цапал по желбите нивни, по, до тебе дојдената Книга, никого освен Аллах не би имал ни заштитник ни поддржник!“ (Ел – Бекара 120)

“О верници, не земајте доверители други луѓе освен меѓу вас; Вашите нема да ве изневерат. Оние, освен вас, сакаат да ве видат нурнати во пропаст. Омраза од нивните усти излегува, а она што го кријат во градите свои е поопасно. Така Ние ви ги објаснуваме знаменијата Наши само ако сфаќате !“ (Али Имран 118)

“О верници, не земајте ги евреите и христијаните за заштитници. Оние се еднинадруги заштитници. А оние кои ќе ги земаат за заштитници од вас – од нив се, навистина! Аллах, секако, не го упатува народот зулумќарски! Па, ги гледаш, оние кои во срцата свои имаат болештина, како се натпреваруваат во тоа. Зборуваат :“ Се плашиме да не ни се сврти несреќа некаква!“ А Аллах ќе ни донесе победа или ќе даде од себе некаква наредба па ќе осамнат, каејќи се за она што го криеја во душите свои.“ (Ел Маиде 51 – 52)

Делата за ибадет (обожавање) се различни.

Ибадетот го преставуваат:

Сеџда (паѓање со лицето на земја),

Руку’ (поклонување),

Дова (молитва),

Заклетва,

Колење курбан (принесување жртва) и др.

... А исто така и покорност во прифаќање на овосветски законодавства е – Ибадет .

“Ги земаат нивните свештеници и нивните калуѓери за господари покрај Аллах, ...“ (Ет – Тевба 31)

Иако оние не направиле сеџде ниту руку’ на своите свештеници тие му се покориле во нивното ДОЗВОЛУВАЊЕ НА ЗАБРАНЕТОТО И ВО ЗАБРАНУВАЊЕ НА ДОЗВОЛЕНОТО!!

“ А оние кои несудат според она што го објави Аллах – та, неверници се!“ (Ел – Маиде 44)

Таквите ги подржувале во тоа, па поради тоа Возвишениот Аллах рекол дека оние ги зеле нив за свои господари и богови.

Затоа што покорност во прифаќање законодавство – е облик на ибадет кој не е дозволено да му се упатува на некој друг освен Нему, Возвишениот.

“Не ги гледаш ли оние кои мислат дека веруваат во она што ти се објавува и во она што беше пред тебе објавено; посакуваат да им се суди пред Тагут а веќе им беше наредено да не веруваат во него.“ (Ен – Ниса 60)

Доколку човек упати таа врста на ибадет на некој друг освен на Аллах,па макар да се работи за едно правно прашање – Со таа постапка постанува МУШРИК (многубожец, политеист)

“ Судењето ли од џахилијјетот оние го бараат? А кој суди подобро од Аллах за луѓето кои се во верувањето уверени? “ (Ел – Маиде 50)

Така терминот ТАГУТ опфаќа секого кој себе си се прогласи за законодавец покрај веќе постоечкиот Аллахов закон.

Тоа важи како за ВЛАДАРОТ, така и за оние кои ги прифаќаат нивните закони и секако гласачите оние кои ги бираат на пропишаните демократски избори.

Тоа се однесува на ПРАТЕНИЦИТЕ во ЗАКОНОДАВНИТЕ ПАРЛАМЕНТИ.

Така човек ги преминува границите кои Аллах му ги одредил, затоа што он е створен како Аллахов роб, а неговиот Господар му наредува да се покори на Неговиот закон.

Меѓутоа, овој одбива и се изохоли, па така ја преминува границата на Возвишениот Аллах, посакувајќи така, себе си да се изедначи со Аллах и да се со Него поистовети во својство на Пропишувач на закони, а тоа својство е одлика само на Возвишениот Аллах.

“Оние кои се спротивставуваат на наредбата Негова нека бидат внимателни: ќе ги снајде искушение или ќе ги снајде казна болна!“ (Ен Нур 63)

Ако било кој ја премине оваа граница и го направи тоа –

Себе си се направил законодавен бог.

Таквиот ќе биде еден од водачите, ТАГУТ.

Неговиот ислам и неговиот тевхид не ќе бидат прифатени, се додека не ги порекне тагутите и се додека не се одрекне од следбениците и помагачите на ТАГУТ.

Еден од обожаваните тагути на денешницата, кој секој мувехид (монотеист) мора да ги порекне, и нив и од нивните следбеници да се одрекне, со цел да ја следи најцврстата веза и да биде сочуван од Џехеннемскиот оган .

Секој кој му се покорува, и кој ги следи или се сложува со нив во овој куфр и ширк, баш исто така како што Аллах рекол за христијаните кога оние ги следеле своите свештеници и монаси.

Така овие парламентарци постанаа БОГОВИ, секој кој му се покорува, и кој ги следи или се сложува со нив во овој куфр и ширк, баш исто така како што Аллах рекол за христијаните кога оние ги следеле своите свештеници и монаси.

Следбениците на денешната демократија се полоши и повеќе злобни затоа што христијанските свештеници го правеле тоа, ни не настојувале тоа да го направат закон или правен систем и не пишувале устави или книги.

“ О верници, не земајте ги Евреите и христијаните за заштитници. Оние се еднинадруги заштитници. А оние кои ќе ги земаат за заштитници од вас – од нив се, навистина! Аллах, секако, не ќе го упатува народот зулумќарски! “ (Ел – Маиде 5)

И оние исто така не казнуваа никој ако тоа не го прифаќал или практикувал, како што денес казнуваат овие охолници за нивните закони.

Неможат да се набројат сите зборови и постапки на понижување, додворување, гревови и куфрови ( неверства ) кои се прават во овој проклет, систем и вера НАРЕЧЕН ДЕМОКРАТИЈА!!!!

“ Имаат ли оние божества кои им го пропишуваат во верата она што Аллах не им го дозволи ?“ (Еш – Шура 21 )

“ Оние кои не судат според она што го објави Аллах – та, прави се грешници!“ ( Ел – Маиде 47 )

Оние кои не судат според она што го објави Аллах – та, зулумќари се! “ ( Ел – Маиде 45 )

Гледаме дека овој секуларизам денес ги убедува луѓето во еден дел од книгата да веруваат а во нејзиниот друг дела да не веруваат, да веруваат во Аллах онолку колку што им одговара на моќните од истокот и западот и да му се покорни на Аллах онолку колку е потребно за да не го изгубат економскиот интерес.А тоа ние не смееме да го дозволиме затоа што демократијата е куфр.

Па, зарем во еден дел од Книгата ќе верувате, а во друг нема да верувате!?Тие меѓу вас што ќе направат такво нешто, освен понижување на овој свет никаква награда нема да имаат, а на идниот свет на најголема казна ќе бидат изложени. А Аллах не е невнимателен кон она што го работите!“ (Ел Бекаре 85)

Не смееш да прифатиш друг закон покрај Аллаховиот тебареке ве те’ала на земјава, не смееш да бараш да ти се суди и да се решаваат твоите спорови пред друг закон покрај законот од Аллах џеле ве ала и суннетот од Мухаммеда саллаллаху алејхи ве селлем не смееш да признаеш ничиј устав, ничиј закон, ништо, се што се спротивставува на Аллаховиот треба да го одбиеш да го отстраниш и да го мрзиш, и да веруваш дека тоа е ТАГУТ, и да бидеш неверник во него и да се одрекнеш од него и од оној кој верува во него.

Го предупредуваме секој муслиман дека е невозможно да се спои ЛА ИЛАХЕ ИЛЛАЛЛАХ и ДЕМОКРАТИЈА СЕКУЛАРИЗАМ или било кој друг вид на неверство .

“Луѓето беа една заедница и Аллах, тогаш им испраќаше пејгамбери: Радосници и опоменувачи . Преку нив Книга објавуваше, со Вистината, за да им пресуди на луѓето за она за што се разединуваа.“ (Ел Бекаре 213)

Најголема заслуга денес што големи групи излегуваат од ислам има токму овој секуларизам и оваа ДЕМОКРАТИЈА!!!!

“Но, не! Се колнам во Господарот твој! Оние не ќе веруваат се додека не те именуваат за судија за она што се расправаат едни со други, се додека, потоа, не усетат во душите свои – за она за што ќе им пресудиш – теснотија, и се додека потполно не се предадат.“ (Ен Ниса 65)

Ние имаме свој пат никогаш нема да го напуштиме можат да не убијат се до последен но нема да го напуштиме, зашто да го напуштиме кога е вистина поради што.

“Не гледаат ли дека, навистина, Ние доведуваме до тоа да ја скратуваме земјата од нејзините страни? Аллах пресудува, и нема Изменувач на Неговата пресуда. Он е Брз Пресметувач!“ (Ер Рад 41)

Никој нема право да ти нареди и да ти забрани освен Он, Аллах џеле ве ’ала кој ти го испрати Мухаммед саллаллаху алејхи ве селлем, и нему му објави објава која се состои од две работи:

Кур’ан кој е Аллахов Говор.

И суннетот од Посланикот саллаллаху алејхи ве селлем кој е објава од Аллах џеле ве ала согледано во неговите зборови во неговите дела и она што премолчил во законодавна смисла.

И трета работа има свој ШЕРИЈАТ и им кажуваме на луѓето денес, луѓе нема ислам без овие три работи за кои ќе биде прашан во кабур .

“Судењето ли од џахилијјетот оние го бараат? А кој суди подобро од Аллах за луѓето кои се во верувањето уверени?“ (Ел Маиде 50)

Следење некој друг е спротивно од она што Аллах го пропишал а тоа значи земање нив за богови и верување во шејтан затоа што ако Аллах не го има пропишано тогаш тоа е шејтаново и тогаш Аллах тебареке ве те’ала на суден ден ќе им рече : Ја бени Адем, О синови Адемови зарем не ви наредив и во аманет ви оставив немојте да му робовате на шејтанот, тој ви е навистина отворен непријател, кога улемата зборува како за тоа, како му робувале на шејтанот кажуваат ги следеле и му биле покорни на неговите прописи.

Адијј ибн Хатим радијјаллаху анху рекол (а тој бил христијанин па примил ислам): Дојдов кај Посланикот саллалаху алејхи ве селлем додека тој го учеше сура Ет Тевба и 31 ајет.

“Ги земаат нивните свештеници и нивните калуѓери за господари покрај Аллах, ...“ (Ет – Тевба 31)

Па тој му рекол: О Аллахов Посланику ние не ги зедовме за богови покрај Аллах.

Мухаммед алејхи селам одговорил: “Да, зарем вас оние не ви го дозволуваа она што Аллах го забранил и ви го забрануваа она што Аллах го дозволил, па вие им се покорувавте во тоа“.

Одговорил Адијј ибн Хатим: Да.

Тогаш Мухаммед саллалаху алејхи ве селлем му рекол: “Ете тоа е вашето обожавање спрема нив“ (Хадисот го пренесува Ахмед и Тирмизи)

“ Ги зеле свештеници и монасите свои за господари (божанства, ербаби) покрај Аллах, а не им било наредено ништо друго освен да обожаваат само еден бог. Нема достоен за обожавање освен Него. Славен нека е Он, од она што му го препишуваат!. Тефсир на овој ајет во кој нема ништо проблематично е, дека тој (т.с ширкот за кој зборуваме,) е покорност спрема научниците и побожните во грешење према Аллах (Ова е покорност во куфр и голем ширк, а не во мал куфр и мал ширк, и работи кои се уште помали од тоа, како новотарија, големи и мали гревови и тн.) Посланик салаллаху алејхи ве селлем на Адиј ибн Хатим, кога го прашал, а тој рекол : ’ Не ги обожававме ! ’ па му спомнал дека нивниот е ибадет на нив – покорност према нив во грешење “

Не ги гледаш ли оние кои сметаат дека веруваат во она што ти се објавува и во она што беше пред тебе објавено; посакуваат да им се суди пред Тагут а веќе им беше наредено да не веруваат во него. Шејтанот сака да ги талне во беспаќе далечно.“ (Ен Ниса 60)

НЕМА ДРУГ БОГ ОСВЕН АЛЛАХ.

НЕМА ДРУГ ПРОПИШУВАЧ НА ЗАКОНИ ОСВЕН АЛЛАХ ТЕБАРЕКЕ ВЕ ТЕ’АЛА.

НЕМА СЛЕДЕЊЕ ДРУГ ЗАКОН ОСВЕН ЗАКОНОТ ОД АЛЛАХ ТЕБАРЕКЕ ВЕ ТЕ’АЛА.

НЕМА УСТАВ ОСВЕН ИСЛАМОТ.

НЕМА!!!

НЕМА РЕЗОЛУЦИИ ОСВЕН КУР’АН И СУННЕТ.

Каква врска имаат тогаш уставните реформи со ислам , како тогаш може да биде обавеза на муслиманите да гласаат и да бираат парламентарци кои внатре ќе седат и ќе пропишуваат закони а Аллаховата книга тоа не го прифаќа.

“ Судот Му припаѓа само на Аллах. Ви нареди само Него да го обожавате. Е, тоа е постојаната вера, но мнозинството меѓу луѓето незнаат ! “ ( Јусуф 40 )

Погледајте наоколу, во денешно време ширум во светот, погледнете ја моменталната состојба на овој народ кој себе си, си даваат за право да се наречат муслимани а не се ни најмалку, погледнете ги овие луѓе денес се најпонижениот и осрамотен народ кој постои на лицето на оваа земја. Погледнете ги овие убиства, овие масакри .Зарем не е оваа ситуација, идеологијата таа на која се повикуваа овие луѓе, зарем не беше целта на овие луѓе ДЕМОКРАТИЈА?

Без сомнеж. Зошто?

Затоа што за нив следење на Кур’ан и суннет не е привлечно, следење и практикување тевхид за нив е чудно. А што е Демократијата? Одалечете се од овој куфр и зло во денешново време. Отворете ги вашите очи затоа што веќе е касно. Покајте се кај Аллах субханеху ве те’ала. И немојте да умирате никако друго освен како МУСЛИМАНИ.

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот