Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Навистина Интересно!!! on Пон 21 Мар 2011, 11:34 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Интересно колку се каниме да прочитаме еден џуз или една книга, а колку брзо се одлучуваме на читање на 200/300 страници од некој најпродаван роман или дневен весник.

Интересно колку се двоумиме однапред две до три недели да одиме на Џума или некое исламско предавање, а кога се однесува до Утакмица во последен момент можеме да се одлучиме.

Интересно колку посакуваме да смена прв ред без оглед дали било на концерт или кино, а заостануваме во последните сафови во џамија.

Интересно колку одолговлакуваме и се
пишманиме за да одиме на Хаџџ, а колку брзо се одлучуваме да одиме на море.

Интересно колку ни се чини долго еден саат проведен во ибадет, а колку брзо ни поминува фудбалски натпревар од 90 мин, или сат време слушајне музика.

Интересно колку ни е тешко да научиме нешто од Куран некому нешто да пренесеме, а колку лесно ни е да запамтеме некоја песна или шега.

Интересно колку брзо се прифача западниот начин на живот, а како му вртат грб на Суннетот на нашиот Пејгамбер Мухаммд с.а.в.с.

Интересно како веруваме во она што пишува во новини, а се сомневаме во она што пишува во Куранот.

Интересно како се радуваме на продолжување на фудбалски натпревар , а како се жалиме на продолжена худба.

Интересно како илјада шеги или вицови на Интернет се проследуваат со огромна брзина, а текстови каде се спомнува име на Аллах џ.ш луѓето размислуваат два пати пред да ги проследат и поделат со другите.

Интересно како 10 евра ни изгледаат многу кога ги даваме за џамија, а колку малку кога ги трошиме на пазар.


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

2 Re: Навистина Интересно!!! on Вто 22 Мар 2011, 7:16 pm

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
А шо мислиш колку ќе ни треба да се одлучиме да тргниме пешки две илајади километри да би се увериле во веродостојноста на еден хадис!!
СубханаАллах, Го молам на Возвишениот да ни се смилова и упати на прав пат, Аллахумме амин ја Рабб!!!

3 Re: Навистина Интересно!!! on Сре 23 Мар 2011, 11:33 pm

Medina


Нови член
Нови член
mngou interesno - ova e cista vistina

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот