Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 7 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 7 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Talib-Ul-Haqq

avatar
Брат
Брат
Селамун Алејкум.
Дали понекогаш се чуствуваш тажен?

Дали си несреќен поради искушенијата низ кои поминуваш? Дали си жалостен заради незгодите кои ги доживуваш? Дали си тажен заради тоа што Аллах не ти даде повеќе имот, затоа што мислиш дека тогаш би бил подобар верник? Дали твоите гради ти се стеснуваат поради чуството на грижа, заради твоите браќа и сестри кои страдаат по светот? Дали си тажаен...?

“Ако го помогнете пејгамберот... па, Аллах наму му помогна кога го истераа оние кои не веруваа, кога двајцата беа во пештера, кога му рече не неговиот другар: “Не плаши се, не тагувај! Аллах е со нас, навистина!“ И Аллах спушти смирна Своја и го поддржа со војска која не ја видовте, и го направи зборот на оние кои не веруваа да биде долу, а Зборот на Аллах, токму, горе. Аллах е Силен и Мудар! (Ет – Тевба 40)

Не грижи се и не тагувај, ако луѓето не ти помагаат!

Не грижи се и не тагувај, ако луѓето и самиот тебе, те остават на цедило!

Не грижи се и не тагувај, туку биди со својот пријател саллаллаху алејхи ве селлем практикувајќи го неговиот суннет, и кој никогаш не те напушта и секогаш ти препорачува: “Не грижи се, со нас е Аллах.“

Кур’анот нека ти биде најискрен пријател, а праксата од Ресулл саллаллаху алејхи ве селлем нека ти биде повод како да постапуваш во вакви ситуации. Ако тоа го постигнеш, ќе бидеш среќен. Ако луѓето те остават сам, а Аллах биде со тебе – самотијата од луѓето нема да ти наштети, ќе бидеш среќен и радосен.

Зарем Возвишениот Аллах твојот и мој Господар, не ни кажал да не тагуваме. Тој ни вети победа и успех, но само под еден услов – да бидеме верници (му’мини) и искрено предадени само Нему. А Аллах секако ги исполнува своите ветувања.

Не биди тажен поради сопствената сиромаштија, туку сети се на оние кои се гушат во долгови.

Не биди тажен затоа што ти веруваш во Аллах, Неговите Посланици, книги, мелеки, Судниот Ден, Аллаховото одредување – а додека другите не веруваат во Аллах, лажни ги сметаат Посланиците, не го признаваат Кур’анот, го порекнуваат Судниот Ден итн.

Не биди тажен затоа што Господарот твој кажува: “О Веровеснику, Аллах ти е Доволен тебе и на верниците кои те следат.“

Не биди тажен, туку замисли дека денес е последниот ден на овој свет, па зашто тогач да се грижиш и да бидеш тажен?! Во преданието стои: “Кога ќе се разбудиш, не очекувај дека ќе ја дочекаш ноќта, а кога ќе ја дочекаш ноќта не очекувај дека ќе се разбудиш.“ Еден од исправните претходници кажал:

“О сине од Адем, ти живееш три дена:

Вчера – а тој ден веќе помина!!!

Утре – не знаеш дали ќе го дочекаш!!!

Денес – па затоа плаши се од Аллах и биди Му покорен.

Не биди тажен затоа што твојот вистински живот се мери во денови кога си бил среќен и весел. Затоа не троши ги деновите во тага, а ноќите во грижи, а нату пак да се одаддеш на претерано уживање, затоа што Аллах, навистина не ги сака претерувачите.

Не биди тажен, затоа што Аллах ти ја даде Земјата и се што има на нејзе. Он направил од земјата да изнраснува разно разни билки, овошја, и по нејзе реки течат. На небото, за тебе ѕвездите и месечината сјаат. А ти повторно човеку си тажен!!!

Не биди тажен, затоа што од болеста може да се оздрави, гревовите можат да ти бидат опростени, долговите можат да се вратат, заробените да бидат ослободени, непослушниот може да се покае, а сиромавиот може да се збогати.

Не биди тажен, затоа што Аллах те штити, мелеките за твоите гревови бараат опрост, верниците во нивните дови за тебе се молат, Посланикот саллаллаху алејхи ве селлем за тебе ќе се завземе на Судниот Ден, Кур’ано ти дава убаво ветување, а најголем благодет на сево ова е – милоста од Нај Милостивиот. Зашто тогаш да бидеш тажен!!!

Ако не му препишеш здруженик на Аллах, ако си следбеник на Вистината, ако искрено го сакаш на Аллах тебареке ве те’ала и Посланикот саллаллаху алејхи ве селлем, ако ти е тешко поради твоите гревови кои си ги направил, и ако чуствуваш среќа кога ќе направиш нешто убаво, немаш причина да бидеш тажен.

Познатиот исламски научник Шејхул Ислам ибн Тејмијје рахимехуллах кажува:

“Што ми можат моите непријатели? Моја цветна градина и мојот Џеннет се во моите гради – каде и да одам со себе ги носам, ако ме убијат – ќе бидам шехид, ако ме протераат од мојата татковина – ќе посетам некои други места и таму ќе ја најдам мојата смиреност, ако ме фрлат во темница – ќе ми овозможат повеќе време да го проведам во ибадет и во осаменост со Аллах субханеху ве те’ала“

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот