Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 5 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 5 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Гибет Озборување on Сре 23 Мар 2011, 5:17 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Гибет Озборување

Многу седенки постанале место за озборување на муслиманите и валкање на нивнита чест.
Таја појава ја забранил Аллах џ.ш и ги предупердил своите робови од неа и ја опишал со најгрозна форма.
Така Свевишниот Аллах џ.ш вели.

“ Не испитувајте се и не озборувајте се едни со други. Посакува ли некој од вас да го јаде месото од брат му мртов!! Е, само колку е одбојно тоа „ (Ел-Хуџурет,12)

Аллаховиот посланик Мухаммед с.а.в.с. го дефинирал гибетот вака на неговите Асхаби:

„ Дали знаете што е ГИБЕТ? “ рекоа: Аллах и неговиот Посланик најдобро знаат!! Рече: Да го спомнуваш твојот брат по нешто што мрази. Некој рече: Што мислиш ако во братот се наоѓа она што го велам? Рече: Ако во него се наоѓа она што го велиш, си го озборувал, а ако не тогаш си го оклеветил.“ (Муслим )


Озборување-гибет значи спомнување на муслиманот за нешто што мрази без оглед дали тоа се однесува на тело, вера, дуњалук, личност и морал.
Има разни форми како на пример да ги спомнува неговите мани или раскажува некое негово однесување по пат на омаловажување.
Луѓето многу не обрнуваат внимание на озборувањето иако тоа дело е многу одвратно и Аллах џ.ш го забранил.
Аллаховиот Пратеник Мухаммед с.а.в.с рекол:

„ Каматата има седумдесет и три видови. Најлесна од нив е како човек да се оженил со својата мајка, а најголема камата на муслиманот е кога ја скварува честа на друг муслиман “ (Ахмед-сахих)


Должен е оној кој ќе биде присутен седенката да обвраќа од зло и да ја брани честа на Муслиманот од Озборувачите.
Аллаховиот пратеник Муахаммед с.а.в.с рекол:

„ Кој ќе ја одбрани честа на својот брат, Аллах ќе го одбрани неговото лице од оган на Судниот ден “ ( Ахмед-Сахих )


Запоставени Шеријатски Забрани
Мухаммед Салих ел-Мунеџуд


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

2 Re: Гибет Озборување on Сре 23 Мар 2011, 11:29 pm

Medina


Нови член
Нови член
mashAllah Allah da te nagradi. amiin

3 Re: Гибет Озборување on Сре 23 Мар 2011, 11:33 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Medina напиша:mashAllah Allah da te nagradi. amiin
Амин иншАллах, иншАллах на сите Аллах да не награди.
иншАллах Аллах да не сочува да не бидеме од оние луѓе кој Прават Гибет.

Еселаму Алејкум


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот