Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 5 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 5 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Talib-Ul-Haqq

avatar
Брат
Брат
Ебу Сеид радијјАллахуанху пренесува од Посланикот саллаллаху алејхи ве селлем дека рекол:

“Се наближува време, во кое што најдобриот имот за човекот ќе бидат овци кои ќе ги чува по планински брда со надеж дека ќе ја сочува својата вера од искушенија.“ (Бухари)

Исто така кажува Ебу Сеид радијјАллахуанху дека дошол некој човек кај Посланикот саллаллаху алејхи ве селлем и го запрашал:

“Кој човек е најдобар?“ па Аллаховиот посланик саллаллаху алејхи ве селлем му одговорил “Оној кој се бори на Аллаховиот пат со својот живот и имот“. Прашал повторно човекот ’А после него?’. А Мухаммед алејхи селам одговорил “Верник кој чува овци по планински брда и кој ги напуштил на луѓето.“ (Муслим)

Имам Невеви во коментарот на на овој хадис кажува: “Под планински брда не се мисли само на планини и пасишта туку тоа е кажано со метафора – туку се мисли на осаменост и изолација а тоа најчесто се напуштени места.“

А што се однесува на еден друг хадис кој го спомнува хафиз ибн Хаџер ел Аскалани во “Фетхул Бари“ каде што Аллаховиот Посланик саллаллаху алејхи ве селлем рекол:

“Верник кој ќе се осами тој се наоѓа веднаш до муџахидот, затоа што оној кој се меша со луѓето не може да гарантира дека ќе се сочува од гревови, и дека тие негови гревови нема да ги надвладеат неговите добри дела кои произлегуваат од дружењето со тие луѓе.“

Ебу Сеид радијјАллахуанху пренесува:

“Луѓето го прашуваа Аллаховиот Посланик салаллаху алејху ве селлем околу доброто, а јас го прашував околу злото, плашејќи се да не паднам во него.

Па му реков на Аллаховиот Посланик: “Аллахов Посланику, ние бевме во џахилијет и зло па Аллах ни го даде ова добро, па дали постои после ова, зло!?

Па Мухаммед салаллаху алејхи ве селлем рекол: “Да.“ Па реков: “Дали после ова зло ќе биде добро?“

Он, салаллаху алејхи ве селлем рече: “Да, и во него ќе биде нејаснотија.“ Па реков: “Какви се тие нејаснотии?“

Он саллалаху алејхи ве селлем рече: “Луѓе кои ќе следат некој друг пат покрај мојот, и ќе следат некаков друг упат покрај моето упатство. Нешто од тоа ќе одобруваат а нешто ќе негираат.“ Па реков: “Дали после тоа добро ќе биде зло?“

Он саллаху алејхи ве селлем рече: “Да, луѓе (Имами, даи’и, владари) кои ќе повикуваат на вратата од Џехеннем, оној кој ќе им се оѕвие ќе биде фрлен во него.“ Па реков: “О Аллахов Посланику, опиши ни ги нив.“

Кажува салаллаху алејхи ве селлем: “Да, оние се од нашата кожа и го зборуваат нашиот јазик.“ Па му реков: “Аллахов Посланику, што ми наредуваш ако тоа го доживеам?“

Рекол Мухаммед саллаху алејхи ве селлем: “Држи се за Џемаат од муслимани и нивниот водач.“ Па реков: “А што ако не би имале Џемаат или водач?“

Рекол салаллаху алејхи ве селлем: “Оддалечи се, од сите такви групи, макар со забите да би се држел за корен од некое дрво се додека смртта не те стигне а ти да бидеш на тоа.“

(Мутефекун Алејх)

Хафиз ибн Хаџер ел Аскалани во “Фетхул Бари“ пренесува од Таберијј дека рекол:

Кога луѓето нема да имаат имами, и кога ќе бидат разединети на разни групи и партии, немој да следиш ниту една од овие групи, држи се подалеку ако си во можност за да не би паднал во зло. Но ако постои Џеммат кои вистински го следат правиот пат, тогаш мораш да им се придружиш како би им го зголемил нивниот број и како би соработувал со нив во добро, затоа што во тој случај таа група преставува џемаат муслимани за таквиот човек во тоа време.“

Селам ибн ел – Хурр радијјАллаху анху кажува, го слушнав на Аллаховиот Посланик саллаллаху алејхи ве селлам како кажува:

“Ќе дојде време кога луѓето не ќе можат да најдат имам кој ќе ги предводи во намаз!“ (Ибн Маџе, Ахмед)


Ебу Хурејре радијАллаху анху пренесува дека Пратеникот саллаллаху алејхи ве селлем рекол:

“Ќе дојде време кога верникот не ќе може да ја зачува својата вера, освен оној кој со својата вера ќе оди од рид на рид, од врв на врв, од карпа на карпа. Кога ќе дојде тоа време не ќе може да се заработува за живот, освен од гневот на Аллах џеле ве ала (харам заработувачка). Кога ќе дојде тоа време човекот поради својата жена и деца ќе страда, а ако нема жена и деца, тогаш ќе страда поради своите родители, и ако нема родители ќе страда поради своите роднини или комшии! Прашале: Зошто ќе биде тоа така о Аллахов Посланику? одговорил: “Ќе го срамат поради малата заработувачка (сиромаштво), па така човекот ќе се изложува на она што ќе го уништи!“ (Китабул - Зухд ел - Кебир, Бејхеки 446)

Омер радијјАллаху анху пренесува дека Аллаховиот Посланик саллаллаху алејхи ве селлем рекол:

“Ќе дојде време кога светот ќе има човечки форми, но срцата ќе им бидат како срцата на пустински волци. Ќе пролеваат крв и нема да се двоумат од злото кое ќе го прават! Ако им дадеш заклетва на верност – ќе те измамат, ако ти се обратат – ќе те излажат, ако им се довериш – ќе те изневерат, а кога не си со нив ќе те озборуваат. Децата ќе им бидат безобразни, младината девијантна, а нивните стари пророчни – нема да наредуваат добро, ниту ќе одвраќаат од зло. Да се биде со нив е понижување, а да се побара она што е нивно е вистинско сиромаштво! Добриот меѓу нив ќе биде залутан, додека залутаниот меѓу нив ќе биде добар! Сунетот за нив ќе биде бидат, додека бидатот, сунет. Оној меѓу нив кој ќе наредува добро ќе биде сомнителен, а фасикот меѓу нив ќе биде чесен човек, додека верникот ќе биде обесправен! Кога луѓето ќе почнат така да се однесуваат Аллах ќе даде со нив да завладеат луѓе кои ќе ги убиваат ако нешто прозборат, кои ќе ги екплоатираат ако молчат, кои ќе им го одземаат она што ќе го заработат, и кои неправедно ќе се однесуваат кон нив, додека ќе владеат со нив!“ (Џамиул – Ехадис Сујути 31621)

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Аллаху Екбер!!!Аллаху Екбер!!!Аллаху Екбер!!!

Валлахи тоа време е дојдено!!!

Господару мој сочувај не од ваквите искушенија, Господару мој сочувај ги моите Браќа и Сестри во Ислам од ваквите искушенија,
Господару мој отвори ги нашите гради да прифатиме Хакк, Господару мој отвори ги наште очи да можеме да ги препознаеме далалетот и оние кои повикуваат во далалет па макар биле и нашите најблиски.
Господару мој дај да бидеме од оние кои се на Хакк па макар би биле и еден или двајца, затоа што џемаат е онаа скупина која е на Хакк па макар бил и еден ако е на Хакк тој џемаат!
Господару нека не не лаже бројот во џамиите ако се тие во далалет оддалечине од таквите џамии, Ја Рабб, Ја Рахман!!!

Мојата последна дова е:

Елхамдулиллахи Раббил алемин!!!

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот