Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 4 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 4 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Намерно претекнување на имамот во намазот


Човекот по природа е наклонат кон Бразање.
Аллах џ.ш во Куранот вели:
„ Човекот е претерано Брз! ’’ (Ел-исра,11 ајет)
Аллаховиот Пратеник Мухаммед с.а.в.с рекол:
„ Смиреноста е од Аллах а брзањето од шејтан. “ ( Бејхаки сахих)
Човекот кога клања во џемат може да се забележи од лево или од дсно дури и кај себе понекогаш како го претекнува имамот со руку или сеџде или во преносните текбири воопшто, па и при давање на селам.
Иако овие постапки, кај многу поединци, не изгледаат толку важни,сепак доаѓа строга опомена од страна на Аллаховиот Пратеник Мухаммед с.а.в.с .:
„ Зарем не се плаши оној што ја крева главата пред имамот дека Аллах џ.ш ќе му претвори глават во глава од магаре. “ (Муслим).
Ако од клањачот се бара да се придружува смиреност и достоинство, па што преостанува да се придружува за самиот намаз.
Кај некои луѓе се помешува претекнувањето на имамот и заостанувањето зад него.
Треба да знае дека исламските правницинавеле добро правило за овој случај.
“Тоа гласи дека клањачот треба да се движи кога имамот ќе заврши со Изговор на „ Аллах Екбер “, па кога ке се заврши со (Р) Аллах ЕкбеР, клањачот почнува со движење без да го претекне или заостане зад имамот и со ова се решава проблемот.
Асхабитена Аллаховиот пратеник Мухаммед с.а.в.с многу се грижеле да не го претекнат на Мухаммед а.с со некое намаско движење.
Еден од нив по име Бер’а ибн Азиб вели дека клањале зад Пратеникот а.с па кога ќе се дигнел од руку не видов некој од нив да се искриви со грбот се додека тој не го ставел челото на земја потоа ќе паднел на сеџде“ (Муслим)
Кога Аллаховиот Пратеник Мухаммед с.а.в.с поостарел и неговото движење станало побавно па ги предупредил клањачите зад него и им рекол:
„О луѓе, јас поостарев па немојте да ме претекнувате со руку и сеџде“ (Бејхаки-хасен ).
Имамот е должен да ја следи праксата на Аллаховиот Пратеник Мухаммед с.а.в.с во текбир кога ќе клања како што се наведува во хадисот на Ебу Хурејре:
„ Аллаховиот Пратеник Мухаммед с.а.в.с кога се исправил да клања донесувал текбир, кога станувал потоа донесувал текбир, кога правел руку потоа донесувал текбир, кога сакал да се наведне потоа донесувал текбир, кога ја подигал главата потоа донесувал текбир, кога правел сеџде потоа донесувал текбир, кога ја подигнал и така постапувал во целиот намаз се додека ке завешел, донесувал текбир кога станувал од две сеџди по седење “ (Бухари)

Ако имамот донесува текбир придружен и споен со неговите движења а клањачот се придружува за горенаведениот метод иншАллах ке му биде исправен намазот во Џемаат.

Аллах да ми Опрости за Моите ненамерни Грешки иншАллах.


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Муазе малку ме насмеа сега се стив пред неколку години кај вас Лабуништа на Џума во една од џамиите еден од оџите викаше Кој пред мене ќе оди на руку е МАГАРЕ, кој ќе оди пред мене на сеџда е МАГАРЕ и т.н. а кај Октиси после тоа старите и сунетите ги клањаа после Оџата(не сите)!!Малку ме насмеа !! Ха ха ха ха !!!ИншаАллах ние да не бидеме такви неуки и да ја следиме праксата на Мухаммед с.а.в.с. и праксата на Хулефаи Рашидин и останатите Асхаби р.а.!!!

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот